Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

13 ώρες πριν, StormGr είπε

Επίσης για αυτούς που δεν το πήραν είδηση έβγαλε πάλι το Λιντλ black angus. Εγώ πήρα burger γιατί αυτά ευχαριστιέμαι πιο πολύ και είναι σε συμπαθητική τιμή 10 ευρώ το κιλό.

Σκέτη απογοήτευση. Είχα πάρει burger kai rib-eye από περιέργεια αλλά ειναι κάτω του μετρίου καμία σχέση με οτι έχω δοκιμάσει από αλλού. Χιλιές φορές να παιρνα  απο Σκλαβενίτη η το κρεοπωλείο της γειτονιάς κι ας μην έιναι ράτσας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wakabanka είπε

Σκέτη απογοήτευση. Είχα πάρει burger kai rib-eye από περιέργεια αλλά ειναι κάτω του μετρίου καμία σχέση με οτι έχω δοκιμάσει από αλλού. Χιλιές φορές να παιρνα  απο Σκλαβενίτη η το κρεοπωλείο της γειτονιάς κι ας μην έιναι ράτσας...

Εγω παλι δεν εχω φαι κατι πιο νοστιμο,το burger τελειο και η μπριζολα απιθανη εχω παρει καμια 10αρια στον καταψυκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ritualistic είπε

low & slow ribs εχει δοκιμασει να κανει καποιος ? δωστε τα φωτα σας θα ηθελα να ειναι το επομενο που θα δοκιμασω!

έχω δοκιμάσει spare ribs, βέβαια έχω κάρβουνο οπότε λίγο πιο μπελαλίδικο. 3 ώρες στους 130 ξεσκεπαστα, indirect, 2 ώρες σκεπασμένα με λαδοκολλα αλουμινόχαρτο στους 140-150, 1 ώρα ξεσκέπασμα και πασάλημα με bbq σως στους 130 indirect.

πιο ευκολος τρόπος: 2μιση με 3 ώρες μέσα σε λαδόκολλα-αλουμινόχαρτο μέσα στον οικιακό φούρνο στους 130-140 βαθμούς. βγάλσιμο, πασάλημα με bbq σως και πάνω στα κάρβουνα μέχρι να "πιάσει" κρούστα η σως.

εννοείται πως αρχικά βάζεις μια ξερή μαρινάδα στο κομμάτι. bbq σως, φτιάχνω με κέτσαπ, μηλόξυδο, μαύρη ζαχαρη με μελάσα, αλάτι, πιπέρι, παπρικα καπνιστή, γουοστερσεσαϊρ, σκορδο σκόνι, λεμόνι και βράσιμο για κάνα 10λεπτο. όποιος ενδιαφέρεται γράφω και αναλογίες.

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gsisr είπε

έχω δοκιμάσει spare ribs, βέβαια έχω κάρβουνο οπότε λίγο πιο μπελαλίδικο. 3 ώρες στους 130 ξεσκεπαστα, indirect, 2 ώρες σκεπασμένα με λαδοκολλα αλουμινόχαρτο στους 140-150, 1 ώρα ξεσκέπασμα και πασάλημα με bbq σως στους 130 indirect.

πως σου βγηκαν ? χρησιμοποιησες συγκεκριμενη συνταγη σαν οδηγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ritualistic η αλήθεια είναι πως είδα πάρα πολλά βίντεο και πήρα από δω κι απο κεί και κατέληξα. ο τρόπος 3-2-1 είναι στάνταρ. αν πατήσεις στο youtube 3-2-1 ribs θα σου βγάλει ένα σκασμό βίντεο. δεν υπάρχει περίπτωση ν αποτύχεις. για μένα δεν αξίζει η αναμονή. αν θες να δοκιμάσεις το κλασικό τρόπο(ο οποίος θέλει καπνιστήρι κανονικά) δοκίμασέ τον. σε αέριο είναι πιο εύκολο απ ότι σε κάρβουνο, αλλά και πάλι έχει νόημα αν μπορέσεις να καπνίσεις. με τον δεύτερο που προτείνω εγώ διαφορά δεν είδα. εξίσου νόστιμα βγήκαν

