Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Από την στιγμή που είναι ανοξείδωτα, δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μπουν σε πλυντήριο πιάτων. Θα μπορούσες να κάνεις δουλίτσα, βάζοντας τα να μουλιάσουν σε μια λεκάνη με σαπούνι πιάτων 

https://www.napoleon.com/en/de/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Για τον κάδο, κάποια παιδιά έχουν αναφέρει ότι χρησιμοποιούν ατμοκαθαριστή.
 

Αναφέρεσαι στο παρακάτω μοντέλο;

https://www.skroutz.gr/s/4660733/Campingaz-4-Series-Classic-LS-Plus.html
 

Δεν βρήκα κάπου να αναφέρεται ως dual head

Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο απλά μπορείς να προσθέσεις διαχωριστικό στη μέση για να χωρίσει τον θάλαμο.

27 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Από την στιγμή που είναι ανοξείδωτα, δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μπουν σε πλυντήριο πιάτων. Θα μπορούσες να κάνεις δουλίτσα, βάζοντας τα να μουλιάσουν σε μια λεκάνη με σαπούνι πιάτων 

https://www.napoleon.com/en/de/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Για τον κάδο, κάποια παιδιά έχουν αναφέρει ότι χρησιμοποιούν ατμοκαθαριστή.
 

Αναφέρεσαι στο παρακάτω μοντέλο;

https://www.skroutz.gr/s/4660733/Campingaz-4-Series-Classic-LS-Plus.html
 

Δεν βρήκα κάπου να αναφέρεται ως dual head

Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο απλά μπορεί να προσθέσεις διαχωριστικό για να χωρίσει τον θάλαμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, gdeli είπε
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στη Βιλαριμπα και στο Βιλαμπαχο τρίβουν ακόμα....

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι καλύτερα τα μικρά καθαρισματα μια φορά το μήνα. Εγώ δεν το έκανα και τώρα μου έχει πάρει κανένα 3 ωρο μόνο γι' αυτό που βλέπετε....

 

Επέκταση  

Γιατί όμως να φύγει η μαυρίλα; Εγώ νομίζω πως δεν χρειάζεται να παιδεύσαι και τόσο, μιας και είναι και προστατευτική επίστρωση. Τι να πω, λες να παίζει ρόλο σε αναφλέξεις; Δεν λέω για τους ανακλαστήρες, για τον κάδο λέω επάνω από τους ανακλαστήρες

Δεν παίζει ρόλο σε αναφλεξεις. Πιο πολύ το κάνω για να είναι καθαρή και γιατί δεν ξέρω αν η καρβουνιλα επηρεάζει το φαγητό αρνητικά στο θέμα υγείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 19714876 είπε

Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο απλά μπορείς να προσθέσεις διαχωριστικό στη μέση για να χωρίσει τον θάλαμο.

Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο απλά μπορεί να προσθέσεις διαχωριστικό για να χωρίσει τον θάλαμο

Το μοντέλο έχει την ονομασία dual heat, όχι dual head...

Τιμή για Ελλάδα δεν βρήκα. Στο idealo είναι στα 730€

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6562001_-4-series-dual-heat-classic-ls-plus-d-campingaz.html

Στη θεωρία μπορεί να φαίνεται ωραίο

https://www.campingaz.com/PL/c-602-dual-heat.aspx


image.png.1d665944a3af12a12cc57a563cf21c1b.png

02A21AF4-917D-4463-83F6-ED0C87B49CA2.jpeg
αλλά η πράξη θα σε απογοητεύσει. Από την στιγμή που είναι κάτω από το ίδιο καπάκι/θάλαμο θα είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις 2 ζώνες ψησίματος και να διατηρήσεις σταθερές θερμοκρασίες. Φαντάσου μόνο τι θα γίνεται κάθε φορά που θα ανοίγεις το καπάκι.

