Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eσυ περιμενεις οτι θα αλλαξει το μελλον της χωρας προς το καλυτερο στον τομεα της εργασιας με τους πτυχιουχους που θα παρουν την αποφαση να μεταναστευσουν? Σοβαρα τα εννοεις?

 

Και btw αυτη τη στιγμη συμφωνα με στοιχεια του κρατους οι επισημοι ανεργοι ειναι γυρω στο 1εκατομυριο. Ασε τους πολυ περισσοτερους ανεπισημους.

 

Ποσοι περιπου απο αυτο το 1εκατομυριο λες να μεταναστευσουν ωστε να εχεις καποια αισθητη αλλαγη στην τωρινη κατασταση? Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες.

Χωρια οτι πολλοι απο τους μεταναστες ειναι standby για επιστροφη στα πατρια εδαφη ΑΝ η αγορα εργασιας βελτιωθει ποτε (oh wait), οποτε ενα και το αυτο.

στα περισσοτερα συμφωνω αλλα οταν ακουω καπους να λενε πως μολις παρουν το πτυχιο θα φυγουν κατευθείαν χωρις να το προσπαθησουν καν, εκει με πιανουν τα διαολια μου! δηλαδη για να μεινουν στη χωρα τους πρεπει να ερθει απο μονος του ο εργοδότης και να τον παρακαλεσει να ερθει στη δουλεια; εμ αν τα θελουν ολα ετοιμα στο πιατο να φυγουν ειπα ετσι ωστε τα νεα παιδια να προσπαθησουν λιγο και ετσι θα καταφερουν να παρουν τη δουλεια του αλλου φυγοπονου που πηγε στο εξωτερικο!

 

 

επαναλαμβανω πως λεω την γνωμη μου και οτι δεν αντιπροσωπεύω κανεναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

στα περισσοτερα συμφωνω αλλα οταν ακουω καπους να λενε πως μολις παρουν το πτυχιο θα φυγουν κατευθείαν χωρις να το προσπαθησουν καν, εκει με πιανουν τα διαολια μου!

 

You know nothing....

 

και αν νομιζεις οτι σε κανω να βαριέσαι μαλλον πασχεις απο γεροντικη ανια!

 

 

Google---> γεροντική άνοια....Δεν έχει να κάνει με την βαρεμάρα....

 

Παλι you know nothing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You know nothing....

απ'οτι φαινεται εσυ δεν ξερεις τιποτα! υπαρχουν ατομα που το προσπαθουν, δεν λεω! αλλα οταν οι 7 στους δεκα που ρωταω λενε οτι θα φυγουν κατευθειαν τοτε τι να πω... αντε με το καλο! επρεπε αυτο το ξεσκαρταρισμα να ειχε γινει απο πιο πριν!

 

Google---> γεροντική άνοια....Δεν έχει να κάνει με την βαρεμάρα....

i know my friend αλλα απο οτι φαινεται δεν διαβασες ολο το λινκ με την γεροντικη ανοια! αλλιως δεν θα εκανες αυτο το ποστ! ντροπιαζεις τον εαυτο σου! φαινεται οτι δεν διαβασες τη λεξη απραξια! λεγοντας πριν εννοουσα οτι δεν προσπαθουν να κανουν κατι σε αυτη την χωρα απλα το εχωσα εκει με την βαρεμαρα διοτι εχει αμεση σχεση!

 

 

 

συμπερασμα; you know nothing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ανταλλάσουμε? Να έρθεις Ελλάδα και να είσαι άνεργος , να πάω εγώ Βέλγιο.

 

Δεν το διευκρίνισα καλά, είμαι πλέον κι εγώ άνεργος, αφού το συμβόλαιό μου έληξε και δεν ανανεώθηκε, ενώ ταυτόχρονα δεν έχω βρει κάτι άλλο. Και ψάχνω 7 μήνες. Θα μου πεις, μπορεί να φταίω εγώ. Θα σου πω,... μπορεί...

