Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/3/2024 στις 10:38 ΜΜ, vag2825 είπε

Καλησπέρα σας,

Ως αρχάριος στο χώρο του ψησίματος με υγραέριο. Σκέφτομαι να αγοράσω την Weber Spirit II E-310 GBS. Θα ήθελα τη γνωμη σας και αν συμφωνείτε με την επιλογή αυτη, ποιά αξεσουάρ θα πρέπει να αγοράσω μαζί με την ψησταριά;

Ευχαριστώ πολύ

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Εάν σε ενδιαφέρει εναλλακτική επιλογή, μπορείς να δεις και τη Napoleon Freestyle.

Στις 27/3/2024 στις 3:42 ΜΜ, rallistas είπε

Καλησπερα ομαδα!

Μετα την επαφη μου με τον κινεζο ενος φιλου (Wmesun με 5 καυστηρες) μπηκα ασχημα στο τρυπακι να παρω κι εγω μια, ετσι μεσαιου μεγεθους.

Λεω να παω σε napoleon να ξεμπερδευω μια και καλη και να εχω κατι που θα κρατησει.

Εχω δει την Freestyle 425SB ,την Rogue 425 RSB και την Freestyle 365DISB με τις υπερυθρες.

Ποια η ουσιαστικη διαφορα και τι θα κερδισω με το πιο ακριβο μοντελο (ειδα κατι για οπισθιο καυστηρα)?

Αξιζει να δωσω τα 200κατι ευρω παραπανω για την Rogue ή εχει να κανει καθαρα αν θελω τη σουβλα?

Φτανουν οι 3 καυστηρες για μια μεση χρηση?

Ειμαι οριακα στο χιλιαρικο (πειθεται η γυναικα γιατι της αρεσει η ψητουρια).Υπαρχει καποια αλλη προταση στα περιξ της κατηγοριας?

Ευχαριστω!

 

Σαν ποιότητα κατασκευής, η Rogue είναι καλύτερη γι αυτό κι έχει καλύτερη εγγύηση. Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει το πλαϊνό μάτι infrared και έχεις περιορισμένο χώρο στο μπαλκόνι, τότε η καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες σου είναι η Freestyle 365, όπως αναφέρει και ο ίδιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Έχω την ψησταριά αυτή μερικά χρόνια . Είναι πολύ βολική λόγω μεγέθους και οικονομίας . Εγώ αλλάζω φιάλη κάθε 1-1,5 χρόνο περίπου με ένα άντε δύο  ψησίματα την εβδομάδα.

Έχω ψήσει τα πάντα εκεί και όλα είναι εντάξει  . Επίσης  δεν έχω δει ποτέ ανάφλεξη πάνω από 1-2 δευτερόλεπτα. 

Ένα πράγμα δεν έχω καταφέρει ακόμα στην weber Q και μάλλον φταίω εγώ  . Το ψάρι . Έχω δοκιμάσει τα πάντα και η πέτσα πάντα μένει κολλημένη στην σχάρα .

 

Σκέφτομαι όμως  να την αλλάξω για να πάρω μια μεγαλύτερη με 3 καυστήρες 

Δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται μια μεγαλύτερη ψησταριά. Και σε διαβεβαιώνω ότι κανείς δεν μετάνιωσε ποτέ δαπανώντας κάτι περισσότερο σε μια επαρκή για τις ανάγκες του και ποιοτική ψησταριά.

Ως προς το ψήσιμο του ψαριού που αναφέρθηκες, αρκεί λιγο λάδωμα και να μην πειράξεις το ψάρι μέχρι να αρχίσει να ξεκολλάει με ευκολία από τη σχάρα. Δοκίμασε το και εγγυημένα θα έχεις ένα ψάρι καλοψημένο και με ατόφια, τραγανή πέτσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τα φώτα σας,εγώ έχω εδώ και αρκετό καιρό μια broil king που με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο τόσα χρόνια!Το θέμα είναι ότι όταν την αγόρασα είχε πάνω της τη μικρή φιάλη go gas,θα δω διαφορά αν αλλάξω σε παραδοσιακή φιάλη;;;;Γενικα το θέμα μου είναι ότι αλλάζω σχετικά κοντά τη φιάλη καθώς είναι μικρή.

