Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου εχει τυχει να χασω τον φακο περα απο λιγη ωρα.
Γιατι αμα τον χασω, δεν βλεπω αρα τον ψαχνω. :P 
Σου ειπα πως να τεσταρεις αν ειναι πανω στην ιριδα ή οχι.

 

kUN2bM9.png


Προφανως οχι τοσο αγαρμπα.
Ελαφρες κινησεις.

Παντως αμα κολλησεις την μουτσουνα σου στον καθρεφτη φαινεται ο φακος.
Για την ιστορια τι φακους φορας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα όλα τα τρικ και δεν βρέθηκε τίποτα!Θα πάω να πάρω νέους φακούς και θα πω στον οπτικό να κοιτάξει αν υπάρχει κάτι.Οι φακοί είναι υπερμετρωπίας και τους φοράω κατά περιόδους που κουράζονται τα μάτια.Συνήθως βάζω γυαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το opti free pure moist αν δεν κάνω λάθος ειναι το πιο καινούργιο υγρό που έχει βγάλει η εταιρία , τώρα καλύτερο ή οχι σε σχέση με το free express δεν ξέρω αν ειναι πάντως εμένα με εχει βολέψει

 

Εμένα το moist με ενοχλεί και το μάτι "κουράζεται" στα μισά της ημέρας. Σε αντίθεση με το express που το χρησιμοποιώ χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας..Θέλω να φορέσω φακούς επαφής αλλά όσες φορές προσπάθησα μόνος δεν τα κατάφερα καθώς όταν πλησιάζει το δάχτυλο στο μάτι,αυτόματα το μάτι κλείνει..Μήπως ξέρετε κάποιον καλό οπτικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να μου δείξει πως να τους εφαρμόσω και αν μπορέσω να φορέσω καλώς?

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας..Θέλω να φορέσω φακούς επαφής αλλά όσες φορές προσπάθησα μόνος δεν τα κατάφερα καθώς όταν πλησιάζει το δάχτυλο στο μάτι,αυτόματα το μάτι κλείνει..Μήπως ξέρετε κάποιον καλό οπτικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να μου δείξει πως να τους εφαρμόσω και αν μπορέσω να φορέσω καλώς?

Ευχαριστώ!

ότι σου δείξαν οι τύποι που πήγες και τους αγόρασες ή όπως έχεις δει κάποιον να τους φοράει, η πρώτη φορά είναι πολύ δύσκολη,έγω έκανα κάπου 45 λεπτά,ειναι φυσιολογικό να αργείς,επίσης μου έχουν πει οτι για τους άντρες είναι δυσκολότερο γιατί δεν έχουν συνηθίσει να έχουν κάτι κοντά στο μάτι τους αλλά για τις γυναίκες όχι τόσο γιατί βάφονται.

Οπότε δίκο σου το πρόβλημα δεν μπορεί να στο λύσει κάποιος αυτό,θα συνηθίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γεια σας..Θέλω να φορέσω φακούς επαφής αλλά όσες φορές προσπάθησα μόνος δεν τα κατάφερα καθώς όταν πλησιάζει το δάχτυλο στο μάτι,αυτόματα το μάτι κλείνει..Μήπως ξέρετε κάποιον καλό οπτικό στη Θεσσαλονίκη που μπορεί να μου δείξει πως να τους εφαρμόσω και αν μπορέσω να φορέσω καλώς?</p>

<p>Ευχαριστώ!</p>

<p></p>

 

Καλησπέρα. Όταν βαζεις τον φακό πάντα θα μετατοπιζεις την κόρη σε κάποιο άλλο σημείο μακρια από το κέντρο. Πχ κοίτα πάνω ή δεξιά-αριστερά την μυτη σου. Αυτό συμβαίνει γιατί το ασπρο μερος του ματιού δεν έχει ευαίσθητα οπτικά νεύρα και δεν σε ενοχλεί όταν το ακουμπάς σε αντίθεση με την κορη που είναι γεματη νευρικές απολήξεις και από αντίδραση κλείνει κατευθείαν το μάτι. Όταν τον αφαιρείς μπορείς κανονικά να τον πάρεις πάνω από την κόρη άφοβα αφού την καλύπτει και δεν σε ενοχλεί στο ακούμπημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καιρό παντως θα συνηθίσεις να κανεις ολη την διαδικασία σε δευτερόλεπτα , εγώ πλέον τον βάζω κατευθείαν στο κέντρο και ουτε καν ανοίγω τέρμα ολο το μάτι μου ειναι καθαρά να μην φοβάσαι και θέμα συνήθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ τους biofinity ειναι ακριβότεροι αλλα στα μάτια μου τουλάχιστον ειναι μια χαρά και δεν με κουράζουν καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω φακούς από ίντερνετ κ σκέφτομαι soflens 59 κ υγρό renu. Τι λέτε αξίζουν ?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Προσωπικα εχω φορεσει ολους τους φακους απο επωνυμους.Τα τελευταια 3-4 χρονια αγοραζω 3 ζευγαρια μηνιαους με 13 ευρω και με διαφορετικα νουμερα.Και το υγρο τους 6 ευρω.

 

Τους επωνυμους πανω απο 4-5 ωρες δεν τους αντεχα.Αυτους με τα 13 ευρω τους φοραω 12 ωρες καθε μερα,χωρις καμια ενοχληση.

 

Εχω πεταξει στο δρομο φακους 30 ευρω,αντε να τους ειχα φορεσει 2-3 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλή λύση οι φακοί αλλά αν έχεις ευαίσθητα μάτια ή δεν τους χρησιμοποιείς σωστά, μετά από μερικά χρόνια δημιουργούν πρόβλημα στο μάτι. To laser για μένα είναι μονόδρομος και σε 10 χρόνια έχεις κάνει και απόσβεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bausch & Lomb Soflens Daily Disposable -  

Bausch & Lomb Biotrue OneDay
 

παιδιά καλησπέρα, ποία η διαφορά ανάμεσα στους δύο φακούς; ίδια εταιρία αλλά διαφορετικά προϊόντα. έχει κανείς άποψη; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Bausch & Lomb Soflens Daily Disposable -  

Bausch & Lomb Biotrue OneDay

 

 

παιδιά καλησπέρα, ποία η διαφορά ανάμεσα στους δύο φακούς; ίδια εταιρία αλλά διαφορετικά προϊόντα. έχει κανείς άποψη; 

 

Καλησπέρα,

Για αρχή ας δούμε τα χαρακτηριστικά των φακών:

Biotrue ONEday:

 

 

Υλικό:  nesofilcon Περιεκτικότητα σε νερό:  78 % Διαπερατότητα οξυγόνου:  42 Dk/t Σιλικόνη-Υδρογέλη:  Όχι Φίλτρο UV: 

Ναι

 

SofLens Daily Disposable

Υλικό:  Hilafilcon B Περιεκτικότητα σε νερό:  59 % Διαπερατότητα οξυγόνου:  19 Dk/t Σιλικόνη-Υδρογέλη:  Όχι Φίλτρο UV:  Όχι

 

Επίσης επίσημα λένε ότι οι ημερήσιοι SoftLens είναι δημοφιλής μεταξύ των χρηστών που έχουν προβλήματα με άλλους τύπους φακών επαφής.

Ενώ οι Biotrue ότι προσφέρουν καθαρή όραση για έντονες λεπτομέρειες και υψηλή αντίθεση χρωμάτων σε όλη τη διάρκεια της ημέρας ακόμα και σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού.

Περισσότερα μπορεί να πει ένας οπτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...