Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το ποιό σωστό ακόνισμα είναι με πέτρα. Πρόσφατα έφτιαξα ένα μαχαίρι, με πολύ σκληρό μέταλλο αλλά δεν είναι τόσο εύκολο το ακόνισμά του. Σε ένα μαχαίρι που κατασκευάζω τώρα, θα βγεί πιό μαλακό και φυσικά πολύ πιο λεπτό για να ακονίζεται και με τον συμβατικό τρόπο. Η καλύτερη επιλογή όμως είναι ο επαγγελματίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

16 λεπτά πριν, alexandrosgi είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά κατέληξα σε μια weber genesis II 310 μιας και την βρήκα σε πολύ καλή προσφορά οπότε αναμένω να την παραλάβω τις επόμενες μέρες. Θα ήθελα βοήθεια από κατόχους αν γνωρίζετε για αξεσουάρ (όχι τα original μιας και ανεβαίνει πολυ το κόστος) για κάλυμμα και σούβλα.

Ποσό πήγε αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eliassgr είπε

Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις με βάση την επιφάνεια ψησίματος και να μην κοιτάς (σχεδόν) καθόλου τον αριθμό των καυστήρων. Για παράδειγμα αν συγκρίνεις τη Napoleon και τη Broil King, η Napoleon έχει σε κάποια μοντέλα λιγότερους καυστήρες αλλά την ίδια ή μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος από ότι η Broil King. Ο αριθμός των καυστήρων έχει να κάνει μόνο με τη μέθοδο ψησίματος. Δηλαδή να έχεις τουλάχιστον 2 καυστήρες έτσι ώστε να μπορείς να ψήσεις έμμεσα το φαγητό σου (δηλαδή να έχεις και αυτή τη δυνατότητα τοποθετώντας το φαγητό επάνω από κλειστό καυστήρα και αφήνοντας αναμμένο τον δίπλα). Συν ότι αν στην ίδια επιφάνεια ψήσιματος έχεις λιγότερους καυστήρες θα κάνεις γενικά οικονομία στο αέριο.

Οπότε στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς πολύ άνετα να πας σε Napoleon που έχει τις μεγαλύτερες εγγυήσεις (έως 15 χρόνια) και σε άλλα μέρη της ψησταριάς πέρα από το καπάκι και το cookbox , π.χ. έχει 10 χρόνια στους καυστήρες και 50% έκπτωση στο ανταλλακτικό μέχρι το 15 έτος, τη στιγμή που άλλες εταιρίες έχουν στην καλύτερη 5 έτη στον καυστήρα.

  • Επίσης στη Napoleon έχεις τους ισχυρότερους καυστήρες, το μοναδικό cookbox που διαθέτει κεραμική επίστρωση , για ευκολότερο καθαρισμό που δεν είναι απόλυτη ανάγκη να γίνεται μετά από κάθε ψήσιμο,
  • Έχεις σοβαρό και πολύ εντυπωσιακό σύστημα εκκίνησης των καυστήρων με δέσμη φλόγας που ανάβει με την πρώτη τους καυστήρες και μπορείς να τους ανάψεις και μόνο με το ένα χέρι (αν πχ κρατάς φαγητό ή πιάτα στο άλλο χέρι), επίσης το σύστημα αυτό ανάβει το ίδιο καλά τους καυστήρες ακόμα και μετά από καιρό χρήσης των καυστήρων γιατί υπάρχει άμεση φλόγα και όχι μόνο σπίθα
  • έχεις καλύμματα καυστήρων (flavorizer bars / sear plates) που σε όλα τα μοντέλα ακόμα και στις πιο οικονομικές σειρές είναι ανοξείδωτο ατσάλι και όχι εμαγιέ όπως πχ σε Weber Spirit (τα εμαγιέ και καταστρέφονται πιο γρήγορα, καθαρίζουν πιο δύσκολα, και δεν είναι ότι καλύτερο για επαφή με το φαγητό σου πάντα σε σχέση με το ανοξείδωτο).
  • Επίσης στα Napoleon έχεις τα ίδια καλύμματα καυστήρων τοποθετημένα σε 2 επίπεδα καθ'ύψος αλλά έχουν και κλίση προς το μέσα μέρος, με αυτό τον τρόπο η θερμότητα κατανέμεται ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια της σχάρας, και λόγω της κλίσης έχουμε επίσης ομοιόμορφη θερμότητα στο μέσα και έξω μέρος της ψησταριάς (παραδοσιακά όλα τα μπάρμπεκιου λόγω του καπακιού έχουν ανάγκη για περισσότερη θερμότητα στο μπροστά μέρος, η κλίση των καλυμμάτων δημιουργεί μια θερμοκουρτίνα στο μποστά μέρος της ψησταριάς).
  • Έχεις σχάρες wave (κυματιστό χαρακτηριστικό σχήμα) για να βάλεις λεπτές κοπές κρεάτων και λαχανικών είτε οριζόντια είτε κάθετα στη σχάρα, χωρίς να φοβάσει μην πέσουν ανάμεσα στα κενά της σχάρας.
  • Οι Napoleon είναι οι μοναδικές ψησταριές που είναι υβριδικές και μπορείς να ψήσεις στην ίδια ψησταριά και με κάρβουνα (υπάρχουν ειδικές εγκοπές στον κάδο όπου τοποθετείτε ειδικό σκεύος για τα κάρβουνα).
  • Πολύ εύκολος καθαρισμός λόγω του ειδικού σχεδιασμού και των αφαιρούμενων μερών αλλά και τη κεραμική επίστρωση 
  • Τις λιγότερες αναφλέξεις που μπορείς να δεις σε μπάρμπεκιου υγραερίου όταν ψήνεις λιπαρά φαγητά όπως λουκάνικα, παϊδάκια, προβατίνα, σταβλίσιες μπριζόλες κτλ.

