Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κεντον απο Leroy παντως είναι σχεδον ίδια με αυτη την Landmann. Μαλλον κατασκευαζουν φασον ολα τα μερη και κολανε διαφορετικο λογοτυπο της εταιριας..

kenton.png.0f93aea7396b0d47344818bdaae81219.pngkenton.png.e18a5063160657db8d202586b97c152b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

41 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Η Κεντον απο Leroy παντως είναι σχεδον ίδια με αυτη την Landmann. Μαλλον κατασκευαζουν φασον ολα τα μερη και κολανε διαφορετικο λογοτυπο της εταιριας..

kenton.png.0f93aea7396b0d47344818bdaae81219.pngkenton.png.e18a5063160657db8d202586b97c152b.png

Και γιατί η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή; Παίζει ρολο η ποιότητα στο μαντέμι η κατι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό μίλησα για φασον. Έχω δει αρκετές από κοντά και έχω προσωπική εμπειρία από 2 ψησταριές τέτοιου τύπου. Τίμιες για τα λεφτά τους είναι μέχρι 200 ευρώ μετά μπλέκουν σε άλλα χωράφια. Αν μου έλεγες έχω αυστηρά 200 ευρώ προϋπολογισμό θα σου έλεγα οκ πάρε μια τέτοια αλλά εσύ έχεις φτάσει σχεδόν τα 400. Οπότε γνώμη μου είναι είναι να πας σε entry level broil-weber θυσιάζοντας μέγεθος επιφάνειας ψησίματος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2020 στις 12:29 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Από the mart αξίζει αν βρείτε και tri tip black Angus στα 10€ το κιλό. Το πιο value for money. Το ψήνεις indirect αρχικά και το τελειώνεις direct μέχρι medium rare και βγαίνει λουκούμι. Λίγο προσοχή στη φορά που θα το κόψεις και είσαι άρχοντας. Πήγα το Σάββατο να πάρω και δεν είχε μείνει τπτ. 

το tri tip εχει μια στρωση λιπους σαν επικαλυψη. το ψηνεις με αυτο ή θελει καθαρισμα;

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά ιδέα για το πως κάνετε καθαρισμό στις πλάκες ψησίματος υπάρχει;

Πήρα την Campigaz 2 Series Classic LX , και επειδή οι πλάκες ψησίματος ήταν τρυπητές και έπεφταν τα λίπη στις εστίες και άρπαζαν φωτιά ,

αγόρασα μια μαντεμένια πλάκα χωρίς τρύπες την οποία δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά φαντάζομαι οτι θα είναι δύσκολη στον καθαρισμό.

Κάπου είδα ένα βίντεο οτι στο μαντέμι απαγορεύεται να ρίξεις πάνω οτιδήποτε χημικό καθαριστικό επειδή έχει πόρους που απορροφάει το οτιδήποτε

βάλεις πάνω.Εσείς πως κάνετε καθαρισμό στις σχάρες σας;

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sot_pal είπε

Η Κεντον απο Leroy παντως είναι σχεδον ίδια με αυτη την Landmann. Μαλλον κατασκευαζουν φασον ολα τα μερη και κολανε διαφορετικο λογοτυπο της εταιριας..

kenton.png.0f93aea7396b0d47344818bdaae81219.pngkenton.png.e18a5063160657db8d202586b97c152b.png

Απείρως ευκολότερο καθάρισμα από την Broil King μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία τέτοια που είχα ενώ ήταν τίμια όταν φυσαγε ειδικά το χειμώνα, δεν ανέβαζε θερμοκρασία με τπτ και έβλεπες την φλόγα να τρεμοπαιζει, έμπαζε από παντού ο αέρας λόγω κατασκευής. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι άσχετο σε σχεση με τα κρεατα. για οσους φτιάχνουν σπανακόπιτες κρεατόπιτες κτλ κτλ δοκιμαστεί τα τελευταία 15 λεπτά να το τελειώσετε στη ψησταριά στους 180 -200 ε αντί στο φούρνο. εχω κανει 3ς δοκιμές κ οι πιτες γινοντε πολύ πιο τραγάνες με λιγότερη υγρασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

κατι άσχετο σε σχεση με τα κρεατα. για οσους φτιάχνουν σπανακόπιτες κρεατόπιτες κτλ κτλ δοκιμαστεί τα τελευταία 15 λεπτά να το τελειώσετε στη ψησταριά στους 180 -200 ε αντί στο φούρνο. εχω κανει 3ς δοκιμές κ οι πιτες γινοντε πολύ πιο τραγάνες με λιγότερη υγρασία

Έχει ψήσει ολόκληρη πίτα? Λέω κάποια στιγμή να το δοκιμάσω :)

 