 

Θα ειμαι σύντομα κοντά σου πάντως, γιατί γυρίζω (χωρίς δουλειά, δεν συντηρείς σπίτι :rolleyes: ). ΠΟιός ξέρει, μπορεί να ξαναφύγω.

 

 

 

 

Δουλειά ψάχνουμε , και να εστιαστούμε σε αυτό. Και 2-3 καλά πράγματα που εδώ δεν τα έχουμε. Άλλωστε και εδώ σε θέμα κοινωνικότητας , παρέας , γκόμενας....τα πράγματα είναι χλωμά για πολλους απο μας , διοτι το κοινωνικό status των Ελλήνων έπεσε.

Κοινως δεν βγένουνε έξω οι Ελληνες πλεον , ούτε σε βαφτίσεις και σε γιορτές δεν πάνε , σκέφτονται τα έξοδα. Εχει κλειστει ο κόσμος , και πλεον οι παρεες και τα γκομενιλίκια είναι πολύ δύσκολα.

 

 

Δε συμφωνώ. Πίστεψέ με, όταν βρίσκεσαι σε έναν τόπο εντελώς καινούριο και ξένο, δεν νιώθεις "σπίτι" σου και δεν ανοίγεσαι εύκολα. Δεν έχει καμία σχέση με το να είσαι σε οικείους χώρους με οικεία πρόσωπα. Ναι, για οικονομικούς λόγους στην Ελλάδα βγαίνεις λιγότερο, ξοδεύεις λιγότερο και τα λοιπά. Ακόμα κι αν περιορίζεις τον κοινωνικό σου κύκλο, τον έχεις. Είναι εκεί. Έξω, δεν υπάρχει. Πρέπει να τον εφεύρεις, και για να προσαρμοστείς και να πεις ότι "ξεκινάω μια νέα ζωή, μια περιπέτεια" πρέπει να είναι στο χαρακτήρα σου. Πρέπει να το χεις μέσα σου να μπορείς να πεις, σήμερα είμαι εδώ, αύριο εκεί, μεθαύριο παραπέρα, και να μη σε ενοχλεί αυτό.

Παιδιά σαν εμάς (εντελώς αφηρημένο το εννοώ το εμάς, δεν περιλαμβάνω κανένα προσωπικά) που μεγαλώσαμε σε μια-δυο πόλεις που αλλάξαμε ενα-δυο σχολεία, που πήγαμε ένα πανεπιστήμιο/σχολή/κάτι είχαμε τον κυκλο μας, τους φίλους μας, την πρώτη μας δουλειά. Η βάση μας ήταν πάντα το σπίτι μας, ακόμα κι αν μέναμε για κάποιο διάστημα αλλού.

 

Το δια ταύτα, προτιμώ την ανεργία στην Ελλάδα παρά την ανεργία έξω (φυσικά). Πέρα απ αυτά προτιμώ την εργασία (ξανα, φυσικά).

 

Εδώ αυτή την νοοτροπία την έχουνε πρόεδροι μεγάλων διαφημιστικών εταιριών....ναι , μιλάω εκ πείρας.Ψαξε καλύτερα η γνώμη μου...

 

Τι να ψάξω καλύτερα; Δεν διαφωνώ, είπαμε, η έλλειψη επαγγελματισμού ή η άγνοια δεν είναι ''προνόμιο'' μόνο της Ελλάδας. Προφανώς και της Ελλάδας είναι , εννοώ, αλλά και στην Ευρώπη. Λέω κάτι πολύ απλό, δεν είναι η Ελλάδα μαύρο και η Ευρώπη άσπρο. Μάλλον γκρι θα έλεγα... :blink: Να σου πώ κάτι, ειλικρινά, πιο παλιά εκθείαζα το εξωτερικό, εκθείαζα τους ξένους, την πρωτοπορία την καινοτομία κλπ. Δεν είναι όμως κανόνας. Η Ευρώπη είναι συντηρητική στον τρόπο σκέψης της. Υπάρχει προσκόλληση στα ''πρωτόκολλα'' στις δεδομένες πρακτικές.