Μετά υπάρχουν και άλλες επιλογές αν μπορείς να πας σε μεγαλύτερο budget όπως πλαϊνό μάτι υπέρυθρης ακτινοβολίας που έχει πλέον μεγάλο νόημα καθώς δεν υπάρχει σύγκριση με τα παραδοσιακά απλά μάτια που είναι σχετικά δύσκολο να γίνει δυνατό τηγάνισμα, βράσιμο ή μαγείρεμα. Δηλαδή στο απλό μάτι πρέπει να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες στο μπαλκόνι για να φτάσει υψηλές θερμοκρασίες και αν φυσάει άνεμος είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Όταν έχεις μάτι με υπέρυθρη ακτινοβολία (sizzle zone) πιάνεις θερμοκρασίες έως 800 βαθμούς Κελσίου, όπως καταλαβαίνεις τηγανίζεις πλέον άνετα ότι θέλεις και σε ότι τηγάνι θέλεις (όχι μόνο μαντέμι) , θωρακίζεις τα πάντα όπως ακριβώς και στα πιο ακριβά εστιατόρια.. πας σε άλλο level και σβήνει πολύ δύσκολα με τον άνεμο στο μπαλκόνι. Δηλαδή όπως καταλαβαίνεις πλέον το μάτι έχει νόημα γιατί γίνεται επέκταση και αναβάθμιση της κύριας επιφάνειας ψησίματος.

Προσωπικά έχω τη φορητή της Napoleon την TravelQ γιατί είμαι εκδρομικός τύπος και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Επίσης έχω και την Napoleon Rogue 425 σταθερά στο μπαλκόνι για τα μεγάλα ψησίματα. Ακόμα και η φορητή είναι τόσο δυνατή και εύχρηστη με 2 καυστήρες που πολλές φορές καταλήγω να ανάβω εκείνη αν δεν έχω πάνω από 3-4 άτομα. Σκέψου ότι είχα πάει στην αντιπροσωπεία στο Κορωπί κατά την πρώτη μου επαφή με αυτό το brand (είχα εικόνα από Broil King και από Weber που έχει ακόμα ο ξάδερφός μου) για να αγοράσω τη φορητή , αλλά όταν είδα από κοντά και τα υπόλοιπα μοντέλα παρατήρησα τις μεγάλες διαφορές που σου αναφέρω και παραπάνω , και θεώρησα πως ήταν ευκαιρία να πάρω και την Rogue 425. Όπως αποδείχτηκε τώρα που όντως έγιναν sold out όλα τα μοντέλα της Napoleon ήταν πολύ καλή απόφαση που πρόλαβα και την πήρα και θα την έχω και για το Πάσχα!

Κάνε την έρευνα αγοράς σου και θα δεις πως όσο μπαίνεις στο άθλημα σιγά σιγά θα τα δεις όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα!

Παρότι αγόρασα Νapoleon πρέπει να ομολογήσω οτι με έπεισες, 😁😁 μπράβο για την παράθεση των στοιχείων

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

GB & GR τα ιδια ακριβως.

Απο εδω βλεπουμε τα εξης:

https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/can-i-take-my-grill-to-another-country/weber-30242.html

Οποτε εφοσον Αγγλια και Ελλαδα εχουν ιδια νουμερα, δεν εχω θεμα με εγγυηση.

Η δικιά μου πάντως αγορασμένη απο Ελλάδα αλλά ήρθε απο UK σίγουρα ακόμα είχε την διεύθυνση επάνω, οπότε ίσως να είναι ίδιες τελικά- όπως ειπώθηκε παραπάνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, livaspy είπε

Ποσό πήγε αν επιτρέπεται;

650....ξέρω απλά έπεσα στην περίπτωση να βρω εκθεσιακό κομμάτι....ντρέπομαι και που το γράφω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, alexandrosgi είπε

650....ξέρω απλά έπεσα στην περίπτωση να βρω εκθεσιακό κομμάτι....ντρέπομαι και που το γράφω :)

Αν τη θες άμεσα και δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις γιαυτό, δε χρειάζεται να ντρέπεσαι...

