Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το iPhone 4S, στην Ελλάδα μέχρι τέλος του χρόνου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια πάντως είναι ότι στη φετινή παρουσίαση έλειπε το "wow factor"...

Κάτι ο "κουμπωμένος" νέος CEO*, κάτι ο πολύ μικρότερος χώρος παρουσίασης που έκανε το keynote να μοιάζει με σχολική παράσταση, κάτι το ίδιο design του τηλεφώνου που (αν και εγώ έμεινα ικανοποιημένος από τα features) δεν έδωσε αέρα φρεσκάδας...

 

*Αλήθεια, δεν σας έκανε εντύπωση που δεν παρουσίασε αυτός το iPhone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι τεχνολογικό forum, να το κλείσουμε αν είναι όλο το forum.

Και οτι το σχολιάζουμε δε σημαίνει οτι θα το αγοράσουμε. Για κάποιους απο εμάς, η ασχολία με τα gadgets τελευταίας τεχνολογίας είναι hobby, για άλλους είναι και άμεσα σχετικό με το επάγγελμα τους.

 

Γιατί είσαι των άκρων ρε φίλε; Αυτό είπα εγώ; Εμένα δεν με στεναχώρησε το ότι ο κόσμος στο Insomnia ασχολείται με το iPhone. Εγώ στεναχωρήθηκα από την ποσότητα πληροφορίας και εξάντλησης ενός θέματος που έχει να κάνει με μια συσκευή η οποία μου έχει γίνει το καθημερινό όνειρο των Ελλήνων. 34 Σελίδες φίλε. 34 σε 18 ώρες. θα προτιμούσα τα χόμπι μας να ήταν πιο δημιουργικά. Εμείς με τα iPhone και οι γυναίκες με τις τσάντες Louis Vuitton. Εκτός κι αν όλοι μας εδώ μέσα ήμαστε υποψήφιοι κατασκευαστές/προγραμματιστές κινητών. (Άσε που θα είχε άλλη μορφή το thread αν συνέβαινε κάτι τέτοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως είναι ότι στη φετινή παρουσίαση έλειπε το "wow factor"...

Κάτι ο "κουμπωμένος" νέος CEO*, κάτι ο πολύ μικρότερος χώρος παρουσίασης που έκανε το keynote να μοιάζει με σχολική παράσταση, κάτι το ίδιο design του τηλεφώνου που (αν και εγώ έμεινα ικανοποιημένος από τα features) δεν έδωσε αέρα φρεσκάδας...

 

*Αλήθεια, δεν σας έκανε εντύπωση που δεν παρουσίασε αυτός το iPhone;

 

Από ότι φαίνεται η apple φοβήθηκε την παγκόσμια οικονομική ύφεση και επέλεξε μια πιο συντηρητική στρατηγική για τον επόμενο χρόνο σε όλα της τα προιόντα. Η φτωχή παρουσίαση πιστεύω ότι έχει να κάνει και με επικοινωνιακούς λόγους, ώστε να μην προκαλέσει και αποξενώσει το κοινό. Στην αμερική υπάρχει τον τελευταίο καιρό προβληματισμός στον κόσμο για την οικονομία, όπως κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως είναι ότι στη φετινή παρουσίαση έλειπε το "wow factor"...

Τι να έλεγε δηλαδή; The fastest phone in the world, 4 times more pixel than previews iphone, the bigest screen, the best notification system in the world, Τέτοια έπρεπε να λέει για να υπάρχει το wow factor, αλλα όπως βλέπεις δεν υπάρχει τίποτα απο όλα αυτά.. Καλο το marketing αλλα πρέπει να υπάρχει και ουσία να παρουσιάσεις αλλιώς γελάνε και οι πέτρες, καταντά κομωδια. Στο παρελθόν μπορεί πολοι να κοροιδευανε την apple για marketing, αλλα είχαν άδικο. Έλεγε πχ 4 times more pixel, και όντως ήταν έτσι ασχέτως αν χρειάζονταν όλα.

Τώρα το μονο που μπορούσε να πει ήταν: Το design με τη μεγαλύτερη διαρκεια όλων των εποχών σε κινητό.. Μεχρι το 5, θα έχει 2.5 χρονιά το ίδιο σασί.. Αυτό είναι ακαταριπτο ρεκόρ για το βραβείο γκίνες..

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί μπορείς να πας σήμερα και να αγοράσεις το 4s?

Όχι, αλλά η Retina υπάρχει εδώ κι ένα χρόνο+. Αν διάβαζες όλη τη στιχομυθία, ίσως απέφευγες αυτή την ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φάνηκαν ικανοποιητικές οι βελτιώσεις,μόνο ελπίζω να μην αργήσει πολύ για Ελλάδα...

 

Φίλε έχεις avatar το σήμα της Apple, τι θα έλεγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι παραπονιέστε για το fail της apple... αλλα βλέπω υπάρχουν 36 σελίδες με post!!! Κάπου στην σελίδα 16 τα έφτυσα και σταμάτησα να διαβάζω.. :P

 

σπανια έχω πετύχει τέτοια κίνηση στο insomnia (αναφέρομαι για τις ειδήσεις μονο )

 

Άρα πέτυχε τον σκοπό της η apple όλοι ασχολούνται και γίνετε βαβούρα.. βαβούρα η οποια θα καταλήξει σε πωλήσεις...