Η μικρή προσωπική μου εμπειρία (μικρή αλλα ουσιαστική) μου έδειξε πως οι ξένοι ενδιαφέρονται να κάνουν καλά τη δουλειά τους, αλλά όχι να κάνουν το κάτι παραπάνω ή να προχωρήσουν σε υπερβάσεις, ή να σκεφτούν εναλλακτικές.

Τα social media, χάριν του παραδείγματος, για μια εταιρεία που δουλευει μέχρι πρότεινος με τα παραδοσιακά μέσα, είναι μια υπέρβαση. Δεν θα το τολμήσει αν η ηγεσία δεν συνειδητοποιήσει τη σημασία τους, και κανένας υπάλληλος δεν θα το σπρώξει, αν δεν του δώσει κίνητρα η ηγεσία. Σε μια πολυεθνική η αμερικάνικη εταιρεία, ο υπάλληλος θα πει την ιδέα του και ο μάνατζερ θα την αξιοποιήσει. Τον υπάλληλο δεν ξέρω, την ιδέα σίγουρα, αν είναι καλή. Στις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις στην Ευρώπη όμως αυτό δεν είναι κανόνας.

 

Εν ολίγοις, αυτό που λέω, είναι ότι παντού υπάρχουν προχειρότητες και νοοτροπίες παρωχημένες. Μόνο στα μεγάλα κέντρα των ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία, λίγο Αγγλία και Ιρλανδία. Και η Μεσόγειος σκέφτεται μπροστά, αλλά είναι εγκλωβισμένη στην κρίση...

 

 

 

οσο περισσοτεροι τωρα φυγουν για εξωτερικο, τοσο καλυτερη μοιρα θα εχουν εδω (στην ελλαδα) τα παιδια που πανε τωρα σχολειο οποτε φυγεται! αν θελετε τοσο ευκολα να εγκαταλείψετε την χωρα σας φυγετε! ετσι και αλλιως καλο θα κανετε στα παιδια εδω!

 

Αγαπητέ dbz, μην εξαπολύεις κατηγορίες στα τυφλά προς άτομα που δεν ξέρεις και που δεν ξέρεις καλά καλα πού είναι και τί κανουν. Δεν είπε κανένας ότι θα φύγει και το "εύκολα" που λες ότι θέλει κάποιος να φύγει πώς ακριβώς το μετράς; Από πού κι ως πού ξέρεις τι έχουν περάσει και τί όχι;

 

Και το πιο σημαντικό βέβαια, ποιός σου είπε ότι το βλέπουν όλοι ώς "εγκατάλειψη" ; Ξέρεις, το να φύγεις έξω δεν είναι μόνο ανάγκη, μπορεί να είναι επίσης αναζήτηση εμπειριών, να είναι εξειδίκευση, να είναι πειραματισμός, να είναι αποτέλεσμα συγκυριών, να είναι απλά μια πολύ καλή ευκαιρία. Ειναι στενομυαλιά να σκέφτεσαι πώς ό,τι κάνει καποιος πρέπει να το κάνει μέσα στα σύνορα για να μη θεωρηθεί μετανάστης που εγκαταλείπει τη χώρα του.

 

Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του με βάση τις ανάγκες του, όχι με βάση κοινωνικά ταμπού. Κι εμένα μέλη της οικογένειάς μου, όχι όλα, μου πιπιλίζανε να γυρίσω , γιατί παπούτσι από τον τόπο σου κι ας είναι μπαλωμένο.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψυχολογικό βάρος για ένα νέο άνθρωπο από τη μια να μη βλέπει ελπίδα στον τόπο του και από την άλλη όταν σκεφτεί να φύγει να στιγματίζεται ως "λιποτάκτης" της εγχώριας ζωής. Τι πράγματα είναι αυτα; Είμαστε σοβαροί;

 

Θα σου πώ κάτι τελευταίο αγαπητέ, δεν το λέω ειρωνικά, μάλλον με πικρία. Μακάρι να βρεθεί κάτι στην Ελλάδα και να μείνω και να μην ξαναφύγω. Και η ταπεινή μου συμβουλή προς όλους είναι να ΜΗΝ φύγουν ΑΝ ΔΕΝ βρουν κάτι που πραγματικά να τους ικανοποιεί.

