Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπω,πηγα και πηρα το aosept plus ,και το χρησιμοποιησα σαν το ρενου.Τους επλυνα και το εβαλα στο ματι.ΕΕ παραλιγο να χασω το ματι μου,ακομα κοκκινο ειναι.

Παντα διαβαζετε τις οδηγιες χρησης παιδια,το συγκεκριμενο εχει μια διαδικασια ,και θελει 6 ωρες το οξυ να δρασει ή κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια για φακους αστιγματισμου-μειωπιας ποιους προτεινεται?να εχουν καλη τιμη κα ποιοτητα κ η αγορα ας ειναι κ απο εξωτερικο. :)

 

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ τους Acuvue Oasys for Astigmatism. Δεν είναι οι φθηνότεροι, αλλά εμένα με έχουν βολέψει. Καμία κούραση στο μάτι και βλέπω άψογα.

Μην σε φοβίσει που λένε ότι είναι 15μερης αντικατάστασης, κρατάνε άνετα 1 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για χρόνια τους φορούσα (με γυαλιά θάλασσας απο πάνω φυσικά) και δεν έπαθα τίποτα.

Αν τους θες για κολύμβισή ακούω ότι καλύτερα να παίρνεις μηνιαίους όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρόνια τους φορούσα (με γυαλιά θάλασσας απο πάνω φυσικά) και δεν έπαθα τίποτα.

Αν τους θες για κολύμβισή ακούω ότι καλύτερα να παίρνεις μηνιαίους όμως.

Αν μπω με τους φακους (σε θαλασσινα νερο) χωρίς γυαλιά θαλάσσης, λέτε να υπάρχει προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να ανοίξεις τα μάτια σου μέσα στο νερό;

Εμ ναι, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

Χώρια απ' το ότι το νερό δεν θα είναι και πεντακάθαρο μπορεί εύκολα να σου βγουν απ' το μάτι και θα χαθούν.

Αν είναι να μπείς μέχρι το λαιμό και να σου μπει μέσα καμιά σταγόνα νομίζω δεν είναι τόσο τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μην σε φοβίσει που λένε ότι είναι 15μερης αντικατάστασης, κρατάνε άνετα 1 μήνα.</p>

Στη θεση σου δεν θα το εκανα αυτο. Για τα ματια σου προκειται. Καλυτερα να ακολουθεις ακριβως τις προδιαγραφες του προιοντος. Οι βλαβες θα εμφανιστουν σε βαθος χρονου.

 

<p>Αν μπω με τους φακους (σε θαλασσινα νερο) χωρίς γυαλιά θαλάσσης, λέτε να υπάρχει προβλημα;</p>

 

Ναι, θα χασεις τους φακους.

Μπαινω τακτικα με καλα γυαλια κολυμβησης και φακους. Φυσικα μηνιαιους, που τους αλλαζω στην ωρα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπω με τους φακους (σε θαλασσινα νερο) χωρίς γυαλιά θαλάσσης, λέτε να υπάρχει προβλημα;

 

Θα σου φυγουν και μπορει να παθεις μολυνση, αν το κανεις με ημερησιους και επισης κατι πολυ σημαντικο αν θες να βγαλεις τον φακο θα περιμενεις περιπου καμια ωριτσα γιατι λογω αλατιου μπορει το ματι να εχει ξεραθει και να μην βγαινει ο φακος οποτε να εχεις τραυματισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει τύχει σε κανένα να πάθει ξαφνικά δυσανεξία στους φακούς;

Με τις αλλεργίες της εποχής έπαθα πριν μήνες μια μόλυνση και έκανα θεραπεία με σταγόνες για 2 βδομάδες.

Μετά ο οφθλμίατρος είπε ότι είναι ΟΚ να τους χρησιμοποιήσω και όντως για μερικές βδομάδες μπορούσα να τους φοράω χωρίς πρόβλημα.

Κάποια στιγμή όμως άρχισαν μετά άπο λίγη ώρα που τους φοράω να μου ξεραίνουν το μάτι και να με ενοχλούν. Επειδή κάποιες φορές ήμουν έξω και δεν μπορούσα να τους βγάλω αμέσως τους κράτησα 3-4 ώρες και μετά για 1-2 μέρες ήταν λίγο κόκκινα αλλά κυρίως με έτσουζαν λίγο και ένιωθα και ξηρότητα και φαγούρα.

Ξαναπήγα σε οφθαλμίατρο και είπε πως δεν έχω επιπεφικύτιδα ή κάτι άλλο, αλλά πως απέκτισα δυσανεξία στο υλικό μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει τύχει σε κανένα να πάθει ξαφνικά δυσανεξία στους φακούς;

Με τις αλλεργίες της εποχής έπαθα πριν μήνες μια μόλυνση και έκανα θεραπεία με σταγόνες για 2 βδομάδες.

Μετά ο οφθλμίατρος είπε ότι είναι ΟΚ να τους χρησιμοποιήσω και όντως για μερικές βδομάδες μπορούσα να τους φοράω χωρίς πρόβλημα.