Επεξ/σία από VarDerSar86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Η μπουκάλα προπανίου κάνει με το εξαρτημα της κόκκινης μπουκάλας; Αυτό το μήνα αντί coral prime κόκκινη θα πάρω τη γκρι και το κατάστημα που τη παρηγγειλα μου είπε δε έχει θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VarDerSar86 είπε

Παιδιά τα φώτα σας,εγώ έχω εδώ και αρκετό καιρό μια broil king που με εχει βγάλει ασπροπρόσωπο τόσα χρόνια!Το θέμα είναι ότι όταν την αγόρασα είχε πάνω της τη μικρή φιάλη go gas,θα δω διαφορά αν αλλάξω σε παραδοσιακή φιάλη;;;;Γενικα το θέμα μου είναι ότι αλλάζω σχετικά κοντά τη φιάλη καθώς είναι μικρή.

Οι φορητές ψησταριές δεν έχουν κάποιο θέμα να λειτουργήσουν με μικρότερες φιάλες, όμως οι μεγαλύτερες ψησταριές το πιο πιθανό είναι να υπολειτουργούν. Η αλλαγή σε κανονικού μεγέθους φιάλη δεν θα είναι πρόβλημα. Πολύ πιθανό να λειτουργεί καλύτερα η ψησταριά σου. Ενδεχομένως να αναφέρεται και στο manual ότι ενδείκνυται να χρησιμοποείς φιάλες πχ 10 κιλών.

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Η μπουκάλα προπανίου κάνει με το εξαρτημα της κόκκινης μπουκάλας; Αυτό το μήνα αντί coral prime κόκκινη θα πάρω τη γκρι και το κατάστημα που τη παρηγγειλα μου είπε δε έχει θέμα 

Ο ρυθμιστής θα κουμπώσει κανονικά, όμως για προπάνιο συνίσταται ρυθμιστής με πίεση 37mbar. Επίσης η ροή στον σταθερό κόκκινο ρυθμιστή είναι 1,3kg/h ενώ στον σταθερό γκρι είναι 1,5kg/h. Από την στιγμή που θέλεις να την λειτουργήσεις με προπάνιο, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και τον αντίστοιχο ρυθμιστή της.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Οι φορητές ψησταριές δεν έχουν κάποιο θέμα να λειτουργήσουν με μικρότερες φιάλες, όμως οι μεγαλύτερες ψησταριές το πιο πιθανό είναι να υπολειτουργούν. Η αλλαγή σε κανονικού μεγέθους φιάλη δεν θα είναι πρόβλημα. Πολύ πιθανό να λειτουργεί καλύτερα η ψησταριά σου. Ενδεχομένως να αναφέρεται και στο manual ότι ενδείκνυται να χρησιμοποείς φιάλες πχ 10 κιλών.

Ο ρυθμιστής θα κουμπώσει κανονικά, όμως για προπάνιο συνίσταται ρυθμιστής με πίεση 37mbar. Επίσης η ροή στον σταθερό κόκκινο ρυθμιστή είναι 1,3kg/h ενώ στον σταθερό γκρι είναι 1,5kg/h. Από την στιγμή που θέλεις να την λειτουργήσεις με προπάνιο, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και τον αντίστοιχο ρυθμιστή της.

Να πω την αληθεια αυτό με το ρυθμιστή που γράφει ο φίλος δεν το καταλαβαίνω,και γνωστός πάλι που χρησιμοποιεί μπουκάλα αερίου μεγάλη έχει απλά τον αντιστοιχο ανταπτορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilpapacha είπε

 

Ο ρυθμιστής θα κουμπώσει κανονικά, όμως για προπάνιο συνίσταται ρυθμιστής με πίεση 37mbar. Επίσης η ροή στον σταθερό κόκκινο ρυθμιστή είναι 1,3kg/h ενώ στον σταθερό γκρι είναι 1,5kg/h. Από την στιγμή που θέλεις να την λειτουργήσεις με προπάνιο, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και τον αντίστοιχο ρυθμιστή της.

Καλημέρα
 

Ευχαριστώ για τη απάντηση. Άρα ας μείνω με τη κόκκινη όπως ήμουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VarDerSar86 είπε

Να πω την αληθεια αυτό με το ρυθμιστή που γράφει ο φίλος δεν το καταλαβαίνω,και γνωστός πάλι που χρησιμοποιεί μπουκάλα αερίου μεγάλη έχει απλά τον αντιστοιχο ανταπτορα

Υπάρχουν διαφορετικοί ρυθμιστές για μείγμα, στα 30mbar, και προπάνιο, στα 37mbar. Αρκετοί, για να μην αλλάζουν ρυθμιστές, χρησιμοποιούν τον ίδιο, πχ αυτόν στα 30mbar, είτε για προπάνιο είτε για μείγμα. Ο ρυθμιστής προφανώς συνδέεται και με τις 2 φιάλες, όμως δεν ενδείκνυται για τη σωστή λειτουργία καθώς η κάθε φιάλη θέλει διαφορετική πίεση.

