Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2020 στις 10:24 ΠΜ, ritualistic είπε

Καλημερα στο team

Eχω ξεκινησει low & slow ribs σημερα, προσπαθω να κρατησω την θερμοκρασια με τον εναν καυστηρα χαμηλα στους 90 βαθμους για το πρωτο 3ωρο αλλα ειναι αδυνατον χωρις να ανοιγοκλεινω το καπακι γιατι ανεβαζει διαρκως πανω απο 100.

Κανενα τιπ ? Κατοχος Weber Spirit II

90C ειναι πολυ λιγο, 125-135C ειναι μια χαρα για ribs. 

Ribs με πανσετα μαζι φαινεται να ηταν το κομματι σου. Λουκουμι θα εγινε!!

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

90C ειναι πολυ λιγο, 125-135C ειναι μια χαρα για ribs. 

Ribs με πανσετα μαζι φαινεται να ηταν το κομματι σου. Λουκουμι θα εγινε!!

Eγινε λουκουμι η αληθεια ειναι το εβγαλα στους 69 βαθμους, πηγαινες να το κοψεις με το μαχαιρι και τα υγρα κυριολεκτικα εσταζαν!

Και θα το ηθελα σκετο ribs αλλα νεος ακομα στο αθλημα την επομενη φορα θα ειμαι πιο συγκεκριμενος στον χασαπη

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Eγινε λουκουμι η αληθεια ειναι το εβγαλα στους 69 βαθμους, πηγαινες να το κοψεις με το μαχαιρι και τα υγρα κυριολεκτικα εσταζαν!

Και θα το ηθελα σκετο ribs αλλα νεος ακομα στο αθλημα την επομενη φορα θα ειμαι πιο συγκεκριμενος στον χασαπη

Αναλογα την ορεξη... εγω τα εψαχνα πολλες φορες να ειναι μαζι με πανσετα και δεν τα εβρισκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές έκανα μια.προβα σχετικά με σούβλα και μοτέρ. Είχα στην αποθήκη το παρακάτω σετ από τον γνωστό Κλαπακη. 

https://klapakis.gr/mixanismoi/10-14-detail

Για το μοτέρ που έχει υποδοχή για 2 σούβλες φαίνεται σούπερ απλά θέλει ένα τακάκι για να είναι ευθεία και στο σωστό υψος. Όταν καταφέρω να το συνδυάσω θα ανεβάσω και φωτό. Πάντως είναι πολύ δυνατό το μοτέρ από ότι είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Αναλογα την ορεξη... εγω τα εψαχνα πολλες φορες να ειναι μαζι με πανσετα και δεν τα εβρισκα.

Στον Αγγελη στην Γλυφαδα τα πηρα αν ψαχνεσαι για επομενες φορες

Βtw διαβασα οτι το σωστο θα ηταν να βγει το κομματι στους 63 βαθμους, υπαρχει περιπτωση να ηταν αψητο ? Γιατι στους 69 μιλαμε ετρεχε νερο απο τις ινες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ritualistic είπε

Στον Αγγελη στην Γλυφαδα τα πηρα αν ψαχνεσαι για επομενες φορες

Βtw διαβασα οτι το σωστο θα ηταν να βγει το κομματι στους 63 βαθμους, υπαρχει περιπτωση να ηταν αψητο ? Γιατι στους 69 μιλαμε ετρεχε νερο απο τις ινες!

63 βλεπω και γω, οποτε αν πηρες θερμοκρασια απο το πιο χοντρο κομματι τοτε ησουν κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Αυτα τα Ribs τι ειναι ρε παιδια?

Είναι οι λεγόμενες κορτεζίνες ή σιδηρόδρομος. Τα πλευρά του χοιρινού είναι ουσιαστικά. Λίγοι κρεοπώλες το ξέρουν και όσοι το ξέρουν οι μισοί από αυτούς σου κόβουν μπριζόλες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Είναι οι λεγόμενες κορτεζίνες ή σιδηρόδρομος. Τα πλευρά του χοιρινού είναι ουσιαστικά. Λίγοι κρεοπώλες το ξέρουν και όσοι το ξέρουν οι μισοί από αυτούς σου κόβουν μπριζόλες 

και ζητας να στην κοψουν χοντρη γιατι στην φωτο την βλεπω πολυ μπαπατσικη (ας πουμε 3 cm?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά τα ribs είναι το κομμάτι με κόκκαλο από την χοιρινή μπριζόλα ,  ο χασάπης το καρέ τι το κάνει ? Ή το παίρνεις όλο και το καρέ το μαγειρεύεις αλλιώς ? Με βάλατε στην πρίζα να το δοκιμάσω , αν και όντας μπουρτζόβλαχος , δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν το γευστικό αποτέλεσμα θα μου αρέσει . Μα μέλια , κέτσαπ και μηλοζούμι στο κακόμοιρο το γουρουνάκι 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, slk200gr είπε

και ζητας να στην κοψουν χοντρη γιατι στην φωτο την βλεπω πολυ μπαπατσικη (ας πουμε 3 cm?)

Δεν έχω καταφέρει να ψήσω ακόμα για να έχω άποψη. Έχω φάει μόνο αρκετές σε 3 ψήφιο αριθμό :) 

Πήρα κάποιες από το ΜΑΡΤ και μέσα στην εβδομάδα θα τις δοκιμάσω. Η μία από αυτές είναι κάπως χοντρουτσικη οπότε θα έχω μια καλή εικόνα!

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Αν έχω καταλάβει καλά τα ribs είναι το κομμάτι με κόκκαλο από την χοιρινή μπριζόλα ,  ο χασάπης το καρέ τι το κάνει ? Ή το παίρνεις όλο και το καρέ το μαγειρεύεις αλλιώς ? Με βάλατε στην πρίζα να το δοκιμάσω , αν και όντας μπουρτζόβλαχος , δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν το γευστικό αποτέλεσμα θα μου αρέσει . Μα μέλια , κέτσαπ και μηλοζούμι στο κακόμοιρο το γουρουνάκι 😁😁😁

Υπήρχε ένα μαγαζί στην Αθήνα στην Αργυρούπολη το ΕΥ ΚΟΡΤΕΖΕΙΝ. Πλήρωνες 9-10 € και έτρωγες όσες κορτεζίνες άντεχες. Εκεί να δεις μάχες :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ritualistic είπε

Eγινε λουκουμι η αληθεια ειναι το εβγαλα στους 69 βαθμους, πηγαινες να το κοψεις με το μαχαιρι και τα υγρα κυριολεκτικα εσταζαν!

Και θα το ηθελα σκετο ribs αλλα νεος ακομα στο αθλημα την επομενη φορα θα ειμαι πιο συγκεκριμενος στον χασαπη

Μη κολλάτε πάρα πολύ πολύ με την θερμοκρασία. Δεν είναι rib eye να το βγάλουμε medium :D.  69 να είναι λίγο ενδεχομένως. 89 θα μου φαινόταν πιο ρεαλιστικό. Το όλο θέμα εδώ είναι να διασπαστεί το λίπος που έχει απο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...