Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/3/2021 στις 7:57 ΜΜ, tsiro7 είπε

Έχει καθαρίσει κάνεις το καπάκι από spirit e-310 να μας πει τον τρόπο? Έριξα ένα καθάρισμα στον κάδο σήμερα γιατί την Πέμπτη προβλέπεται χαμουλης. 

όλο σκέφτομαι να καθαρίσω και εγώ το καπάκι, αλλά βαριέμαι 😁 Όοοοταν το πάρω απόφαση, θα βγάλω τους πύρους από το καπάκι, θα το βγάλω τελείως, θα το ξαπλώσω ανάποδα σε ένα πανί (για να μη γρατζουνιστεί απ'έξω) και θα βάλω στο εσωτερικό του καπακιού χαρτί κουζίνας το οποίο θα έχω παπαριάσει σε ξύδι για καμια ωρίτσα. Μετά, χάιδεμα και έτοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

τι να πούμε; αν αξιζει η νατεριαλ η πια ειναι καλύτερη αυτη με τα 200 η αυτη στα 215; δε σε κούρασε; 🤣 εγω για αυριο εχω φακες 🥰

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δώστε λίγο τα φώτα σας. Δεν μπορώ να καταλάβω εαν η φιάλη υγραερίου είναι μισο-άδεια, άδεια ή μισο-γεμάτη. Τα μόνο δεδομένα που έχω είναι ότι πρόκειται για μια 10kg κλασική μπλέ-γκρί φιάλη EKO Gas, η οποία έχει κάνει περι τα 10-12 ψησίματα και σήμερα ζυγίζει 18,2 KGs. Ξέρεις κανείς το βάρος της κενής φιάλης να έχω μια ένδειξη τουλάχιστον για το περιεχόμενό της? 

 

10kg-eko.jpg

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έκανα αλλιώς την ανάγνωση: ΚΑΘ ΒΑΡ 10 KGs PROP

ότι η χωρητικότητά της είναι για 10 κιλά προπανίου/μίγματος και όχι ότι το σίδερο έχει καθαρό βάρος 10 kgs 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγώ πέρσυ έφαγα αρακά για σπάσιμο χαχα. Αύριο δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω.

οσο προλαβαίνεις σβήστο. και μονο που δίπλα από το nick σου υπάρχει κάτι άλλο εκτός από κρέατα, ζύμες και τεχνικές μου προκαλεί τάση λιποθυμίας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, costas_ είπε

Εγω έκανα αλλιώς την ανάγνωση: ΚΑΘ ΒΑΡ 10 KGs PROP

ότι η χωρητικότητά της είναι για 10 κιλά προπανίου/μίγματος και όχι ότι το σίδερο έχει καθαρό βάρος 10 kgs 

Πολύ σωστά το διάβασες. Τα διδασκόμαστε αυτά στο δημοτικό (http://emathima.gr/wp-content/uploads/2017/01/8d30ff62d91ab565a9a3a6c9633c320b.pdf) αλλά ξεχνιούνται εύκολα όσο δεν χρησιμοποιούνται 🙂.

Το καθαρό βάρος είναι μόνο το περιεχόμενο. Το απόβαρο είναι που ψάχνεις και δηλώνει το βάρος της κενής φιάλης. Συνήθως οι κενές φιάλες αυτής της χωρητικότητας ζυγίζουν 11-13KG. Δεν διαβάζονται καθαρά από τη φωτογραφία όλα τα στοιχεία αλλά δίπλα στο ΑΠ μια λογική τιμή θα ήταν το 12KG. Με αυτή την υπόθεση έχεις ακόμη 6,2KG από τα αρχικά 10KG.

Βάσει νόμου το απόβαρο πρέπει να αναγράφεται σε όλες τις φιάλες με ακρίβεια +/- 100γρ.

Αναφορά σε κείμενο

Αγορανομική διάταξη 7/2009

Άρθρο 295
Αναγραφή ενδείξεων στις φιάλες υγραερίου

  1.  Πάνω σε κάθε φιάλη υγραερίου πρέπει να αναγράφονται οι παρακάτω ενδείξεις, κατά τρόπο που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση:
    • α) Το καθαρό βάρος υγραερίου, που περιέχεται σ’ αυτήν.
    • β) Το απόβαρο της φιάλης, στο οποίο θα περιλαμβάνεται και το βάρος των εξαρτημάτων που βρίσκονται πάνω σ’ αυτήν (με προσέγγιση ± 100 γραμμάρια)
    • γ) Ο εμπορικός τίτλος της εταιρείας υγραερίου
  2. Οι εταιρείες υγραερίων υποχρεούνται να εξασφαλίζουν με κατάλληλη σφραγίδα το απαραβίαστο κάθε γεμάτης φιάλης.

 

Ένας άλλος πιο εμπειρικός και στο περίπου τρόπος, χωρίς ζυγαριά, είναι να ρίξεις στα τοιχώματα της φιάλης ζεστό νερό και αμέσως μετά να ελέγξεις με το χέρι σου σε πιο σημείο αλλάζει η θερμοκρασία. Εκεί βρίσκεται και η στάθμη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 10:56 ΜΜ, paylidis είπε

Μπορείς να μου διευκρινίσεις εάν ο πάτος είναι αφαιρούμενο, φάση αφαιρούμενο ταψί;

Ναι υπάρχει συρόμενο ταψί με ένα μέρος του διπλό(έξτρα λαμαρίνα), και μικρό ταψακι για τα υγρά. Αξίζει τα χρήματα με το παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποια καταστήματα Γερμανίας έχετε κάνει τις αγορές σας;

Ποιο μοντέλο πήρες Ευγένιε;

Πόση διαφορά στην τιμή βρήκες με Ελλάδα;

Και τα άλλα παιδιά αν έχουν κάνει αγορά από Γερμανία να μου δώσουν περισσότερες πληροφορίες και την εμπειρία τους, το κατάστημα αγοράς κτλ.

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, greenroadrunner said:

Πολύ σωστά το διάβασες. Τα διδασκόμαστε αυτά στο δημοτικό (http://emathima.gr/wp-content/uploads/2017/01/8d30ff62d91ab565a9a3a6c9633c320b.pdf) αλλά ξεχνιούνται εύκολα όσο δεν χρησιμοποιούνται 🙂.

Ώπα δίκιο έχεις. Την είπα την πατάτα χαχα. Όντως ξεχνιούνται τα άτιμα 😂.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...