Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεί να φαινετε ότι εχει και να μην εχει. Η φλογα να μη καλύπτει τη θερμοκρασία που θετε.. Παρτε μια δεύτερη, επένδυση ψυχικής ηρεμίας είναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Απλά για την ιστορία για να υπάρχει σαν ιστορικό, πήγα και μέτρησα το βάρος της τώρα μετά από 10 ψησίματα.

Είμαι αυτή την στιγμή στα 21,7 κιλά. Αν αφαιρέσω τα 10 κίλα που είναι τα 28 περίπου λίτρα περιεχόμενο, μας βγάζει 11,7 κιλά. Υποθετικά μιλώντας η φιάλη θα δεν θα είναι 8-9 κιλά?

 Δεν την είχα μετρήσει γεμάτη πόσα κιλά είναι.

Σήμερα θα πάω και για αγορά μίας 2ης να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ που την εχω σε μια ζυγαριά πάντως,καινουρια είναι περίπου 23 κιλα κ στα 15-16 περίπου θέλει άλλαγμα. παρολαυτα δεν ειναι λυση η ζυγαρια ασε που δε καθετε καλα η μπουκαλα κ το 21 μπορει εν τελει να νε 22 αν κάτσει σωστά

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sndev είπε

εγώ που την εχω σε μια ζυγαριά πάντως,καινουρια είναι περίπου 23 κιλα κ στα 15-16 περίπου θέλει άλλαγμα. παρολαυτα δεν ειναι λυση η ζυγαρια ασε που δε καθετε καλα η μπουκαλα κ το 21 μπορει εν τελει να νε 22 αν κάτσει σωστά

Αρχικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ποιας εταιρείας έχεις μπουκάλα? ΕΚΟ, Πετρογκάζ ή Coral? 

Αν είναι όπως τα λες είναι δυνατόν με 10 ψησίματα να έχω κάψει μόνο 2-3 κιλά? :D Εκτός και αν η κατανάλωση που αναφέρει η weber αφορά με καυστήρες στο φουλ. Αλλά και πάλι λίγα μου βγαίνουν χαχαχαχα

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και το δικό μου tri tip. Το έβγαλα στους 60 βαθμούς και ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο. Εκεί που δεν τα πήγα καθόλου καλά, ήταν το κάπνισμα που στο τελικό αποτέλεσμα δεν είχε καθόλου γεύση καπνιστού. Να πω πως δεν έχω κουτί καπνίσματος και χρησιμοποίησα ταψάκι sanitas με αλουμινόχαρτο με τρύπες από πάνω.

IMG_8475.jpg

IMG_8476.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πετρογκαζ , κ οι καταναλώσεις ειναι στο full Που αναγράφουν αν έχεις πλαινο ματι περιλαμβάνει κ αυτό. δε Ξερω ποσα εχεις κάψει αλλά θα τα πω για τελευταία φορα γτ ειναι οτι πιο κουτο υπάρχει (το λεω ευγενικα) , το καλοκαιρι θες αρκετά λιγότερη ποσότητα γιατί υπάρχει ζεστη ανεβάζει αμέσως θερμοκρασία. επισης κραταει παρα πολυ πιο ευκολα θερμοκρασία αρα καταναλώνεις παρα πολυ λιγότερο. το χειμωνα με 15 βαθμούς εξω (μη πω καμία επαρχεία με 5-6 βαθμούς)  θες διπλασιο χρονο για να ζεστάνεις κ αλλη διαχείριση για να τη κρατήσεις ζεστή. αρα να υπολογίζει κάποιος τι? το χειμώνα θέλω 4ς μπουκάλες το καλοκαιρι 1? επισης παιζει ρολο αν ειναι καλή ψησταριά κ κραταει θερμοκρασία και αν ειναι No name που είναι yoohoo ο κάδος (μη με φατε)

επιπλέον δεν ψήνουμε τα ιδια τροφιμα καθε φορα, αν ψήσεις 5 καλαμάκια θα ανάψεις 2 καυστήρες ξερω γω  απο τους 3ς αλλα τι θα πεις για να κανω οικονομία θα χαμηλώσω κ σιγοβράσουν κ να χάσεις απο ποσότητα? και προς θεου .. 19 ευρω κανει η αντικατάσταση 20 εύρω? κ 15 ψησίματα να βγάλει αντι για 20 ψησιματα ειναι  ειναι 30 λεπτα του ευρω παραπανω το ψησιμο .. ε πες οτι πήρες μια μπριζόλα αντί 12.90 το κίλο 13.20

 

ουφ τα πα κ τα βγαλα απο μεσα μου για τα ζυγισματα 🤣

επισης να συμπληρώσω το σκηνικο να ξεκινάς full φλογα περιμένεις πως κ πως να σβησεις τη πεινα σου κ ξαφνικα  στο 5λεπτο η φλογα παει το 1/3της γιατι αδιαζει.. 

