Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι παράδεισος αλλά κάποια πράγματα που είναι λογικά και αυτονόητα εκεί εδώ δεν είναι. Έπρεπε να φτάσουμε στο γκρεμό για να γίνουν έστω και κάποιες αλλαγές που θα μπορούσαν να γίνουν χρόνια πριν. Το κράτος πρέπει να εξυπηρετεί τον λαό και όχι το αντίθετο που γίνεται τώρα.

 

Πιστεύω όποιος έχει βάλει υποψηφιότητα για βουλευτικές έχει τουλάχιστον μια μικρή διανοητική καθυστέρηση. Για τον λαό δεν μιλάω, έχει το κράτος που του αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μην κανετε το λαθος ορισμενοι να πιστευετε οτι επειδη σπουδασατε κατι θα πρεπει και απλοχερα να σας ανοιγουν πορτες και τα ευρω να βρεχουν τον δρομο σας. Περα απο την ολη κατασταση οι ελληνες δειχνουν και μια ανικανοτητα συμβιβασμου/ προσαρμογης σε μια κατασταση. Οπως εχω πει ξερω υπερβολικα πολυ κοσμο που προτιμα να τους ταιζουν οι γονεις τους παρα να βγουν και να δουλεψουν. Δεν παει ακριβως ετσι παιδια, παρτε το αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απ'τους θείους μου είναι ιδρυτής και μεγαλομέτοχος μεγάλης τεχνικής εταιρείας...είναι 68 χρονών και έχει θέση Γενικού Διευθυντή η οποία του δίνει 7.000€ (πέρα απ'το μερίδιό του) και έχει τελειώσει το...Δημοτικό!Εσύ μας λες δηλαδή ότι κανονικά θα έπρεπε να τον διώξουν (παρά τα τόσα χρόνια εμπειρίας του) και να πάρουν έναν τυχάρπαστο,μόνο και μόνο επειδή...σπούδασε;Πλάκα μας κάνεις;

Τι πάει να πει "ανεξαρτήτως ηλικίας,προϋπηρεσίας και χώρου" ρε φίλε;!Ηλικία=Εμπειρία και Εμπειρία=το Α και το Ω σ'ό,τι κι αν κάνεις!

Άλλο το τι θα ήθελες εσύ προσωπικά να γίνεται κι άλλο το πως δουλεύει στην πράξη η αγορά εργασίας σε Ελλάδα και Εξωτερικό...

 

Κατά τ'άλλα,είναι πραγματικά μαγεία το πως ορισμένοι παρουσιάζετε το "Εξωτερικό" ως εργασιακό,πολιτισμικό και ηθικό παράδεισο! :rolleyes:

 

δεν κατάλαβες καν τι είπα και τα είπα ξεκάθαρα θα τα ξαναπώ (πάλι ξεκάθαρα)

 

ι) Όλοι πρέπει να αμειβόμαστε τουλάχιστον ότι παράγουμε

ιι) Ο διευθυντής στο δημόσιο εξ ορισμού δεν μπορεί να έχει παράξει τα 3κ που πληρώνεται γιατί τα έχει γαμήσει την μάνα ανεξάρτητα αν είναι του δημοτικού η με PHD καθώς το ελληνικό δημόσιο έχει αποτύχει παταγωδώς.

ιιι) Εμπειρία δεν ειναι το Α και το Ω σε τίποτα όπως δεν είναι και τα πτυχία η ηλικία και όλα τα άλλα. Το τι παράγεις είναι το Α και το Ω. Ο θείος σου είναι μέτοχος και ιδρυτικό στέλεχος εταιρίας οπότε ατυχές παράδειγμα σε μια συζήτηση για υπαλλήλους και το τι έχει παράξει δεν μετριέται με μήνας μπαίνει μηνάς βγαίνει μισθό.

 

και ίσα ίσα σου λέω ακριβώς πώς δουλεύει η αγορά εργασίας στην πράξη στο εξωτερικό (και συχνά πυκνά στον ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας). Ότι παράγεις πληρώνεσαι. Όταν λέω τι παράγεις εννοώ πως μεταφράζεται το αποτέλεσμα της δουλείας σου σε χρήμα φυσικά, όχι πάρε το μυστρί και χτίζε.

