Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΩΡΑ: Τεράστια ταλαιπωρία για επιβάτες της Ryanair στο Αεροδρόμιο "Μακεδονία" (ΦΩΤΟ)

 

Δεκάδες επιβάτες παραμένουν στιβαγμένοι εδώ και δύο περίπου ώρες στην ουρά καθώς η πτήση των 15:00 από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα της Ryanair αναβλήθηκε για τις 22:00 το βράδυ! "Λόγω τεχνικού προβλήματος η πτήση των 15:00 αναβλήθηκε και θα πραγματοποιηθεί μετά τις 22:00 το βράδυ" δήλωσε εκπρόσωπος της εταιρίας στο thestival.gr.

Οι επιβάτες είναι αγανακτισμένοι και περιμένουν να δουν τι θα γίνει σε περίπτωση που χρειαστεί να αποζημιωθούν, ενώ αρκετοί από αυτούς έχουν κλείσει και ξενοδοχεία στην Αθήνα και αναρωτιούνται αν η Ryanair θα μεριμνήσει για αποζημίωση και όσον αφορά στις κρατήσεις τους.

 

http://www.thestival.gr/society/item/220440-terastia-talaiporia-gia-epibates-tis-ryanair-sto-aerodromio-makedonia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΤΩΡΑ: Τεράστια ταλαιπωρία για επιβάτες της Ryanair στο Αεροδρόμιο "Μακεδονία" (ΦΩΤΟ)

 

 

Δεκάδες επιβάτες παραμένουν στιβαγμένοι εδώ και δύο περίπου ώρες στην ουρά καθώς η πτήση των 15:00 από Θεσσαλονίκη προς Αθήνα της Ryanair αναβλήθηκε για τις 22:00 το βράδυ! "Λόγω τεχνικού προβλήματος η πτήση των 15:00 αναβλήθηκε και θα πραγματοποιηθεί μετά τις 22:00 το βράδυ" δήλωσε εκπρόσωπος της εταιρίας στο thestival.gr.

Οι επιβάτες είναι αγανακτισμένοι και περιμένουν να δουν τι θα γίνει σε περίπτωση που χρειαστεί να αποζημιωθούν, ενώ αρκετοί από αυτούς έχουν κλείσει και ξενοδοχεία στην Αθήνα και αναρωτιούνται αν η Ryanair θα μεριμνήσει για αποζημίωση και όσον αφορά στις κρατήσεις τους.

 

http://www.thestival.gr/society/item/220440-terastia-talaiporia-gia-epibates-tis-ryanair-sto-aerodromio-makedonia

 

Γιατί, αν φτάσουν τα μεσάνυχτα στην Αθήνα θα κοιμηθούν στον δρόμο και δεν θα χρειαστούν ξενοδοχείο;

Και 6 το πρωί αν πάνε, πάλι το δωμάτιο από τις 13:00 της προηγούμενης θα έχει κλειστεί/πληρωθεί.

 

Στην προκειμένη περίπτωση το ξενοδοχείο βγαίνει ζημιωμένο, γιατί αν γνώριζε ότι η άφιξη θα έρθει τα μεσάνυχτα αντί στις 5 το απόγευμα θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί το δωμάτιο και να το νοικιάσει day use σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα που προεκυψε

Ανακαλυψα οτι η ταυτοτητα μου εχει υποστει φθορες και πρεπει να την αλλαξω . Γνωριζεται αν για αντικατασταση λογω φθορας αλλαζει και ο αριθμος ταυτοτητας ? Ταξιδευω με πρακτορειο που χρησιμοποιει την ryanair και μου ειπαν επειδη εγινε το check in οτι θα εχω επιβαρυνση (αν αλλαζουν τα στοιχεια της) 40-50 € . Σε αυτη την περιπτωση θα ρισκαρω (απο ελλαδα θα περασει σιγουρα) να φυγω με την παλια ταυτοτητα.

 

Προκυπτει ομως και ενα αλλο προβλημα..εχω κλεισει με ryanair και δικο μου ταξιδι τελη Φεβρουαριου. Σιγουρα το Γεναρη θα την αλλαξω την ταυτοτητα. Αν και παλι οπως ειπα αλλαξει ο αριθμος της μπορω να αλλαξω τα στοιχεια μου για το ταξιδι που εχω κλεισει τελη Φλεβαρη ? Που πρεπει να το δηλωσω ? (που να παρω τηλεφωνο δηλαδη?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ..για το 2ο απανταω εγω..αφου εκανα απλα κρατηση..δεν εχω δωσει ακομα ταυτοτητα αρα ειμαι οκ

Τωρα ελπιζω να μην εχω προβλημα στις τωρινες πτησεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα που προεκυψε

Ανακαλυψα οτι η ταυτοτητα μου εχει υποστει φθορες και πρεπει να την αλλαξω . Γνωριζεται αν για αντικατασταση λογω φθορας αλλαζει και ο αριθμος ταυτοτητας ? Ταξιδευω με πρακτορειο που χρησιμοποιει την ryanair και μου ειπαν επειδη εγινε το check in οτι θα εχω επιβαρυνση (αν αλλαζουν τα στοιχεια της) 40-50 € . Σε αυτη την περιπτωση θα ρισκαρω (απο ελλαδα θα περασει σιγουρα) να φυγω με την παλια ταυτοτητα.

 

Προκυπτει ομως και ενα αλλο προβλημα..εχω κλεισει με ryanair και δικο μου ταξιδι τελη Φεβρουαριου. Σιγουρα το Γεναρη θα την αλλαξω την ταυτοτητα. Αν και παλι οπως ειπα αλλαξει ο αριθμος της μπορω να αλλαξω τα στοιχεια μου για το ταξιδι που εχω κλεισει τελη Φλεβαρη ? Που πρεπει να το δηλωσω ? (που να παρω τηλεφωνο δηλαδη?)

