Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, rallistas είπε

Καλησπερα ομαδα!

Μετα την επαφη μου με τον κινεζο ενος φιλου (Wmesun με 5 καυστηρες) μπηκα ασχημα στο τρυπακι να παρω κι εγω μια, ετσι μεσαιου μεγεθους.

Λεω να παω σε napoleon να ξεμπερδευω μια και καλη και να εχω κατι που θα κρατησει.

Εχω δει την Freestyle 425SB ,την Rogue 425 RSB και την Freestyle 365DISB με τις υπερυθρες.

Ποια η ουσιαστικη διαφορα και τι θα κερδισω με το πιο ακριβο μοντελο (ειδα κατι για οπισθιο καυστηρα)?

Αξιζει να δωσω τα 200κατι ευρω παραπανω για την Rogue ή εχει να κανει καθαρα αν θελω τη σουβλα?

Φτανουν οι 3 καυστηρες για μια μεση χρηση?

Ειμαι οριακα στο χιλιαρικο (πειθεται η γυναικα γιατι της αρεσει η ψητουρια).Υπαρχει καποια αλλη προταση στα περιξ της κατηγοριας?

Ευχαριστω!

 

Επειδή δεν έχω πρόχειρα τα λινκ να δω τα μοντέλα, θα σου πω εν συντομία ότι η freestyle είναι το entry μοντέλο και η rogue το αμέσως καλύτερο. Οπότε αν σε παίρνει οικονομικά να πας για την καλύτερη. 

Όσον αφορά το μέγεθος, μια χαρά φτάνουν οι 3 καυστήρες, αλλά πάλι αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε για τους 4.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

14 ώρες πριν, protathlitis είπε

Απορία, πως λαδώνεις καυτή σχάρα?

Με πινέλο ή αλλιώς με χαρτί που το έχω ποτίσει με ηλιέλαιο.

 

10 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Καλησπέρα , επειδή από ότι  βλέπω έχεις την  Weber Q , πώς σου φαίνεται το ψήσιμο της ;

Σε ρωτάω γιατί έχω  παρατηρήσει στην δικιά μου  ότι στο πρώτο  γύρισμα της μπριζόλας σαν να πέφτει κατακόρυφα η θερμοκρασία και δεν κάνει grill marks στην δεύτερη μεριά με τίποτα, ενώ  την έχω προθερμανει πολύ καλά .

Επίσης έχεις ψήσει ποτέ κρέας με ανοιχτό καπάκι ;

Όταν τις βάλεις τις αφήνεις για περίπου ένα λεπτό και μετά τις γυρνάς και από την άλλη πλευρά για να αφήσει και εκεί σημάδι. Αν έχεις χώρο στην σχάρα, στο γύρισμα βάζεις τα κρέατα στα σημεία που ήταν κενή η σχάρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Καλησπέρα , επειδή από ότι  βλέπω έχεις την  Weber Q , πώς σου φαίνεται το ψήσιμο της ;

Σε ρωτάω γιατί έχω  παρατηρήσει στην δικιά μου  ότι στο πρώτο  γύρισμα της μπριζόλας σαν να πέφτει κατακόρυφα η θερμοκρασία και δεν κάνει grill marks στην δεύτερη μεριά με τίποτα, ενώ  την έχω προθερμανει πολύ καλά .

Επίσης έχεις ψήσει ποτέ κρέας με ανοιχτό καπάκι ;

Γεια χαρά. Πράγματι έχω την Q2200 εδώ και μια πενταετία και νομίζω ότι έχω εκτιμήσει τα υπέρ και τα κατά αυτού του μικρού αλλά αρκετά ισχυρού γκρίλ. Έχοντας μάλιστα πολύχρονη εμπειρία στο ψήσιμο σε αέριο, ερασιτεχνικά πάντα, το είχα αγοράσει πιστεύοντας ότι ήταν αυτό που ζητουσα για συχνή χρήση στο μπαλκόνι. Μου λείπουν είναι η αλήθεια, τα flavorizing bars και η τσίκνα τους, οι περισσότεροι καυστήρες για το έμμεσο και κάποιες φορές, μια μεγαλύτερη σχάρα. 