 

οπότε από αυτά που κατάλαβες ότι σου είπα δεν σου είπα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω πει ξερω υπερβολικα πολυ κοσμο που προτιμα να τους ταιζουν οι γονεις τους παρα να βγουν και να δουλεψουν. Δεν παει ακριβως ετσι παιδια, παρτε το αλλιως.

 

Ο μικρόκοσμος σας όμως δεν είναι όλη η Ελλάδα... Σε πόσα ποστ έχεις αναφέρει για τη δουλειά σου ότι δουλεύουν μόνο αλλοδαποί και ότι δεν καταδέχονται να δουλέψουν Έλληνες. Επειδή λοιπόν έχω πολλούς συγγενείς που δουλεύουνε ανέκαθεν σε χειρωνακτικές δουλειές ( επισκευές κυρίως ) έχει παρατηρηθεί τα τελευταία χρόνια το φαινόμενο να διώχνουν Έλληνες και να παίρνουν αλλοδαπούς . Στη δουλειά του αδερφού μου ( προσφάτως απολύθηκαν όλοι γιατί δεν έχει η εταιρεία έργα οπότε δε θα είχαν τι να κάνουν ) η αναλογία ήταν 60 -70 % Πακιστανοί - 30 % Έλληνες. Α ναι ξέχασα , ο Έλληνας είναι άεργος .

 

Πριν 10 + χρόνια ο πατέρας μου ασχολιόταν με επιχειρήσεις επισκευών ( νταλίκες επισκεύαζε για την ακρίβεια , δικιά του η επιχείρηση ). Από κάποιο σημείο και μετά δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τις επιχειρήσεις του κλάδου του γιατί είχε γνήσια ανταλλακτικά και δεν απασχολούσε αλλοδαπούς ανασφάλιστους. Ήταν " ακριβός " . Καλά οι ακάλυπτες ήταν ανέκαθεν μες το πρόγραμμα. Quess what , την έκλεισε. Ο σωστός επιχειρηματίας καταλήγει " μαλάκας " στην Ελλάδα.

 

Τι ανοίγεις τα τοπικ αυτά ρε Zazik, καταλήγει σε dead end η συζήτηση.

 

Ένας απ'τους θείους μου είναι ιδρυτής και μεγαλομέτοχος μεγάλης τεχνικής εταιρείας...είναι 68 χρονών και έχει θέση Γενικού Διευθυντή η οποία του δίνει 7.000€ (πέρα απ'το μερίδιό του) και έχει τελειώσει το...Δημοτικό!Εσύ μας λες δηλαδή ότι κανονικά θα έπρεπε να τον διώξουν (παρά τα τόσα χρόνια εμπειρίας του) και να πάρουν έναν τυχάρπαστο,μόνο και μόνο επειδή...σπούδασε;Πλάκα μας κάνεις;

Τι πάει να πει "ανεξαρτήτως ηλικίας,προϋπηρεσίας και χώρου" ρε φίλε;!Ηλικία=Εμπειρία και Εμπειρία=το Α και το Ω σ'ό,τι κι αν κάνεις!

Άλλο το τι θα ήθελες εσύ προσωπικά να γίνεται κι άλλο το πως δουλεύει στην πράξη η αγορά εργασίας σε Ελλάδα και Εξωτερικό...

 

Κατά τ'άλλα,είναι πραγματικά μαγεία το πως ορισμένοι παρουσιάζετε το "Εξωτερικό" ως εργασιακό,πολιτισμικό και ηθικό παράδεισο! :rolleyes:

 

Ε τώρα ανέφερες ακραίο παράδειγμα . Με γεια και χαρά του , τα φέρνει , πληρώνεται και ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μικρόκοσμος σας όμως δεν είναι όλη η Ελλάδα... Σε πόσα ποστ έχεις αναφέρει για τη δουλειά σου ότι δουλεύουν μόνο αλλοδαποί και ότι δεν καταδέχονται να δουλέψουν Έλληνες. Επειδή λοιπόν έχω πολλούς συγγενείς που δουλεύουνε ανέκαθεν σε χειρωνακτικές δουλειές ( επισκευές κυρίως ) έχει παρατηρηθεί τα τελευταία χρόνια το φαινόμενο να διώχνουν Έλληνες και να παίρνουν αλλοδαπούς . Στη δουλειά του αδερφού μου ( προσφάτως απολύθηκαν όλοι γιατί δεν έχει η εταιρεία έργα οπότε δε θα είχαν τι να κάνουν ) η αναλογία ήταν 60 -70 % Πακιστανοί - 30 % Έλληνες. Α ναι ξέχασα , ο Έλληνας είναι άεργος .

