Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το iPhone 4S, στην Ελλάδα μέχρι τέλος του χρόνου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Για την Siri λίγη θα δώσουν λεφτά... καλό, wow, αλά και εεεεε

2. Ας ξεκολλήσουμε με το HardWare! Όταν το οτιδήποτε, δουλεύει και είναι ικανοποιητικοί / άριστη η χρήση του, δεν με νοιάζει αν έχει 512 mb Ram i 2 GB. Είναι όπως στα αυτοκίνητα, παραπάνω cc δεν σημαίνει και παραπάνω άλογα.

3. Πιστεύω πώς ήθελε να βγάλει 5ρι. Και για κάποιο λόγο κάτι την πέταξε πίσω και δεν δημοσιευτεί (μήπως λέω εγώ, περιμένουν την εξέλιξη των δικαστηρίων; Η Πρόβλημα με το Hardware;) . Γιατί να λένε το λογισμικό 5 και το Iphone 4s? Και όλα όσα ακούστηκαν και είδαν; Πάντως, σε μισό χρόνο θα κάνει πάλη κάποια ανακοινώσει η Apple. Θα προτιμούσα IPhone, αλά, το 4S... δεν θα δώσω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω πουθενά την Apple "λίγη" έναντι του ανταγωνισμού. Γιατί δεν με ενδιαφέρουν αυτά που "προσφέρει" ο ανταγωνισμός. Αυτό θέλω να αντιληφθείς, ότι δεν κοιτάω αν το κινητό μου έχει οχταπύρηνο επεξεργαστή με 3GB RAM και διακόσια Mpixel. Με νοιάζει να μου αρέσει, να μου κάνει τη δουλειά που θέλω και να μη με κουράζει. Αν αύριο γίνει πιο γρήγορο, θα είναι μια ευχάριστη βελτίωση, δεν θα κάθομαι όμως να μετρώ τα FPS λες και είμαι 20χρονο στο Quake 4...

 

Το ξέρω και το έχω δηλώσει και εγώ παλιότερα αν θυμάσαι. Όμως, διπύρηνο δεν είχε και έβαλε η apple, 8mp δεν είχε και έβαλε... στο μέλλον πολύ πιθανό να βάλει την "τώρα άχρηστη" 4" οθόνη και πλήκτρο αφής στο home button (ξερωγω λέω τώρα) πράγματα που τώρα έχει ο ανταγωνισμός. Αν όλα αυτά τα είχε το iphone που παρουσιάστηκε χτες ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι σχεδόν όλοι οι apple fans θα ήταν υπερχαρούμενοι. Δεν χρειάζεται 10 πυρήνες και 4gb ram για να είναι απλά "οκ" τα χαρακτηριστικά σου.

 

Ξανά λέω ότι αν συμπαθείς την apple και δεν θες καν να κοιτάξεις τι κάνει ο "ανταγωνισμός" είσαι χαρούμενος με το μισό βήμα μπροστά, άσχετα αν οι υπόλοιποι ήταν εκεί καιρό τώρα.

 

Το ίδιο ισχύει φυσικά και για το software... εγώ όταν είδα τι θα έχει το ios 5 πούλησα το iphone 4 μου. Κάποιοι apple fans ενθουσιάστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια σε κανεναν δεν φαινεται καλο τουλαχιστον για εμας εδω στην Ελλαδα που τελικα εν μεσω κρισης δεν θα γινουν αχρηστα τα iphone4 που εχουμε πολλοι και δεν θα ειναι αναγκη να αλλαξουμε βιαστικα για ενβα υπερτηλεφωνο που θα μπορουσε να ειναι ενα iphone5????

Φίλε μου, αυτό που λες θα ίσχυε μόνο εάν ο λόγος που παίρνουμε κινητά είναι η φιγούρα. Εάν το κινητό σου δουλεύει απροβλημάτιστα και εσύ δεν έχεις χρήματα να πάρεις άλλο, από που προκύπτει η "ανάγκη" να πάρεις το επόμενο, ακόμα και αν ψήνει καφέ; Από πότε είναι ανάγκη το να έχεις κάτι που πριν δεν το είχες και δεν το χρειαζόσουν (αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ); Το μόνο που θα σου καλύψει είναι η ματαιοδοξία. Όποιος δεν έχει την οικονομική άνεση, μένει εκεί που είναι, όποιο και αν είναι το επόμενο. Επίσης, το να είναι το νέο μοντέλο πολύ καλύτερο, δεν "αχρηστεύει" το προηγούμενο.