 

Μια δουλειά απλά για συντήρηση στο εξωτερικό δεν θα σε κάνει πιο ευτυχισμένο απ' ό,τι η ανεργία στην Ελλάδα. Είναι μια προσωρινή λύση που κάνει το χρόνο να περνά και να χάνεται.

 

Παιδιά να ψάξτε στο εξωτερικό να βρείτε κάτι που θα σας γεμίσει, κάτι που θα έχει μεγαλύτερη αξία και σημασία από μια εργασία για βιοπορισμό. Αλλιώς, πιστεύω, μπορεί και να κάνω λάθος, νέος είμαι κι εγώ δεν έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι, άποψή μου, μείνετε με τους δικούς σας ανθρώπους, προσπαθώντας να βρείτε εναλλακτικές. Ξέρω πολύ καλά ότι για πολλούς αυτό φαντάζει αδύνατο, γιατί η ψυχολογική πίεση είναι απίστευτη, η απαλεψια της ανεργίας επίσης. Στο βάθος χρόνου όμως, το ζήτημα είναι οι επιλογές μας να άξιζαν τον κόπο. Και δυστυχώς δεν μπορούμε να το προβλέψουμε αυτό πάντα.

 

 

Υ.Γ. Να πω και κάτι χρήσιμο, μη λεω αμπελοφιλοσοφίες συνέχεια :-) , σχετικά με μια ερώτηση παραπάνω: Συνήθως οι εταιρείες απαντούν στις αιτήσεις βιογραφικών μέσα σε 15 μέρες περίπου. Επειδή ο αριθμός των αιτήσεων είναι τεράστιος, καμια φορά δεν απαντούν καθόλου, αλλά αυτό υποτίθεται ότι είναι παράνομο, γιατί ο νόμος θέλει τους εργοδότες να στέλνουν σε όλους απαντήσεις ούτως ώστε αυτοί που απορρίπτονται να μπορούν να αποδείξουν στα ταμεία ανεργίας των χωρών τους πως ψάχνουν για δουλειά και δεν βρίσκουν.

Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι απαντούν. Κάποιοι ακόμα και μέσα σε 8ήμερο 10ήμερο, άλλοι πιο αργά οπότε ο μέσος όρος είναι 15. Το πρώτο στάδιο είναι συνήθως τηλεφωνική συνέντευξη ή συνέντευξη μέσω skype. Αν μένεις στην χώρα κ πόλη τους, από κοντά. Έπειτα μπορεί να υπάρχει και 2ο ή ακόμα και 3ο στάδιο συνέντευξης.

 

Επί παραδείγματι με είχαν καλέσει από εταιρεία αμερικάνικη, έκανα 1 τηλεφωνική συνέντευξη και 2 προσωπικές, για να αποκλειστώ, δυστυχώς και να μην περάσω στο 4ο στάδιο.

 