 

Πριν 10 + χρόνια ο πατέρας μου ασχολιόταν με επιχειρήσεις επισκευών ( νταλίκες επισκεύαζε για την ακρίβεια , δικιά του η επιχείρηση ). Από κάποιο σημείο και μετά δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τις επιχειρήσεις του κλάδου του γιατί είχε γνήσια ανταλλακτικά και δεν απασχολούσε αλλοδαπούς ανασφάλιστους. Ήταν " ακριβός " . Καλά οι ακάλυπτες ήταν ανέκαθεν μες το πρόγραμμα. Quess what , την έκλεισε. Ο σωστός επιχειρηματίας καταλήγει " μαλάκας " στην Ελλάδα.

 

Να σου πω τι συμβαινει widow, δεν ειναι μονο οτι απασχολει αλλοδαπους η δουλεια μου (ασφαλισμενους βεβαιως βεβαιως), ειναι οτι ακουω καθημερινα και ακαταπαυστα μιρλα για το οτι δεν βρισκουν καποιοι δουλεια (οποιαδηποτε δουλεια) και οτι δεν την παλευουν και τετοια. Οταν ομως τελικα τους προσφερεται η δυνατοτητα να κανουν μια αρχη για μια επιχειρηση που παιρνει κοσμο (εστω και κακοπληρωμενα αλλα ασφαλισμενος) και δεν κανουν ουτε την κινηση για ενα βιογραφικο ε τοτε καταλαβαινεις τι παιζει πανω κατω.

 

Σιγουρα η δουλεια μου δεν μπορει να ειναι αντιπροσωπευτικη λογο της φυσης της αλλα εχω αρκετα μεγαλο δημογραφικο καθε μερα. Το να εχεις αμεση επαφη με τουλαχιστον 500 ατομα την ημερα δεν ειναι λιγο. Μεχρι και στην πορτα εχουμε κολλημενο "ζητειται προσωπικο" αλλα δεν κανει κανεις ουτε ερωτηση πλην απο 1-2 γυναικες το μηνα που ενδιαφερονται για λαντζα και καθαριοτητες.

 

Ολα τα παραπανω σε μια πολη η οποια μαστιζεται απο ανεργια (Θεσσαλονικη) πολυ περισσοτερο απο Αθηνα. Απλα food for thought απο τις παρατηρησεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βέβαιο είναι ότι αυτός ο οποίος θα μείνει εδώ,δεν έχει τίποτα να χάσει...το αντίθετο

Ναι αυτο "το αντιθετο" για οσους μενουν εκει, το βλεπουμε καθημερινα!

ο περιορισμός της "ζήτησης" ενδεχομένως να βοηθήσει όσους την ψάχνουν για εδώ!Μην έχετε την αυταπάτη πως ερχόμενοι εδώ μια μέρα μετά από εργασία στο Εξωτερικό η αγορά εργασίας θα σας δεχτεί με ανοιχτές αγκάλες!

Επίσης,ούτε το Ελληνικό Κράτος έχει να χάσει κάτι καθώς κανένα απ'τα παιδιά που θα φύγουν δεν θα ασχολούταν με γεωργία,κτηνοτροφία και τουρισμό (στα οποία μπορεί να είναι ανταγωνιστική η χώρα)...αντιθέτως,θα γλυτώσει και κάποια επιδόματα ανεργίας παραπάνω!

Υπαρχει ενα ακομα πιο ρεαλιστικο σεναριο απτα παραπανω ρεαλιστικα. Εμεις που ειμαστε εκτος χωρας και οσοι θα φυγουν, σε λιγα χρονια θα εχουμε γινει λεφταδες και θα ερθουμε Ελλαδα να ανοιξουμε τις επιχειρησεις μας με συνεταιρο το κρατος και φορους 200% και θα σας δημιουργησουμε νεες θεσεις εργασιας (η πιο σωστα θα αντικαταστησουμς τις επιχειρησεις που κλεισανε). Οριστε βρεθηκε ο τροπος καταπολεμησης της ανεργιας στην Ελλαδα. Μεταναστευση οι χαζοι, και οσοι μενουν πισω εχουν πιασει τον παπα απτα @@.

