Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, panos_ace είπε

Αρχικά η σούβλα είναι τετράγωνη άρα για να γυρνάει θέλει "τριμάρισμα" στα δυο σημεία που ακουμπάει στην ψησταριά.

Εχει ένα "ανταπτοράκι" για να γίνεται στρόγγυλη αλλά αφενός είναι μόνο ένα και αφετέρου αν το χρησιμοποιήσεις δεν κλείνει το καπάκι.

Το μοτέρακι έχει μια βάση η οποία δεν κουμπώνει στην ψησταρία, οπότε στον σιδερά που τρίμαρε τη σούβλα, εφτιαξα και μια προέκταση πάνω στην οποία βιδώνω την βάση του μοτερ και μπρορει και στέκεται έτσι πάνω στο ράφι. Σκέψου ενα ανάποδο Π.

Προσοχή εδώ να είναι πολύ λεπτό το μέταλο για να μπορεί να κλείνει η ψησταριά.  

Η σούβλα μια χαρά είναι κατά τα άλλα, έχει και αντίβαρο (πρέπει να έχεις το ράφι κατεβασμένο για να μπορεί να γυρνάει γιατί είναι σχετικά ψηλό), ειδικά στα 1/5 της τιμής της αντίστοιχης της Weber. 

Ωραιος! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, Rabbit30 είπε

ποια ειναι η μοντα που εκανες? γιατι με ενδιαφερει και εμενα αυτη η σουβλα.

Δες αυτό το κατάστημα που έχει universal ή και για συγκεκριμένες ψησταριές, πέραν της ¨γνήσιας"

https://www.santosgrills.de/santos-drehspiess-fuer-alle-weber-spirit-modelle-und-genesis-ii-200er-15086

Μισή τιμή απο την original αλλά πάλι ακριβή σε σχέση με το leroy

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2021 στις 2:10 ΜΜ, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

διαβαζω το θεμα εδω και καποιες ημέρες μιας και ειμαι στην αναζητηση για νεα ψησταριάς...

Ειχα ψησταριά με 4+1 καυστήρες (no name) και μαντεμένια σχαρα και πλατό...αρκετά μεγάλη και εντυπωσιακή...

ημουν αρκετά ευχαριστημένος...

Αλλά ειχε τα θεματα της δλδ ανομοιομορφία στο ψησιμο...αλλά την χαρισα πριν 3ετη...μιας και αλλάζοντας σπιτι δεν ειχα τον απαιτουμενο χωρο για να την φιλοξενίσω...

Πλεον εχω χωρο και δεν φαινεται να αλλάζω σπιτι για καποιο αρκετά μεγαλο διαστημα οποτε και μπορώ να "επενδυσω" και πάλι...

Στο προκείμενο λοιπον...

1. ψαχνω για χρηση 1-2 φορες την εβδομάδα

2. ατομά το συνηθες η οικογένεια 3 ατομα και ΣΚ καποιοι φιλοι κτλ (τις καλές εποχές γιατι πλεον με κορονοιο ουτε με το κυάλι...)

3. Χωρο εχω αλλά δεν ειναι απαραιτητο να δεσμευτώ σε μια μεγάλη σχετικά κατασκευη...

4. θελω επωνυμη...

ειχα μη επωνυμη και επειδη είχε θεματακια (δεν ειχε μεγαλη ενταση στο ψησιμο και ειχε ανομοιομορφιες με τις οποιες εμαθα να ζω) παντα με ετρωγε οτι αν ηταν επωνυμης μαρκας θα ηταν καλυτερη

5. Να πιάνει και να διατηρεί σχετικά ψηλές θερμοκρασίες γιατί θα ηθελα να κανω και πίτσες (ναπολιτανικο στυλ) μιας και εχω κανει δουλιτσα στο θέμα ζυμάρι...και ο οικιακός φουρνος πλέον δεν μου δίνει τις θερμοκρασίες που χρειάζομαι...

