Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ναι, όπως ο μεσαίος της φωτογραφίας που παρέθεσες. Θα πρέπει να έχει ροή 1,3kg/h με 1,5kg/h και πίεση 30mbar, για μείγμα, ή 37mbar για προπάνιο. Λογικά θα μπορέσεις να τον προμηθευτείς κι από εκεί που θα αγοράσεις την φιάλη.

Ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

 

Ή αλλάζεις και τον ρυθμιστή, για να μπορείς να την λειτουργείς με προπάνιο.

θα δω καποια διαφορα; πχ τι εννοω.. εδω τη παλια μου μπακαλα μεσα και ειχα χαλασει μονο 2 κιλα ωστοσο τη τελευταια φορα που εψησα η θερμοκρασια δε πηγαινε πανω απο 150 βαθμους με κλειστο καπακι και οταν το ανοιγα επεφτε στους 100, με δυνατους και τους 4 καυστηρες... και νομιζα τελειωσε εμ δεν ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, ilpapacha said:

 

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Εάν σε ενδιαφέρει εναλλακτική επιλογή, μπορείς να δεις και τη Napoleon Freestyle.

Σαν ποιότητα κατασκευής, η Rogue είναι καλύτερη γι αυτό κι έχει καλύτερη εγγύηση. Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει το πλαϊνό μάτι infrared και έχεις περιορισμένο χώρο στο μπαλκόνι, τότε η καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες σου είναι η Freestyle 365, όπως αναφέρει και ο ίδιος.

Σ'ευχαριστω πολυ πολυ.

Οποτε με 3 καυστηρες ειμαστε μια χαρα.Επειδη ο,τι εμπειρια εχω ειναι απο φιλους με 4αρες ψησταριες, δε θελω καπου να μου φανουν λιγοι οι 3.

Επισης ποσο μεγαλη διαφορα εχει αυτος ο εξτρα οριζοντιος "θερμαντηρας" που εχει η Rogue,στο ψησιμο? 

Εχω δει και Freestyle με 4 θερμαντηρες.Αξιζει να ανεβεις τοσο?

 

Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ventic139 είπε

θα δω καποια διαφορα; πχ τι εννοω.. εδω τη παλια μου μπακαλα μεσα και ειχα χαλασει μονο 2 κιλα ωστοσο τη τελευταια φορα που εψησα η θερμοκρασια δε πηγαινε πανω απο 150 βαθμους με κλειστο καπακι και οταν το ανοιγα επεφτε στους 100, με δυνατους και τους 4 καυστηρες... και νομιζα τελειωσε εμ δεν ομως..

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Επιπλέον είναι υπό μεγαλύτερη πίεση μέσα στην μπουκάλα που αποθηκεύεται, από το μείγμα https://popek.gr/2016/09/xrisimes-plirofories-gia-tin-diakinisi-ygraeriou-se-fiales/ . Ουσιαστικά έχει σχεδόν την ίδια απόδοση μέχρι το τέλος της.

20 ώρες πριν, rallistas είπε

Σ'ευχαριστω πολυ πολυ.

Οποτε με 3 καυστηρες ειμαστε μια χαρα.Επειδη ο,τι εμπειρια εχω ειναι απο φιλους με 4αρες ψησταριες, δε θελω καπου να μου φανουν λιγοι οι 3.

Επισης ποσο μεγαλη διαφορα εχει αυτος ο εξτρα οριζοντιος "θερμαντηρας" που εχει η Rogue,στο ψησιμο? 

Εχω δει και Freestyle με 4 θερμαντηρες.Αξιζει να ανεβεις τοσο?

 

Ευχαριστω και παλι!

