Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, sndev είπε

να ξέρεις γέλασα με τον ατομοκαθαριστη ακόμα γελάω στην εικόνα

κοιτα με το πιεστικό το έκανα κ γω άσε πολύ μπιχλα κ λαδι μετά θα τρέχει στο πάτωμα  κ θα θες πάλι ξύσιμο

:P :P

Βασικά αγόρασα έναν μικρό για την ψησταριά, αλλά δε με βόλεψε, και από το να κάθεται γιατί να μη κάνει κάνα μεροκάματο

Για το πιεστικό δε με καίει, ούτως ή άλλως με τα ψησίματα γίνεται ψιλο κώλος η βεράντα, οπότε απλά θα πρέπει να καθαρίσω λίγο παραπάνω μετά 

Το θέμα όμως είναι ότι τελικά δε κάνει το νερό & το απορρυπαντικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

:P :P

Βασικά αγόρασα έναν μικρό για την ψησταριά, αλλά δε με βόλεψε, και από το να κάθεται γιατί να μη κάνει κάνα μεροκάματο

Για το πιεστικό δε με καίει, ούτως ή άλλως με τα ψησίματα γίνεται ψιλο κώλος η βεράντα, οπότε απλά θα πρέπει να καθαρίσω λίγο παραπάνω μετά 

Το θέμα όμως είναι ότι τελικά δε κάνει το νερό & το απορρυπαντικό ; 

οχι δε θα γινεται λιγο παραπανω κωλος θα γίνεται ΠΟΛΥ παραπάνω γτ τα λιποι Κ η μαυρίλα θα στεγνώνουν στο πάτωμα στην βεραντα κ δε θες να ξέρεις :D  δοκίμασε το ομως μη σε απογοητεύω επειδή είμαι υποχρονδριος :D

κοιτα εχει δικιο ο φιλος παραπάνω με το απορρυπαντικο καταστρέφεται το "Αντικολιτικο" το οποίο φτιάχνει ως ένα σημειο με το seasosing το οποίο είναι χρονοβόρο κ βαρετό.. 

το νερο δε κάνει γτ γενικά δε θέλει υγρασία αλλα αν τη πλάκα μετά την καις να φύγει η υγρασία κ τη περνας ευλαβικά με λαδι δε θα χεις ιδιαίτερο θέμα 

να σου δωσω να καταλάβεις το θεμα υγρασία.. αν τη πλάκα την  αφήνεις εξω στη ψησταριά και νερό να μη ρίξεις σε ένα χρόνο θα σου εμφανίσει σκουριές λόγο ατμοσφαίρας το χειμώνα , τόσο ευαίσθητες είναι στο συγκεκριμένο θέμα αν τις προσεχεις ομως ολα καλα κ σε ανωμαλια seasoning κ τελειωσες

 

όποτε για μενα νερακι κ ξύσιμο χωρίς απορυπαντικο αν είναι εφικτό κ μετά κάψιμο να φύγει η υγρασία κ λαδάκι..  κ αυτο καθε 3-4 ψησιματα.. να ξέρεις το λίπος που αφήνουν τα κρέατα στο μαντέμι το κάνουν ακόμα καλύτερο :P  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fylatos είπε

Οι κανονικές έναντι τις go gas πόσα ψησίματα βγάζουν; Τα μισά ακριβώς λογικά. Η διαφορά στα λεφτά ανά ψήσιμο είναι ελάχιστη. Η go gas έχει το θετικό ότι πας να βάλεις βενζίνη; Την αλλάζεις, πας εξοχικό; Την κουβαλάς. Επίσης έχει και το πλαστικό και φαίνεται λίγο πιο rugged από τις άλλες.

H go gas λέει νομίζω 5.5 λίτρα που είναι το μισό θεωρητικά από την κανονική. Στην πράξη όμως δε μπορείς να εκμεταλλευτείς ούτε καν τα 4 όποτε έχεις μεγάλη χασούρα. Επι του κοστους, 15€ είχε η go gas τα 5.5 λίτρα και 18 έχει η κανονική που είναι διπλάσια + όποτε πρακτικά βγαίνει λιγότερο από τα μισά με την κανονική φιάλη. 