Μάλιστα, η μεγάλη σχάρα σου δίνει καλύτερα περιθώρια για αλλαγή θέσης στις μπριζόλες ώστε να πετύχεις τα grill marks της δεύτερης πλευράς αν και αυτό νομίζω ότι δεν είναι πάντα εύκολο , σε όλες τις ψησταριές. Η δε καλή προθέρμανση αν και γρήγορα χτυπάει το θερμόμετρο ψηλά, ξέρουμε ότι επιτυγχάνεται σωστά όσο προχωράει το ψήσιμο. Ακόμα και το ψήσιμο με ανοιχτό καπάκι αν και δεν το συνηθίζω, είναι κάτι εφικτό μετά από αρκετό χρόνο λειτουργίας που όλη η ψησταριά έχει μια υψηλή, ομοιόμορφη θερμοκρασία. Πάντως, ο ρυθμιστής είναι στο φουλ όταν και όσο απαιτείται καθώς η κατανάλωση είναι κάτι που δεν σε απασχολεί ποτέ σε αυτό το μικρό αλλά ικανό γκρίλ. Νομίζω ότι πανω-κατω, θα συμφωνείς σε αυτά και θα χαιρόμουν να ακούσω τις εμπειρίες σου από τη χρήση του. 🤗

 

Επεξ/σία από est
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Γιατί αυτό? 

Ε είναι μια μικρή ψησταριά με έναν και μοναδικό καυστήρα ισχύος 3.5 kw/h (12,000 BTUs). Αυτό πρακτικά σημαίνει αρκετά πάνω από 50 ψησίματα με μια φιάλη κανονικού μεγέθους.

Επεξ/σία από est
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Επειδή δεν έχω πρόχειρα τα λινκ να δω τα μοντέλα, θα σου πω εν συντομία ότι η freestyle είναι το entry μοντέλο και η rogue το αμέσως καλύτερο. Οπότε αν σε παίρνει οικονομικά να πας για την καλύτερη. 

Όσον αφορά το μέγεθος, μια χαρά φτάνουν οι 3 καυστήρες, αλλά πάλι αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε για τους 4.

 

Χρηση σπιτιου μωρε θα κανει και καμια μαζωξη.Αν εχει τοσο καλυτερη αποδοση με 4 καυστηρες, να κανω λιγο κραττει να μαζεψω τιποτα ακομα απο χρημα και μηπως παω στην Freestyle 425 DISB.....

Με ενδιαφερει ο υπερυθρος στο πλαι και αντιστοιχη rogue ξεφευγει πολυ.Βαλε και κουκουλες και αξεσουαρ,παει πολυ το εργο μετα.

Παντως Ειμαι πιο κοντα στην Freestyle 365 DISB που εχει και το υπερυθρο,να βαλω και τα αξεσουαρ της, να παιξουμε κοντα στο 1000αρικο.

Σε μπαλκονι θα μπει κιολας,οποτε οι αλλες ειναι αρκετα πιο μεγαλες μετα.

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

Παιδιά αν ακουμπήσει πινέλο πάνω στη καυτή σχάρα θα φάτε και τα υπολείμματα του μετά. Θα λιώσει αμέσως. 

 

Ψεκασμα λαδι και περασμα με χαρτι κουζινας με το χερακι, τσακ μπαμ κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

Παιδιά αν ακουμπήσει πινέλο πάνω στη καυτή σχάρα θα φάτε και τα υπολείμματα του μετά. Θα λιώσει αμέσως. 