Υ.Γ. 2 . Να δώσω άλλο ένα τιπ, παιδιά το πτυχίο δεν είναι η πανάκεια, αν και αυτό εξαρτάται από τον κλάδο πολύ βέβαια. Μετράει πάρα πολύ η προσωπικότητα και οι δυνατότητές μας ως επαγγελματίες να λειτουργούμε στο ρόλο που θέλουν να μας αναθέσουν. Αυτό που λένε "organisational skills" δηλαδή η ικανότητα ενός υπαλλήλου να λειτουργήσει υπό συνθήκες πίεσης, με ή χωρίς επιβλέποντα, σε ομάδα ή μόνος του, σε περιβάλλον με πολλές εθνικότητες ή να συνεργαστεί με επαγγελματίες από άλλους κλάδους. Ένα σκέλος στο βιογραφικό κατά την άποψή μου πρέπει να περιλαμβάνει και τέτοιου είδους δεξιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ dbz, μην εξαπολύεις κατηγορίες στα τυφλά προς άτομα που δεν ξέρεις και που δεν ξέρεις καλά καλα πού είναι και τί κανουν. Δεν είπε κανένας ότι θα φύγει και το "εύκολα" που λες ότι θέλει κάποιος να φύγει πώς ακριβώς το μετράς; Από πού κι ως πού ξέρεις τι έχουν περάσει και τί όχι;

 

Και το πιο σημαντικό βέβαια, ποιός σου είπε ότι το βλέπουν όλοι ώς "εγκατάλειψη" ; Ξέρεις, το να φύγεις έξω δεν είναι μόνο ανάγκη, μπορεί να είναι επίσης αναζήτηση εμπειριών, να είναι εξειδίκευση, να είναι πειραματισμός, να είναι αποτέλεσμα συγκυριών, να είναι απλά μια πολύ καλή ευκαιρία. Ειναι στενομυαλιά να σκέφτεσαι πώς ό,τι κάνει καποιος πρέπει να το κάνει μέσα στα σύνορα για να μη θεωρηθεί μετανάστης που εγκαταλείπει τη χώρα του.

 

Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του με βάση τις ανάγκες του, όχι με βάση κοινωνικά ταμπού. Κι εμένα μέλη της οικογένειάς μου, όχι όλα, μου πιπιλίζανε να γυρίσω , γιατί παπούτσι από τον τόπο σου κι ας είναι μπαλωμένο.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψυχολογικό βάρος για ένα νέο άνθρωπο από τη μια να μη βλέπει ελπίδα στον τόπο του και από την άλλη όταν σκεφτεί να φύγει να στιγματίζεται ως "λιποτάκτης" της εγχώριας ζωής. Τι πράγματα είναι αυτα; Είμαστε σοβαροί;

 

Θα σου πώ κάτι τελευταίο αγαπητέ, δεν το λέω ειρωνικά, μάλλον με πικρία. Μακάρι να βρεθεί κάτι στην Ελλάδα και να μείνω και να μην ξαναφύγω. Και η ταπεινή μου συμβουλή προς όλους είναι να ΜΗΝ φύγουν ΑΝ ΔΕΝ βρουν κάτι που πραγματικά να τους ικανοποιεί.

 

Μια δουλειά απλά για συντήρηση στο εξωτερικό δεν θα σε κάνει πιο ευτυχισμένο απ' ό,τι η ανεργία στην Ελλάδα. Είναι μια προσωρινή λύση που κάνει το χρόνο να περνά και να χάνεται.

 

Παιδιά να ψάξτε στο εξωτερικό να βρείτε κάτι που θα σας γεμίσει, κάτι που θα έχει μεγαλύτερη αξία και σημασία από μια εργασία για βιοπορισμό. Αλλιώς, πιστεύω, μπορεί και να κάνω λάθος, νέος είμαι κι εγώ δεν έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι, άποψή μου, μείνετε με τους δικούς σας ανθρώπους, προσπαθώντας να βρείτε εναλλακτικές. Ξέρω πολύ καλά ότι για πολλούς αυτό φαντάζει αδύνατο, γιατί η ψυχολογική πίεση είναι απίστευτη, η απαλεψια της ανεργίας επίσης. Στο βάθος χρόνου όμως, το ζήτημα είναι οι επιλογές μας να άξιζαν τον κόπο. Και δυστυχώς δεν μπορούμε να το προβλέψουμε αυτό πάντα.

