Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ιδιο εχει παθει και ο αδερφος μου, εγω παντα τους αφηνω ολοκληρο το βραδυ οταν χρησιμοποιω.

 

Σχεδον για 3 μηνες ημουν με φακους γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω γυαλια, τις πρωτες μερες πηγα να τυφλωθω και αγανακτησα :P

Μετα ομως εγινε ρουτινα απλα θελει καθαρα χερια, να αλλαζεις υγρο καθε μερα και να φορας τους φακους το πολυ 8-9 ωρες αν ειναι σιλικονης υδρογελης η απλη 6 ωρες μαξ.

 

Για πισι που λες θες ειδικους φακους και νομιζω παλι θα σε κουρασουν αρκετα, και το πιο βασικο οι φακοι δεν ειναι για να αντικαταστησουν τα γυαλια αλλα για να "συνεργαζονται".

χμμ πως το εννοείς να συνεργάζονται?  να μην τους φοράω όλη μέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χμμ πως το εννοείς να συνεργάζονται?  να μην τους φοράω όλη μέρα?

 

αυτο ακριβος , δηλαδη οταν εισαι στην δουλεια να φορας φακους και στο σπιτι γυαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβος , δηλαδη οταν εισαι στην δουλεια να φορας φακους και στο σπιτι γυαλια

παραλία γιαλιά ε? διάβαζα κάτι για μολύνσεις στην προηγούμενη σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραλία γιαλιά ε? διάβαζα κάτι για μολύνσεις στην προηγούμενη σελίδα

 

ε δεν ειναι οτι καλητερο οι φακοι μονο ημερησιοι, α και τα γυαλια προσοχη ε αν εχεις επιστρώσεις δεν κανει να τα αφηνεις στο ηλιο και σε μεγαλες θερμοκρασιες τωρα το εμαθα και εγω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω φακούς και να ξεφορτωθώ επιτέλους τα γιαλιά που φοράω 15 χρόνια.

το θέμα είναι οτι είχα δοκιμάσει και παλιώτερα αλλά λόγο έλληψης υπομονής(έκανα 20 λεπτά να τους βάλω :P) τα παράτησα.

θέλω να ξαναπροσπαθήσω τώρα γιατί είμαι πολλές ώρες στο pc και με κουράζουν τα γιαλιά.

γενικά τι πρέπει να προσέξω με τους φακούς ώστε να μην διατρέχει κίνδυνο η υγεία των ματιών μου? 

για καθημερινή χρήση πρέπει να προσέχω κάτι? γενικά τι αρνητικά έχουν οι φακοί για το μάτι ?

 

Θα σε ενοχλήσουν και οι φακοί. :P

Τουλάχιστον εμένα με ενοχλούν άμα κάθομαι πολλές ώρες στο pc.

 

Tα κλασσικα υγρα (Renu κτλ) ολα-σε-ενα, θελουν σχολαστικο τριψιμο για να αφαιρεθουν οι πρωτεινες και τα καταλοιπα απο τους φακους. Μεγα λαθος να αφηνονται στο υγρο χωρις καθαρισμα.

 

Υπαρχουν και συστηματα καθαρισμου με οξυζενε (AOSept Plus) τα οποια δρουν σε τουλαχιστον 6 ωρες και κανουν αριστη δουλεια χωρις τριψιμο.

 

(Για τους πολυ μερακληδες υπαρχει και συστημα 3 σταδιων δηλαδη καθαρισμος με ειδικο υγρο, μετα περασμα σε διαλυμα οξυζενε, και τελος ταμπλετα αφαιρεσης πρωτεινων)

 

Για καθε συστημα υπαρχουν θετικα και αρνητικα αλλα γενικα προτεινω τα διαλυματα οξυζενε. Απο τοτε που τα δοκιμασα καθε φορα που φοραω τους φακους ειναι σαν να ειναι της πρωτης μερας.

 

Είμαι ο μόνος που δεν κάθεται να τρίβει τον φακό για να τον καθαρίσει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ενοχλήσουν και οι φακοί. :P

Τουλάχιστον εμένα με ενοχλούν άμα κάθομαι πολλές ώρες στο pc.