Κι εγώ είχα πέσει στην περίπωση που στο PRAKTIKER πουλούσαν την εκθεσιακή e210 στα 450€. Εγώ αγόραζα αξεσουάρ δίπλα και το είδα

9 ώρες πριν, giannislazy είπε

Ανάλογα τι θα πάρεις. Σε όλα θα έχεις λιγο κέρδος. Στην κοτοπουλίερα της Ναπόλεον θα βγάλεις 6€ μόνη της αλλά σε αυτό που έχω βαλει στο μάτι βγάζεις 25€ κέρδος σε σχέση με Ελλάδα.

https://www.bbq-entertainer-shop.de/epages/es10612395.sf/de_AT/?ObjectID=61164721

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ αναρωτιόμουν αν συμφέρει το eswd για κάποια απο τα αξεσουάρ που έχουν στη Γερμανία μόνο και σε υποφερτές τιμές όπως αυτό https://www.santosgrills.de/santos-drehspiess-fuer-napoleon-rogue-425er-12232 ή και αυτό που έστειλες

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, skskre είπε

Αν τη θες άμεσα και δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις γιαυτό, δε χρειάζεται να ντρέπεσαι...

Κι εγώ είχα πέσει στην περίπωση που στο PRAKTIKER πουλούσαν την εκθεσιακή e210 στα 450€. Εγώ αγόραζα αξεσουάρ δίπλα και το είδα

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ αναρωτιόμουν αν συμφέρει το eswd για κάποια απο τα αξεσουάρ που έχουν στη Γερμανία μόνο και σε υποφερτές τιμές όπως αυτό https://www.santosgrills.de/santos-drehspiess-fuer-napoleon-rogue-425er-12232 ή και αυτό που έστειλες

@skskre μελλοντικέ συνψήστη ευχαριστημένος με την 210? σε έχει προβληματίσει ποτέ η επιφάνεια ψησίματος λόγω μεγέυθους?

 

Επίσης, έχει κανείς τα συγκεκριμένα μαχαίρια να μας πεις άποψη?

https://www.skroutz.gr/s/23554800/Berlinger-Haus-Black-Silver-Collection-BH-2549.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mixomoras είπε

@skskre μελλοντικέ συνψήστη ευχαριστημένος με την 210? σε έχει προβληματίσει ποτέ η επιφάνεια ψησίματος λόγω μεγέυθους?

 

 

Δεν τη πήρα, απλά ήμουν παρών όταν πουλούσαν σε άλλον την εκθεσιακή 100€ λιγότερο ως εκθεσιακή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skskre είπε

Η δικιά μου πάντως αγορασμένη απο Ελλάδα αλλά ήρθε απο UK σίγουρα ακόμα είχε την διεύθυνση επάνω, οπότε ίσως να είναι ίδιες τελικά- όπως ειπώθηκε παραπάνω

Από που την αγόρασες? Γράφει πάνω GB/IE ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Από που την αγόρασες? Γράφει πάνω GB/IE ?

Aπο Ηoming αλλά η κούτα είχε και διεύθυνση UK επάνω - προφανώς απο εκεί που έφυγε και πήγε στο Homing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skskre είπε

Aπο Ηoming αλλά η κούτα είχε και διεύθυνση UK επάνω - προφανώς απο εκεί που έφυγε και πήγε στο Homing

Thanks! Γράφει πάνω και το GB IE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Thanks! Γράφει πάνω και το GB IE?

Έχω την κούτα κάτω στο υπόγειο και δε μπορώ να δώ τώρα...

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

αυτό είναι απο την ψησταριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, skskre είπε

αυτό είναι απο την ψησταριά

Α νόμιζα είχες Weber που το γράφει στο ταμπελακι στην ψησταριά.

 

Παιδιά όσοι έχετε Weber και σας είναι εύκολο γράψτε μου τον κωδικό χώρας και το κατάστημα αγοράς.

IMG_20210324_213130.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skskre είπε

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ αναρωτιόμουν αν συμφέρει το eswd για κάποια απο τα αξεσουάρ που έχουν στη Γερμανία μόνο και σε υποφερτές τιμές όπως αυτό https://www.santosgrills.de/santos-drehspiess-fuer-napoleon-rogue-425er-12232 ή και αυτό που έστειλες

Γιατί δεν ρωτάς να σου πουν διαστάσεις κουτιού καθως και βάρος και να τα βάλεις στο σαιτ να δεις ακριβως το κοστος...?

 

Τα βρήκα στο Αμαζον...

85.4 x 12 x 8.8 cm; 1.8 kilograms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια, πήρες τρομερή ψησταριά! Με το καλό να την δεχτείς, καλά ψησίματα! Ο @SagoniasSlutRos είναι ο πλέον ειδικός για τις σούβλες και ειδικά στην δική σου ψησταριά! Δες μερικές σελίδες πιο πίσω που έχει ανεβάσει και φωτογραφία από την σούβλα του και μερικά ποστ που περιγράφουν πώς την έχει φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...