Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το iPhone 4S, στην Ελλάδα μέχρι τέλος του χρόνου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι στο thread που αφορά την ανακοίνωση του LG Optimus με 4.5" οθόνη έχει 14 σχόλια, με μια μόνο αναφορά στο iPhone, ενώ εδώ 340+ σχόλια, με το 90% του κόσμου να βγάζουν το άχτι τους λες και ενώ έχουν Android, έχουν και μετοχές της Apple...

Ακατανόητο ακόμα αυτό πάντως... το ότι δηλαδή η Apple θα πρέπει να δίνει λογαριασμό και να ζητάει και δημόσια συγνώμη αν το προϊόν δεν είναι των προσδοκιών όλων ή αν χρησιμοποιεί τακτικές marketing για να προσελκύσει αγοραστές... καλά το τελευταίο είναι απίστευτο...

Αν το πάρτι αυτό δεν είναι καλό, μην κάθεστε και περνάτε άσχημα... φαίνεται ότι ξέρετε κάποιο καλύτερο... δεν έχει νόημα να κοιτάζονται όλοι και να λένε "πω πω, χάλια το πάρτι...". Απλά προχωρήστε...

Επίσης, για το θέμα του fanboyσμού, δεν νομίζω ότι πλέον κανένας έχει λεφτά για πέταμα... αλλά καλύτερα να πάρω το 4άρι που κάνει όσα λέει και με το παραπάνω και πάρα πολύ καλά, παρά να πετάξω 300 ή 400 σε μια Adroid πατάτα, και να τα κλαίω κάθε φορά που θα ψάχνω πώς στο καλό να κάνω κάτι τόσο απλό όσο π.χ. να δημιουργήσω επαφή από έναν άγνωστο αριθμό που με έχει καλέσει... και μη μου πείτε γίνεται, αν γίνεται, κάτι τόσο απλό, σημαντικό και καθημερινό θα έπρεπε να γίνεται χωρίς ψάξιμο... απλά...

Εγώ λοιπόν δεν είχα πάντα Mac, απλά πήρα ένα iPhone, κι ούτε θα έπαιρνα άλλο tablet από το iPad (που ήμουν τυχερός και μου το χάρισαν), αλλά σε υπολογιστή δεν θα έδινα ποτέ λεφτά για MacBook... όσο κι αν φαίνεται να τα αξίζει, θα έπαιρνα ένα AlienWare για πολλούς λόγους... Μην βιάζεστε λοιπόν να χαρακτηρίσετε κόσμο και τις επιλογές του...

Το Siri νομίζω θα δουλέψει όπως πρέπει... και οι φωνητικές εντολές μου έχουν δουλέψει μέχρι τώρα στο 90 - 95% με ακρίβεια...

Δεν αξίζει σίγουρα από 4 να περάσω στο 4S... Δεν θα το έκανα ούτε κι αν ήταν το 5 και εντελώς διαφορετικό...

Αλλά αν θέλετε να δείτε πραγματικά και να υποστηρίξετε την άποψή σας, ποστάρετε και πάλι όταν θα βάλετε το Nexus σας δίπλα με ένα 4άρι και κάνετε τα ίδια πράγματα... εκεί παίζει ρόλο πραγματικά και το υλικό και το λειτουργικό...

 

κάπως σαν να ξεκίνησες να τα λες καλά αλλα μόλις πέταξες αυτό με το androit και τις επαφές και το τελευταίο και τελειωτικό χτύπημα με το Alienware pc.. άρχισες να με χάνεις από οπαδό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπως σαν να ξεκίνησες να τα λες καλά αλλα μόλις πέταξες αυτό με το androit και τις επαφές και το τελευταίο και τελειωτικό χτύπημα με το Alienware pc.. άρχισες να με χάνεις από οπαδό :P

Όντως.. Δυστυχώς ορισμένοι νομίζουν ότι μονο το iphone υπάρχει. Μετα απο αυτό το χαος..Για να προσθέσεις μια επαφή θες προσπέκτους οδηγιών και 6μηνη εκπαίδευσή ... :) Ρε λες να ειμαι τόσο έξυπνος τελικά που το έκανα το ίδιο εύκολα οσο και στο iphone που ειχα;;;; :) :) :)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι στο thread που αφορά την ανακοίνωση του LG Optimus με 4.5" οθόνη έχει 14 σχόλια, με μια μόνο αναφορά στο iPhone, ενώ εδώ 340+ σχόλια, με το 90% του κόσμου να βγάζουν το άχτι τους λες και ενώ έχουν Android, έχουν και μετοχές της Apple...