 

 

Και κατι ακομα: Για ποια αγορα εργασιας στην Ελλαδα μιλας που δεν θα μας δεχτει πισω με ανοιχτες αγκαλες? :rolleyes: :devil:

1. Ποιος σου ειπε οτι θελουμε να γυρισουμε πισω?

2. Ποιος σου ειπε οτι υπαρχει αγορα εργασιας στην Ελλαδα?

3. Ποιος σου ειπε οτι ΘΑ υπαρξει αγορα εργασιας στην Ελλαδα οταν ολοι οι δεικτες γινονται συνεχως χειροτεροι? Εισαι απο αυτους που φανταζονται "αναπτυξη συντομα"? Λεφτα υπαρχουν..

 

Και αντε εμεις και οι αλλοι μεταναστες σας ειμαστε ΤΟΟΟΟΣΟΙ πολλοι που καταφερνουμε απο μονοι μας να αλλαξουμε τους δεικτες ανεργιας στη χωρα. Και ετσι θα βρισκουν στην Ελλαδα οι ανεργοι πιο ευκολα εργασια (μακαρι btw, δεν εχω καποιο προβλημα). Αλλα για ποια εργασια μιλαμε ακριβως? Την part-time ή την full-time των 590 ευρω πριν τα 25 και των 700 μετα τα 25, με μοναδικες πιθανοτητες "εξελιξης" την μειωση μισθου ή την απολυση? Η την hyper-full-time τιγκα στις απληρωτες υπερωριες? Στα γραφω αυτα γιατι δινεις την εντυπωση οτι βρισκεσαι σε ενα ροζ συνεφακι περιμενοντας αναπτυξη της χωρας απο την φυγη των παιδιων της, εθελοτυφλοντας στα πραγματικα δεδομενα της χωρας. Αν φυγουν τοσοι, μετα θα σας περνανε οι λαθρομεταναστες. Και η πλακα? Θα σας παιρνουν κ τις δουλειες, ειδικα αυτες τις γεωργοκτηνοτροφικοτουριστικες που ηδη τις εχουν καβατζωσει.

 

Για το τελος, το επιχειρημα οτι το ελληνικο κρατος δε χανει τιποτα με το να φευγουνε μορφωμενοι/πτυχιουχοι κλπ εκτος χωρας σπαει καθε κοκκαλο κοινης λογικης. Το ακουσαμε κι αυτο, οτι στην Ελλαδα θα επελθει αναπτυξη απτους τσοπανηδες και τους γεωργους επειδη ειναι τα προιοντα που εξαγουμε... ΜΑ ακριβως γιαυτο το λογο ΔΕΝ εχουμε αναπτυξη. Επειδη στο 2011 τα εσοδα μας ειναι απτα ΣΙΤΗΡΑ.

Παντως να σου πω την αληθεια αυτο ελπιζω κι εγω: να μη μας χρειαζεται το ελληνικο κρατος. Για αυτους που χρειαζεται ειναι που ανησυχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν η γεωργία εκμεταλλευόταν σωστά να υπήρχε ένα κέρδος αλλά οι δικοί μας πχ πουλάν το λάδι στην Ιταλία και οι Ιταλοί μας το εξάγουν πάλι πίσω, έτοιμο σαν ιταλικό προϊόν. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβες καν τι είπα και τα είπα ξεκάθαρα θα τα ξαναπώ (πάλι ξεκάθαρα) ι) Όλοι πρέπει να αμειβόμαστε τουλάχιστον ότι παράγουμειι) Ο διευθυντής στο δημόσιο εξ ορισμού δεν μπορεί να έχει παράξει τα 3κ που πληρώνεται γιατί τα έχει γαμήσει την μάνα ανεξάρτητα αν είναι του δημοτικού η με PHD καθώς το ελληνικό δημόσιο έχει αποτύχει παταγωδώς. ιιι) Εμπειρία δεν ειναι το Α και το Ω σε τίποτα όπως δεν είναι και τα πτυχία η ηλικία και όλα τα άλλα. Το τι παράγεις είναι το Α και το Ω. Ο θείος σου είναι μέτοχος και ιδρυτικό στέλεχος εταιρίας οπότε ατυχές παράδειγμα σε μια συζήτηση για υπαλλήλους και το τι έχει παράξει δεν μετριέται με μήνας μπαίνει μηνάς βγαίνει μισθό. και ίσα ίσα σου λέω ακριβώς πώς δουλεύει η αγορά εργασίας στην πράξη στο εξωτερικό (και συχνά πυκνά στον ιδιωτικό τομέα της Ελλάδας). Ότι παράγεις πληρώνεσαι. Όταν λέω τι παράγεις εννοώ πως μεταφράζεται το αποτέλεσμα της δουλείας σου σε χρήμα φυσικά, όχι πάρε το μυστρί και χτίζε. οπότε από αυτά που κατάλαβες ότι σου είπα δεν σου είπα τίποτα