 

 

Υ.Γ. Να πω και κάτι χρήσιμο, μη λεω αμπελοφιλοσοφίες συνέχεια :-) , σχετικά με μια ερώτηση παραπάνω: Συνήθως οι εταιρείες απαντούν στις αιτήσεις βιογραφικών μέσα σε 15 μέρες περίπου. Επειδή ο αριθμός των αιτήσεων είναι τεράστιος, καμια φορά δεν απαντούν καθόλου, αλλά αυτό υποτίθεται ότι είναι παράνομο, γιατί ο νόμος θέλει τους εργοδότες να στέλνουν σε όλους απαντήσεις ούτως ώστε αυτοί που απορρίπτονται να μπορούν να αποδείξουν στα ταμεία ανεργίας των χωρών τους πως ψάχνουν για δουλειά και δεν βρίσκουν.

Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι απαντούν. Κάποιοι ακόμα και μέσα σε 8ήμερο 10ήμερο, άλλοι πιο αργά οπότε ο μέσος όρος είναι 15. Το πρώτο στάδιο είναι συνήθως τηλεφωνική συνέντευξη ή συνέντευξη μέσω skype. Αν μένεις στην χώρα κ πόλη τους, από κοντά. Έπειτα μπορεί να υπάρχει και 2ο ή ακόμα και 3ο στάδιο συνέντευξης.

 

Επί παραδείγματι με είχαν καλέσει από εταιρεία αμερικάνικη, έκανα 1 τηλεφωνική συνέντευξη και 2 προσωπικές, για να αποκλειστώ, δυστυχώς και να μην περάσω στο 4ο στάδιο.

 

Υ.Γ. 2 . Να δώσω άλλο ένα τιπ, παιδιά το πτυχίο δεν είναι η πανάκεια, αν και αυτό εξαρτάται από τον κλάδο πολύ βέβαια. Μετράει πάρα πολύ η προσωπικότητα και οι δυνατότητές μας ως επαγγελματίες να λειτουργούμε στο ρόλο που θέλουν να μας αναθέσουν. Αυτό που λένε "organisational skills" δηλαδή η ικανότητα ενός υπαλλήλου να λειτουργήσει υπό συνθήκες πίεσης, με ή χωρίς επιβλέποντα, σε ομάδα ή μόνος του, σε περιβάλλον με πολλές εθνικότητες ή να συνεργαστεί με επαγγελματίες από άλλους κλάδους. Ένα σκέλος στο βιογραφικό κατά την άποψή μου πρέπει να περιλαμβάνει και τέτοιου είδους δεξιότητες.

φιλε μου να ξαναπω οτι μιλησα για μερικους! εννοειται πως υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν εξαιρέσεις αλλα ως επι των πλείστων οσους ξερω θα φυγουν/εφυγαν ετσι απλα χωρις να προσπαθησουν καθολου εδω! αυτους κραζω εγω και οχι εσενα ή τον zazik οπου παρακαλατε για δουλεια και προσπαθείτε! τελος παντων ευχομαι και στους δυο σας καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτους κραζω εγω και οχι εσενα ή τον zazik οπου παρακαλατε για δουλεια και προσπαθείτε! τελος παντων ευχομαι και στους δυο σας καλη συνεχεια!

 

Δεν "παρακαλάμε" . Με τα προσόντα μας την αναζητούμε τη δουλειά.

 

Ευχαριστούμε για τις ευχές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι φαινεται εσυ δεν ξερεις τιποτα! υπαρχουν ατομα που το προσπαθουν, δεν λεω! αλλα οταν οι 7 στους δεκα που ρωταω λενε οτι θα φυγουν κατευθειαν τοτε τι να πω... αντε με το καλο! επρεπε αυτο το ξεσκαρταρισμα να ειχε γινει απο πιο πριν!

 

 

i know my friend αλλα απο οτι φαινεται δεν διαβασες ολο το λινκ με την γεροντικη ανοια! αλλιως δεν θα εκανες αυτο το ποστ! ντροπιαζεις τον εαυτο σου! φαινεται οτι δεν διαβασες τη λεξη απραξια! λεγοντας πριν εννοουσα οτι δεν προσπαθουν να κανουν κατι σε αυτη την χωρα απλα το εχωσα εκει με την βαρεμαρα διοτι εχει αμεση σχεση!