πιστέψτε με είναι τρελη ξενερα. επενδύστε σε 2η μπουκαλα κ τελος!

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sndev είπε

πετρογκαζ , κ οι καταναλώσεις ειναι στο full Που αναγράφουν αν έχεις πλαινο ματι περιλαμβάνει κ αυτό. δε Ξερω ποσα εχεις κάψει αλλά θα τα πω για τελευταία φορα γτ ειναι οτι πιο κουτο υπάρχει (το λεω ευγενικα) , το καλοκαιρι θες αρκετά λιγότερη ποσότητα γιατί υπάρχει ζεστη ανεβάζει αμέσως θερμοκρασία. επισης κραταει παρα πολυ πιο ευκολα θερμοκρασία αρα καταναλώνεις παρα πολυ λιγότερο. το χειμωνα με 15 βαθμούς εξω (μη πω καμία επαρχεία με 5-6 βαθμούς)  θες διπλασιο χρονο για να ζεστάνεις κ αλλη διαχείριση για να τη κρατήσεις ζεστή. αρα να υπολογίζει κάποιος τι? το χειμώνα θέλω 4ς μπουκάλες το καλοκαιρι 1? επισης παιζει ρολο αν ειναι καλή ψησταριά κ κραταει θερμοκρασία και αν ειναι No name που είναι yoohoo ο κάδος (μη με φατε)

επιπλέον δεν ψήνουμε τα ιδια τροφιμα καθε φορα, αν ψήσεις 5 καλαμάκια θα ανάψεις 2 καυστήρες ξερω γω  απο τους 3ς αλλα τι θα πεις για να κανω οικονομία θα χαμηλώσω κ σιγοβράσουν κ να χάσεις απο ποσότητα? και προς θεου .. 19 ευρω κανει η αντικατάσταση 20 εύρω? κ 15 ψησίματα να βγάλει αντι για 20 ψησιματα ειναι  ειναι 30 λεπτα του ευρω παραπανω το ψησιμο .. ε πες οτι πήρες μια μπριζόλα αντί 12.90 το κίλο 13.20

ουφ τα πα κ τα βγαλα απο μεσα μου για τα ζυγισματα 🤣

επισης να συμπληρώσω το σκηνικο να ξεκινάς full φλογα περιμένεις πως κ πως να σβησεις τη πεινα σου κ ξαφνικα  στο 5λεπτο η φλογα παει το 1/3της γιατι αδιαζει.. 

πιστέψτε με είναι τρελη ξενερα. επενδύστε σε 2η μπουκαλα κ τελος!

Ναι κατάλαβα πως το λες έχεις δίκιο. Δεν το συζητάμε ότι αναλόγως των καιρικών συνθηκών αλλάζουν πολλά.

Δεν κάνω την κουβέντα για το κόστος γεμίσματος ή αγοράς επιπλέον μίας μπουκάλας, απλά όπως καταλαβαίνεις σαν χρήστης πρώτη φορά προσπαθώ να "δημιουργήσω" ένα μπούσουλα για αυτό ρωτάω για να έχω μία σφαιρική εικόνα.

Όπως καταλαβαίνεις όλοι μας βγάζουμε τον πόνο μας/ απορίες μας κλπ σχετικά με το ψήσιμο, οπότε προσωπικά δεν παρεξηγώ. Άλλωστε τόσο εσύ όσοι και άλλα παιδιά από εδώ μέσα, μας έχετε βοηθήσει αρκετά με τις γνώσεις σας, εμάς τους πρωτάρηδες! Αλλά που θα πάει θα σας φτάσουμε :) 

Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρε και εγω με τη σειρα μου ,γιατί τα ιδια σκευτομουν απο τη "χαρα" μου οταν ικανοποιουσα το hobby μου έχασα πολλές ωρες να μετρώ νούμερα (εχω βιτσιο με αυτα τωρα εχω μπλεξει μετραω το φυσικο αεριο 🤣) και εκει που κατέληξα ειναι μη σπαζοκεφαλιάζετε δε βγαίνει ακρη !!!!!! για μπουσούλα κρατάς 3ς μπουκάλες αλλαγή το χρόνο βαριά 4ς κ είσαι έτοιμος (3ς-4ς μπουκαλες για ψησιμο 4/7 ημέρες,  μερίδες για 2 άτομα). το 2012-2013 που ειχα μια κινεζικη απο Leroy με 4ς καυστηρες χρειάστηκα 5 μπουκάλες (κρατώ στατιστικά) 