 

όπως κάποια εμπορικά κομμάτια που όταν τα πρωτακούμε δεν μας αρέσουν αλλα επειδή παίζονται παντού και πάντα τα συνηθίζουμε και αλλάζουμε γνώμη..

 

υπάρχει η δυνατότητα διετούς συμβολαίου για την αγορά iphnone στην Ελλάδα?

 

Νομίζω πως δεν υπάρχουν συμβόλαια για κινητά διετίας μονο κάτι συμβόλαια για netbook με internet είναι διετίας.. (στην Ελλάδα) αλλα δεν χρειάζεται να σε στεναχωρεί αυτό το ίδιο πράγμα είναι..

 

Κανεις ένα συμβόλαιο ενός έτους παίρνεις το κινητό λίγο πιο φτηνά και στο δεύτερο έτος σου δίνουν πάλι επιδότηση (που μάλιστα μπορεί να είναι και μεγαλύτερη από την πρώτη αν χρησιμοποιείς αρκετά το κινητό -κανεις κατανάλωση δηλαδή- ) οποτε μένεις με το ίδιο κινητό και ζητάς η επιδότηση να απορροφηθεί ως μείωση στο πάγιο...

 

Τα ίδια λεφτά θα κερδίσεις μην σου πω και περισσότερα.. βεβαια όχι "με την πρώτη" αλλα εντάξει όταν θέλεις πολυτέλειες πρέπει να προαποφασίσεις πως θα κοστίσουν..

 

Μακάρι απλά να μην είναι το πρώτο δείγμα της απουσίας του Steve Jobs και απλά να "έτυχε". Κρίμα.

 

από το στόμα μου το πήρες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι στο thread που αφορά την ανακοίνωση του LG Optimus με 4.5" οθόνη έχει 14 σχόλια, με μια μόνο αναφορά στο iPhone, ενώ εδώ 340+ σχόλια, με το 90% του κόσμου να βγάζουν το άχτι τους λες και ενώ έχουν Android, έχουν και μετοχές της Apple...

Ακατανόητο ακόμα αυτό πάντως... το ότι δηλαδή η Apple θα πρέπει να δίνει λογαριασμό και να ζητάει και δημόσια συγνώμη αν το προϊόν δεν είναι των προσδοκιών όλων ή αν χρησιμοποιεί τακτικές marketing για να προσελκύσει αγοραστές... καλά το τελευταίο είναι απίστευτο...

Αν το πάρτι αυτό δεν είναι καλό, μην κάθεστε και περνάτε άσχημα... φαίνεται ότι ξέρετε κάποιο καλύτερο... δεν έχει νόημα να κοιτάζονται όλοι και να λένε "πω πω, χάλια το πάρτι...". Απλά προχωρήστε...

Επίσης, για το θέμα του fanboyσμού, δεν νομίζω ότι πλέον κανένας έχει λεφτά για πέταμα... αλλά καλύτερα να πάρω το 4άρι που κάνει όσα λέει και με το παραπάνω και πάρα πολύ καλά, παρά να πετάξω 300 ή 400 σε μια Adroid πατάτα, και να τα κλαίω κάθε φορά που θα ψάχνω πώς στο καλό να κάνω κάτι τόσο απλό όσο π.χ. να δημιουργήσω επαφή από έναν άγνωστο αριθμό που με έχει καλέσει... και μη μου πείτε γίνεται, αν γίνεται, κάτι τόσο απλό, σημαντικό και καθημερινό θα έπρεπε να γίνεται χωρίς ψάξιμο... απλά...

Εγώ λοιπόν δεν είχα πάντα Mac, απλά πήρα ένα iPhone, κι ούτε θα έπαιρνα άλλο tablet από το iPad (που ήμουν τυχερός και μου το χάρισαν), αλλά σε υπολογιστή δεν θα έδινα ποτέ λεφτά για MacBook... όσο κι αν φαίνεται να τα αξίζει, θα έπαιρνα ένα AlienWare για πολλούς λόγους... Μην βιάζεστε λοιπόν να χαρακτηρίσετε κόσμο και τις επιλογές του...

Το Siri νομίζω θα δουλέψει όπως πρέπει... και οι φωνητικές εντολές μου έχουν δουλέψει μέχρι τώρα στο 90 - 95% με ακρίβεια...

Δεν αξίζει σίγουρα από 4 να περάσω στο 4S... Δεν θα το έκανα ούτε κι αν ήταν το 5 και εντελώς διαφορετικό...

Αλλά αν θέλετε να δείτε πραγματικά και να υποστηρίξετε την άποψή σας, ποστάρετε και πάλι όταν θα βάλετε το Nexus σας δίπλα με ένα 4άρι και κάνετε τα ίδια πράγματα... εκεί παίζει ρόλο πραγματικά και το υλικό και το λειτουργικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...