Ερώτηση από τους κατόχους spirit II 310. Πόσο σας κρατάει η μπουκάλα σε ώρες. Διάβασα παραπάνω το κείμενο, αλλά η κατανάλωση που αναφέρει στο αυτοκόλλητο (7,7) είναι στο full και οι 3 καυστήρες ή ο καθένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sndev είπε

κατι άσχετο σε σχεση με τα κρεατα. για οσους φτιάχνουν σπανακόπιτες κρεατόπιτες κτλ κτλ δοκιμαστεί τα τελευταία 15 λεπτά να το τελειώσετε στη ψησταριά στους 180 -200 ε αντί στο φούρνο. εχω κανει 3ς δοκιμές κ οι πιτες γινοντε πολύ πιο τραγάνες με λιγότερη υγρασία

βαζεις το ταψι μεσα με τον μεσαιο καυστηρα κλειστο ? γιατι δεν δοκιμαζεις να την ψησεις ολη την ωρα στην ψησταρια ?

εχω και εγω μια χαζη μαλλον ερωτηση... οταν θελω να ψησω πχ 3-4 καλαμακια και 2 πιτες, μπορω να δουλεψω με 1-2 καυστηρες ανοιχτους η παντα πρεπει να ειναι κ οι 3 αναμμενοι ? ως τωρα τους αναβω ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έχει ψήσει ολόκληρη πίτα? Λέω κάποια στιγμή να το δοκιμάσω :)

 

 

7 λεπτά πριν, ritualistic είπε

βαζεις το ταψι μεσα με τον μεσαιο καυστηρα κλειστο ? γιατι δεν δοκιμαζεις να την ψησεις ολη την ωρα στην ψησταρια ?

εχω και εγω μια χαζη μαλλον ερωτηση... οταν θελω να ψησω πχ 3-4 καλαμακια και 2 πιτες, μπορω να δουλεψω με 1-2 καυστηρες ανοιχτους η παντα πρεπει να ειναι κ οι 3 αναμμενοι ? ως τωρα τους αναβω ολους...

 

όχι δε το εχω επιχείρησει ολόκληρο ψήσιμο καθώς φοβάμαι το πατο μη καει καθώς μπορεί να λέει ο κάδος 200 αλλά στις σχάρες παίζουν 250-300 βαθμοί. αυτο που δοκίμασα είναι φούρνο αλλά αντί για 45 λεπτά 30 λεπτά στο φούρνο κ μετα στη ψησταριά για κανα 10λεπτο 15λεπτο ακομα. στο φυλο εχει τρομερή διαφορά κ πιο νόστιμο αποτέλεσμα. 

κοίταχτε τι παίζει.. το αεριο απο τη φυση του εχει τη ταση να  καίει ολη την υγρασία από τα φαγητά οπότε ένα εξολοκλήρου ψήσιμο τροφίμων εκεί που πρέπει να έχουν μια υποτυπώδη υγρασία εσωτερικα  θα θελει πολύ προσοχή μη γίνει άχυρο.  οποτε βαριεμαι να ασχοληθω για κατι που θα με κανει να θυμώσω με το αποτέλεσμα🤣

το καλυτερο αποτέλεσμα το πέτυχα εχωντας κάψει full επιασε 250 έκλεισα το μεσαίο κ τους 2 ακριανούς τέρμα χαμηλά κ βγήκε εσωτερικά όπως πρέπει δεμενη κ εξωτερικά πολύ τραγανή χωρίς να χει πιάσει ο πατος 

για τα σουβλάκια ναι μπορείς κ με 2 εγώ έτσι το κανω, αλλα αν ξέρεις παιζει ρολο και η εξωτερική θερμοκρασία. το χειμώνα με ψοφοκρυο επειδή δε κραταει θερμοκρασία ευκολά κ ανοιγοκλεινεις για γυρισμα ίσως χρειαζετε κ ο τριτος ομως 3/4 φορες μπορείς κ με τους 2

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, sndev είπε

για τα σουβλάκια ναι μπορείς κ με 2 εγώ έτσι το κανω, αλλα αν ξέρεις παιζει ρολο και η εξωτερική θερμοκρασία. το χειμώνα με ψοφοκρυο επειδή δε κραταει θερμοκρασία ευκολά κ ανοιγοκλεινεις για γυρισμα ίσως χρειαζετε κ ο τριτος ομως 3/4 φορες μπορείς κ με τους 2

δεν ξερω μπορει να ειναι κ λαθος γιατι εκει που εχεις 3 καυστηρες να δουλευουν στο μινιμουμ μετα βαζεις 2 να δουλευουν πιο δυνατα οποτε ισως και να μην κερδιζεις σε οικονομια τοσο και να χανεις σε ποιοτητα ψησιματος

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...