Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Snolly είπε

Αγόρασα και περιμένω το n3dsxl μου. Θα ακολουθήσω το γνωστό guide για CFW αλλά έχω την εξής απορία.

Μετά το χακάρισμα πως ειναι η εμπειρια χρησης; ειναι ευκολο να τρεξουν τα παιχνιδια; παρουσιαζονται κανονικα στο μενου ή μέσα σε κάποια αλλη εφαρμογη ως λιστα με αρχεια κλπ; μπορω να τα αλλαζω ευκολα ή το ενα καπακωνει το αλλο; save/load γινεται; γενικα υπαρχουν περιορισμοι ή είναι πλέον streamlined η ολη λειτουργία; τοσοι οδηγοι και βιντεο για το πως να χακαρεις την κονσολα και πουθενα δε μπορω να βρω latest video με εμπειρια χρησης ενος χακαρισμενου 3DS.

Μετά το χακάρισμα και αν τα βάλεις σωστά τακτοποιημένα η εμπειρία χρήσης είναι πολύ ανώτερη από το stock menu άπειρα themes Άπειρα παιχνίδια ,emulators k ένα σωρό καλουδια.....κ έτσι γίνεται η κορυφαία κονσόλα 😉 

Βέβαια θέλει κάποια εμπειρία το χακ για να το κάνεις.

Επεξ/σία από sils
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ιντερνετ το χανεις λογικα, ετσι; Θεωρειται σοβαρη ελλειψη; Καποια στιγμη θα τσιμπησω το NEW 2DS XL για να υπαρχει στη συλλογη. Τα παιχνιδια που εχει ειναι χιλιαδες! Υπαρχει δυνατοτητα με καποιο mod για x2 ταχυτητα, οπως γινεται και στους emulators ή χλωμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, elpaso1 said:

Το ιντερνετ το χανεις λογικα, ετσι; Θεωρειται σοβαρη ελλειψη; Καποια στιγμη θα τσιμπησω το NEW 2DS XL για να υπαρχει στη συλλογη. Τα παιχνιδια που εχει ειναι χιλιαδες! Υπαρχει δυνατοτητα με καποιο mod για x2 ταχυτητα, οπως γινεται και στους emulators ή χλωμο;

Όχι δε το χάνεις. Αρκεί να μην κάνεις χοντρή βλακεία (πχ μπεις online σε τίτλο που δεν έχει γίνει launch στο region σου ακόμα). Εκεί τρως ban ναι, αλλά μόνο σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μερικές απορίες.

Ό,τι CIA εφαρμογή έχω κατεβάσει είναι EU στα χαρτιά αλλά μέσα στο FBI τη στιγμή της εγκατάστασης λέει "Region Free". Σε κάποιες από αυτές μου έβγαλε ένδειξη πως υπάρχει update, όταν πας να το κάνεις σου λέει αν θες directly ή από τη σελίδα στο store. Η 1η επιλογή βγάζει error, η 2η δούλεψε στο 80% των περιπτώσεων αλλά σε κάποιες βγάζει πάλι errors.

Γενικά η φάση με τα updates των εφαρμογών ποια είναι; Γίνεται μέσα από το FBI περνώντας CIAs για τα updates με συγκεκριμένη σειρά ή από το store; Στην 2η περίπτωση δεν υπάρχει κίνδυνος για μπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με το cfw γίνεται region free, του βάζεις ό,τι εφαρμογή θες.

Με τα updates, γίνονταν από το freeshop αλλά έχει σταματήσει να δουλεύει. Άρα ή τα βρίσκεις όπου βρίσκεις τα παιχνίδια και τα εγκαθιστάς από το fbi ή από το shop. Η φάση είναι αυτή. Ναι πάντα υπάρχει κίνδυνος για μπαν όσο είσαι online με cfw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, 
Μπηκα στο τρυπακι να αγορασω(καινουργιο) ενα ds. 
Θα του περασω κατευθειαν cfw και emulators.

Απλως δεν ξερω τι να παρω (new 2ds XL) η το (new 3ds XL). Δεν υπαρχει θεμα χρηματων, το 3d (που απο οτι καταλαβα αυτη ειναι η μονη διαφορα τους) εχει καποιο νοημα? αξιζει ? μπορει να βγει off αν θελω?