Το αν είσαι μια χαρά ή όχι το γνωρίζεις εσύ, ανάλογα με τις ανάγκες σου. Η Freestyle με τους 3 καυστήρες έχει μικρότερες διαστάσεις από αυτή με τους 4. Ξέχωρα από τον χώρο ψησίματος στην σχάρα, υπολόγισε και τον χώρο για σούβλα, πχ θα μπορείς να βάζεις 3 κιλά κοντοσούβλι αντί για 2 κτλ, εφόσον σε ενδιαφέρουν τέτοιου είδους ψησίματα. Τον οπίσθιο καυστήρα τον έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και είναι βολικός. Οι θερμοκρασίες που «πιάνει» είναι περίπου από 170-175 βαθμούς στην χαμηλότερη ένταση μέχρι 210-215 στην υψηλότερη ένταση. Έχουμε ψήσει κοτόπουλα, κοκορετσάκια (1-1,5 κιλού) μόνο με την χρήση του οπίσθιου καυστήρα. Βοηθάει και στο ψήσιμο πίτσας, αν σε ενδιαφέρει. Σε μεγαλύτερα ψησίματα, που πιάνουν όλο το μήκος της σούβλας, έχουμε ανάψει αντίστοιχα τον 1 ή και τους 2 ακριανούς καυστήρες, στο ελάχιστο.

Προφανώς μπορείς να ψήσεις και με τους από κάτω καυστήρες, εφόσον δεν έχεις οπίσθιο. Από την στιγμή που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις ένα συγκεκριμένο ποσό και σε ενδιαφέρει περισσότερο ο πλαϊνός υπέρυθρος, θα είσαι μια χαρά είτε με την 365 είτε με την 425. Για να έχεις και τα 2, υπέρυθρο πλαϊνό και οπίσθιο καυστήρα, ανεβαίνει κατά πολύ η τιμή.

Αν θέλεις μπορείς να δεις τα ψησίματα που έχω «ανεβάσει» κατά καιρούς σε αυτό το θέμα ή/και να γίνεις μέλος της ομάδας της Napoleon στο Facebook και να δεις ή/και να ρωτήσεις αυτά που θέλεις https://m.facebook.com/groups/3414189285481920/?ref=share

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστω πολυ!

Μπαινω κι εκει.

Διαβασα αρκετα το βραδυ κι αρχιζω να περιοριζω τις επιλογες αναμεσα σε 425SB και 365DSIB που μαζι με θηκες αξεσουαρ κτλ, θα φλερταρουν με το χιλιαρικο.

Η Phantom 425DSIB με υπερυθρων φευγει αρκετα και με τα γυρω γυρω ειμαστε ευκολα στα 1500.

Το σουβλισμα δεν ειναι τοσο προτεραιοτητα. Εχω ομως διαβασει καλα λογια για το ματι υπερυθρων και απλα θελω να καταλαβω αν αξιζει να θυσιασω εναν καυστηρα για το ματι,αναμεσα στα μοντελα που εγραψα απο πανω.Γιατι αν δεν ειναι κατι φοβερο και τρομερο , παω και σε Rogue 425 RSR κι ας βγω οριακα εκτος budget.

 

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rallistas είπε

Σ'ευχαριστω πολυ!

Μπαινω κι εκει.

Διαβασα αρκετα το βραδυ κι αρχιζω να περιοριζω τις επιλογες αναμεσα σε 425SB και 365DSIB που μαζι με θηκες αξεσουαρ κτλ, θα φλερταρουν με το χιλιαρικο.

Η Phantom 425DSIB με υπερυθρων φευγει αρκετα και με τα γυρω γυρω ειμαστε ευκολα στα 1500.

Το σουβλισμα δεν ειναι τοσο προτεραιοτητα. Εχω ομως διαβασει καλα λογια για το ματι υπερυθρων και απλα θελω να καταλαβω αν αξιζει να θυσιασω εναν καυστηρα για το ματι,αναμεσα στα μοντελα που εγραψα απο πανω.Γιατι αν δεν ειναι κατι φοβερο και τρομερο , παω και σε Rogue 425 RSR κι ας βγω οριακα εκτος budget.

