Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

και ζητας να στην κοψουν χοντρη γιατι στην φωτο την βλεπω πολυ μπαπατσικη (ας πουμε 3 cm?)

Βασικό: Αν καταφέρεις να βρεις, πες τους να σου βγάλουν την μεμβράνη από την μέσα μεριά πριν το ψήσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Βασικό: Αν καταφέρεις να βρεις, πες τους να σου βγάλουν την μεμβράνη από την μέσα μεριά πριν το ψήσεις. 

το κανεις και μονος αυτο ειναι σχετικα ευκολο

 

18 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Μη κολλάτε πάρα πολύ πολύ με την θερμοκρασία. Δεν είναι rib eye να το βγάλουμε medium :D.  69 να είναι λίγο ενδεχομένως. 89 θα μου φαινόταν πιο ρεαλιστικό. Το όλο θέμα εδώ είναι να διασπαστεί το λίπος που έχει απο πάνω.

θεωρητικα χρειαζομουν ενα 3ωρο ακομα για να φτασω τους 89 αλλα νομιζω θα ηταν υπερβολικα στεγνο τοτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Μη κολλάτε πάρα πολύ πολύ με την θερμοκρασία. Δεν είναι rib eye να το βγάλουμε medium :D.  69 να είναι λίγο ενδεχομένως. 89 θα μου φαινόταν πιο ρεαλιστικό. Το όλο θέμα εδώ είναι να διασπαστεί το λίπος που έχει απο πάνω.

Εχεις δικιο σ αυτο! Και τα μοσχαρισια ribs τα βγαζουμε καπου στους 90C και ειναι ζουμερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

Στα low & slow συνήθως τα βγάζουν 88 με 90 βαθμούς Κελσίου, τα αφήνουν σε αλουμινοχαρτο γύρω στα 30 λεπτά να φτάσουν 93 βαθμοί.

Το κρεας εμεινε 3 ωρες στην αρχη στους 115, μετα σε αλουμινοχαρτο αλλες 2 ωρες στους 130 και οταν βγηκε απο αυτο, αλλη 1 ωρα παλι στους 130.

Συνολο 6 ωρες και εφτασε στους 69 βαθμους οταν το εβγαλα. Θα το αφηνα αν ανεβαινε ευκολα η θερμοκρασια να φτασει στους 90+ γιατι στο youtube που ειδα λεπτα ribs αυτη ηταν η οδηγια, ομως δεν ανεβαζε με τιποτα και επειδη ηταν χοντρο σαν κομματι σκεφτηκα οτι θα θελει κανα 3ωρο ακομα κ με το ενδεχομενο να βγει στεγνο. το εβγαλα απο την φωτια.

Ισως εκανα κατι λαθος στην διαδικασια αλλα ακολουθησα ακριβως το 3-2-1 με τις θερμοκρασιες που εβλεπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 321 ισχύει για τα ribs όχι το κομμάτι πανσετα που έκανε εσύ. Τα πιο μεγάλα κομμάτια κολλάνε για αρκετή ώρα σε μια θερμοκρασία όπως έγινε και σε σένα. Εκεί πρέπει να χεις υπομονή και να περιμένεις κι άλλο να σπάσει το κολλαγόνο. Αυτό είναι το low and slow.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gsisr είπε

Το 321 ισχύει για τα ribs όχι το κομμάτι πανσετα που έκανε εσύ. Τα πιο μεγάλα κομμάτια κολλάνε για αρκετή ώρα σε μια θερμοκρασία όπως έγινε και σε σένα. Εκεί πρέπει να χεις υπομονή και να περιμένεις κι άλλο να σπάσει το κολλαγόνο. Αυτό είναι το low and slow.

Δεν υπηρχε υπομονη εκεινη την ωρα μιλαγε το στομαχι 😄 

Αρα για πιο μεγαλα κομματια μαλλον 9 ωρες ειναι πιο ρεαλιστικο κ αυτο σημαινει πρεπει να σηκωθεις κατα τις 6 το πρωι για να φας λογικη ωρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου «επίσημος» πίνακας με τις θερμοκρασίες ψησίματος ανάλογα με το είδος κρέατος αλλά και το κομμάτι;

Επίσης, αναφορές σχετικά με το κατά πόσο αυξάνεται η θερμοκρασία όταν βγάζεις το κρέας απ' τη φωτιά και το ξεκουράζεις; Αυτό νομίζω είναι πολύ σημαντικό γιατί ουσιαστικά αυτό καθορίζει πότε θα βγάλεις το κρέας απ' τη φωτιά.

Παρήγγειλα ένα θερμόμετρο και θέλω να έχω ένα μπούσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Υπάρχει κάπου «επίσημος» πίνακας με τις θερμοκρασίες ψησίματος ανάλογα με το είδος κρέατος αλλά και το κομμάτι;

Επίσης, αναφορές σχετικά με το κατά πόσο αυξάνεται η θερμοκρασία όταν βγάζεις το κρέας απ' τη φωτιά και το ξεκουράζεις; Αυτό νομίζω είναι πολύ σημαντικό γιατί ουσιαστικά αυτό καθορίζει πότε θα βγάλεις το κρέας απ' τη φωτιά.

Παρήγγειλα ένα θερμόμετρο και θέλω να έχω ένα μπούσουλα.

https://www.weber.com/GR/el/tips-tricks/chronodiagrammata-mageirikis/weber-49361.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

63 βλεπω και γω, οποτε αν πηρες θερμοκρασια απο το πιο χοντρο κομματι τοτε ησουν κομπλε

63 στο χοιρινο βρε παιδια ;;;

Λιγο δεν ειναι;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

63 στο χοιρινο βρε παιδια ;;;

Λιγο δεν ειναι;;;;

στους 69 το εβγαλα, συμφωνα με τον πινακα της weber ειναι στο υψηλο κιολας οριο θερμοκρασιων για χοιρινο.

αν μιλαμε για μπριζολες σουβλακια κλπ νομιζω οτι θα βγαινει στεγνο αν το αφησεις πιο πανω, αν μιλας για τη συγκεκριμενη περιπτωση ειχα τους λογους μου που το εβγαλα αλλα δεν το ελεγες ουτε στο ελαχιστο αψητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aenaos15 είπε

63 στο χοιρινο βρε παιδια ;;;

Λιγο δεν ειναι;;;;

63 ειναι το χαμηλοτερο οριο για να ειναι safe to eat. Τοσο δινουν, οποτε δεν βρισκω λογο να διαφωνησω. Εγω παντως παντα σε κοτοπουλο και χοιρινο το παω πιο πανω 4-5 βαθμους (οταν βαζω θερμομετρο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...