 

 

 

συμπερασμα; you know nothing!

Και τι να κανου να μηνουν εδω, εγω εχω αφησει βιογραφικα σε διαφορα sites και μονο για dealer με θελουν :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κανου να μηνουν εδω, εγω εχω αφησει βιογραφικα σε διαφορα sites και μονο για dealer με θελουν :-(

μα δε λεω πως ειναι ευκολο εδω! ουτε εκει εξω ειναι ευκολοτερα! απλα ενω στην ελλαδα θα σου εδιναν 550€ εκει θα σου δινουν 900€... τι, τα 350€ παραπανω θα σου αποζημιώσουν οτι δεν θα εχεις τους φιλους σου, τις ανεσεις σου, την οικογενεια σου κτλ; αν δεν εχεις προβλημα καλως! και δε λεω... αν εχεις προσπαθησει πολυ εδω και δεν βρισκεις τιποτα φυγε και καλα θα κανεις αλλα οχι τωρα το 23 χρονων σκατο να φευγει απευθείας μολις παρει το πτυχιο ξοδευντας τα χρηματα των γονιων του ενω δεν εχει στειλει ουτε ενα βιογραφικο στην ελλαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε λεω πως ειναι ευκολο εδω! ουτε εκει εξω ειναι ευκολοτερα! απλα ενω στην ελλαδα θα σου εδιναν 550€ εκει θα σου δινουν 900€... τι, τα 350€ παραπανω θα σου αποζημιώσουν οτι δεν θα εχεις τους φιλους σου, τις ανεσεις σου, την οικογενεια σου κτλ; αν δεν εχεις προβλημα καλως! και δε λεω... αν εχεις προσπαθησει πολυ εδω και δεν βρισκεις τιποτα φυγε και καλα θα κανεις αλλα οχι τωρα το 23 χρονων σκατο να φευγει απευθείας μολις παρει το πτυχιο ξοδευντας τα χρηματα των γονιων του ενω δεν εχει στειλει ουτε ενα βιογραφικο στην ελλαδα!

 

 

Συμφωνούμε , οποτε να διατυπώνεις τα γραφόμενά σου καλύτερα , και να μην κατηγορείς όλους τους ανέργους.

Η ελληνική δημοτική , είναι μια πλουσια γλώσσα με πλούσιο λεξιλόγιο.

 

Εδώ μιλάς με άτομα που έχουνε δουλέψει ανασφάλιστα , 12ωρα , με τα χειρότερα αφεντικά , και έχουνε φάει ψ**ια.

Επίσης μιλάς με 29 χρονών εμένα , 28 χρονών τον άλλον , 27 τον άλλον , τουτέστοιν σε άτομα που είδαν , έζησαν , του εκμεταλλεύτηκαν , τους ταπεινώσανε , απαξιώσανε πτυχία , ταλέντα , προσωπικότητα κατα καιρούς , γνώσεις κλπ.

 

Επίσης πολύ απο μας έχουμε κάνει εξωτερικό και ξέρουμε.

Δεν λέμε αρλούμπες. Ξερουμε τι θα πει ξενιτειά.

 

Και με 1 εκ ανέργους , δεν έχουμε πολλές πιθανότητες , κάτι ξέρουμε που το λέμε.Δεν πα να έχουμε 3 πτυχια , 4 διδακτορικά κλπ...Ισα ίσα , αυτό είναι κατά μας....

 

Παρακαλώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε , οποτε να διατυπώνεις τα γραφόμενά σου καλύτερα , και να μην κατηγορείς όλους τους ανέργους.

Η ελληνική δημοτική , είναι μια πλουσια γλώσσα με πλούσιο λεξιλόγιο.

 

Εδώ μιλάς με άτομα που έχουνε δουλέψει ανασφάλιστα , 12ωρα , με τα χειρότερα αφεντικά , και έχουνε φάει ψ**ια.