Για να λειτουργήσει σωστά, θα πρέπει να πας σε ψησταριά που να διαθέτει 2 καπάκια/θαλάμους ξεχωριστά. Μιλάμε όμως και για άλλη κατηγορία τιμής.

image.jpeg.fd510336b2f69f09a5b506d688827337.jpeg
 

Ένα άλλο θέμα είναι η εγγύηση, η οποία είναι μόνο 2 χρόνια

https://www.bbq-campingaz.gr/υποστήριξη/

Νομίζω θα βοηθούσε περισσότερο να μας πεις τι ανάγκες θέλεις να καλύψεις και μέχρι τι ποσό θέλεις/μπορείς να διαθέσεις.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το λάθος της ονομασίας. Δεν με ενδιαφέρει τόσο για το αν γίνονται δύο θάλαμοι αλλά για το τι λέει γενικά ως ψησταριά. Το συγκεκριμένο μοντέλο το βρήκα στην Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 19714876 είπε

Συγνώμη για το λάθος της ονομασίας. Δεν με ενδιαφέρει τόσο για το αν γίνονται δύο θάλαμοι αλλά για το τι λέει γενικά ως ψησταριά. Το συγκεκριμένο μοντέλο το βρήκα στην Κύπρο.

Δες μία κάποια ποστ 

Campingaz έχει ο @sndev και ήθελε να πάρει μια παρόμοια και ο @@pnea1973, αλλά τελικά επέλεξε Napoleon (δις).

Θα πρέπει όμως να μας πεις τι ανάγκες θέλεις να καλύψεις και τι ποσό θέλεις/μπορείς να διαθέσεις. Όπως ανέφερα στο idealo, κάνει 730€.

Με αυτά τα χρήματα πας στην Napoleon 425

https://www.skroutz.gr/s/23018769/Napoleon-Rogue-425-R425PK-1.html?from=catspan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σήμερα έπαιξα με...μπιφτέκια μοσχαρίσια...μπιφτέκια λαχανικών (νηστίσιμα)...χταπόδι...και πλευρωτους...

Τα μπιφτέκια και μοσχάρι και λαχανικών που ήταν η πανωλεθρία μου με την προηγούμενη ψησταριά...αυτή την φορά με έβγαλαν αρχηγό...δεν κόλλησε τίποτα...και όλα ψήθηκαν πολύ καλά...

Το χταπόδι έπαιξε μαγειρεμα σε δύο στάδια...έμμεσα (σύμφωνα με ΙΚΕΑ θερμόμετρο) στους 190-195 μέσα σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο (πουγκί) με κρασί λάδι και πιπέρι ρίγανη...1:15, και μετά 10-15 λεπτά σύνολο κατευθείαν σε καυτή σχάρα...και τα ζουμια που ήταν πολλά σε κατσαρολάκι στο πλαϊνό μάτι...και γίνονται μια απίστευτη σάλτσα με το ανάλογο reduction...

Μανιταρια ευκολακι...εκτίμησα πολύ την κυματοειδή σχάρα της ναπολεον δεν είχα απώλειες...

Όποτε μέχρι στιγμής αρκετά ευχαριστημένος με την επιλογή της ψησταριάς...

Μάθημα 1... Το καλό seasoning βοηθάει...να μην κολλάει τίποτα...

Μάθημα 2... Οι πολλοι καυστήρες βοηθάνε...έκανα έμμεσο το χταπόδι (σβηστοι οι 2 μεσαίοι 2και3 καυστήρες) και ξεκίνησα τα μπιφτέκια και λαχανικά...στους 1 και 4...

Μάθημα 3...αν έχεις πλαϊνό βρίσκεις λόγο/τρόπο να το χρησιμοποιήσεις...επίσης είδα ότι είναι αρκετά δυνατό...θα δοκιμάσω πατάτες κάποια στιγμή να δω αν τα καταφέρνει αλλά δύσκολο το βλέπω...αλλά σήμερα με βόλεψε...

Μάθημα 4...το χταπόδι 🐙 θέλει 2 στάδια για να γίνει λουκούμι... ;)

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Λοιπόν σήμερα έπαιξα με...μπιφτέκια μοσχαρίσια...μπιφτέκια λαχανικών (νηστίσιμα)...χταπόδι...και πλευρωτους...