 

 

 

Υπαρχουν κινητα με αντιστοιχη αναλυση με του iPhone , αλλα και με καλυτερη.

Σε μεγαλύτερες οθόνες, άρα με μεγαλύτερη κουκίδα pixel, άρα πιο "αραιή" (θεωρητικά) απεικόνιση.

 

 

 

Ποτε βλέπεις περισσότερη πληροφορία, όταν βλέπεις μια φωτο σε 900χ600 που απεικονίζει μια πόρτα απο ένα σπίτι, ή όταν βλέπεις μια μεγαλύτερη φωτο 840χ480 που δείχνει ολο το σπίτι; Αμα μετρας pixel στην πρώτη, αλλα στην πραγματικότητα στη 2η. Αρκεί φυσικά η αναλυση να είναι επαρκής ώστε να μπορείς να δεις ολο το σπίτι καθαρά και όχι θολά. Βεβαίως η 2η φωτο θα ήταν ακομα καλύτερή με μεγαλύτερη αναλυση, αλλα καλύτερή είναι έτσι και αλλιώς. Τα pixel απο μονά τους δε λενε τίποτα.

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει!!! Μα τι λες;;; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν πιάνω τον τρόπο σκέψης σου.

1) Πάντα συγκρίνουμε ίδιο περιεχόμενο όχι μια πόρτα με ένα σπίτι.

2) Πάρε 24" οθόνη και βάλε ανάλυση 1920x1200 και μετά 1680x1050. Πότε έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας; Σε ποια περίπτωση βλέπεις παραπάνω περιεχόμενο;

 

Η παγίδα που υπάρχει είναι μην βάλεις πολύ υψηλή ανάλυση σε μικρή οθόνη γιατί μετά δεν θα βλέπεις, δεν γνωρίζω για το iphone αλλά ίσως θα μπορούσε να ήταν ένας λόγος που άφησαν ίδια την ανάλυση.

Μα γι αυτό συγκρίνω πόρτα με σπίτι. Στο μέγεθος της οθόνης του iphone, βλέπεις μονο την πόρτα οσα pixel και να έχει. Αμα δεις ολο το σπίτι φαίνεται τόσο μικρο που δε βλέπεις τίποτα. Το σπίτι θα το δεις ολο σε μια μεγαλύτερη οθόνη και ας έχει λιγότερα pixel η μεγαλύτερη οθόνη (αρα λιγότερη πληροφορία με το σκεπτικό κάποιων ). Στο browsing στο sgs2 ΠΑΝΤΑ βλέπεις μεγαλύτερο κοματι του site και ας έχει λιγότερα pixel. Στο iphone αμα δεις ακριβώς το ίδιο κοματι του site, τα πάντα είναι πολυ μικρά, ΔΕΝ βολεύει. Γι αυτό προτιμάς πάντα να βλέπεις μικρότερό κοματι του site σε ένα ποιο λογικό για το μέγεθος της οθόνης ζουμ. Τελικά βλέπεις λιγότερη πληροφορία (αλλα περισσότερα pixel..)

Είναι λίγο μπέρδεμα να το καταλάβουν οσοι δεν έχουν και τις 2 συσκευές μπροστά τους αλλα είναι η ψυχρή αλήθεια...

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι παρα πολοι έχουν φύγει απο apple δείχνει ότι δεν είναι κανόνας.

Επίσης πρέπει να λαβείς υπόψιν ότι δεν είναι ότι ποιο εύκολο να φύγεις απο μια πλατφόρμα που έχεις συνηθίσει, να ξεχάσεις ένα σωρο εφαρμογές που έχεις πιθανότατα αγοράσει και να πας σε αλλο λειτουργικό που και αυτό έχει τα δικά του μειονέκτημάτα.