 

 

Είμαι ο μόνος που δεν κάθεται να τρίβει τον φακό για να τον καθαρίσει? :P

 

για το πισι θες ειδικους φακους αλλιως θα εχεις θεμα.

πολυ το κανουν κανονικα πρεπει λεει για να φευγουν τα υπολείμματα πρωτεινης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο τις δυο μεριες.

 

Υπαρχουν πλεον φακοι επαφης σιλικονης υδρογελης που μπορεις να τους φορας 24ωρα. Παντα με σωστο καθαρισμο. Χωρις σωστο καθαρισμο το ματι δεν μπορει να τους ανεχτει πανω απο μερικες ωρες χωρις να ενοχλουν, να στεγνωνουν, να θολωνει η οραση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο τις δυο μεριες.

 

Υπαρχουν πλεον φακοι επαφης που μπορεις να τους φορας 24ωρα. Παντα με σωστο καθαρισμο. Χωρις σωστο καθαρισμο το ματι δεν μπορει να τους ανεχτει πανω απο μερικες ωρες.

για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. θα πάω σε οπτικό αύριο αλλά καλό είναι να ξέρω 2 πράγματα για παν ενδεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθαρισμο εγραψα λιγο πιο πανω. Για τους φακους τσεκαρε purevision, biofinity, air optix night and day. Πιστοποιημενοι απο FDA για να κοιμασαι με αυτους η καλυτερα οτι αν κοιμηθεις με αυτους δεν κινδυνευει το ματι σου απο κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθαρισμο εγραψα λιγο πιο πανω. Για τους φακους τσεκαρε purevision, biofinity, air optix night and day. Πιστοποιημενοι απο FDA για να κοιμασαι με αυτους η καλυτερα οτι αν κοιμηθεις με αυτους δεν κινδυνευει το ματι σου απο κατι.

ευχαριστώ πολύ!!

κάτι άλλο επειδή έχω και μυωπία και αστιγματισμό παλιά που είχα πάει για φακούς μου είπαν οτι πρέπει να κάνω ειδική παραγγελία κλπ κλπ και το κόστος ήταν 150 ευρώ 12 μηνιαίοι φακοί(δεν φέρναν λιγότερους φακούς μου είχαν πεί) αυτό ισχύει ρε παιδιά ? πρέπει να σκάω τόσα λεφτά? δεν μπορώ να πάρω κάτι στους βαθμούς μου(5 μυωπία 2 αστιγματισμος) αλλά για 1-2 μήνες να δω αν θα τα καταφέρω πάλι?

οι φακοί ήταν της johnson acu κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά φακοί επαφής και pc δεν πάνε μαζί. Σε εμένα δηλαδή. Είναι λογικό άλλωστε γιατί όταν κάθεσαι στον υπολογιστή δεν ανοιγοκλείνεις αρκετά τα μάτια σου ώστε να τα κρατάς ενυδατωμένα, κάτι που είναι απαραίτητο για τους φακούς. Όσες φορές κάθομαι δηλαδή μετά από λίγα λεπτά κοκκινίζουν τα μάτια μου και πρέπει να τα ανοιγοκλείνω συνέχεια.

Εγώ πάντως τους τελευταίους έξι μήνες χρησιμοποιώ φακούς επαφής σιλικόνης υδρογέλης(μηνιαίους) και γενικά δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Μόνο κάποια πρωινά που δεν έχει περάσει πολλή ώρα αφότου ξύπνησα, δακρύζουν τα μάτια για κανένα λεπτό αλλά μετά προσαρμόζονται κανονικά.

Γενικά πάντως όσο λιγότερο τους φοράμε τόσο καλύτερο είναι γιατί ξεκουράζονται και τα μάτια. 

Για αυτούς πάντως που ρωτάνε για τη θάλασσα, εγώ όσες φορές πάω για μπάνιο φοράω αναγκαστικά τους φακούς γιατί αλλιώς δεν βλέπω (-3 και στα 2 μάτια). Φυσικά καλό είναι να μην βουτάς το κεφάλι στη θάλασσα αλλά και να το κάνεις (ΟΧΙ ανοιχτά τα μάτια μέσα στο νερό!) δεν παθαίνεις κάτι. Απλά για 1-2 ώρες αφότου στεγνώσεις νιώθεις το αλάτι που έχει μένει. 
Επίσης καλό είναι για τη θάλασσα να χρησιμοποιούνται ημερήσιοι φακοί γιατί οι μηνιαίοι ίσως να φθείρονται πιο γρήγορα από το αλάτι ενώ αν χαθούν δεν έχεις πρόβλημα.