οκ φιλε, φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι (εν μερη) αλλα για πες μου, οταν και η κουτση μαρια ειναι φορο φυγας και εχουμε καταληξει το 90% να μην πληρωνει φορους και το αλλο 10% να λουζεται τα χρεη των αλλων, τοτε οι δημοσιοι υπαλ/λοι φταινε παλι; εισαι γελασμενος! και με βαση αυτο που ειπες οτι πρεπει να πληρωνομαστε αναλογως με το τι προσφερουμε διαφωνω! Ειμαι στρατιωτικός και αναπασα στιγμη χαριζω την ζωη μου για την πατριδα (οχι για τους βουλευτες) τοτε εγω ποσα € πρεπει να παιρνω; 100.000€ θα μου αποζημιώσουν τη ζωη μου; και για να ξερεις στο εξωτερικο ειναι το ιδιο δυσκολο να βρεις δουλεια οσο και εδω, απλα εκει αντι να σου δινουν 550€ θα σου δινουν 900€... ΑΝ βρεις δουλεια!

 

Ναι αυτο "το αντιθετο" για οσους μενουν εκει, το βλεπουμε καθημερινα! Υπαρχει ενα ακομα πιο ρεαλιστικο σεναριο απτα παραπανω ρεαλιστικα. Εμεις που ειμαστε εκτος χωρας και οσοι θα φυγουν, σε λιγα χρονια θα εχουμε γινει λεφταδες και θα ερθουμε Ελλαδα να ανοιξουμε τις επιχειρησεις μας με συνεταιρο το κρατος και φορους 200% και θα σας δημιουργησουμε νεες θεσεις εργασιας (η πιο σωστα θα αντικαταστησουμς τις επιχειρησεις που κλεισανε). Οριστε βρεθηκε ο τροπος καταπολεμησης της ανεργιας στην Ελλαδα. Μεταναστευση οι χαζοι, και οσοι μενουν πισω εχουν πιασει τον παπα απτα @@.Και κατι ακομα: Για ποια αγορα εργασιας στην Ελλαδα μιλας που δεν θα μας δεχτει πισω με ανοιχτες αγκαλες? :rolleyes: :devil: 1. Ποιος σου ειπε οτι θελουμε να γυρισουμε πισω?2. Ποιος σου ειπε οτι υπαρχει αγορα εργασιας στην Ελλαδα?3. Ποιος σου ειπε οτι ΘΑ υπαρξει αγορα εργασιας στην Ελλαδα οταν ολοι οι δεικτες γινονται συνεχως χειροτεροι? Εισαι απο αυτους που φανταζονται "αναπτυξη συντομα"? Λεφτα υπαρχουν..Και αντε εμεις και οι αλλοι μεταναστες σας ειμαστε ΤΟΟΟΟΣΟΙ πολλοι που καταφερνουμε απο μονοι μας να αλλαξουμε τους δεικτες ανεργιας στη χωρα. Και ετσι θα βρισκουν στην Ελλαδα οι ανεργοι πιο ευκολα εργασια (μακαρι btw, δεν εχω καποιο προβλημα). Αλλα για ποια εργασια μιλαμε ακριβως? Την part-time ή την full-time των 590 ευρω πριν τα 25 και των 700 μετα τα 25, με μοναδικες πιθανοτητες "εξελιξης" την μειωση μισθου ή την απολυση? Η την hyper-full-time τιγκα στις απληρωτες υπερωριες? Στα γραφω αυτα γιατι δινεις την εντυπωση οτι βρισκεσαι σε ενα ροζ συνεφακι περιμενοντας αναπτυξη της χωρας απο την φυγη των παιδιων της, εθελοτυφλοντας στα πραγματικα δεδομενα της χωρας. Αν φυγουν τοσοι, μετα θα σας περνανε οι λαθρομεταναστες. Και η πλακα? Θα σας παιρνουν κ τις δουλειες, ειδικα αυτες τις γεωργοκτηνοτροφικοτουριστικες που ηδη τις εχουν καβατζωσει.Για το τελος, το επιχειρημα οτι το ελληνικο κρατος δε χανει τιποτα με το να φευγουνε μορφωμενοι/πτυχιουχοι κλπ εκτος χωρας σπαει καθε κοκκαλο κοινης λογικης. Το ακουσαμε κι αυτο, οτι στην Ελλαδα θα επελθει αναπτυξη απτους τσοπανηδες και τους γεωργους επειδη ειναι τα προιοντα που εξαγουμε... ΜΑ ακριβως γιαυτο το λογο ΔΕΝ εχουμε αναπτυξη. Επειδη στο 2011 τα εσοδα μας ειναι απτα ΣΙΤΗΡΑ.Παντως να σου πω την αληθεια αυτο ελπιζω κι εγω: να μη μας χρειαζεται το ελληνικο κρατος. Για αυτους που χρειαζεται ειναι που ανησυχω...

