Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα και εγω πριν λίγες μέρες φακούς επαφής. Μετά απο πάρα πολύ προσπάθεια έβαλα τον ένα και με πόναγε το μάτι, είχε κοκκινίσει και δάκρυζε συνέχεια. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι και οχι.βαζεις ενα ξενο σωμα στο ματι αμα το παλευεις να μπει ερεθιζετε.γιατι εγινε μετα απο πολυ προσπαθεια?σηκωνεις το βλεφαρο με το ενα χερι και με το αλλο βαζεις το φακο κοιτοντας λιγο λοξα.

αν ομως εισαι προσεκτικος στο τροπο που το βαζεις και αυτο συμβαινει καθε φορα που βαζεις το φακο μπορει να εχει αλλεργια στο υγρο φακων ή να μην σου κανουν οι φακοι ή να μην εχει καθαριστει καλα ο φακος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγω πριν λίγες μέρες φακούς επαφής. Μετά απο πάρα πολύ προσπάθεια έβαλα τον ένα και με πόναγε το μάτι, είχε κοκκινίσει και δάκρυζε συνέχεια. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Μήπως τον βάζεις ανάποδα και σου ερεθίζει το μάτι ...

 

 

post-269357-0-37744000-1424799193_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα αλλά μια έκλεινε το μάτι, μιά έπεφτε, μια δίπλωνε. Μετά απο κάποια ώρα ξαναπήγα να το βάλω και είδα οτι είχε κοπή ένα κομματάκι στην άκρη του. Τον έβαλα, αυτή τη φορά χωρίς κοκκίνισμα και τέτοια αλλά με ενοχλούσε το κομματάκι που έιχε σπάσει και τον έβγαλα.

 

Μπα όχι, σωστά τον έβαζα. Έχει χαραγμένο το "123" οπότε το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει να προτείνει κανείς κάποιο καλό και οικονομικό υγρό για μαλακούς φακούς επαφής?

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό (10€) για τους acuvue oasys, μια χαρά υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Προσπαθούσα αλλά μια έκλεινε το μάτι, μιά έπεφτε, μια δίπλωνε. Μετά απο κάποια ώρα ξαναπήγα να το βάλω και είδα οτι είχε κοπή ένα κομματάκι στην άκρη του. Τον έβαλα, αυτή τη φορά χωρίς κοκκίνισμα και τέτοια αλλά με ενοχλούσε το κομματάκι που έιχε σπάσει και τον έβγαλα.</p>

<p> </p>

<p>Μπα όχι, σωστά τον έβαζα. Έχει χαραγμένο το "123" οπότε το καταλαβαίνω.</p>

 

Αν κόπηκε είναι για πέταμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε μπορώ να συνηθίσω με τίποτα τους φακούς.Οι ημερήσιοι είναι πιο ανεκτοί. Ποια μάρκα να δοκιμάσω; 

Πιθανών οι φακοί που φοράς δεν κάνουν για το μάτι σου .

Φοραω 14 χρόνια φακούς. Καμία σειρά της bausch and lomb είτε είναι συμβατικοί φακοί είτε είναι σιλικόνης υδρογέλης ΔΕΝ μου κάνουν στο μάτι. Με ενοχλούν στα μάτια και μου βγαίνουν εύκολα. Καλά στο μάτι που κάθονταν oi Airoptix aqua . Αλλά και αυτοί κάπως με ενοχλούσαν. Τώρα φοράω (εδώ και μερικά χρόνια) κάτι φακούς σιλικόνης-υδρογέλης μιας εταιρίας ιταλικής που δεν θυμάμαι πως λέγεται.  Αυτοί μέχρι τώρα είναι οτι καλύτερο στο ματι μου απο άνεση και σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγω πριν λίγες μέρες φακούς επαφής. Μετά απο πάρα πολύ προσπάθεια έβαλα τον ένα και με πόναγε το μάτι, είχε κοκκινίσει και δάκρυζε συνέχεια. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Όχι, φυσιολογικό δεν είναι.  Το φυσιολογικό είναι όχι μόνο να μην έχεις ερεθισμούς αλλά και να μην αισθάνεσαι καθόλου το φακό μέσα στο μάτι (ούτε όταν κλείνεις το μάτι και "κοιτάς" δεξιά αριστερά). 

 

Αν το μάτι σου δακρύζει και είναι κόκκινο ίσως έχεις κάποια αλλεργική αντίδραση στο υλικό του φακού ή σε κάποιο συστατικό του υγρού απολύμανσης.  Ίσως το μάτι σου να είχε μέσα από πριν σκουπιδάκια (π.χ. υπολείμματα μακιγιάζ, σκόνη), ή ίσως μπήκαν σκόνες στην εσωτερική πλευρά του φακού κατά την προσπάθειά σου να τον φορέσεις. 

Προμηθεύσου αμπούλες με φυσιολογικό ορό από το φαρμακείο - σαν αυτές εδώ: https://www.skroutz.gr/s/6133457/Omega-Pharma-Clinofar-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%9F%CF%81%CF%8C%CF%82-30-5ml.html?from=drop

και ξέπλυνε το μάτι σου και το φακό πριν τον φορέσεις.  Μην αγγίζεις την εσωτερική πλευρά του φακού.  Αν μακιγιάρεσαι (σόρρυ, δεν ξέρω αν είσαι αγόρι ή κορίτσι) πρώτα θα βάζεις τους φακούς και μετά το μακιγιάζ.  Αν με αυτά περάσει ο ερεθισμός μπορείς να δοκιμάσεις αργότερα να βάλεις το φακό στο μάτι απ'ευθείας από το υγρό απολύμανσης να δεις αν ξαναερεθιστεί.  Σε αυτή την περίπτωση (ή αν δεν υποχωρήσει καθόλου ο ερεθισμός) θα πρέπει να πειραματιστείς με άλλους φακούς και άλλα υγρά μέχρι να βρεις κάποια που θα είναι ανεκτά από τα μάτια σου.  Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φοράς φακούς που ερεθίζουν τα μάτια σου.