Ακατανόητο ακόμα αυτό πάντως... το ότι δηλαδή η Apple θα πρέπει να δίνει λογαριασμό και να ζητάει και δημόσια συγνώμη αν το προϊόν δεν είναι των προσδοκιών όλων ή αν χρησιμοποιεί τακτικές marketing για να προσελκύσει αγοραστές... καλά το τελευταίο είναι απίστευτο...

Αν το πάρτι αυτό δεν είναι καλό, μην κάθεστε και περνάτε άσχημα... φαίνεται ότι ξέρετε κάποιο καλύτερο... δεν έχει νόημα να κοιτάζονται όλοι και να λένε "πω πω, χάλια το πάρτι...". Απλά προχωρήστε...

 

I love to hate you, όπως λέει και το τραγούδι.

Όπως έχω ξαναπει, δεν υπάρχει μεγαλύτερη μόδα αυτή τη στιγμή στους κύκλους των (δήθεν) ψαγμένων από το να κράζουν την Apple. Πραγματικά, πιστεύω ότι ίσως να οργανώνουν και βραδιές όπου συζητάνε πόσο χάλια είναι τα προϊόντα της εν λόγω εταιρείας και μετα καίνε διάφορα προϊόντα της καθώς και χάρτινα αντίγραφα των c.e.o. Στο τέλος της βραδιάς βγαίνουν για κυνήγι όσων ΤΟΛΜΟΥΝ και έχουν στην κατοχή τους προϊόντα apple.

 

On topic. Δε θα διαφωνήσω με την πλήθος. Όντως θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερα αλλά νομίζω ότι λίγο πολύ όλοι ξέραμε ότι δε θα έχει ΤΟΣΑ πολλά καινούρια πράγματα, δεν πέσαμε και από τα σύννεφα ε; Τόσο καιρό νομίζω έχουμε καταλάβει την πρακτική της εν λόγω εταιρείας της οποίας φυσικά είναι το κέρδος. Ελπίζω του χρόνου να μη λέμε ΠΑΛΙ τα αυτονόητα όταν το επόμενο μοντέλο δεν έχει όλα αυτά που θέλουμε.

 

Το θέμα με όλες αυτές τις συσκευές είναι να σε εξυπηρετούν και να κάνουν καλά αυτά που πρέπει να κάνουν και να έχουν μια αντοχή στο χρόνο. Δοκιμάζεις, κρίνεις, επιλέγεις. Από εκεί και πέρα... κολοκυθόπιτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω απλά είναι ότι όλοι όσοι έχουν iPhone δεν είναι ούτε κατά λάθος, ούτε λόγω marketing, ούτε για μόστρα...

Είναι πιστεύω για τους περισσότερους θέμα ικανοποίησης... τίποτα δεν είναι τέλειο... σίγουρα...

Αλλά είναι τόσο παιδιάστικο, ερειστικό και ενοχλητικό να γεμίζουν σελίδες με σχόλια ατόμων που απλά δεν γουστάρουν... λες και είναι μονοπώλιο... ή υποχρεωτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Apple Fan αλλά απλά απογοητεύτικα. Όσο για αηδίες τύπου siri δεν θα πετύχουν μέχρι να εξελιχθεί αρκετά το AI, δηλαδή μέχρι το 2030-2040. Και στο 50-60% των περιπτώσεων θα έχουμε αυτό:

 

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

I did not undestand...

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι Apple Fan αλλά ....