6. Μπατζετ γυρω 500€...

7. Δεν θα ηθελα πλαινο καυστήρα ( ειχα στην αλλή ποτέ δεν τον χρησιμοποίησα) γενικά δεν ειμαστε της πατάτας κτλ...θα προτιμουσα το κόστος αυτου να το πάρω σε ποιοτητα στην κυρια ψησταριά...και να γλυτώσω τον χώρο...

 

Επισης να πω οτι...

Εχω δει σε φιλο την Weber 3000 και για ψήσιμο σε 4ατομα τα κατάφερε μια χαρά...με αρκετά καλο αποτέλεσμα...

Στα συν...

απο την αλλη μου άρεσε το μικρό μεγεθος και οτι δεν επιανε τοσο πολυ χωρο...

και ισως και η φοριτοτητα αν και δεν νομιζω οτι προσωπικα θα την μετέφερα εκτος σπιτιου... 

Στα πλην...

επρεπε να κανει μια σχετική οργανωση με τους χρονους και την σειρά των πραγματων αλλα δεν ηταν και το τελος του κοσμου...

δεν πιστευω οτι μπορείς να ψησεις για πανω απο 5-6 ατομά μαξ με μια σχετική οργάνωση... 

 

Να πω οτι γλυκοκοιτάζω την Napoleon TravelQ PRO285-BK θα εκτιμουσα αν καποιος την εχει να μου πει γνωμες

στα συν που βλέπω

1. μεγεθος (αλλα αυτο ειναι σχετικο για τον καθενα) και ειδικά αφου το 70% του χρονου θα χρησιμοποιειτε για την οικογένεια...

2. λενε οτι εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (δεν την εχω δει απο κοντα)

3. 2 κυκλικούς καυστήρες (άρα ομοιομορφο ψησιμο)

4. Μαντεμένιες σχάρες

 

στα πλην

1. μεγεθος αν θελεις να ψησεις για πολλους

2. τιμή στα 400€ ισως εχεις καλυτερες επιλογές (ισως πληρώνεις την φοριτοτητα που για εμενα δεν ειναι προσον...αν και το μεγεθος ειναι...

 

ΑΛΛΑ ειμαι και πληρως ανοικτός σε προτάσεις για αυτό άλλωστε ποστάρω... ΑΝ τελικά παω σε μεγαλο (σχετικά) μέγεθος θα ηθελα να εχει την δυνατοτητα κάποιας σουβλας για κανενα μαζεμενο κοκορετσάκι ή κοντοσουβλί...

Θεωρώ πως η Travel Q Pro 285 είναι εξαιρετική καθώς έχει αρκετά μεγάλη επιφάνεια ψησίματος (54x37) και 2 καυστήρες (όποτε κάνεις και έμμεσο και άμεσο ψήσιμο) και έχει 10 χρόνια εγγύηση και κάποιες κοινές τεχνολογίες με τις μεγαλύτερες Napoleon (Jetfire , Wave σχάρες)

Επεξ/σία από Instructor1182
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skskre είπε

Δες αυτό το κατάστημα που έχει universal ή και για συγκεκριμένες ψησταριές, πέραν της ¨γνήσιας"

https://www.santosgrills.de/santos-drehspiess-fuer-alle-weber-spirit-modelle-und-genesis-ii-200er-15086

Μισή τιμή απο την original αλλά πάλι ακριβή σε σχέση με το leroy

Αν δεν έχει πολλά μεταφορικά ειναι καλη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 12:42 ΠΜ, @pnea1973 είπε

Έκανες πάρα πολύ καλή επιλογή. 

Αυτο που θα πρέπει να έχεις είναι κρέατα... 

Και ν προσπαθήσεις να μάθεις τις υπέρυθρες.. Σιγά σιγά.. 