Κατα τα αλλά ναι όντως είναι πιο εύκολη η go gas αλλά πρακτικά δεν αξίζει εκτός αν έχεις καμία ψησταριά λίγα kw με δυο καυστήρες μαξ. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, sndev είπε

οχι δε θα γινεται λιγο παραπανω κωλος θα γίνεται ΠΟΛΥ παραπάνω γτ τα λιποι Κ η μαυρίλα θα στεγνώνουν στο πάτωμα στην βεραντα κ δε θες να ξέρεις :D  δοκίμασε το ομως μη σε απογοητεύω επειδή είμαι υποχρονδριος :D

 κοιτα εχει δικιο ο φιλος παραπάνω με το απορρυπαντικο καταστρέφεται το "Αντικολιτικο" το οποίο φτιάχνει ως ένα σημειο με το seasosing το οποίο είναι χρονοβόρο κ βαρετό.. 

 το νερο δε κάνει γτ γενικά δε θέλει υγρασία αλλα αν τη πλάκα μετά την καις να φύγει η υγρασία κ τη περνας ευλαβικά με λαδι δε θα χεις ιδιαίτερο θέμα 

 να σου δωσω να καταλάβεις το θεμα υγρασία.. αν τη πλάκα την  αφήνεις εξω στη ψησταριά και νερό να μη ρίξεις σε ένα χρόνο θα σου εμφανίσει σκουριές λόγο ατμοσφαίρας το χειμώνα , τόσο ευαίσθητες είναι στο συγκεκριμένο θέμα αν τις προσεχεις ομως ολα καλα κ σε ανωμαλια seasoning κ τελειωσες

 όποτε για μενα νερακι κ ξύσιμο χωρίς απορυπαντικο αν είναι εφικτό κ μετά κάψιμο να φύγει η υγρασία κ λαδάκι..  κ αυτο καθε 3-4 ψησιματα.. να ξέρεις το λίπος που αφήνουν τα κρέατα στο μαντέμι το κάνουν ακόμα καλύτερο :P  

Θα δοκιμάσω με το πιεστικό και βλέπουμε 

Το πολύ πολύ να τις βάλω στη μπανιέρα, και θα βγάλω και βίντεο τη γυναίκα μετά να γίνουμε viral που λένε και στο χωριό μου 

Λάδι έβαλα και τις 2 φορές που την έπλυνα (μετά το στέγνωμα φυσικά)

Και εγώ βέβαια μετά από 2-3 ψησίματα τη πλένω, συντάσσομαι μαζί σου :D :D

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω βάλει και σε μπανιερα με καυτό νερό θερμοσίφωνα.. αν η γυναίκα σου  ειναι καλουλα κ συγκαταβατικη απλά θα γκρινιάξει λιγο.. αν ειναι τσαουσα ετοιμάσου για παντόφλα elite,   να ξέρεις γίνεται χάλια ... ειναι χειρότερο να μεταφέρεις αυτή τη μπιχλα εντος σπιτιού , σε παραδέχομαι όμως ζεις ριψοκίνδυνα ! 

η δικια μου με με εβρισε κ ειχε δίκιο μετα πουθ το σκευτικα γτ αυτά τα λιποι κόλλησαν στους σωλήνες κ μετά μύριζε το σιφόνι ( βέβαια τη τεχνική την έκανα 3ς-4ς φόρες κ μετά αρχισαν οι μυρωδιές χαχα) ξερεις τωρα σαμπουαν αμυγδαλο με τόνους μανταρίνι κ  μια ελαφριά δόση μπέικον κ λίπος πικανιας να αιορητε ανεπαίσθητα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

την εχω βάλει και σε μπανιερα με καυτό νερό θερμοσίφωνα.. αν η γυναίκα σου  ειναι καλουλα κ συγκαταβατικη απλά θα γκρινιάξει λιγο.. αν ειναι τσαουσα ετοιμάσου για παντόφλα elite,   να ξέρεις γίνεται χάλια ... ειναι χειρότερο να μεταφέρεις αυτή τη μπιχλα εντος σπιτιού , σε παραδέχομαι όμως ζεις ριψοκίνδυνα ! 