 

Τι εννοείς είσαι apple fan; Φοράς και φανέλα apple; κάνεις προσευχές να πάει καλά η εταιρεία; Να νικήσει τις άλλες κακές και ανταγωνιστικές εταιρείες;

Δε νομίζω ότι τιμά κανέναν να λέει ότι είναι φαν μιας τεχνολογικής εταιρείας (όχι ότι είναι σουπερ να λες ότι είσαι φαν μια ποδοσφαιρικής εταιρείας αλλά τεσπα)

(Δεν ειρωνεύομαι, αλήθεια ρωτάω)

 

Sorry για το offtopic το βάζω σε spoiler

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ δεν κατάλαβα περιτίνος πρόκειται.

 

1)Σε τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πιο πάνω από το 4?

 

2) Θα είναι πιο φτηνό από όταν πρωτοβγήκε το 4? ¨Η πιο ακριβό. Και πόση διαφορά θα δικαιολογούσατε ανάμεσα στο 4 και το 4 s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάποιος μπορεί να θέλει μικρότερη οθόνη αποκλειστικα και μονο για να έχει μικρότερό μέγεθος κινητού, είναι δεδομένο. Πιθανότατα είναι και η πλειοψηφία των χρηστών. Αν και αυτό αλλάζει με τις εποχές. Κάποτε οι 3.5 ίντσες ήταν πολυ μεγάλη για αρκετούς. Κάποτε ούτε 1 στους 1000 δεν έπαιρνε 4.3 , σε λίγο θα γίνει νορμάλ. Ηδη τα ποσοστά αυτής της κατηγορίας έχουν 100πλασιαστει.

Στις 3.5 ίντσες η οθόνη του iPhone 4 είναι αρίστη.

Το σίγουρο όμως είναι ότι συγκρίνοντας τις παραπάνω 2 οθόνες, και συμπεριλαμβάνοντας όλα τα συν και πλην που έχουν, αναλυση, μέγεθος, χρώματα, μαυρο κλπ, το 99,9% θα προτιμησει την οθόνη του sgs2.

Μίση ωρα να δουλέψεις σε αυτή την οθόνη κοβω και το κεφαλι μου ότι θα αλλάξεις το iphone. Το ξέρω, γιατί το εχω παθει.. δε μιλαω θεωρητικά. :)

Ένα iPhone με τέτοια οθόνη, μπορεί να το ξαναπαιρνα.

 

android.png

Μα το iPhone έχει μία από τις καλύτερες οθόνες τις αγοράς! Τι κουβεντιάζουμε ακριβώς;

Εγώ σου λέω όμως ότι είναι κακή. Θα αγοράσω SGS2 επειδή έχει καλύτερη οθόνη?

 

Mαλλον κατι σου ξεφυγε.

Οταν ειπα οτι αυτην την προταση για το φρεσκαρισμα των αγγλικων μας μονο ως χαβαλε μπορουμε να την παρουμε , η απαντηση που πηρε ηταν "Παρτην οπως θες" ...

 

Δεν μου φανηκε λοιπον για χιουμορ, παρολο που ειπα οτι μονο ως χαβαλε θα μπορουσα να την εκλαβω... Μπορει να καταλαβα λαθος.

 

 

Τωρα που κολλαει ο καπιταλισμος, το γνωστο(??) videακι και ο χαρακτηρισμος "ΤΟΣΟ κολλημένο" αφηνονται ως ασκηση προς τους υπολοιπους συμφορουμιτες..

 

Ισως τελικως αλλοι να ειναι οι κολλημενοι.

Ρε συ να σου πω κάτι; Δεν καταλαβαίνεις πως γίνεσαι εριστικός κακότροπος με το να κράζεις όπου βρίσκεις το iPhone;

Το να μου γράφεις μόνο πως ως χαβαλέ μπορείς να το εκλάβεις, προκαλεί. Λάβε το ως χαβαλέ και μην γίνεις εριστικός.

Και μη μου πεις ότι μπορείς να κράζεις που και που επειδή δείχνεις την αντικειμενικότητα σου έχοντας στην κατοχή σου διάφορα μήλα, γιατί δεν στέκει.

Μπορεί να γίνομαι και εγώ κουραστικός με τη σειρά μου, τι να σου πω;

Πάντως έχω ελαφρυντικό καθώς με το που ακούνε κάποιοι iPhone ή γενικά για Apple, τους πιάνει δυσκοιλιότητα και πέφτει κράξιμο. Ίσως και από άμυνα και εγώ να αντιδράσω παραπάνω απ' ότι πρέπει.