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

Καλημέρα
 

Ευχαριστώ για τη απάντηση. Άρα ας μείνω με τη κόκκινη όπως ήμουν 

Ή αλλάζεις και τον ρυθμιστή, για να μπορείς να την λειτουργείς με προπάνιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Υπάρχουν διαφορετικοί ρυθμιστές για μείγμα, στα 30mbar, και προπάνιο, στα 37mbar. Αρκετοί, για να μην αλλάζουν ρυθμιστές, χρησιμοποιούν τον ίδιο, πχ αυτόν στα 30mbar, είτε για προπάνιο είτε για μείγμα. Ο ρυθμιστής προφανώς συνδέεται και με τις 2 φιάλες, όμως δεν ενδείκνυται για τη σωστή λειτουργία καθώς η κάθε φιάλη θέλει διαφορετική πίεση.

Ή αλλάζεις και τον ρυθμιστή, για να μπορείς να την λειτουργείς με προπάνιο.

Ok,αυτή τη στιγμη εγώ χρησιμοποιώ αυτή των 5kg,πως μπορώ να καταλάβω αν η κλασική θα έχει θέμα;Με ρύθμιση πχ όπως αναφέρεται 

IMG_7484.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, VarDerSar86 είπε

Ok,αυτή τη στιγμη εγώ χρησιμοποιώ αυτή των 5kg,πως μπορώ να καταλάβω αν η κλασική θα έχει θέμα;Με ρύθμιση πχ όπως αναφέρεται 

IMG_7484.jpeg

Εξαιρετική φιάλη. Ελαφριά και βολική. Το θέμα είναι ότι πληρώνεις ακριβά το αέριο. Αυτό είναι που θα πρέπει να σε απασχολήσει και να σε κάνει να  προχωρήσεις σε αντικατάσταση της με φιάλη 10kg.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, VarDerSar86 είπε

Ok,αυτή τη στιγμη εγώ χρησιμοποιώ αυτή των 5kg,πως μπορώ να καταλάβω αν η κλασική θα έχει θέμα;Με ρύθμιση πχ όπως αναφέρεται 

IMG_7484.jpeg

Η συγκεκριμένη φιάλη έχει κουμπωτό ρυθμιστή φ20, ενώ η μεγάλη coral prime έχει κουμπωτό ρυθμιστή φ22, οπότε δεν κάνει ο ρυθμιστής που έχεις για την μεγάλη φιάλη.

Θα χρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο ρυθμιστή, στα 30mbar για μείγμα ή στα 37mbar για προπάνιο, από την στιγμή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις μεγάλη φιάλη coral prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η συγκεκριμένη φιάλη έχει κουμπωτό ρυθμιστή φ20, ενώ η μεγάλη coral prime έχει κουμπωτό ρυθμιστή φ22, οπότε δεν κάνει ο ρυθμιστής που έχεις για την μεγάλη φιάλη.

Θα χρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο ρυθμιστή, στα 30mbar για μείγμα ή στα 37mbar για προπάνιο, από την στιγμή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις μεγάλη φιάλη coral prime.

Εγώ έλεγα να βάλω μια κανονική φιάλη αερίου

Μόλις τώρα, VarDerSar86 είπε

Εγώ έλεγα να βάλω μια κανονική φιάλη αερίου

Θα χρειαστεί και εδώ αυτό που λέτε;;

IMG_7485.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VarDerSar86 είπε

Εγώ έλεγα να βάλω μια κανονική φιάλη αερίου

Θα χρειαστεί και εδώ αυτό που λέτε;;

IMG_7485.jpeg

Οι «κλασικές» φιάλες, θέλουν βιδωτό ρυθμιστή. Οπότε αντιστοίχως θα πρέπει να αγοράσεις καινούργιο, ανάλογα με το τι θα προτιμήσεις, μείγμα ή προπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Οι «κλασικές» φιάλες, θέλουν βιδωτό ρυθμιστή. Οπότε αντιστοίχως θα πρέπει να αγοράσεις καινούργιο, ανάλογα με το τι θα προτιμήσεις, μείγμα ή προπάνιο.

Αυτό Εννοείται;Το μεσαίο;

 

IMG_7488.png

IMG_7488.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, VarDerSar86 είπε

Αυτό Εννοείται;Το μεσαίο;

 

IMG_7488.png

IMG_7488.png

Ναι, όπως ο μεσαίος της φωτογραφίας που παρέθεσες. Θα πρέπει να έχει ροή 1,3kg/h με 1,5kg/h και πίεση 30mbar, για μείγμα, ή 37mbar για προπάνιο. Λογικά θα μπορέσεις να τον προμηθευτείς κι από εκεί που θα αγοράσεις την φιάλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...