λογο αυτου του 1, 2, 3 που εγραψες εχει γεμισει η ελλαδα πακιστανους και εχουν καταντησει τα ελληνοπουλα να φευγουν στο εξωτερικο γελασμενα οτι εκει ειναι καλυτερα και οτι θα ζουν σαν τον bill gates!

 

 

Ενα εχω να πω: οσοι δεν νοιαζονται για την χωρα τους (επαναλαμβάνω οχι τους πολιτικους) να ξεκουμπιστούν! σορρυ αν τα λεω χύμα και ακουγονται σκληρα αλλα ετσι ειναι! και μην ακουσω δικαιολογιες στυλ: μα δεν μου προσφερει τιποτα η ελλαδα κτλ διοτι η πατριδα προσφερει μονο σε αυτους που την σεβονται και την εχουν σε υπόληψη! Ολοι ειστε αξιοι της μοιρας σας!

 

 

 

btw αν καποιος ξερει αυτο το μαγικο ξορκι που επικαλουνται ολοι και ξαφνικα βρισκουν δουλεια στο εξωτερικο με τα διπλασια χρηματα ας μου το πει και σε μενα! Oh wait... δεν υπαρχει κατι τετοιο, τι κριμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάνετε να βαριέμαι...... :-(

 

Περιτρυγυρίζεστε γύρω στο τι φταίει , τι έφταιξε , ποιος έχει δίκιο , ποιος είναι πιο ικανος κλπ..

 

Αντι να εστιαστείστε στις λύσεις των προβλημάτων του καθενός απο μας και να αλληλοβοηθηθουμε....

 

Με κάνετε να βαριέμαι.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάνετε να βαριέμαι...... :-(

 

Περιτρυγυρίζεστε γύρω στο τι φταίει , τι έφταιξε , ποιος έχει δίκιο , ποιος είναι πιο ικανος κλπ..

 

Αντι να εστιαστείστε στις λύσεις των προβλημάτων του καθενός απο μας και να αλληλοβοηθηθουμε....

 

Με κάνετε να βαριέμαι.... :-(

ωραια για να αλληλοβοηθηθουμε ας τσονταρουμε ολοι οσα € εχουμε στο τραπεζι και να παρουμε ολοι μαζι την google! βαριεσαι ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χώρα, που ο καθενας για να αποδείξει ότι είναι ο καλύτερος προσπαθεί να πει την μεγαλύτερη κακία ή να προκαλέσει το μεγαλύτερο κακό, δεν έχεις να ελπιζεις σε πολλά.

 

Ο κόσμος στην Ελλάδα , αντί να δημιουργεί, καταστρέφει για να δειξει ότι κάτι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χώρα, που ο καθενας για να αποδείξει ότι είναι ο καλύτερος προσπαθεί να πει την μεγαλύτερη κακία ή να προκαλέσει το μεγαλύτερο κακό, δεν έχεις να ελπιζεις σε πολλά.