Κάποια στιγμή όμως άρχισαν μετά άπο λίγη ώρα που τους φοράω να μου ξεραίνουν το μάτι και να με ενοχλούν. Επειδή κάποιες φορές ήμουν έξω και δεν μπορούσα να τους βγάλω αμέσως τους κράτησα 3-4 ώρες και μετά για 1-2 μέρες ήταν λίγο κόκκινα αλλά κυρίως με έτσουζαν λίγο και ένιωθα και ξηρότητα και φαγούρα.

Ξαναπήγα σε οφθαλμίατρο και είπε πως δεν έχω επιπεφικύτιδα ή κάτι άλλο, αλλά πως απέκτισα δυσανεξία στο υλικό μάλλον.

Εχω ακουσει οτι μετα απο μερικα χρονια οτι το ματι δεν δεχεται το φακο,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια.Αυτο που εχω παθει εγω ειναι οτι μετα το πρωινο ξυπνημα πρεπει να περασει καμια ωρα για να βαλω φακους.Αν τους βαλω κατευθειαν,αμεσως δακρυζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα χρόνια μπορεί να γίνει και αυτό δηλαδή να έχεις ξηρόφθαλμια με τους φακούς.

 

Επίσης η καθημερινή χρήση για πολλά χρόνια κάνει κακό στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω φακούς και να ξεφορτωθώ επιτέλους τα γιαλιά που φοράω 15 χρόνια.

το θέμα είναι οτι είχα δοκιμάσει και παλιώτερα αλλά λόγο έλληψης υπομονής(έκανα 20 λεπτά να τους βάλω :P) τα παράτησα.

θέλω να ξαναπροσπαθήσω τώρα γιατί είμαι πολλές ώρες στο pc και με κουράζουν τα γιαλιά.

γενικά τι πρέπει να προσέξω με τους φακούς ώστε να μην διατρέχει κίνδυνο η υγεία των ματιών μου? 

για καθημερινή χρήση πρέπει να προσέχω κάτι? γενικά τι αρνητικά έχουν οι φακοί για το μάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα κλασσικα υγρα (Renu κτλ) ολα-σε-ενα, θελουν σχολαστικο τριψιμο για να αφαιρεθουν οι πρωτεινες και τα καταλοιπα απο τους φακους. Μεγα λαθος να αφηνονται στο υγρο χωρις καθαρισμα.

 

Υπαρχουν και συστηματα καθαρισμου με οξυζενε (AOSept Plus) τα οποια δρουν σε τουλαχιστον 6 ωρες και κανουν αριστη δουλεια χωρις τριψιμο.

 

(Για τους πολυ μερακληδες υπαρχει και συστημα 3 σταδιων δηλαδη καθαρισμος με ειδικο υγρο, μετα περασμα σε διαλυμα οξυζενε, και τελος ταμπλετα αφαιρεσης πρωτεινων)

 

Για καθε συστημα υπαρχουν θετικα και αρνητικα αλλα γενικα προτεινω τα διαλυματα οξυζενε. Απο τοτε που τα δοκιμασα καθε φορα που φοραω τους φακους ειναι σαν να ειναι της πρωτης μερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω,πηγα και πηρα το aosept plus ,και το χρησιμοποιησα σαν το ρενου.Τους επλυνα και το εβαλα στο ματι.ΕΕ παραλιγο να χασω το ματι μου,ακομα κοκκινο ειναι.

Παντα διαβαζετε τις οδηγιες χρησης παιδια,το συγκεκριμενο εχει μια διαδικασια ,και θελει 6 ωρες το οξυ να δρασει ή κατι παρομοιο.

 

το ιδιο εχει παθει και ο αδερφος μου, εγω παντα τους αφηνω ολοκληρο το βραδυ οταν χρησιμοποιω.

καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω φακούς και να ξεφορτωθώ επιτέλους τα γιαλιά που φοράω 15 χρόνια.

το θέμα είναι οτι είχα δοκιμάσει και παλιώτερα αλλά λόγο έλληψης υπομονής(έκανα 20 λεπτά να τους βάλω :P) τα παράτησα.

θέλω να ξαναπροσπαθήσω τώρα γιατί είμαι πολλές ώρες στο pc και με κουράζουν τα γιαλιά.

γενικά τι πρέπει να προσέξω με τους φακούς ώστε να μην διατρέχει κίνδυνο η υγεία των ματιών μου? 

για καθημερινή χρήση πρέπει να προσέχω κάτι? γενικά τι αρνητικά έχουν οι φακοί για το μάτι ?

 

Σχεδον για 3 μηνες ημουν με φακους γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω γυαλια, τις πρωτες μερες πηγα να τυφλωθω και αγανακτησα :P

Μετα ομως εγινε ρουτινα απλα θελει καθαρα χερια, να αλλαζεις υγρο καθε μερα και να φορας τους φακους το πολυ 8-9 ωρες αν ειναι σιλικονης υδρογελης η απλη 6 ωρες μαξ.

 

Για πισι που λες θες ειδικους φακους και νομιζω παλι θα σε κουρασουν αρκετα, και το πιο βασικο οι φακοι δεν ειναι για να αντικαταστησουν τα γυαλια αλλα για να "συνεργαζονται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...