Σε ευχαριστώ φίλε θα προσπαθήσω για το καλύτερο αποτέλεσμα

Δεν περνάνε με τίποτα οι μέρες:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εγώ έχω πάρει αυτή τη σουβλα απο το Ιταλικό αμαζον στα 79€ νομίζω μου είχε βγει με τα μεταφορικά. Ταιριάζει γάντι στη weber spirit 310 που εχω.  Σε 2 λεπτα από τη στιγμη που τη παρέλαβα , δούλευε.  Μέχρι τώρα όλα καλά.

https://www.amazon.it/gp/product/B07VHBZ1CS/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

Αν δεν έχει πολλά μεταφορικά ειναι καλη περίπτωση

Δες την υπηρεσία eshop webdrop πολλά παιδιά απο εδώ μέσα έφεραν ψησταριές με αυτό το τρόπο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε να προτεινουμε καποια σουβλα για outdoorchef australia 425 ή καποιος που να εχει αυτη την ψησταρια και να δοκιμασε καποια να μας πει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μην τρελαινεστε με σουβλα αν σας φαινονται πολλα τα λεφτα. Αν πιανουν λιιιιγο τα χερια σας, παιρνετε ενα απλο μοτερακι 15-20ευρω, μια σουβλα κοκορετσιου 5-6€, μερικα πηρουνακια να κρατατε το κρεας 1-2€ το καθενα, και ειστε ετοιμοι. Το μονο που χρειαζεται ειναι να γινει στρογγυλη η σουβλα εκει που παταει πανω στην ψησταρια γιατι ειναι τετραγωνη και δεν γυριζει. Οποιος εχει ενα dremel το φτιαχνει μονος του σε 5 λεπτα, οποιος δεν εχει παει σε ενα σιδερα και του το κανει εκεινος. Υπαρχει και η λιμα που θα κανει δουλεια αλλα θα σας παρει χρονο.

Απο κει και περα προαιρετικα οποιος θελει φτιαχνει και βαση να τη βιδωνει πανω στην ψησταρια του, νομιζω κατι σε αναποδο "Π" θα κανει δουλεια. Εγω προσωπικα εχω ακουμπησει το μοτερακι πανω σε 2-3 βιβλια απλα.

Βιντεο απο τη δικη μου.

https://www.dropbox.com/s/x6b2myqf10vobme/VID_20200416_194610.mp4?dl=0

Επελεξα αυτη τη λυση πρωτα απ ολα για οικονομικους λογους, και επειδη ηθελα καλυτερη ποιοτητα στο μοτερακι. Πηρα κανονικο μεγαλο που κανει για αρνι, οποτε θα ζοριζεται ελαχιστα με τα 3-4 κιλα που θα γυριζει στη δικη μου περιπτωση. Και επισης μπορω να το χρησιμοποιησω και αλλου, για κανενα αρνι το πασχα σε κανονικη ψησταρια με σουβλα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Απο κει και περα προαιρετικα οποιος θελει φτιαχνει και βαση να τη βιδωνει πανω στην ψησταρια του, νομιζω κατι σε αναποδο "Π" θα κανει δουλεια. Εγω προσωπικα εχω ακουμπησει το μοτερακι πανω σε 2-3 βιβλια απλα.

Έπιασε τόπο η UML 😉 (φιλικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα!

Χθες παρέλαβα  (αγορά από κατάστημα Γερμανίας, μεταφορά μέσω eshopwedrop, μέσα σε 7 ημέρες, με 60€ - ήταν μία παλέτα), έστησα (χρειάστηκε περίπου ένα 2ωρο) και από λεπτό σε λεπτό περιμένω να έρθει και η φιάλη για να ξεκινήσουν οι δοκιμές!

Ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις αμέτρητες συμβουλές και ιδέες που έχετε καταγράψει στο forum!

Weber Spirit E-330 DS.jpg

Επεξ/σία από dstagian
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dstagian είπε

Καλημέρα και από εμένα!