Τα μπιφτέκια και μοσχάρι και λαχανικών που ήταν η πανωλεθρία μου με την προηγούμενη ψησταριά...αυτή την φορά με έβγαλαν αρχηγό...δεν κόλλησε τίποτα...και όλα ψήθηκαν πολύ καλά...

Το χταπόδι έπαιξε μαγειρεμα σε δύο στάδια...έμμεσα (σύμφωνα με όλες θερμόμετρο) στους 195 μέσα σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο (πουγκί) με κρασί λάδι και πιπέρι ρίγανη...1:15, και μετά 10-15 λεπτά σύνολο κατευθείαν σε καυτή σχάρα...και τα ζουμια που ήταν πολλά σε κατσαρολάκι στο πλαϊνό μάτι...και γίνονται μια απίστευτη σάλτσα με το ανάλογο reduction...

Μανιταρια ευκολακι...εκτίμησα πολύ την κυματοειδή σχάρα της ναπολεον δεν είχα απώλειες...

Όποτε μέχρι στιγμής αρκετά ευχαριστημένος με την επιλογή της ψησταριάς...

Μάθημα 1... Το καλό seasoning βοηθάει...να μην κολλάει τίποτα...

Μάθημα 2... Οι πολλοι καυστήρες βοηθάνε...έκανα έμμεσο το χταπόδι (σβηστοι οι 2 μεσαίοι 2και3 καυστήρες) και ξεκίνησα τα μπιφτέκια και λαχανικά...στους 1 και 4...

Μάθημα 3...αν έχεις πλαϊνό βρίσκεις λόγο/τρόπο να το χρησιμοποιήσεις...επίσης είδα ότι είναι αρκετά δυνατό...θα δοκιμάσω πατάτες κάποια στιγμή να δω αν τα καταφέρνει αλλά δύσκολο το βλέπω...αλλά σήμερα με βόλεψε...

Μάθημα 4...το χταπόδι 🐙 θέλει 2 στάδια για να γίνει λουκούμι... ;)

Στο πλαϊνό infrared της Napoleon, κάνεις τα πάντα

Φασολάδα

image.jpeg.c4e8754ef8c09309b812735a978dca04.jpeg


Ψάρια/θαλασσινά

image.jpeg.bacc842112b2e7a437f185a9c49c0a8b.jpeg
image.jpeg.5da2cdac2ad8200a3c02ccc41f5f8a39.jpeg

Τηγανητές πατάτες
image.jpeg.60923b5134f7beab4ab1d880e3ed39ca.jpeg

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 19714876 είπε

Έχετε κάποια άποψη για την campingaz 4 series classic LS plus dual head? 

ακου χωρις πολλα πολλα

οι campingaz ειναι μια χαρα κ πολυ τιμιες ως προς το αποτελεσμα. εχουν το μαγικο οτι λυνετε ο καδος κ καθαριζει πιο ευκολα απο οτιδηποτε κυκλοφορεί εκεί εξω. συναμα ομως  αυτο συνεπαγετε ξεχνα τις τρελες θερμοκρασιες 300+ , αντε να φτασεις 250-260 το καλοκαιρακι. εχε στο νουσου οτι με 220-230 κανεις πολυ καλα ψησηματα στη πλειωνοτητα των κρεατων.

μη σκας για 2 χρονια εγγύηση αντε να χρειαστεις να αλαξεις μονο τους ανακλαστηρες που έχουν καποου 15 ε κ δεν νομιζω να καλυπτωντε κιολας. εχω κλείσει 2 χρονια κ λογού εύκολου καθαρισμου ειναι σα καινουρια

τωρα σκέψου κατα ποσο θες 4ς καυστηρες. προσωπικα εχοντας περασει κ απο 4ς καυστηρες overall ειναι υπερβολη. οταν λυσεις αυτο αναλογισου με τα ιδια χρηματα μηπως παιρνεις napoleon η με λιγα παραπανο καποιο ακομα καλυτερο μοντελο σε broil king. 