η δικια μου με με εβρισε κ ειχε δίκιο μετα πουθ το σκευτικα γτ αυτά τα λιποι κόλλησαν στους σωλήνες κ μετά μύριζε το σιφόνι ( βέβαια τη τεχνική την έκανα 3ς-4ς φόρες κ μετά αρχισαν οι μυρωδιές χαχα) ξερεις τωρα σαμπουαν αμυγδαλο με τόνους μανταρίνι κ  μια ελαφριά δόση μπέικον κ λίπος πικανιας να αιορητε ανεπαίσθητα  

Χειρότερο βρισίδι από εκείνο που έφαγα όταν έκανα σουτζούκι μέσα στη κουζίνα Γενάρη μήνα και μύριζε το σπίτι μέχρι τη καθαρά Δευτέρα δε νομίζω να έχει :P :P :P

Θα το σκεφτώ, στέκομαι πάντως στον καθαρισμό με νερό, αποφυγή απορρυπαντικού και στέγνωμα / λάδωμα κατόπιν 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αδελφές ψυχές. Τη ψησταριά την αγοράσαμε για να έχουμε ψυχική ηρεμία και να αποφύγουμε τις αεροπορικές επιθέσεις από πασούμια και παντόφλες. Εγώ πχ. έτρωγα επικό κράξιμο σε ψήσιμο λουκάνικων και steak σε μαντέμι στη κουζίνα γιατί έπλενε μέχρι και τα φίλτρα από τον απορροφητήρα για να φύγει η μυρωδιά.

Πήρα την ψησταριά και ηρέμησα. Έχω αναλάβει το καθάρισμα εγώ έξω και τέλος.

Κανόνες:

1. Δεν ψήνω στο μέρος που αποθηκεύω την ψησταριά. Την φέρνω ένα μέτρο πιο μπροστά με τα ροδάκια, ψήνω και την πάω πίσω. Ότι έχει πέσει με ένα χαρτί και detol μαζεύεται σε 15sec.

2. Δεν ρίχνω νερά και μλκιες. Μόνο κάψιμο τρίψιμο και καθαριστικό μια στις 6 με το ξέπλυμα να γίνεται με ένα ποτήρι νερό που πάει στο δοχείο.

3. Έχω πάρει καινούργιο ξεχωριστό σφουγγάρι για δοχείο με λίπη κλπ ΔΕΝ παίρνω της κουζίνας γιατί θα γινόταν δημόσιος λιθοβολισμός με παντόφλα με συμμετοχή της μισής θηλυκής κοινωνίας της περιοχής.

4. Όταν πλένω σχάρα ή μεγάλο τηγάνι σε μπανιέρα, βγάζω πάντα έξω την κουρτίνα, βάζω ζεστό νερό να τρέχει και μετά βάζω μέσα τη σχάρα την οποία φροντίζω να στεγνώσω πριν την βγάλω από την μπανιέρα με χαρτί κουζίνας (το ίδιο ξεχωριστό χαρτί που έχω για να μην τελειώσει της κουζίνας)

5. Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται σε ώρες που λείπει η παντοφλομαστερ από το σπίτι ιδανικά πρωί σε άκρα μυστικότητα

6. Δεν ξεχνάμε παράθυρα ανοιχτά όταν ψήνουμε

7. Πάντα περνούμε ένα κρέας που αρέσει σε αυτήν. Αυτό είναι τελευταίος κανόνας. Αγοράστηκε πρόσφατα ribeye σιτεμένο 70 ημερών και φυσικά έπρεπε να έχει αγοραστεί και μια χοιρινή ή κάτι άλλο γιατί αυτό "δεν τρώγεται". Από εδώ και πέρα με την χοιρινή δίπλα δε θα υπάρχει θέμα.

Αγαπάτε αλλήλους και αποφεύγετε ατοπήματα που οδηγούν σε παντοφλισμό.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μαζευτούμε μια μέρα όλοι εμείς οι ομοιοπαθείς ρε fylatos να γράψουμε ένα βιβλίο. Θα χεστουμε στο τάλιρο από τα περήφανα νιάτα που θέλουν να συγκατοικήσουν με το έτερον ημισι. Αυτά είναι συμβουλές ζωής και φυσικά συμφωνώ σε όλα! 😎

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαντεμι μην το πλένετε ρε παιδιά με σαπουνια, αμαρτία. Καλό κάψιμο μετά το ψήσιμο πάνω από 250-300 για 10 λεπτά. Γίνονται όλα κάρβουνο και αποστειρώνετε η ψησταριά, τρίψιμο καλό με βούρτσα να πέσουν όλα κάτω και τέλος λαδάκι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fylatos είπε

 

7. Πάντα περνούμε ένα κρέας που αρέσει σε αυτήν. Αυτό είναι τελευταίος κανόνας. Αγοράστηκε πρόσφατα ribeye σιτεμένο 70 ημερών και φυσικά έπρεπε να έχει αγοραστεί και μια χοιρινή ή κάτι άλλο γιατί αυτό "δεν τρώγεται". Από εδώ και πέρα με την χοιρινή δίπλα δε θα υπάρχει θέμα.