Ίσως να έχεις πάθει και εσύ κάτι παρόμοιο από τα φάνμποις.

Φιλικά.

 

Η άποψη αυτή έχει βάση, μου αρέσει και είναι σεβαστή...αποδέχεσαι την συσκευή σου επειδή την γουστάρεις αισθητικά, σε βολεύει και σου κάνει την δουλειά σου εν τέλει.

 

Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από κάποιους που προσπαθούν να σε πείσουν όμως ότι η γη είναι τετράγωνη. Είναι σαν να έχεις αγοράσει το καινούργιο, μουράτο, ποιοτικό ΜΙΝΙ COOPER και να προσπαθήσεις να πείσεις κάποιον που έχει το PASSAT ότι το πορτπαγκαζ σου είναι μεγαλύτερο από το δικό του. Μερικά πράγματα είναι καλώς ή κακώς αντικειμενικά.

 

Το να υποστηρίζουμε ότι δεν μας αφορά το bluetooth, η οθόνη, το σήμα, ο επεξεργαστής, οι αναφορές παράδοσης, η ram κτλ επειδή μας καλύπτει η συσκευή ως έχει είναι άλλο θέμα. Η ανοησία αρχίζει από την στιγμή που κάποιος αρχίζει να υπερασπίζεται τα μειονεκτήματα αυτά, παρόλο που έχει βάλει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Και εσύ υποστηρίζεις το άθλιο Interface του Android με τα απαίσια γραφικά στα εικονίδια. Με το Video που κάνει Rotate με άσχημο τρόπο (καθόλου Smooth), με το κακό app Store.

Με την χειρότερη αίσθηση που έχει το δάχτυλο πάνω στην οθόνη, με την κακή διαχείρηση ενέργειας του Android, κ.α.

Παρόλα αυτά, δεν τα αναφέρεις.

Δεν συμφωνείς? Μήπως τότε πρέπει να κοιτάξουμε πιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

 

Ενημερωτικα να σου πω οτι η οθονη του iPhone 4 κατασκευαζεται απο την Lg...

 

Κατα τα λεγομενα σου λοιπον lada ειναι η οθονη του iphone 4.

Και τι σχέση έχει αυτό; Και η Samsung κατασκευάζει Panels οθονών για PC με καλύτερες προδιαγραφές για τρίτους κατασκευαστές, επειδή έτσι την έχουν παραγγείλει. Είπε κάποιος ότι δεν έχει την τεχνογνωσία κάποια άλλη εταιρία πέρα από την Apple; Ενδεχομένως και να την έχει, δεν μπορεί να την εφαρμόσει ή δεν την εφαρμόζει όπως προκείπτει.

 

Καντε ένα γκάλοπ ποσοι θα πάρουν το 4s ,ενώ έχουν το 4. Εκεί θα τελειώσει κάθε διαφωνία αν είναι μεγάλη η εξέλιξή. Η εξέλιξή είναι μεγάλη όταν δελεάζει το χρήστη να παρει την επομένη συσκευή.

 

android.png

Δεν έχει να λέει κάτι αυτό. Οι περισσότεροι δίνουν τα Android για iPhone. Είχα ποστάρει στο παρελθόν με μία γρήγορη έρευνα που είχα κάνει στις αγγελίες το τι συμβαίνει.

Δες πόσοι έχουν iPhone και δες που γίνεται ντόρος κάθε φορά ακόμα και σ' ένα Topic.

Αν το πάρουμε έτσι θα είναι υπέρ του iPhone και αν δεν είναι γνωρίζουμε την δυσκοιλιότητα των Haters.