Οπότε πολοι συμβιβάζονται, και προσπαθούν να δουν θετικά ακόμα και μια απογοητευτική εξέλιξή όπως δυστυχώς είναι το 4s. Βλέπεις ότι το 99% που ηδη έχει το 4, αφού σου γραψει ένα κατεβατό ποσο φοβερό είναι το 4s, και ποσο εκπληρει αυτά που περίμενε, καταλήγει, εγώ βεβαία δε θα το πάρω και θα περιμένω το 5!!!!!!! :) :) :)

 

έτσι όπως έχουν γίνει οι mobile πλατφόρμες δεν νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να μετακινηθείς από και προς παντού. Οι εφαρμογές κατά τεράστιο ποσοστό βγαίνουν για όλες τις πλατφόρμες και οι εκάστοτε κοινότητες χρηστών για βοήθεια, σπασίματα, πειραματισμούς υπάρχουν επίσης λίγο ή πολύ παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το browsing συγκεκριμενα μιλαμε , που ειναι απο τις βασικοτερες λειτουργιες ενος smartphone και που το μεγεθος και αναλυση οθονης παιζει καθοριστικο ρολο.

 

Εκει(browsing) το galaxy s2 υπερτερει:

και μεγαλυτερη οθονη και χωραει περισσοτερη πληροφορια(browsing) .

Μάλιστα, βάλε Opera αν ο Safari δε σου δείχνει αρκετή πληροφορία. Φοβάμαι ότι κάνεις ακριβώς αυτό που κάνουν τα appleboys, ανακαλύπτεις τρόπους να μετατρέψεις το μειονέκτημα σε πλεονέκτημα (βλέπε "δε χρειάζομαι το bt γιατί... μπλα μπλα").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω παλι τι διαβασαμε. πρωτα απο ολα η οθονη του iphone ειναι μια χαρα γιατι χαρη στη μεγαλυτερη αναλυση της βλεπεις πχ καλυτερα να διαβασεις ενα σιτε με μεγαλυτερη ευκρινια επισης το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει την καλυτερη αποκριση απο ολα τα κινητα της αγορας εχω δει αλλα κινητα διπλα διπλα με το μηλοφωνο και το σκρολινκ υστερουσε αισθητα στα αλλα. επισης οσον αναφορα το σιρις η απλε δε βγαζει κατι αν δε δουλευει οποτε κατα 99 τις 100 θα δουλευει και μαλιστα αξιοπιστα να μου το θυμηθητε οσον αναφορα το υπολοιπο hardware επειδη δεν ειναι45πυρινο με 800αρα οθονη και ξερω γω η απλε παντα ηταν φιδωλη στο hardware χωρις καγκουριλικια απλα εβαζε οτι χρειαζοταν για να εργαζεται ο χρηστης ανετα με ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι αυτό συγκρίνω πόρτα με σπίτι. Στο μέγεθος της οθόνης του iphone, βλέπεις μονο την πόρτα οσα pixel και να έχει. Αμα δεις ολο το σπίτι φαίνεται τόσο μικρο που δε βλέπεις τίποτα. Το σπίτι θα το δεις ολο σε μια μεγαλύτερη οθόνη και ας έχει λιγότερα pixel η μεγαλύτερη οθόνη (αρα λιγότερη πληροφορία με το σκεπτικό κάποιων ). Στο browsing στο sgs2 ΠΑΝΤΑ βλέπεις μεγαλύτερο κοματι του site και ας έχει λιγότερα pixel. Στο iphone αμα δεις ακριβώς το ίδιο κοματι του site, τα πάντα είναι πολυ μικρά, ΔΕΝ βολεύει. Γι αυτό προτιμάς πάντα να βλέπεις μικρότερό κοματι του site σε ένα ποιο λογικό για το μέγεθος της οθόνης ζουμ. Τελικά βλέπεις λιγότερη πληροφορία (αλλα περισσότερα pixel..)