εχωντας κ τη Monarch να ξερεςι η monarch ειναι κλασης ανωτερη στο αποτελεσμα (αλλα 700+ ευρω) παρολαυτα η campingaz ειναι στο καθημερινο μου ψησιμο με εχει βολεψει. αν επερνα τωρα ομως θα πηγαινα για napoleon  

5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Στο πλαϊνό infrared της Napoleon, κάνεις τα πάντα

Φασολάδα

image.jpeg.c4e8754ef8c09309b812735a978dca04.jpeg


Ψάρια

image.jpeg.bacc842112b2e7a437f185a9c49c0a8b.jpeg

κανεις τα παντα γτ χρησιμοποιηεις μαντεμια lodge. ιδιο αποτελεσμα ειναι σε ολες τις εστιες με τα μαντεμια 

δοκιμασε καμια μερα με κανονικο τηγανακι να δουμε αποτεσμα στο πατου του  τηγανιου στο τελος :P

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για napoleon Το έψαξα στην Κύπρο αλλά οι τιμές τους ξεφεύγουν δεν ξέρω για Ελλάδα. Την συγκεκριμένη campingaz την βρίσκω στα €650. Πάντα μιλάω για τιμές υπάρχουν στην Κύπρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 19714876 είπε

Για napoleon Το έψαξα στην Κύπρο αλλά οι τιμές τους ξεφεύγουν δεν ξέρω για Ελλάδα. Την συγκεκριμένη campingaz την βρίσκω στα €650. Πάντα μιλάω για τιμές υπάρχουν στην Κύπρο. 

δεν μπορω να σε βοηθησω γτ δεν εχω εικονα στο τι γινεται εκει αλλα τα θεωρω υπερβολη τα 650 κ μαλιστα κ για campingaz παντα ομως συγκρινοντας τα με εδω.. καποια ατομα απο δω αν ψαξεις εχουν φερει απο αγγλια γερμανια κ με μεταφορικα weber k βγαινουν πολθ καλες τιμες συγκριτικα με ελλαδα οταν βρισκουν προσφορες ποσο μαλλον σε κυπρο. Δε το ψαχνειςλιγο παραπανω γτ πιστευω με 650 700 ευρω ισως βρεις πολυ καλυτερες ψησταριες απο campingaz (εγω δε θα τα δινα.. ειναι κατι που θα παντρευτεις min 5ετια δε θα σε απογοητευσει η campin αλλα γτ νασ μη παρεις κατι πολυ ανωτερο σε αυτα τα χρηματα?)

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές που έχουμε στην Κύπρο είναι γενικά €120 με €150 Πιο ακριβά από Ελλάδα και γενικά Ευρώπη. Το έψαξα για να φέρω από το εξωτερικό αλλά λόγω μεταφορικών δεν μου συμφέρει. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Υπόψιν έχω απλό μάτι...και όχι ινφρα...

 

 

παρε μαντεμενια σκεύη τετοια αποτελεσματα θα έχεις κ στο απλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sndev είπε

κανεις τα παντα γτ χρησιμοποιηεις μαντεμια lodge. ιδιο αποτελεσμα ειναι σε ολες τις εστιες με τα μαντεμια 

δοκιμασε καμια μερα με κανονικο τηγανακι να δουμε αποτεσμα στο πατου του  τηγανιου στο τελος :P

😂😂😂

Ε ναι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, θα πρέπει να χρησιμοποιείς σκεύη μαντεμένια ή από ανοξείδωτο ατσάλι.

Έχω χρησιμοποιήσει και απλό αντικολλητικό τηγάνι, στο χαμηλό. Όχι βέβαια για τηγάνισμα.

Επειδή έχει πολύ δύναμη, θέλει προσοχή. Αν βάλεις ένα απλό σκεύος και στο δυνατό, τότε σίγουρα θα το «πάρεις» στο χέρι.