 

Κλασικοί κομπλεξικοί της Apple. Μόνο τα fanboys χαρηκαν με αυτά που ειδαν. Μια άσπρο 4αρι μια γρήγορο 4αρι S μετά θα βγάλουν παρδαλό 4άρι GTS και πάει λέγοντας. Ευχαριστώ δεν θα πάρω, μια χαρά ειναι και το HTC

Εντάξει, τυχαίνει να έχεις ένα καλό ποιοτικό κινητό που ακούει στο όνομα HTC. Τα HTC είναι κορυφαία και αυτό φάνηκε και στην χθεσινή παρουσίαση. Είσαι φάνμποϊ;

 

άσχετο, αλλά επί jobs δεν έπεσε ποτέ το site της apple μετά από event και επίσης δεν θα βλέπαμε ποτέ τόσο κακοφτιαγμένα γραφιστικά

 

jdrRI.jpg

 

Το πρόσεξα και εγώ αυτό. Πολύ δουλειά του ποδαριού.

 

Είναι τεχνολογικό forum, να το κλείσουμε αν είναι όλο το forum.

Και οτι το σχολιάζουμε δε σημαίνει οτι θα το αγοράσουμε. Για κάποιους απο εμάς, η ασχολία με τα gadgets τελευταίας τεχνολογίας είναι hobby, για άλλους είναι και άμεσα σχετικό με το επάγγελμα τους.

Συμφωνώ με όλα. Αλλά τι σχέση μπορεί να έχει με το επάγγελμά μας;

 

 

Επειδή επίσης λένε κάποιοι ότι δεν έχει κάτι πολύ σπουδαίο.

Πως δεν έγινε κάτι πολύ σπουδαίο;

2 φορές iPhone 4G είναι! Επειδή δεν άλλαξε το εξωτερικό του;

Αν άλλαζε το εξωτερικό του γιατί πιστεύω ότι θα λέγατε ότι είναι κάτι φοβερό; (Όχι οι Haters, τους Haters θα τους πείραζε που δεν έχει είσοδο HDMI να συνδέετε το Playstation).

 

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να απολογούμαι επειδή έχω iPhone ή επειδή μου αρέσει κάποια Apple συσκευή.

 

Υ.Γ.: Κρίμα, πραγματικά κρίμα για κάτι τυπάκια που μας τα ζάλισαν για Specs, ήρθαν τα Specs και τώρα πάλι τα ίδια. Κρίμα και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου οτι το iphone εχει θεσει καποια στανταρ και ειναι το μετρο συγκρισης για καθε κινητο.

 

Ειναι δλδ κατι σαν τη mercedes και τη bmw:Υπαρχουν αμαξια χειροτερα και καλυτερα απο αυτες της μαρκες ενω ΚΑΠΟΤΕ ηταν τοπ.

 

Καποτε θεωρω οτι η apple ειχε το καλυτερο κινητο ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ λογο hdware αλλα λογο IOS.Πλεον εχοντας δουλεψει ελαφρα σε Wp7 και android 2.3.5 περιμενα κατι περισσοτερο απο apple για να με φτιαξει.

 

Οσον αφορα το νεο ip4S,νομιζω οτι ειναι ενα ipad2 σε μεγεθος ip4(simple as hell).

 

Προσωπικα ειμαι hater της Apple λογο του πολυ κακου vfm που εχει και μονο.Αν το android εβγαινε αποκλειστικα και μονο για μια εταιρεια(και οχι συσκευη αφου το IOS δουλευει κοινα σε τηλ και tablet)ισως να μπορουσα να το κρινω επι ιδιας κλιμακας.

 

Παντως ως κατοχος SG1 απορω με το κοσμο(ειδικα τον Ελληνικο),που σκεφτεται περισσοτερο πιο κινητο θα παρει για να μοστραρει περισσοτερο και να την πει στον αλλο,αντι να δει οτι ειμαστε στα προθυρα της καταστροφης ξερω γω.Δε λεω να μη μιλας για τεχνολογια(οπως προαναφερθηκε το φορουμ τεχνολογικο ειναι),αλλα ειλικρινα κλαιω την επιλογη μου να ξοδεψω τοσα χρηματα πριν 1+ χρονια σχεδον για κινητο τετοιας αξιας,οταν πχ και το desire εκανε παρομοια δουλεια(αλλα θυμα και εγω του κατανωλιτσμου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι :

 

έχουμε τίποτα στατιστικά πωλήσεων?