Επίσης μιλάς με 29 χρονών εμένα , 28 χρονών τον άλλον , 27 τον άλλον , τουτέστοιν σε άτομα που είδαν , έζησαν , του εκμεταλλεύτηκαν , τους ταπεινώσανε , απαξιώσανε πτυχία , ταλέντα , προσωπικότητα κατα καιρούς , γνώσεις κλπ.

 

Επίσης πολύ απο μας έχουμε κάνει εξωτερικό και ξέρουμε.

Δεν λέμε αρλούμπες. Ξερουμε τι θα πει ξενιτειά.

 

Παρακαλώ πολύ.

καταρχας δεν κατηγορω ολους τους ανεργους! οπως ειπα κατηγορω μονο εκεινους που δεν το προσπαθησαν καθολου εδω και εφυγαν κατευθειαν για εξωτερικο! και εγω 29 χρονων ειμαι και μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα τρεις δουλειες! τωρα τουλαχιστον ειμαι στάσιμος! καλως ή κακως δεν εχω αναγκαστει να παω εξωτερικο για να δουλεψω αλλα ξερω πως ειναι διοτι λογο της δουλειας μου εκανα ταξιδια παντου και εχω μια αλφα εμπειρία... και μες στις ακρες τα ιδια πραγματα λεμε μονο που ο καθενας υποστηριζει την δικια του ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με 1 εκ ανέργους , δεν έχουμε πολλές πιθανότητες , κάτι ξέρουμε που το λέμε.Δεν πα να έχουμε 3 πτυχια , 4 διδακτορικά κλπ...Ισα ίσα , αυτό είναι κατά μας....

 

Παρακαλώ πολύ.

Και λιγους λες, εγω παντος θα το παλεψω οσο παει αλλιος βλεπω να παιρνω ενα φιλαρακη μου που ημασταν συμφοιτητες και να παμε κατα αυστραλια μιας και ακουσα ζητανε ηλεκτρολογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/ellada/eidiseis/treis_stoys_tesseris_neoys_theloyn_na_fygoyn.1354137.html

 

Το 75% των νέων θέλουν να φύγουν από την Ελλάδα. Ο εφιάλτης της ανεργίας τους κάνει να βλέπουν τη φυγή στο εξωτερικό ως μόνη λύση για ένα καλύτερο μέλλον.

Τέσσερις στους δέκα Έλληνες, σύμφωνα με τα ευρήματα δημοσκόπησης που δημοσιεύεται στο "Πρώτο Θέμα", δηλώνουν έτοιμοι να φύγουν σε περίπτωση που τους δοθεί η κατάλληλη επαγγελματική ευκαιρία.

Ιδιαίτερα στους νέους 18-24 ετών, οι οποίο κυρίως πλήττονται από την ανεργία, το ποσοστό ανέρχεται στο 75%, ενώ στην ηλικιακή ομάδα 25-44, το ποσοστό είναι στο 50%.

Ακόμη και οι υπερπροστατευτικοί Έλληνες γονείς δηλώνουν σε ποσοστό 53% ότι θέλουν να φύγουν τα παιδιά τους από την Ελλάδα.

 

Δυστυχως η γενια μας ειναι η επομενη γενια οικονομικων μεταναστων μετα απο αυτη των νυν 60ρηδων-70ρηδων. Οι ενδιαμεσες γενιες απλα μας τα φαγανε (χωρις να εξεταζω ποιοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες μιας που μιλαμε για βιογραφικα

παιζει πουθενα κανα site για να κρεμασεις το cv σου

και να το βλεπουν οι εργοδοτες?

 

[global]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σωρό, Skywalker.gr, Kariera.gr, careerbuilder.com, monster.com, bayt.com ακόμα και το LinkedIN...αλλά μην περιμένεις να σε πάρει κανείς τηλ εκτός αν έχεις τα super προσόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...