Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψήσιμο τσιπούρας 450γρ, σε τι θερμοκρασία και πόση ώρα περίπου? Αν θυμάμαι καλά γύρω στους 200 για 4+4 λεπτά? Να το χαραξω το ψάρι πριν το ψήσω??

οταν την ψησεις κανε ενα κοπο να μας πει τι πετυχε και πως. εβγαλα κατι μεγαλους σκαρους με το ψαροντουφεκο και ενα πολυ καλο λουτσο σημερα και αν και δεν ειμαι καθολου φαν του ψησιματος ψαριου λεω να κανω μια πρωτη αποπειρα γιατι τα συγκεκριμενα ειναι κριμα να πανε χαμενα με αλλο τροπο μαγειρεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας μπούσουλας για ψήσιμο ψαριού στο ακόλουθο  Link . Τους σκάρους τους προτιμάω στο τηγάνι , ο λούτσος στο κάρβουνο είναι όνειρο!

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, xrc είπε

Φιλε να σε ρωτησω κατι?

Εχω κι εγω την γκριλι εδω και 2 μηνες κι ενω ειμαι ευχαριστημενος,εχω μια απορια...

Γιατι η μαξιμουμ θερμοκρασια που εχω δει ειναι 250 βαθμους οση ωρα και να την εχω στο φουλ? Κι εσενα ετσι ειναι?

Και εμένα θυμάμαι δεν ανέβαζε εύκολα πάνω από 250, λογικό με μόνο δύο καυστήρες. Αν έχεις ρυθμιστή υγραερίου με βίδα, ρύθμισε τον στο max να βγάζει 50mbar και θα δεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Να προσέξεις μόνο να μην κοκκινίζει πολύ  η φλόγα από την πίεση και φεύγει από τους καυστήρες σαν να αιωρείται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 7:23 ΜΜ, tsiro7 είπε

Η weber έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος και παίρνει σουβλα χωρίς πατέντες. 10 χρόνια εγγύηση έναντι life time για κάδο, 5 χρόνια καυστήρες 2 χρόνια λοιπά για broil king. 

Τελικά κατέληξα στην broil king royal 320 από τοπικό μαγαζί γιατί ο κωτσος μας τα έχει πάρει χοντρά με κάκιστη εξυπηρέτηση. Το σκ θα γίνει το πρώτο test drive.  Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήλεψε συνάδελφος απο την ψησταρια μου αλλα ψάχνει κάτι οικονομικό, εως 200 ευρώ το πολύ. Του εξήγησα ότι δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα αλλα δεν μπορώ να μπω στα οικονομικά του. Έχετε να προτείνετε κάποια οικονομική ψησταρια? Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψήσιμο τσιπούρας 450γρ, σε τι θερμοκρασία και πόση ώρα περίπου? Αν θυμάμαι καλά γύρω στους 200 για 4+4 λεπτά? Να το χαραξω το ψάρι πριν το ψήσω??

Καλό στέγνωμα και θερμοκρασία δωματίου...

Λαδωμα στη σχάρα και στο ψάρι ...

Direct , 220-230 για 6’ από τη μια πλευρά και 4’ από την άλλη ...

Δεν πειράζεις και δεν χαράζεις κανένα ψάρι...

Αναμένω χωρίς αγωνία το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, skoudinio είπε

Ζήλεψε συνάδελφος απο την ψησταρια μου αλλα ψάχνει κάτι οικονομικό, εως 200 ευρώ το πολύ. Του εξήγησα ότι δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα αλλα δεν μπορώ να μπω στα οικονομικά του. Έχετε να προτείνετε κάποια οικονομική ψησταρια? Ευχαριστώ πολύ 

Στα 220 υπάρχει η naterial με 3 καυστηρες από το Leroy. Μια χαρα αποτελεσματα θα εχει :)))

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602/
 

 

 

Επεξ/σία από sot_pal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Καλό στέγνωμα και θερμοκρασία δωματίου...