 

δηλ. πόσα κομμάτια έχει πουλήσει παγκοσμίως το iphone , πόσα τα άλλα στην κατηγορία του?

 

έτσι από περιέργεια ρωτάω , διότι εγώ πολλά iphone βλέπω στις βόλτες μου και κανένα από αυτά galaxy , malaxy και ότι άλλο θες ...

 

(τώρα θα μου πεις δεν τα γνωρίζω κιόλας , ενώ το iphone το ματιάζω από 10 τραπέζια μακρυά στην καφετέρια) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι :

 

έχουμε τίποτα στατιστικά πωλήσεων?

 

δηλ. πόσα κομμάτια έχει πουλήσει παγκοσμίως το iphone , πόσα τα άλλα στην κατηγορία του?

 

έτσι από περιέργεια ρωτάω , διότι εγώ πολλά iphone βλέπω στις βόλτες μου και κανένα από αυτά galaxy , malaxy και ότι άλλο θες ...

 

(τώρα θα μου πεις δεν τα γνωρίζω κιόλας , ενώ το iphone το ματιάζω από 10 τραπέζια μακρυά στην καφετέρια) .

 

To θεμα ειναι οτι το 80% απο αυτους το εχει αγορασει για μοστρα. Απλα το marketing εκανε τρομερη δουλεια κ για αυτο το βλεπεις παντου.

Πηγες ομως σε καποιον απο ολους αυτους που βλεπεις να τον ρωτησεις για πιο σκοπο το αγορασε!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη μην το πάρετε προσωπικά -όσοι το δηλωσαν- αλλα φρίττω όταν ακούω "το δούλεψα" :P

 

Πραγματικά η ελλάδα πρέπει να πάει πολύ μπροστά εφόσον έχει τόσους χιλιάδες έλληνες να "δουλεύουν" τα κινητά τους στο full των δυνατοτήτων τους σε τέτοιο βαθμό που να μην τους ικανοποιούν πια γιατί δεν κάνουν για την δουλειά τους!!!

 

Φαντάζομαι τι επιχειρήσεις και βιομηχανίες έχει η ελλάδα καθώς και ψηφιακές παροχές αλλα και ανάγκη διαχείρισης ανθρωπινου δυναμικού για να τα "τερματίζουμε" τα κινητά αυτά εμείς οι έλληνες..

 

 

Δηλαδή έλεος....

 

Το να παίζεις 5 βιντεάκια στο youtube να στέλνεις 40 μηνύματα και να κανεις κλήσεις (άντε και videoκλήσεις -που σιγά ποιος κάνει? - ) δεν σημαίνει ότι δουλεύεις το κινητό ούτε ότι το αξιοποιείς...

 

 

Τα κινητά αυτά έχουν δυνατότητες που το 99.9% των ελλήνων ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αλλα από πάνω ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ/ΞΕΡΕΙ/ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ να τις χρησιμοποιεί..

 

 

και στην τελική οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας δεν έχουν την υποδομή να "σηκώσουν" "full" λειτουργία τέτοιων συσκευών..

 

Φανταστείτε να μπαίναμε ολοι οι κατοχοι smart phone σε ομαδικά chat με video, conference calls, συνεχές traffic στα clouds αλλα και online gaming κατέβασμα μουσικής και video κτλ κτλ

 

εδώ καλά καλά στο μετρό είσαι και κόβεται το σήμα...

 

 

τέλος με τις χρεώσεις του γερολαδά ψιλικατζή από το κωολοκοτρωνίτσι πως να τα κανεις αυτά??

ακόμη και όντως να είχες την ανάγκη αλλα και να μπορούσε το δίκτυο να ανταπεξέλθει...

 

όταν σου χρεωνουν 1 ευρώ και βάλε το MB... (μερικά προγράμματα ακόμη είναι στα 10ευρώ το MB) αλλα ακόμη και τα προγράμματα που είναι και καλά για "internet" (το ελληνικό internet = facebook) χρεωνουν νομίζω 10cent το MB...