6 λεπτά πριν, 19714876 είπε

Οι τιμές που έχουμε στην Κύπρο είναι γενικά €120 με €150 Πιο ακριβά από Ελλάδα και γενικά Ευρώπη. Το έψαξα για να φέρω από το εξωτερικό αλλά λόγω μεταφορικών δεν μου συμφέρει. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία eshopwedrop

https://www.eshopwedrop.com.cy/delivery-options-el

85157851-C23E-4F4D-BEA2-5B40BA7555C1.jpeg.02d0c28bca03aa110de967830b0fb161.jpeg
 

Αγοράζεις από κατάστημα στην Ελλάδα και σου παραδίδεται στην Κύπρο. Μπορείς να κάνεις και υπολογισμό του κόστους, μέσα από το site τους.

40 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Υπόψιν έχω απλό μάτι...και όχι ινφρα...

 

 

Γράψε λάθος, νόμιζα ότι ήταν infrared

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Πωωωω ούτε να ψήσει κάποιος δεν μπορεί 30ποσταριαματα αντε να διαβάζεις μετά από φαγοπότι και κρασακι... :)

Στο παλικάρι με το θέμα με το γερμανικό μαγαζι...πρέπει να μιλήσεις τηλεφωνικά μην περιμένεις μέσω μέιλ να βγάλεις άκρη...τους εξηγείς ότι είναι forwarding service και τέλος...αρκεί να ξέρουν ότι δεν θα παραλλαβεις ο ίδιος...έτσι λύθηκε το θέμα και με εμένα και με τον Γιάννη...

Στο παλικάρι που έχει ήδη την Napoleon travel q, ψησιματαρες μπράβο...!!!

Στο παλικάρι με την νέα Napoleon travel...αν δεν έπαιρνα την 525 θα έπαιρνα αυτή...καλά ψησίματα...εργαλείο...!!!

Στο παλικάρι με την νέα Weber μέγεια το εργαλείο καλά ψησίματα...

Στον φίλο Γιάννη με την 525 θέλουμε να δούμε ribs...

Και επιτέλους εψησα σήμερα απλά πράγματακια σουβλάκια πανσετουλες μπριζολιτσες λαιμού...

 

και έκανα και τεστ...ομοιομορφίας θερμοκρασίας...

Ιδού τα αποτελέσματα...

Napoleon 525 mod 2019

Με κλειστό καπάκι...

Έκπληξη ότι η πίσω πλευρά είναι κάπως ποιο ζεστή από την μπροστα πλευρά...περίμενα το αντίθετο...

Γενικά καλή κατανομή με μια "τρύπα" στην μέση μέσα πλευρα όπως βλέπετε και στις φωτό...

Επίσης 

Ουφφφφ κουραστικά πάω να πιω κανένα κρασάκι...να ξεκουραστώ... ;)

Καλά ψησιματαααααα...!!!

 

Και περιμένω να δω φωτογραφίες με ψωμιά τοστ... ;)

 

Screenshot_20210327_202907_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210327_202911_com.google.android.apps.photos.jpg

 

60% κάλυψη της επιφάνειας απ' όσο βλέπω , αν και κατά τη γνώμη μου το ποίο σωστό αποτέλεσμα το βλέπουμε στο ψήσιμο , με κάλυψη της επιφάνειας ,

επί ευκαιρίας μια δική μου δοκιμή (για την ακρίβεια δεν είναι δοκιμή απλά μια τυχαία φωτογραφία από ψήσιμο )

Πανσετες (στα δεξιά παιδάκια )

 

IMG_20210328_204442.jpg

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στη Βιλαριμπα και στο Βιλαμπαχο τρίβουν ακόμα....

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι καλύτερα τα μικρά καθαρισματα μια φορά το μήνα. Εγώ δεν το έκανα και τώρα μου έχει πάρει κανένα 3 ωρο μόνο γι' αυτό που βλέπετε....

Screenshot_20210328_143021_com.android.gallery3d.jpg

Χρειάζεται καθάρισμα και το πάνω μέρος ; Αυτή η καρβουνιλα νομίζω ότι προσθέτει στη γεύση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...