@plasTOST τα χω κάνει αλλά τα κόβω πρώτα κόκκαλο - κόκκαλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-2-1 και απο μενα σε χοιρινο, σταθερα στους 250-275F η θερμοκρασια του bbq

3 ωρες καπνισμα (ξεκασμα με χυμο μηλο καθε μιση ωρα)

2 ωρες τυλιγμενα σε αλουμινοχαρτο μαζι με χυμο μηλοκαι λιγη μαυρη ζαχαρη

1 ωρα τελειωμα με πασαλιμα με bbq sauce

Eιναι πολυ ευκολο να γινουν και απειροελαχιστες πιθανοτητες αποτυχιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτησεις

οταν λεμε καπνισμα πρεπει να εχω σωληνα καπνισματος η απλα ετσι λεμε την διαδικασια ?

παιζω σε indirect με τον μεσαιο καυστηρα κλειστο μονο η πρεπει να εχω κλειστους 2 καυστηρες οπως ειδα σε ενα video της Weber ?

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ritualistic είπε

3 ερωτησεις

οταν λεμε καπνισμα πρεπει να εχω σωληνα καπνισματος η απλα ετσι λεμε την διαδικασια ?

παιζω σε indirect με τον μεσαιο καυστηρα κλειστο μονο η πρεπει να εχω κλειστους 2 καυστηρες οπως ειδα σε ενα video της Weber ?

Κάπνισμα = κάπνισμα, αν δεν έχεις τα απαραίτητα, τότε απλά δεν θα το κάνεις και απλά θα κάνεις σκέτο indirect.

Αν σου επαρκεί ο χώρος με μόνο τον μεσαίο κλειστό, τότε είσαι οκ. Αν θες έξτρα χώρο, κλείνεις τους δύο και παίζεις με ένα. Απλά επειδή η θερμοκρασία θα έρχεται από τη μια πλευρά, για να είσαι σίγουρος, στα μισά, άλλαξε πλευρά τα κρέατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, plasTOST είπε

Όλοι τα spare ribs τα κάνετε low & slow? 

Κανένας να τα έχει ψήσει όπως τις μπριζόλες κλασσικά ?

 Έχω δοκιμάσει να το κάνω σε 1 ώρα με αλουμινόχαρτα, μετά λίγο indirect...αλλά δεν. Δεν αξίζει τον κόπο. Πολύ πιο σκληρό, δεν είχε διασπαστεί το λίπος ακόμα...δεν άξιζε.

Μόνο low and slow. Εγώ το καπνίζω 2,5 ώρες, μετά αλουμινόχαρτο με βούτυρο, μαύρη ζάχαρη και κάποιο χυμό για 1,5 ώρα. Μετά επάλειψη με bbq sauce και indirect 10 λεπτά. 275-300F σταθερά. Είναι ψιλοκλεψιμέικο 3-2-1 για όποιον βιάζεται :D

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε κανεις black angus απο τα Lidl ???

Λεω σημερα να δοκιμασω τα top sirloin που πηρα.

Direct θα το παω;;;;;

Edit : Απαραδεκτο το  περιφημο black angus κυριολεκτικα απο  τα lidl!!!!!

To οποιο παρεπιπτοντως εισαγεται απο βουλγαρια!!!!

 

Επεξ/σία από aenaos15
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο team

Eχω ξεκινησει low & slow ribs σημερα, προσπαθω να κρατησω την θερμοκρασια με τον εναν καυστηρα χαμηλα στους 90 βαθμους για το πρωτο 3ωρο αλλα ειναι αδυνατον χωρις να ανοιγοκλεινω το καπακι γιατι ανεβαζει διαρκως πανω απο 100.

Κανενα τιπ ? Κατοχος Weber Spirit II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν έβαζες μια σφήνα να κρατάει λίγο ανοιχτό το καπάκι;

Δε το έχω κάνει ποτέ, μόνο ιδέα είναι 😋

χαχα καλο

αναγκαστικα θα παω με λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια τελικα, στους 115 την φτανει στο χαμηλοτερο σημειο και βλεπουμε

thumbnail_IMG_1679.jpg.3289704d15374bcd3ae3b0ae50c60957.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...