 

Μια σελίδα να φορτώσεις σχετικά σύγχρονη θες στην ξεφτίλα 1MB.... (και προσέξτε πάει αθροιστικά.. αν μπεις στην σελίδα 1MB αν πατήσεις ένα link μέσα στην ίδια σελίδα +1MB αν γυρίσεις πίσω εκεί που ήσουνα +1MB) ένα βιντεάκι ~10 MB στην πιο καλή περίπτωση αν και τα περισσότερα είναι γύρο στα 60MB !! Οποτε φανταστείτε ένα μέσο σερφάρισμα (χωρίς να σφίγγεις το ζωνάρι.. αλλα και ουτε να κανεις σπατάλες χωρίς λόγο) είναι αρκετές δεκάδες euro επιπλέον στο πάγιο...(για να μην πω εκατοντάδες)

 

 

τι να λέμε τώρα αφού την βρήκανε την λύση καμαρώνουν τελευταία και παινεύονται γιαυτό... πολλοί δεν βάζανε σύνδεση επειδή είναι ακριβή και δεν ξέρανε ποσα θα πληρώσουν στο τέλος του μηνα..

 

 

... Τώρα συνεχίζουν να είναι ακριβές οι συνδέσεις αλλα ξέρεις τι πληρώνεις πριν τελειώσει ο μηνας... καμαρωνουν και στις τηλεωρασεις προβάλλοντας αυτή την καινοτομία...

 

 

 

οι επιστημονικές ομάδες των εταιριών κινητής τηλεφωνίας μετά από τεραστια ερευνα και επιστημονική πρόοδο βρήκαν την σπουδαία λύση.. τα προγράμματα συνεχίζουν να είναι ακριβά.. τα περισσότερα να μην είναι "προς όλους" αλλα τώρα πια θα ξέρεις τι πληρώνεις.. γιατί θα σε ενημερώνουν με sms λίγο πριν ξεπεράσεις το δωρεάν πακέτο (που αν δεν σκεφτόσουνα τις χρεώσεις και έκανες αυτό που ήθελες ελευθερα θα το ξεπερνούσες μέσα σε 5 μέρες.. οποτε το ευεργετικό μήνυμα θα σε έσωνε και θα έκλεινες το κινητό στο ντουλάπι τον υπόλοιπο μηνα... )

 

 

ότι νάνε.. πάντα μικροπολιτικές των οπισθιων στην ελλάδα είτε στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα...

 

 

Εν κατακλείδι το τι smartphone θα πάρουμε οι περισσότεροι είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΟΥΣΤΟ... και προσωπική ΕΠΙΛΟΓΗ.. κανένας δεν παίρνει Iphone/SGS2 κ.α επειδή κάνει καλύτερα "την δουλειά του" το παίρνει η επειδή είναι όμορφο σύμφωνα με το γούστο του η ακόμη επειδή έχει κατηλήξει πως με iphone/SGS2 κ.α θα πουλήσει καλύτερη μούρη στον κυκλο του... the end.-

 

Και κινητά των 300 ευρώ ακόμη (και βγάλε) στις μέρες μας έχουν υπέρτατες δυνατότητες τόσο δικτύωσης όσο προβολής πολυμέσων που επιτρέπουν σε όλους να κάνουν την <<""δουλειά"">> τους..

 

Τέλος πιστεύω πως το siri είναι το top feature του κινητού που κάνει την διαφορα από τον ανταγωνισμό και ας μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη πολλοί που κοιτάνε απλά νούμερα σε Mhz και MP..

 

θα δουλέψει πολύ καλά και δεν είναι θέμα AI το να καταλάβει τι θέλεις.. είναι θέμα ανάλυσης τις γραμματικής της αγγλικής γλώσσας και προσαρμογής των εντολών σε συγκεκριμένες συντάξεις του λόγου της...

 

Αυτό θα είναι λίγο δύσκολο στα ελληνικά βεβαια γιατί τόσο ο λεξιλογικός πλούτος όσο και η ελαστική σύνταξη θα δυσχεραίνουν την κατάσταση...

 

αλλα καμια φορα δεν ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικές αντεγκλήσεις δεν είναι απαραίτητες. Αν θέλετε να πείτε κάτι σε άλλο μέλος, υπάρχουν και τα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...