 

Στο θέμα των μικροβίων τώρα: Σε καθαρές θάλασσες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για βουτιές αλλά σε μέρη που πάει πολύς κόσμος και φαίνονται να έχουν υψηλό αριθμό μικροβίων (+ πολύ κάτουρο :wacko: ) εγώ δεν θα έβαζα μέσα το κεφάλι. Επίσης σε πισίνες είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ :shifty:  καθώς τα νερά είναι στάσιμα και είναι πολύ εύκολο να αναπτυχθούν μικρόβια(+ ότι δεν ξέρεις αν έχει κατουρήσει και κανένας μ@λ@κ@ς + το χλώριο που έχουν). Το ίδιο ισχύει και για τις λίμνες. Ευτυχώς 1-2 φορές που μπήκα σε πισίνα δεν έπαθα κάτι....

 

Ο γενικός κανόνας πάντως είναι ότι όσο λιγότερο τους φοράμε, τόσο το καλύτερο για τα μάτια μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με την δυσανεξία στους φακούς που φαίνεται να έχω πάθει σκέφτομαι να το ψάξω και να κάνω λέιζερ μέσα στο καλοκαίρι.

Είχα μετρηθεί με 3,25 και 3,75 ή 4 βαθμούς πριν από αρκετά χρόνια. Φέτος το πάσχα μετρήθικα πάλι 3,25 στο ένα αλλά το παράξενο είναι ότι στο άλλο βγήκε 3,50 σαν αν έχει μειωθεί δηλαδή.

Ο οφθαλμίατρος είπε ότι το πιθανότερο είναι να είχα μετρηθεί λίγο λάθος την πρώτη φορά και φάνηκε αρκετά σίγουρος ότι είμαι σε σταθερούς βαθμούς αλλά δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ σχεδόν δεν τους τρίβω. Απλά γυρνάω τον φακό ανάποδα ρίχνω πάνω υγρό το αφήνω να κυλήσει και μετά χωρίς να ακουμπήσω την μέσα μεριά το βάζω στο μάτι. Το έχω βάλει και σε πισίνα και δεν έπαθα κάτι. Τώρα το πόσο σωστό είναι δεν το γνωρίζω αλλά με 3+ βαθμούς δεν πας πουθενά

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειναι λιγο πως θα του κατσει το αλλου ο φακος στο ματι.
Eμενα πχ καθονται αψογα πανω στην καμπυλοτητα του ματιου μου-αρα εφαρμοζουν στα μπαμ-
και δεν με ενοχλουν στο pc και 12 ωρες να τους φοραω.
Τα τελευταια χρονια σιγουρα δεν αντεχει το ματι οπως παλια λογω "κακης χρησης" (κοιμομουν καταλαθος/βαρεμαρα με τους φακους κτλ)
Οι αστιγματικοι θελουν 2 βδομαδες να ερθουν λογω παραγγελιας και κοστιζουν απο ελληνικα καταστηματα γυρω στο 100ρικο οι 6μηνοι.
Γενικα αμα δεν σου δειξουν αναλυτικα και δεν διαβασεις να δεις ποιος ειναι ο σωστος τροπος να του τοποθετεις στο ματι,
θα κανεις ανετα 20+ λεπτα να τους βαλεις.
Ειδικα αμα φοβασαι να ακουμπησεις το ματι λες και θα κανει τζιζ....
Στην θαλασσα/πισινα τους εχω φορεσει, εχω ανοιξει και ματι και δεν εφυγαν εκτος απο μια φορα.
Εκτοτε, μιας και κοστιζουν οι αστιγματικοι, τους φοραω μεν, με μασκα παντα μεσα δε.
Απλα στο τελος της ημερας εχουν στεγνωσει αρκετα.
Παντα καθαρα χερια, εννοειται με σαπουνι.
Οχι σαν κατι τυπισσες που βλεπω κατα καιρους που βαζουν φακο στο μετρο......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...