 

Αν κλείνοντας τα μάτια και κουνώντας τις κόρες δεξιά-αριστερά αισθάνεσαι το φακό μέσα στο μάτι  (όχι όταν είναι ερεθισμένα ή ξηρά τα μάτια σου) τότε πιθανότατα είναι λάθος η καμπυλότητα (πιο μικρή απ'ότι χρειάζεσαι).  Αν σου πέφτουν εύκολα οι φακοί απ'τα μάτια  (χωρίς να τα τρίψεις με τα χέρια σου) μάλλον έχουν μεγαλύτερη καμπυλότητα. 

 

Απευθύνσου στο γιατρό/οπτικό από όπου αγόρασες τους φακούς να σου προτείνει λύσεις.

 

Ο κομμένος φακός όντως πρέπει να πεταχτεί, θα σου γδάρει το μάτι.  Εγώ τις πρώτες φορές που τους έβαλα μέχρι να συνηθίσω και να μπαίνουν με την πρώτη έπαιρνα ένα καθαρό πιάτο και το έβαζα μπροστά στον καθρέφτη ώστε να πέσουν εκεί και όχι στο νιπτήρα/πάτωμα κλπ. 

 

Αυτά από την 25ετή εμπειρία μου ως χρήστρια φακών επαφής - δεν είμαι ειδικός.

εννοώ κάποιο αρκετά φθηνότερο όπως:

 

NEW SEPT TOTAL 500mNEW SEPT TOTAL 500mll 6,20 €

 

MENI CLEAN 480ml  4,00 €

 

BIOMEDICS 350ml  5,50 €

 

Δεν έχω δοκιμάσει τέτοια λιγότερο γνωστά υγρά και δεν ξέρω αν θα τα εμπιστευόμουνα.  Προτιμώ υγρά που κυκλοφορούν διεθνώς και είναι εγκεκριμένα από τον FDA, κλπ. 

 

TIP: τα υγρά απολύμανσης στα διαδικτυακά φαρμακεία είναι πιο φτηνά από ότι στα διαδικτυακά οπτικάδικα.

 

Εγώ χρησιμοποιώ εναλλάξ αυτά τα δύο:

 

Opti-Free Pure Moist, από 7,78 τα 300ml

https://www.skroutz.gr/c/1579/Ygra-Fakon.html?from=most-popular&keyphrase=optifree+pure+moist

 

Aosept Plus, από 9,40 τα 360ml

https://www.skroutz.gr/c/1579/Ygra-Fakon.html?keyphrase=aosept

 

Εγώ βέβαια έχω μειώσει πολύ την κατανάλωση γιατί τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ φακούς παρατεταμένης χρήσης με τους οποίους κοιμάμαι το βράδυ από μία εβδομάδα έως ένα μήνα σερί.  Δε σου συνιστώ να το κάνεις μόνο για λόγους οικονομίας γιατί έχει αποδειχτεί ότι αυξάνει τις πιθανότητες για σοβαρές μολύνσεις.  Εγώ το κάνω γιατί στάθηκε αδύνατο να πειθαρχήσω στο να βγάζω τους φακούς μου κάθε βράδυ και κατέληγα να κοιμάμαι και με τους απλούς.

 

Εδώ είναι ένας πίνακας που χρησιμοποιείται από οπτικούς και δείχνει τις συμβατότητες των υγρών απολύμανσης σε συνδυασμό με διάφορους φακούς επαφής, βάσει της "ζημιάς" που προκαλούν στο μάτι:

http://www.staininggrid.com/

Οι καλύτεροι συνδυασμοί είναι στις πράσινες περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτος ο πινακας ειναι πολυ καλος και χρησιμος!ημουν ετοιμη να αγορασω το biotrue(που θα εκανε χαλια δουλεια στη μαρκα μ)μεχρι που ειδα το πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει δώσει ένα ζευγάρι Acuvue Oasys και αυτό το υγρό http://www.eye-shop.gr/eye-shop/gr/en_products_liquid_details.asp?intProdID=53625&b=Barnaux-EYEYE%20%28EYEMAX%29%20All%20in%20one%20460ml--Contact%20lenses%20solutions για δοκιμή. Είναι καλά;

 

Επίσης όταν βάζεις τους φακούς, πρέπει να έχουν υγρό απο τη μέσα μεριά ή ίσα ίσα να είναι λίγο υγροί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχει φορεσει κανεις τους Proclear sphere της Coopervision? Ειναι Βιομιμητικοί χωρις να ξερω τι σημαινει ακριβως!

 

http://coopervision.com/contact-lenses/proclear-sphere-contacts-dry-eyes

 

μέχρι τωρα φοραω τους Biofinity της ιδιας εταιρειας και σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καποιος να μου πει κανα καλο φακο να αγορασω?Με αυτους που εχω τωρα bausch and lobe μετα απο 3 ωρες χρησης ειναι σαν να εχω να κοιμηθω 10 μερες.Απισυτετη κουραση.Υπαρχει κατι που να μην αφηνει τα ματια να ξεραινονται τοσο γρηγορα?Δεν με ενδιαφερει το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...