Χθες παρέλαβα  (αγορά από κατάστημα Γερμανίας, μεταφορά μέσω eshopwedrop, μέσα σε 7 ημέρες, με 60€ - ήταν μία παλέτα), έστησα (χρειάστηκε περίπου ένα 2ωρο) και από λεπτό σε λεπτό περιμένω να έρθει και η φιάλη για να ξεκινήσουν οι δοκιμές!

Ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις αμέτρητες συμβουλές και ιδέες που έχετε καταγράψει στο forum!

Weber Spirit E-330 DS.jpg

Δεν ηξερα οτι βγαινει και spirit με sear zone. Ποσο σου πηγε συνολο;

Επισης μην την αφησεις στον τοιχο γιατι θα γινει μαυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδια μην τρελαινεστε με σουβλα αν σας φαινονται πολλα τα λεφτα. Αν πιανουν λιιιιγο τα χερια σας, παιρνετε ενα απλο μοτερακι 15-20ευρω, μια σουβλα κοκορετσιου 5-6€, μερικα πηρουνακια να κρατατε το κρεας 1-2€ το καθενα, και ειστε ετοιμοι. Το μονο που χρειαζεται ειναι να γινει στρογγυλη η σουβλα εκει που παταει πανω στην ψησταρια γιατι ειναι τετραγωνη και δεν γυριζει. Οποιος εχει ενα dremel το φτιαχνει μονος του σε 5 λεπτα, οποιος δεν εχει παει σε ενα σιδερα και του το κανει εκεινος. Υπαρχει και η λιμα που θα κανει δουλεια αλλα θα σας παρει χρονο.

Απο κει και περα προαιρετικα οποιος θελει φτιαχνει και βαση να τη βιδωνει πανω στην ψησταρια του, νομιζω κατι σε αναποδο "Π" θα κανει δουλεια. Εγω προσωπικα εχω ακουμπησει το μοτερακι πανω σε 2-3 βιβλια απλα.

Βιντεο απο τη δικη μου.

https://www.dropbox.com/s/x6b2myqf10vobme/VID_20200416_194610.mp4?dl=0

Επελεξα αυτη τη λυση πρωτα απ ολα για οικονομικους λογους, και επειδη ηθελα καλυτερη ποιοτητα στο μοτερακι. Πηρα κανονικο μεγαλο που κανει για αρνι, οποτε θα ζοριζεται ελαχιστα με τα 3-4 κιλα που θα γυριζει στη δικη μου περιπτωση. Και επισης μπορω να το χρησιμοποιησω και αλλου, για κανενα αρνι το πασχα σε κανονικη ψησταρια με σουβλα.

σωστοοοοοοοοςςςς👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ηξερα οτι βγαινει και spirit με sear zone. Ποσο σου πηγε συνολο;

Επισης μην την αφησεις στον τοιχο γιατι θα γινει μαυρος.

750 έδωσα... το είχε σε προσφορά εκείνες τις μέρες. Τώρα παίζει από (850 - 950 στη Γερμανία).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Σε ευχαριστώ φίλε θα προσπαθήσω για το καλύτερο αποτέλεσμα

Δεν περνάνε με τίποτα οι μέρες:)

 

To ξέρω...Να φανταστείς εγώ είχα πάρει την rogue 365, και έμεινα ενθουσιασμένος και αμέσως πήρα την 425 xt και πήγα την "μικρή" στο εξοχικό.

Δοκίμασε πολλές φορές μέχρι να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

Εχω ψήσει μέχρι στιγμής, από κοτόπουλο μέχρι φιλέτο sirloin στον πλαϊνό καυστήρα. πολλές δοκιμές και θα το βρεις..

Να την χαρείς με υγεία!

20210131_144813.jpg

20210131_144928.jpg

20210131_151742.jpg

20210131_151754.jpg

20210205_175429.jpg

20210206_151546.jpg

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...