Απο την αποψη συμβατοτητας με cfw η emulators/roms ποιο να προτιμήσω ?

 

Επεξ/σία από kabamaru21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, kabamaru21 said:

καλησπερα, 
Μπηκα στο τρυπακι να αγορασω(καινουργιο) ενα ds. 
Θα του περασω κατευθειαν cfw και emulators.

Απλως δεν ξερω τι να παρω (new 2ds XL) η το (new 3ds XL). Δεν υπαρχει θεμα χρηματων, το 3d (που απο οτι καταλαβα αυτη ειναι η μονη διαφορα τους) εχει καποιο νοημα? αξιζει ? μπορει να βγει off αν θελω?

Απο την αποψη συμβατοτητας με cfw η emulators/roms ποιο να προτιμήσω ?

Είσαι εγώ 1 εβδομάδα πριν.

το 3D μου φάνηκε πολύ ωραίο, νομίζω αξίζει τη διαφορά. ναι έχει slider φυσικό που το αυξομειώνει και φυσικά αν θες το απενεργοποιεί τελείως.

CFW υπάρχει ένα guide που είναι πανάκεια. Είναι μεγάλο (μου πήρε καμια ωρίτσα) αλλά τέρμα αναλυτικό, δηλαδή έχει οδηγίες μέχρι και για το τελευταίο prompt. Μέσα στο guide θα φτάσεις σε ένα σημείο να εγκαταστήσεις εφαρμογές 3rd party από αρχεία με επέκταση CIA. Ε, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο περνάς μετά ό,τι άλλο θες.

 

Από θέμα HW/SW και τα 2 είναι πανομοιότυπα (η μόνη διαφορά είναι το 3D)

Επεξ/σία από Snolly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω!
Ενα παλικαρι σε ενα thread εδω, ελεγε για pixels στα emulators τι παιζει με αυτο? Θα φαινονται ασχημα τα παλια παιχνιδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, kabamaru21 said:

καλησπερα, 
Μπηκα στο τρυπακι να αγορασω(καινουργιο) ενα ds. 
Θα του περασω κατευθειαν cfw και emulators.

Απλως δεν ξερω τι να παρω (new 2ds XL) η το (new 3ds XL). Δεν υπαρχει θεμα χρηματων, το 3d (που απο οτι καταλαβα αυτη ειναι η μονη διαφορα τους) εχει καποιο νοημα? αξιζει ? μπορει να βγει off αν θελω?

Απο την αποψη συμβατοτητας με cfw η emulators/roms ποιο να προτιμήσω ?

Το 3D έχει νόημα γιατί ακόμα και πονοκέφαλο να σου δημιουργεί με τις ώρες χρήσης, μπορείς να παίζεις με off και να το ανάβεις για λίγα λεπτά απλά για να απολαμβάνεις το immersion και το παιχνίδι όπως το οραματίστηκε και το υλοποίησε ο κάθε δημιουργός. Στο 100% του δηλαδή.

42 minutes ago, kabamaru21 said:

ευχαριστω!
Ενα παλικαρι σε ενα thread εδω, ελεγε για pixels στα emulators τι παιζει με αυτο? Θα φαινονται ασχημα τα παλια παιχνιδα? 

Οι οθόνες έχουν χαμηλή ανάλυση από μόνες τους. Στο XL είναι μεγαλύτερες κιόλας, με την ίδια χαμηλή ανάλυση, άρα τα πίξελ είναι μεγαλύτερα. Άρα τρέχοντας ακόμα παλαιότερα παιχνίδια (με ακόμα χαμηλότερη ανάλυση όπως αυτή του DS) το πιξέλιασμα είναι έντονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, kabamaru21 said:

σπερα
Τι ιδους sd καρτα πρεπει να εχω για να τρεχω backups η emulators χωρις προβληματα?
θελει ασπουμε καμια πολυ γρηγορη?
 

U3 για καλύτερα αποτελέσματα. Και σαπίλα class 10 να βάλεις θα παίξει, απλά θα αργεί πιο πολύ. Πρόβλημα δε θα έχεις όμως.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...