Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Βρες κάποιον από αγγελίες να σου κάνει τη δουλειά άμεσα και με λίγα χρήματα (ουσιαστικά τον κόπο του). :-)

Είμαι από νησί και αυτό το κάνει δυσκολότερο. Όμως εκεί καταλήγω μιας και έχω βρει μια αγγελία. Και μεταφορικά να χρεωθω πάλι σχετικά οικονομικά βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, petran91 είπε


Φοράει την 11.4.0-37Ε.
Ο οδηγός λέει use an All Versions Method.
Από κάτω έχει δύο μεθόδους στο All versions.  ntrboot που λέει ότι απαιτεί flash card και boot9strap που λέει requires soldering.
Με soldering δεν το έχω σε καμία περίπτωση. Άρα ο μόνος τρόπος είναι να αγοράσω flash card? Μπορείτε να μου προτείνετε ποια να πάρω και από που(κατά προτίμηση Ελλάδα για να έρθει γρηγορότερα)?

Φίλε μου με boot9strap είναι πανεύκολο, καντο βήμα, βήμα και αργά και θα το καταφέρεις χωρίς να ξοδευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Nostradamus1980 είπε

Φίλε μου με boot9strap είναι πανεύκολο, καντο βήμα, βήμα και αργά και θα το καταφέρεις χωρίς να ξοδευτείς.


Χρειάζεται soldering αυτή η μέθοδος από ότι λέει. Δεν έχω ούτε τα εργαλεία ούτε την εμπειρία να τα χρησιμοποιήσω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, petran91 είπε


Χρειάζεται soldering αυτή η μέθοδος από ότι λέει. Δεν έχω ούτε τα εργαλεία ούτε την εμπειρία να τα χρησιμοποιήσω δυστυχώς.

Αυτη την μέθοδο θα κάνεις Installing boot9strap (Frogminer) δεν χρειάζεται τίποτα, μόνο μια κάρτα sd 

Επεξ/σία από Nostradamus1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nostradamus1980 είπε

Αυτη την μέθοδο θα κάνεις Installing boot9strap (Frogminer) δεν χρειάζεται τίποτα, μόνο μια κάρτα sd 

 
Αυτή δουλεύει από ότι βλέπω στο 11.9. Άρα αναβαθμίζω σε 11.9 και ακολουθώ μετά τη διαδικασία για το hack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petran91 είπε

 
Αυτή δουλεύει από ότι βλέπω στο 11.9. Άρα αναβαθμίζω σε 11.9 και ακολουθώ μετά τη διαδικασία για το hack?

Αναβαθμίζεις και προχωράς  😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nostradamus1980 είπε

Αναβαθμίζεις και προχωράς  😉

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, με έσωσες. Είχα βάλει και αγγελία να ψάξω για κάποιον να το κάνει νομίζοντας ότι θέλει εργαλεία. Μόλις βρω χρόνο ξεκινάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petran91 είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, με έσωσες. Είχα βάλει και αγγελία να ψάξω για κάποιον να το κάνει νομίζοντας ότι θέλει εργαλεία. Μόλις βρω χρόνο ξεκινάω :)

Δεν κάνει τίποτα και ότι θέλεις εδώ είμαστε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παιδιά γιατί έχω τρομοκρατηθεί...τελείωσα τη διαδικασία και όταν πηγαίνω System settings, Internet settings, Nintendo DS connections, μου βγάζει εκείνο το Γιαπωνέζικο πρόγραμμα. Φοβάμαι πως δεν έκανα τη σωστή στιγμή το βήμα

'' If you previously followed Installing boot9strap (Fredtool), you should now copy the <8-character-id>.bin file from the output/clean/ folder of the downloaded DSiWare archive to the /<ID0>/<32-character-id>/Nintendo DSiWare/ folder on your SD card, then import this using the System Settings to restore the DS Internet Settings application to its original state ''

 

Τώρα αφού τελείωσε η διαδικασία, κάνω copy το clean αρχείο  <8-character-id>.bin στην SD στο φάκελο που αναφέρεται παραπάνω, αλλά δεν γίνεται τιποτα...ξεκινάει πάλι το γιαπωνέζικο πρόγραμμα. Καμια ιδέα?

Παιδιά δεν είχα κάνει install το καθαρό bin...

go to System Settings -> data management -> dsiware, choose the SD card tab, tap the "Nintendo DSi" thing, then tap copy

 

Το αναφέρω μήπως την πατήσει και άλλος, γιατι ο οδηγός δεν το αναφέρει αναλυτικά πώς πρέπει αν γίνει install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 Guys μόλις "αναβάθμισα" το hacked n3ds απο arm9loaderhax σε boot9strap. Δεν χάθηκε απολύτως τίποτα (παιχνιδια,saves,homebrew,virtual console) και πλεον αναβαθμιζεις firmware και παιχνιδια, εύκολα και γρήγορα με τον επίσημο τροπο,χωρίς κανεναν φόβο. To φρισοπ μπορεί να πέθανε αλλά με εφΜΠΙαη η εγκατασταση cιaRοms είναι πανευκολη. Σημαντικη επισης η εύκολη μεταβαση σε μεγαλυτερη καρτα sd και η δημιουργια καθε είδους backup. 
  Παραθετω το λινκ για οσους εχουν όρεξη και χρονο.
 https://3ds.hacks.guide/a9lh-to-b9s.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ενα old 3ds με πολύ παλιό χακ:Rx tools ( αυτό που για να μπεις στο χακ c fw χρησιμοποιούσε το ds profile) με emunand 10.3.0 και sys version 4.5.0-10E. Θέλω να του περάσω luma. Αρχικά σκέφτηκα να βάλω άλλη sd και να ακολουθήσω τον γνωστό οδηγο. Αλλά νομίζω δεν πάει ετσι. Όποια βοήθεια δεχτή 

Άκυρο βρήκα άκρη 🙂

Επεξ/σία από maraki19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Είναι DS όλα, μακριά.

Δεν με χαλά. Θα τα ήθελα γιατί παλιά είχα ένα DS Lite με R4 που το έχασα. Καλά παιχνιδάκια είχε. Απλά είδα πως με το 2DS XL υπάρχει ολόκληρη ιστορία και μεγάλα ρίσκα. Δεν είναι απλά "αγοράζεις μια R4 και βάζεις ROMS" ¨όπως γινόταν παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, jimarass26 said:

Δεν με χαλά. Θα τα ήθελα γιατί παλιά είχα ένα DS Lite με R4 που το έχασα. Καλά παιχνιδάκια είχε. Απλά είδα πως με το 2DS XL υπάρχει ολόκληρη ιστορία και μεγάλα ρίσκα. Δεν είναι απλά "αγοράζεις μια R4 και βάζεις ROMS" ¨όπως γινόταν παλιά. 

Έχει πολύ καιρό που είναι εξευτελιστικά εύκολο το hack του 2ds/3ds και πραγματικά πρέπει να προσπαθήσεις για να το brickάρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...