Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα στη ομάδα 

Έχω τη εξής ερώτηση για εκπαιδευτικούς λόγους και μόνο. Έχω τη Kenton 4B και κάθε φορά που πάω να ανάψω το καυστήρα δε παίρνει με τη μια και πρέπει να το προσπαθήσω 2-3 φορές. Με το που το ανοίξω δηλαδή απλά ακούγεται το αέριο που βγαίνει αλλά δε βγάζει φλόγα. Αν το προσπαθήσω 2-3 φορές τότε όλα καλά. Έχει κάποιος κάτι παρόμοιο ή είναι φυσιολογικό ;

Όταν ανοίγεις το αέριο πριν το ψήσιμο, άφησε το περίπου 10-15 δευτερόλεπτα για να διοχετευθεί σε όλες τις σωληνώσεις της ψησταριάς. Επίσης μπορεί να χρειάζεται να τρίψεις λίγο τις ακίδες με ένα σφουγγάρι κουζίνας, από την πράσινη μεριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα σας παιδιά.  Ψάχνω να πάρω μια οικονομική ψησταριά υγραερίου να την βάλω στο μπαλκόνι μου.  Το μπάτζετ είναι μέχρι 200 ευρώ.  Έχετε κάτι να προτείνετε? Γενικά είμαι τέρμα άσχετος από ψήσιμο σε αέριο και θέλω λίγο να μπω στη φάση.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Jim D. Ace said:

Καλησπέρα σας παιδιά.  Ψάχνω να πάρω μια οικονομική ψησταριά υγραερίου να την βάλω στο μπαλκόνι μου.  Το μπάτζετ είναι μέχρι 200 ευρώ.  Έχετε κάτι να προτείνετε? Γενικά είμαι τέρμα άσχετος από ψήσιμο σε αέριο και θέλω λίγο να μπω στη φάση.  

KENTON NATERIAL  στο leroy,, λένε οι περισσότεροι εδώ μέσα ως η πιο vfm επιλογή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πρόσφατα άρπαξε φωτιά η αερίου μου. Άφησα λίπη στον λιποσυλλεκτη και έπεσε ενα κορδόνι που είχε φωτιά και άρπαξε. 

Ξεφλουδιστηκε το καπάκι της ψησταριάς σε ενα σημείο. Τι μπορω να κάνω; Χρειάζεται βάψιμο; Υπάρχει κίνδυνος να σκουριάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jim D. Ace είπε

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε.

Εγκρίνω. Έχω τη 4Β σα πρώτη ψησταριά αερίου. Αρκετά καλή για πρώτη θα έλεγα. Επόμενη Weber😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, karman13 είπε

Καλησπέρα! Πρόσφατα άρπαξε φωτιά η αερίου μου. Άφησα λίπη στον λιποσυλλεκτη και έπεσε ενα κορδόνι που είχε φωτιά και άρπαξε. 

Ξεφλουδιστηκε το καπάκι της ψησταριάς σε ενα σημείο. Τι μπορω να κάνω; Χρειάζεται βάψιμο; Υπάρχει κίνδυνος να σκουριάσει;

Ποια ψησταρια ειναι; για βαλε φωτο να δουμε τη ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά 

εχω τη εξής ερώτηση. Η σχάρα και το μαντεμι φαίνεται να έχουν σαν κομμάτια καμένα πάνω τους που τρίβω τρίβω και δεν λένε να φύγουν. Τι καίω τη ψησταριά μετά από κάθε ψήσιμο αλλά φαίνεται επειδή στη αρχή δα τη καθάρισα όπως έπρεπε έμεινε σαν κάρβουνιλα θα πω. Υπάρχει κάτι που μετά από κάθε ψήσιμο θα τ καθαρίζει καλά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα παιδιά 

εχω τη εξής ερώτηση. Η σχάρα και το μαντεμι φαίνεται να έχουν σαν κομμάτια καμένα πάνω τους που τρίβω τρίβω και δεν λένε να φύγουν. Τι καίω τη ψησταριά μετά από κάθε ψήσιμο αλλά φαίνεται επειδή στη αρχή δα τη καθάρισα όπως έπρεπε έμεινε σαν κάρβουνιλα θα πω. Υπάρχει κάτι που μετά από κάθε ψήσιμο θα τ καθαρίζει καλά ;

Καλησπέρα.

Προσωπικά δεν μένει κανένα υπόλοιμμα στην σχάρα όταν την τρίβω με την ατσαλόβουρτσα και ενώ η θερμοκρασία είναι από 250 και πάνω.

Στην αρχή είχα δοκιμάσει κάποια καθαριστικά, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με το δυνατό τρίψιμο σε καυτή σχάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, protathlitis είπε

Καλησπέρα.

Προσωπικά δεν μένει κανένα υπόλοιμμα στην σχάρα όταν την τρίβω με την ατσαλόβουρτσα και ενώ η θερμοκρασία είναι από 250 και πάνω.

Στην αρχή είχα δοκιμάσει κάποια καθαριστικά, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με το δυνατό τρίψιμο σε καυτή σχάρα.

Καλημέρα 

Έχεις κάποια ατσαλοβουρτσα να προτείνεις ; Ίσως η δίκη μ δε είναι σόι αν και τη πήρα από leroy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλημέρα 

Έχεις κάποια ατσαλοβουρτσα να προτείνεις ; Ίσως η δίκη μ δε είναι σόι αν και τη πήρα από leroy

https://www.skroutz.gr/s/27427860/Weber-Vourtsa-Katharismou-gia-BBQ-se-schima-T-30ek-6277.html

Mέσα σε 3 χρόνια έχω αλλάξει 2, οπότε θεωρώ ότι κρατάει αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, protathlitis είπε

https://www.skroutz.gr/s/27427860/Weber-Vourtsa-Katharismou-gia-BBQ-se-schima-T-30ek-6277.html

Mέσα σε 3 χρόνια έχω αλλάξει 2, οπότε θεωρώ ότι κρατάει αρκετά καλά.

Τη έχω αλλά δε τη χρησιμοποιώ μη και τσακίζει τις σχάρες. Δε θα έχει θέμα Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ventic139 είπε

Τη έχω αλλά δε τη χρησιμοποιώ μη και τσακίζει τις σχάρες. Δε θα έχει θέμα Ε;

Τι να πάθουν οι σχάρες? 

Τι να σου πω, μια Weber με μαντεμένιες σχάρες έχω.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ventic139 said:

Τη έχω αλλά δε τη χρησιμοποιώ μη και τσακίζει τις σχάρες. Δε θα έχει θέμα Ε;

Ούτως η αλλος της νατεριαλ που εχεις σε 2 χρονια θα θες αλλες :D

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...