 

Δες ένα παλαιότερο ποστ σε αντίστοιχη ερώτηση 

Στην δική σου περίπτωση, συγκρίνεις πέραν των διαφορετικών χαρακτηριστικών, και διαφορετικές σειρές. Η σειρά Rogue είναι πιο ποιοτική από την σειρά Freestyle. Η δική μου απάντηση στο δίλημμα που έχεις, είναι η ίδια με αυτή που είχα δώσει και παλαιότερα, παρόλο που με το πλαϊνό μάτι υπερύθρων μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Όσον αφορά τα αξεσουάρ, δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις όλα μαζί/άμεσα. Κανόνισε να τα πάρεις σταδιακά, για να μην επιβαρυνθείς επιπλέον με τη αγορά της ψησταριάς.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ilpapacha said:

Δες ένα παλαιότερο ποστ σε αντίστοιχη ερώτηση 

Στην δική σου περίπτωση, συγκρίνεις πέραν των διαφορετικών χαρακτηριστικών, και διαφορετικές σειρές. Η σειρά Rogue είναι πιο ποιοτική από την σειρά Freestyle. Η δική μου απάντηση στο δίλημμα που έχεις, είναι η ίδια με αυτή που είχα δώσει και παλαιότερα, παρόλο που με το πλαϊνό μάτι υπερύθρων μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Όσον αφορά τα αξεσουάρ, δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις όλα μαζί/άμεσα. Κανόνισε να τα πάρεις σταδιακά, για να μην επιβαρυνθείς επιπλέον με τη αγορά της ψησταριάς.

 

Ακρως εξυπηρετικος!

Ευχαριστω!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Tsino είπε

Αργήσαμε σήμερα αλλά είχαμε υποχρεώσεις καλή μας όρεξη 😊

20240330_165534.jpg

Αρχοντόμαγκας!Καλοφαγοτα για ολα τα γούστα!Χωρος για κανα μπιφτεκάκι;;;😝🫶

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VarDerSar86 said:

Αρχοντόμαγκας!Καλοφαγοτα για ολα τα γούστα!Χωρος για κανα μπιφτεκάκι;;;😝🫶

Και μπιφτεκάκι και μπυριτσα και από όλα... με καλή παρέα πάντα..  περιμένω τα δικά σου επιτεύγματα να πάρω ιδέες 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Tsino said:

Αργήσαμε σήμερα αλλά είχαμε υποχρεώσεις καλή μας όρεξη 😊

20240330_165534.jpg

Καλοφάγωτα!Αυτη ποια ψησταριά είναι,έτσι για να έχω λίγο εικόνα για το μέγεθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη ομάδα 

Έχω τη εξής ερώτηση για εκπαιδευτικούς λόγους και μόνο. Έχω τη Kenton 4B και κάθε φορά που πάω να ανάψω το καυστήρα δε παίρνει με τη μια και πρέπει να το προσπαθήσω 2-3 φορές. Με το που το ανοίξω δηλαδή απλά ακούγεται το αέριο που βγαίνει αλλά δε βγάζει φλόγα. Αν το προσπαθήσω 2-3 φορές τότε όλα καλά. Έχει κάποιος κάτι παρόμοιο ή είναι φυσιολογικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα στη ομάδα 

Έχω τη εξής ερώτηση για εκπαιδευτικούς λόγους και μόνο. Έχω τη Kenton 4B και κάθε φορά που πάω να ανάψω το καυστήρα δε παίρνει με τη μια και πρέπει να το προσπαθήσω 2-3 φορές. Με το που το ανοίξω δηλαδή απλά ακούγεται το αέριο που βγαίνει αλλά δε βγάζει φλόγα. Αν το προσπαθήσω 2-3 φορές τότε όλα καλά. Έχει κάποιος κάτι παρόμοιο ή είναι φυσιολογικό ;

Φυσιολογικό είναι, δεν πιάνει καλά η σπίθα. Όπως και ο αναπτήρας δεν παίρνει αμέσως κάποιες φορές μέχρι να βγει καλή σπίθα. 

13 ώρες πριν, rallistas είπε

Καλοφάγωτα!Αυτη ποια ψησταριά είναι,έτσι για να έχω λίγο εικόνα για το μέγεθος;;

Κάποια Ναπολέων πρέπει να είναι με 3 καυστήρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Φυσιολογικό είναι, δεν πιάνει καλά η σπίθα. Όπως και ο αναπτήρας δεν παίρνει αμέσως κάποιες φορές μέχρι να βγει καλή σπίθα. 

Ευχαριστώ φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...