 Αφου δεν δινεις πουθενα τον αριθμο ταυτοτητας τη σχεση εχει? Καποιος με το ιδιο ονομα με σενα μπορει να χρησιμοποιησει το εισητηριο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει καταλαβει καποιος τι γινετε αν θες εξτρα βαλιτσα? http://www.ryanair.com/en/fees/ εδω ειναι ο πινακας τιμων. Θελω να παρω μια μονο βαλιτσα και να την δωσω (οχι να την παρω καμπινα).

 

Δεν εχω καταλαβει. Δικαιουσε ετσι και αλλιως 10κιλα μεσα στην καμπινα και μετα αγοραζεις εξτρα μια βαλιτσα 15κιλων με κοστος 15ευρω ή αν διαλεξεις εξτρα βαλιτσα ακυρωνετε η βαλιτσα καμπινας και δικαιουμε μονο βαλιτσα 15κιλων που την παιρνουν αυτοι.(οχι στην καμπινα δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στην καμπίνα δικαιούσαι το 10κιλο (+τον περιορισμό των διαστάσεων) σε κάθε περίπτωση.

Άμα θες είτε μόνο, είτε και παραδοτέα αποσκευή πληρώνεις τιμή αναλόγως της σεζόν και ανάλογα αν είναι 15 ή 20 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον οπως ειχα πει τον αλλο μηνα ταξιδευω Μιλανο-Μπεργκαμο

Παρατηρω πως αν κλεισω αυτοκινητο απο τη hertz κοστολογειται 156 ευρω το φτηνοτερο ενω το ιδιο μεσω ryan παει στα 40€ !!!!!!!!!!!!!!

Εγω θελω να το παρω Bergamo και να το αφησω Μιλανο ...μεσω της ryan ομως υποχρωνεσαι να το αφησεις παλι bergamo (η σε αλλο αεροδρομιο!! που ενδεχομενως μαλιστα παει η ryan). Υποθεση κανω...πως αν ειχα το εκπτωτικο κουπονι της ryan και το εβαζα στη γενικα σελιδα της hertz (και οχι το hertz4ryanair.com) ισως θα μπορουσα να ειχα την τιμη αυτη και να το παραδωσω οπου θελω

Ειδαλλως σκεφτομαι να το παραδωσω παλι Bergamo και να παω με λεωφοριακι Μιλανο..5€ κανει..αλλα γλιτωνεις 115 ευρω απο το αυτοκινητο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..!θα ταξιδεψω με ryanair για πρωτη φορα και εχω καποιες αποριες..οταν θα κανω το check in θα πληρωσω εξτρα επειδη πληρωσα με visa της πειραιως..?πληρωνεις γενικα τιποτα εξτρα για το check in..?και η δευτερη μικρη τσαντα που δικαιουσε πρεπει να ειναι αυστηρα στις διαστασεις που λεει..?γιατι οσες μικρες τσαντες χειρος εχω ειναι μεγαλυτερες απ τις διαστασεις,οχι πολυ βεβαια αλλα ειναι..ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..!θα ταξιδεψω με ryanair για πρωτη φορα και εχω καποιες αποριες..οταν θα κανω το check in θα πληρωσω εξτρα επειδη πληρωσα με visa της πειραιως..?πληρωνεις γενικα τιποτα εξτρα για το check in..?και η δευτερη μικρη τσαντα που δικαιουσε πρεπει να ειναι αυστηρα στις διαστασεις που λεει..?γιατι οσες μικρες τσαντες χειρος εχω ειναι μεγαλυτερες απ τις διαστασεις,οχι πολυ βεβαια αλλα ειναι..ευχαριστω..

 

Αν το check in γινει απο 0 εως 7 μέρες και όχι περισσότερες, δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον.

 

Για πιστωτική πληρώνεις +2% (Κρατήσεις οι οποίες πληρώνονται μέσω πιστωτικής κάρτας ή προπληρωμένης MastercardPrepaidθα επιβαρύνονται με χρέωση 2% επί της συνολικής αξίας της συναλλαγής.)

 

Οι διαστάσεις πρέπει να είναι αυστηρά αυτές που επιτρέπονται. Πάντα βέβαια είναι στη διακριτική ευκαίρια του ελεγκτή να πληρώσεις επιπλέον αν δεν είσαι εντός ορίων.

 

http://www.ryanair.com/gr/questions/how-can-i-pay-for-my-ryanair-flights/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ταξίδεψα με ryanair Αθήνα -> Δουβλίνο, Δουβλίνο -> Μιλάνο και Ρώμη->Αθήνα. Γενικά τα αεροδρόμια που συνεργάζεται η ryanair είναι λίγο μακριά από τις πόλεις, αλλά με λεωφορείο/τρένο πηγαινοέρχεσαι άνετα. Επίσης για αποσκευές, έβλεπα στη καμπίνα να φέρνουν και μεγαλύτερες βαλίτσες... Σε κανένα αεροδρόμιο δεν είδα κάποιον υπάλληλο να δοκιμάζει σακίδια και βαλίτσες στο ειδικό μεταλικό κουτί για τον έλεγχο...

Btw αν πάτε για λίγες μέρες (εγώ είχα πάει για 9 συνολικά) με ένα backpack τύπου northface borealis είστε κομπλέ, ούτε να περιμένετε βαλίτσες, ούτε τίποτα. Τη παίρνεις μαζί στη καμπίνα, και μετά φεύγεις άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...