κατι ασχετο που θελω καιρο να το πω κ ολο το ξεχναω .. για τους θεσσαλονικης κυρίως αλλά κ για ηλεκτρονικές αγορές , ειναι ενα καταστημα Ilovebbq.gr , εαν έχετε Nova forthnet απο το novapronomia σας δίνει κωδικό για 10% εκπτωση. οποτε αν ειναι να παρετε τπτ ακριβο σε ψησταριά από κει νομίζω αξίζει το κοπο 

ένα τυχαίο παράδειγμα

 

134981746_2020_10_22_14_39_07__.png.dddc717fc9aadacddb7d81787f209c69.png 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Απλά για την ιστορία για να υπάρχει σαν ιστορικό, πήγα και μέτρησα το βάρος της τώρα μετά από 10 ψησίματα.

Είμαι αυτή την στιγμή στα 21,7 κιλά. Αν αφαιρέσω τα 10 κίλα που είναι τα 28 περίπου λίτρα περιεχόμενο, μας βγάζει 11,7 κιλά. Υποθετικά μιλώντας η φιάλη θα δεν θα είναι 8-9 κιλά?

 Δεν την είχα μετρήσει γεμάτη πόσα κιλά είναι.

Σήμερα θα πάω και για αγορά μίας 2ης να υπάρχει.

Γράφει επάνω με μαύρα γράμματα το βάρος (σε όλες) της άδειας φιάλης. Κυμαίνεται από 11 έως 13 κιλά περίπου.

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης για οποιον ενδιαφερεται εχει βγαλει η coral gas καινουρια 10κιλη πλαστικη με one click ρυθμιστη που κουμπωνει χωρις βιδωμα. Δεν ξερω τιμες κλπ αλλα θα το ψαξω γιατι εχω τον μαμα ρυθμιστη που ειχε ερθει με την ψησταρια μου απο UK

 

2 ώρες πριν, aloop είπε

Να και το δικό μου tri tip. Το έβγαλα στους 60 βαθμούς και ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο. Εκεί που δεν τα πήγα καθόλου καλά, ήταν το κάπνισμα που στο τελικό αποτέλεσμα δεν είχε καθόλου γεύση καπνιστού. Να πω πως δεν έχω κουτί καπνίσματος και χρησιμοποίησα ταψάκι sanitas με αλουμινόχαρτο με τρύπες από πάνω.

IMG_8475.jpg

IMG_8476.jpg

Reverse searing εκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aloop είπε

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, reverse έκανα.

Το κάπνισμα θέλει πολύ χαμηλή θερμοκρασία για να πάρει αρκετό χρόνο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία το κρέας και να μπορέσει να καπνιστεί αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το κάπνισμα θέλει πολύ χαμηλή θερμοκρασία για να πάρει αρκετό χρόνο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία το κρέας και να μπορέσει να καπνιστεί αρκετά

Στους 130 βαθμούς το είχα για καμιά ώρα σίγουρα μέχρι να πιάσει 50 εσωτερική. Το θέμα μου είναι ότι το diy καπνιστήρι  δεν έβγαζε και πολύ καπνό (τουλάχιστον όχι σαν αυτά που βλέπω στα διάφορα βίντεο) ώστε να πάρει γεύση. Ίσως λάθος θέση, μεγάλη διάρκεια (1.5 ώρες) μέσα στο νερό το ξύλο ενώ δεν έπρεπε για τόσο λίγο κάπνισμα, δεν ξέρω. Να έχω να δοκιμάζω και άλλα πράγματα την άλλη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αγορά μίας εφεδρικής μπουκάλες 10 κιλών από την ΕΚΟ.

Ζύγισα εκ νέου την παλαιά που χρησιμοποιώ και είναι συνολικά 19,8 κιλά. Η νέα γεμάτη και σφραγισμένη είναι 20,9 κιλά. Ζυγίστηκαν με γάντζο ώστε να έχω "σωστό" μέτρημα όσο γίνεται καθώς από ότι φαίνεται η μέτρηση με κανονική ζυγαριά δεν είναι σωστή.

Η ψησταριά μου είναι υβριδική και δεν το ξέρω????? 😂😂

Παραγγέλθηκαν 3 κιλά ζιγούρι παϊδάκι για να το γιορτάσουμε το γεγονός :) 

24 λεπτά πριν, costas_ είπε

Προχώρησα σε αγορά της Broil King. Αναμένω πλέον την παράδοση 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Αναμένουμε φωτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...