Είναι λίγο μπέρδεμα να το καταλάβουν οσοι δεν έχουν και τις 2 συσκευές μπροστά τους αλλα είναι η ψυχρή αλήθεια...

android.png

 

Μόλις κοίταζα μια φωτογραφία που βλέπω 3 πολυκατοικίες για να σιγουρευτώ ότι χωράει παραπάνω από μια πόρτα :) Αστειεύομαι αλλά είναι και αλήθεια. Φίλε μου βλέπω 3 πολυκατοικίες και είναι μια χαρά η φώτο. Δεν θα πούμε τώρα ότι δεν μπορείς να δεις φωτογραφίες στο iphone. Στο θέμα της ανάγνωσης το συζητάμε αν και δεν με έχει χαλάσει ποτέ. Αν δεν θέλω ζουμ υπάρχει και ipad. Εγώ ξέρω ότι η ποιότητα μετράει. Για μένα σαν συσκευή είναι πολύ ποιοτική και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αν μπορούσα να κάνω σε 3.5" ό,τι μπορώ σε 9.7" ε δεν θα υπήρχε ipad. Απλά για μένα το γεγονός ότι δουλεύει χωρίς προβλήματα και ότι οι εφαρμογές του είναι στην πλειοψηφία ό,τι ψάχνω, αν βάλω και το γεγονός ότι για πολλά πράγματα βγαίνουν πρώτα εφαρμογές για iphone και μετά για άλλες συσκευές, με ικανοποιούν αρκετά. Ειδικά τώρα με το ios 5, όλα καλά.

 

edit: δεν έχω δει από κοντά το κινητό που αναφέρεις και διαβάζω από πάνω ότι τελικά δεν είναι τόσο wow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, βάλε Opera αν ο Safari δε σου δείχνει αρκετή πληροφορία. Φοβάμαι ότι κάνεις ακριβώς αυτό που κάνουν τα appleboys, ανακαλύπτεις τρόπους να μετατρέψεις το μειονέκτημα σε πλεονέκτημα (βλέπε "δε χρειάζομαι το bt γιατί... μπλα μπλα").

Και ο Opera το ιδιο πραγμα με το Safari κανει.

 

Δεν καταλαβες τι θελω να πω ομως. Το αυτονοητο:

α) εννοειται πως θελουμε/ειναι καλυτερο να εχουμε οσο το δυνατον μεγαλυτερη αναλυση

β) εννοειται οτι το browsing, η θεαση ταινιων , φωτογραφιων, παιχνιδιων, youtube ειναι καλυτερη στην super amoled 4.3" του galaxy s2 απο οτι στις 3.5" του iphone 4. (παρολο την μικροτερη αναλυση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω παλι τι διαβασαμε. πρωτα απο ολα η οθονη του iphone ειναι μια χαρα γιατι χαρη στη μεγαλυτερη αναλυση της βλεπεις πχ καλυτερα να διαβασεις ενα σιτε με μεγαλυτερη ευκρινια επισης το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει την καλυτερη αποκριση απο ολα τα κινητα της αγορας εχω δει αλλα κινητα διπλα διπλα με το μηλοφωνο και το σκρολινκ υστερουσε αισθητα στα αλλα. επισης οσον αναφορα το σιρις η απλε δε βγαζει κατι αν δε δουλευει οποτε κατα 99 τις 100 θα δουλευει και μαλιστα αξιοπιστα να μου το θυμηθητε οσον αναφορα το υπολοιπο hardware επειδη δεν ειναι45πυρινο με 800αρα οθονη και ξερω γω η απλε παντα ηταν φιδωλη στο hardware χωρις καγκουριλικια απλα εβαζε οτι χρειαζοταν για να εργαζεται ο χρηστης ανετα με ποιοτητα

 

Ανακοινώθηκε το LG Optimus LTE με οθόνη 4.5" ιντσών

 

Συγκεκριμένα διαθέτει "True HD IPS οθόνη" μεγέθους 4.5" ιντσών ανάλυσης 1280x720pixel, η οποία χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα λεπτομερής και συναγωνίζεται με τη οθόνη του iPhone 4 και 4S τεχνολογίας Retina.

 

Όσον αφορά το μέγεθος, είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Για κάποιους η 3.5" είναι ικανοποιητική και η μεγαλύτερη "Παντόφλα", και για κάποιος η 4.5 / 4.3" είναι ιδανική και η 3.5" "μισοριξιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγαλύτερες οθόνες, άρα με μεγαλύτερη κουκίδα pixel, άρα πιο "αραιή" (θεωρητικά) απεικόνιση.

Κανεις λαθος.

Υπαρχουν κ κινητα με ιδια κουκιδα pixel, παρολο την μεγαλυτερη οθονη, γιατι φυσικα εχουν ακομα μεγαλυτερη αναλυση.