 

με πινελο σιλικονης δεν ειχα ποτε προβλημα ακομα και οταν λαδωσα ακριβως με το που εσβησα την ψησταρια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ritualistic είπε

με πινελο σιλικονης δεν ειχα ποτε προβλημα ακομα και οταν λαδωσα ακριβως με το που εσβησα την ψησταρια

για κανενα λογο δεν θα ακουμπούσα σιλικονη στις καυτες σχαρες/πλατο όπωε δεν χρησιμοποιω μεμβρανες...το προβλημα τελικά  που καπνιζουν οι σχαρες;ειναι το λαδι ή η μουσταρδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelomam είπε

για κανενα λογο δεν θα ακουμπούσα σιλικονη στις καυτες σχαρες/πλατο όπωε δεν χρησιμοποιω μεμβρανες...

Μιλαμε για θερμοανθεκτικη σιλικονη κ για εφαρμογη λαδιου αφου εχει σβησει η ψησταρια. Δεν εχει καμια σχεση με τις μεμβρανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Μιλαμε για θερμοανθεκτικη σιλικονη κ για εφαρμογη λαδιου αφου εχει σβησει η ψησταρια. Δεν εχει καμια σχεση με τις μεμβρανες.

ναι οκ αυτο ειναι αλλο, δηλαδη θα ειναι κρυες οι σχαρες ή απλα με χαμηλη θερμοκρασια..εγω παντως τις λαδωνω κρυες ή σχεδον κρυες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, est είπε

Γεια χαρά. Πράγματι έχω την Q2200 εδώ και μια πενταετία και νομίζω ότι έχω εκτιμήσει τα υπέρ και τα κατά αυτού του μικρού αλλά αρκετά ισχυρού γκρίλ. Έχοντας μάλιστα πολύχρονη εμπειρία στο ψήσιμο σε αέριο, ερασιτεχνικά πάντα, το είχα αγοράσει πιστεύοντας ότι ήταν αυτό που ζητουσα για συχνή χρήση στο μπαλκόνι. Μου λείπουν είναι η αλήθεια, τα flavorizing bars και η τσίκνα τους, οι περισσότεροι καυστήρες για το έμμεσο και κάποιες φορές, μια μεγαλύτερη σχάρα. 

Μάλιστα, η μεγάλη σχάρα σου δίνει καλύτερα περιθώρια για αλλαγή θέσης στις μπριζόλες ώστε να πετύχεις τα grill marks της δεύτερης πλευράς αν και αυτό νομίζω ότι δεν είναι πάντα εύκολο , σε όλες τις ψησταριές. Η δε καλή προθέρμανση αν και γρήγορα χτυπάει το θερμόμετρο ψηλά, ξέρουμε ότι επιτυγχάνεται σωστά όσο προχωράει το ψήσιμο. Ακόμα και το ψήσιμο με ανοιχτό καπάκι αν και δεν το συνηθίζω, είναι κάτι εφικτό μετά από αρκετό χρόνο λειτουργίας που όλη η ψησταριά έχει μια υψηλή, ομοιόμορφη θερμοκρασία. Πάντως, ο ρυθμιστής είναι στο φουλ όταν και όσο απαιτείται καθώς η κατανάλωση είναι κάτι που δεν σε απασχολεί ποτέ σε αυτό το μικρό αλλά ικανό γκρίλ. Νομίζω ότι πανω-κατω, θα συμφωνείς σε αυτά και θα χαιρόμουν να ακούσω τις εμπειρίες σου από τη χρήση του. 🤗

 

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Έχω την ψησταριά αυτή μερικά χρόνια . Είναι πολύ βολική λόγω μεγέθους και οικονομίας . Εγώ αλλάζω φιάλη κάθε 1-1,5 χρόνο περίπου με ένα άντε δύο  ψησίματα την εβδομάδα.

Έχω ψήσει τα πάντα εκεί και όλα είναι εντάξει  . Επίσης  δεν έχω δει ποτέ ανάφλεξη πάνω από 1-2 δευτερόλεπτα. 

Ένα πράγμα δεν έχω καταφέρει ακόμα στην weber Q και μάλλον φταίω εγώ  . Το ψάρι . Έχω δοκιμάσει τα πάντα και η πέτσα πάντα μένει κολλημένη στην σχάρα .

 

Σκέφτομαι όμως  να την αλλάξω για να πάρω μια μεγαλύτερη με 3 καυστήρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...