Λαδωμα στη σχάρα και στο ψάρι ...

Direct , 220-230 για 6’ από τη μια πλευρά και 4’ από την άλλη ...

Δεν πειράζεις και δεν χαράζεις κανένα ψάρι...

Αναμένω χωρίς αγωνία το αποτέλεσμα...

Καλό στέγνωμα και θερμοκρασία δωματίου...

Λαδωμα στη σχάρα και στο ψάρι ...

Direct , 220-230 για 6’ από τη μια πλευρά και 4’ από την άλλη ...

Δεν πειράζεις και δεν χαράζεις κανένα ψάρι...

ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ!!

Το εκανα 4+4 λεπτα στη θερμοκρασια που λες, αλλα ισως ηθελε 5+5, γιατι στο κεφαλι κραταγε λιγο παραπανω. Το κρεας του ομως ηταν αψογο.

Το χαραξα και απο τις δυο πλευρες, ειχα δει βιντεακι του Λαζαρου και μου το ειπε και η κοπελα μου οτι το χαραζει και εκεινη. Μια χαρα βγηκε ζουμερο, ισως επειδη το εψησα μονο 8 λεπτα.

Δεν κολλησε καθολου, λιγο ανασηκωθηκε η πετσα στο ενα κοντα στην ουρα οπως το γυριζα με τη σπατουλα.

Βγηκε εξαιρετικο για τα δικα μου γουστα που δεν ειμαι του ψαριου. Μαλλον θα το καθιερωσω μια φορα τη βδομαδα.

Τωρα θελω να δω αν εχει μεινει μυρωδια στην ψησταρια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις ψησταρια στυλ blackstone η plancha η οπως αλλιως μπορει να λεγονται με μονοκομματη πλακα χωρις σχαρα?? π.χ

https://www.ebay.com/itm/Blackstone-4-Burner-36-Griddle-Cooking-Station-Side-Shelves-last-1-left-1836/313141566863?epid=0&hash=item48e8b11d8f:g:-pIAAOSw4xpfBp5W  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ψησταριά αυτό ρε παιδιά. ένα μεγάλο τηγάνι είναι. καλά κάνετε όσοι τα χρησιμοποιείται άμα σας αρέσουν αλλά το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις αν βάλεις ένα τηγάνι πάνω στον καυστήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Λόγω λίπους; Έχεις δοκιμάσει μυλοκοπι;

Nαι.Επισης εχει πεντακαθαρο κρεας λογω του οτι εχει ενα κεντρικο κοκκαλο.Βασικα ειναι λες κ τρως κατι αλλο απο ψαρι.Μυλοκοπι οχι δεν εχω φαει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, skoudinio είπε

Ζήλεψε συνάδελφος απο την ψησταρια μου αλλα ψάχνει κάτι οικονομικό, εως 200 ευρώ το πολύ. Του εξήγησα ότι δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα αλλα δεν μπορώ να μπω στα οικονομικά του. Έχετε να προτείνετε κάποια οικονομική ψησταρια? Ευχαριστώ πολύ 

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-me-4-1-kaystires-100378

Σε αυτή την τιμή είναι μαγική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alimentas είπε

Nαι.Επισης εχει πεντακαθαρο κρεας λογω του οτι εχει ενα κεντρικο κοκκαλο.Βασικα ειναι λες κ τρως κατι αλλο απο ψαρι.Μυλοκοπι οχι δεν εχω φαει

Δεν το ήξερα για το χέλι. Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω, φοβάμαι όμως ότι λόγω σχήματος θα το φάω μόνος μου...

Δοκίμασε και μυλοκοπι. Είναι σαν το λαβράκι αλλά αρκετά πιο νόστιμο κατ' εμέ. Εφτά λεπτά από κάθε πλευρά και τέλος. Λίγο λαδολέμονο ενδιάμεσα για να μη στεγνώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...