 

Αλλα το θεμα δεν ειναι μονο η αναλυση. Απο οτι βλεπεις απο σχολια χρηστων που εχουν χρησιμοποιησει και αλλες οθονες μεγαλυτερες, ειναι για τους περισσοτερους πιο σημαντικο η μεγαλυτερη οθονη, τα καλυτερα χρωμα κλπ, απο την λιγο μεγαλυτερη αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκε το LG Optimus LTE με οθόνη 4.5" ιντσών

 

Συγκεκριμένα διαθέτει "True HD IPS οθόνη" μεγέθους 4.5" ιντσών ανάλυσης 1280x720pixel, η οποία χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα λεπτομερής και συναγωνίζεται με τη οθόνη του iPhone 4 και 4S τεχνολογίας Retina.

 

 

ναι βρε μου απο apple θα παμε σε lg σα να λεμε απο mercedes σε lada

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω πουθενά την Apple "λίγη" έναντι του ανταγωνισμού. Γιατί δεν με ενδιαφέρουν αυτά που "προσφέρει" ο ανταγωνισμός. Αυτό θέλω να αντιληφθείς, ότι δεν κοιτάω αν το κινητό μου έχει οχταπύρηνο επεξεργαστή με 3GB RAM και διακόσια Mpixel. Με νοιάζει να μου αρέσει, να μου κάνει τη δουλειά που θέλω και να μη με κουράζει. Αν αύριο γίνει πιο γρήγορο, θα είναι μια ευχάριστη βελτίωση, δεν θα κάθομαι όμως να μετρώ τα FPS λες και είμαι 20χρονο στο Quake 4...

Ενδιαφέρει όμως τους Developers,που δεν είναι 20χρονα! Γιατί άλλο να δουλεύεις πάνω σε ένα project για ένα software/app για ένα μηχάνημα με Α δυνατότητες και άλλο για ένα Α x 4!

Στο πρώτο θα πετσοκόψεις για να το φέρεις στα μέτρα του και στο δεύτερο θα προσθέσεις για να εκμεταλλευθείς στο έπακρο τις δυνατότητες του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω πουθενά την Apple "λίγη" έναντι του ανταγωνισμού. Γιατί δεν με ενδιαφέρουν αυτά που "προσφέρει" ο ανταγωνισμός. Αυτό θέλω να αντιληφθείς, ότι δεν κοιτάω αν το κινητό μου έχει οχταπύρηνο επεξεργαστή με 3GB RAM και διακόσια Mpixel. Με νοιάζει να μου αρέσει, να μου κάνει τη δουλειά που θέλω και να μη με κουράζει. Αν αύριο γίνει πιο γρήγορο, θα είναι μια ευχάριστη βελτίωση, δεν θα κάθομαι όμως να μετρώ τα FPS λες και είμαι 20χρονο στο Quake 4...

Η άποψη αυτή έχει βάση, μου αρέσει και είναι σεβαστή...αποδέχεσαι την συσκευή σου επειδή την γουστάρεις αισθητικά, σε βολεύει και σου κάνει την δουλειά σου εν τέλει.

 

Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από κάποιους που προσπαθούν να σε πείσουν όμως ότι η γη είναι τετράγωνη. Είναι σαν να έχεις αγοράσει το καινούργιο, μουράτο, ποιοτικό ΜΙΝΙ COOPER και να προσπαθήσεις να πείσεις κάποιον που έχει το PASSAT ότι το πορτπαγκαζ σου είναι μεγαλύτερο από το δικό του. Μερικά πράγματα είναι καλώς ή κακώς αντικειμενικά.

 

Το να υποστηρίζουμε ότι δεν μας αφορά το bluetooth, η οθόνη, το σήμα, ο επεξεργαστής, οι αναφορές παράδοσης, η ram κτλ επειδή μας καλύπτει η συσκευή ως έχει είναι άλλο θέμα. Η ανοησία αρχίζει από την στιγμή που κάποιος αρχίζει να υπερασπίζεται τα μειονεκτήματα αυτά, παρόλο που έχει βάλει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε μου απο apple θα παμε σε lg σα να λεμε απο mercedes σε lada

Ενημερωτικα να σου πω οτι η οθονη του iPhone 4 κατασκευαζεται απο την Lg...

 

Κατα τα λεγομενα σου λοιπον lada ειναι η οθονη του iphone 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...