 

ταυτίστηκα ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα μια Broil King Signet 390 (μετά τις απαραίτητες διαβουλεύσεις με το "αφεντικό "του σπιτιού) και την καλή τιμή που βρήκα.Παραλαβή έγινε εχθές και σήμερα σε ~40λέπτα την έστησα.Πρώτες εντυπώσεις: η κατασκευή στιβαρή ,αν και το πλαστικό δάπεδο με τρόμαξε μόλις άνοιξα την κούτα, καμία σχέση σαν στιβαρότητα με τη μοναδική άλλη ψησταριά αερίου που έχω δει από κοντά (campingaz) ,η θερμοκρασία ανεβαίνει σε ~5-6 λεπτά στους 200 με τους 3καυστήρες αναμμένους και άσχημες εξωτερικές συνθήκες σήμερα κρύο και πολύ δυνατό αέρα ,οι σχάρες μαντεμένιες και πολύ βαριές και η 2η σχάρα για να κρατάει ζεστά τα ψητά πολύ ευρύχωρη.Η σούβλα δεν δοκιμάστηκε ακόμη θα γίνει σύντομα 👹.

 

 

IMG_20190421_140109.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, solton57010 said:

Τελικά αγόρασα μια Broil King Signet 390 (μετά τις απαραίτητες διαβουλεύσεις με το "αφεντικό "του σπιτιού) και την καλή τιμή που βρήκα.Παραλαβή έγινε εχθές και σήμερα σε ~40λέπτα την έστησα.Πρώτες εντυπώσεις: η κατασκευή στιβαρή ,αν και το πλαστικό δάπεδο με τρόμαξε μόλις άνοιξα την κούτα, καμία σχέση σαν στιβαρότητα με τη μοναδική άλλη ψησταριά αερίου που έχω δει από κοντά (campingaz) ,η θερμοκρασία ανεβαίνει σε ~5-6 λεπτά στους 200 με τους 3καυστήρες αναμμένους και άσχημες εξωτερικές συνθήκες σήμερα κρύο και πολύ δυνατό αέρα ,οι σχάρες μαντεμένιες και πολύ βαριές και η 2η σχάρα για να κρατάει ζεστά τα ψητά πολύ ευρύχωρη.Η σούβλα δεν δοκιμάστηκε ακόμη θα γίνει σύντομα 👹.

[...]

Καλά ψησίματα! :) 

Αλήθεια πόσο καλή τιμή; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, solton57010 είπε

Τελικά αγόρασα μια Broil King Signet 390 (μετά τις απαραίτητες διαβουλεύσεις με το "αφεντικό "του σπιτιού) και την καλή τιμή που βρήκα.Παραλαβή έγινε εχθές και σήμερα σε ~40λέπτα την έστησα.Πρώτες εντυπώσεις: η κατασκευή στιβαρή ,αν και το πλαστικό δάπεδο με τρόμαξε μόλις άνοιξα την κούτα, καμία σχέση σαν στιβαρότητα με τη μοναδική άλλη ψησταριά αερίου που έχω δει από κοντά (campingaz) ,η θερμοκρασία ανεβαίνει σε ~5-6 λεπτά στους 200 με τους 3καυστήρες αναμμένους και άσχημες εξωτερικές συνθήκες σήμερα κρύο και πολύ δυνατό αέρα ,οι σχάρες μαντεμένιες και πολύ βαριές και η 2η σχάρα για να κρατάει ζεστά τα ψητά πολύ ευρύχωρη.Η σούβλα δεν δοκιμάστηκε ακόμη θα γίνει σύντομα 👹.

 

Είμαι στο "ψήσιμο" για να πάρω το ίδιο μοντέλο. Έχει αναφλέξεις κατά το ψήσιμο;

Επεξ/σία από enterhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...