 

Ο κόσμος στην Ελλάδα , αντί να δημιουργεί, καταστρέφει για να δειξει ότι κάτι κάνει.

απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα; με αποδειξεις πλζ! σιγουρα κανουν βλακειες αλλα βαζουμε και εμεις το χερακι μας σε αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε σήμερα η μάνα μου στο " δημόσιο " νοσοκομείο γιατί πονάει η καρδιά της , ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ με 1100-1200 ευρώ το δίμηνο , της κάνουνε τις εξετάσεις και της λένε σκάσε 75 ευρώ , δεν έχει σημασία που έχεις ΤΕΒΕ , θα πας από εκεί να τα ζητήσεις. Θαυμάστε πρωτοβάθμια περίθαλψη ατόμου που πληρώνει τα κέρατα του σε άμεσους και έμμεσους φόρους ( 8000 αφορολόγητο , 23 % ΦΠΑ, έκτακτες εισφορές κ.λ.π. τα γνωστά μη συνεχίσω ) , τα κέρατα του σε εισφορές τόσα χρόνια ( ΟΑΕΕ - δηλαδή όλα από την τσέπη του ) , δημοτικά τέλη κ.λ.π.

 

Φανταστείτε τη τύχη που θα έχει ένας άνεργος , θα τον αφήσουν να ψοφήσει ... Θαυμάστε " ευρωπαική " και " ανεπτυγμένη " χώρα . Κάθε μέρα αποκτώ και ένα καινούργιο λόγο που θέλω να φύγω( ότι θέλω δε σημαίνει και ότι μπορώ ακόμα να το κάνω ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε σήμερα η μάνα μου στο " δημόσιο " νοσοκομείο γιατί πονάει η καρδιά της , ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ με 1100-1200 ευρώ το δίμηνο , της κάνουνε τις εξετάσεις και της λένε σκάσε 75 ευρώ , δεν έχει σημασία που έχεις ΤΕΒΕ , θα πας από εκεί να τα ζητήσεις. Θαυμάστε πρωτοβάθμια περίθαλψη ατόμου που πληρώνει τα κέρατα του σε άμεσους και έμμεσους φόρους ( 8000 αφορολόγητο , 23 % ΦΠΑ, έκτακτες εισφορές κ.λ.π. τα γνωστά μη συνεχίσω ) , τα κέρατα του σε εισφορές τόσα χρόνια ( ΟΑΕΕ - δηλαδή όλα από την τσέπη του ) , δημοτικά τέλη κ.λ.π.

 

Φανταστείτε τη τύχη που θα έχει ένας άνεργος , θα τον αφήσουν να ψοφήσει ... Θαυμάστε " ευρωπαική " και " ανεπτυγμένη " χώρα . Κάθε μέρα αποκτώ και ένα καινούργιο λόγο που θέλω να φύγω( ότι θέλω δε σημαίνει και ότι μπορώ ακόμα να το κάνω ).

ενταξει, τα περι περιθαλψης τα ξερουμε εδω και 2 αιωνες (κυριολεκτικά! ) αλλα δεν γταινε αυτοι! ΕΜΕΙΣ φταίμε που 1. τους ψηφισαμε και 2. δεν κανουμε κατι γι αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενα εχω να πω: οσοι δεν νοιαζονται για την χωρα τους (επαναλαμβάνω οχι τους πολιτικους) να ξεκουμπιστούν! σορρυ αν τα λεω χύμα και ακουγονται σκληρα αλλα ετσι ειναι! και μην ακουσω δικαιολογιες στυλ: μα δεν μου προσφερει τιποτα η ελλαδα κτλ διοτι η πατριδα προσφερει μονο σε αυτους που την σεβονται και την εχουν σε υπόληψη! Ολοι ειστε αξιοι της μοιρας σας!

 

 

[...]

 

Εσύ ως τι έχεις το δικαίωμα να με διώξεις από το χώρο που έτυχε να γεννηθούμε κι οι δύο;

Και πως ακριβώς κρίνεις αν κάποιος αγαπά ή όχι την πατρίδα του;

 

Σε κάθε περίπτωση, βρες μια παραγωγική εργασία πρωτα και μετά έλα να τα πούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...