Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

poulinos : Θέλουμε φωτογραφικό ρεπορτάζ και για το VDSL!

ΓΙα το vdsl απο το αστικο κεντρο δεν αλλαζει κατι.Το μονο που διαφερει ειναι η καρτα.Αντι να πεφτει ο πελατης σε καρτα adsl πεφτει σε καρτα adsl.Τωρα για το vdsl απο τα νεα kv.Εχω βγαλει κατι φωτογραφιες και εξωτερικα τα νεα Kv αλλα και ανοιχτο απο τις πλευρες που ειναι η ρεγκλετα αλλα δεν εχω βγαλει φωτογραφιες απο την πλευρα που ειναι οι καρτες του dslam του οτε.Αν το καταφερω αυτο διοτι δεν ειναι ευκολο θα σηκωσω αλλα δεν εγγυομαι γιατι δεν φτανει μονο η δικη μου προθυμια αλλα και τεχνικου του οτε για να το ανοιξει και να βγαλουμε καμια φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PCM = 2mbit E1

απλα ο οτε οσο ξερω pcm θεωρει και τα φερεσυχνα που δεν ειναι e1/t1 κυκλωμα.και στην εικονα γραφει πανω pcm4 κτλ και ειναι φερεσυχνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σας! πολυ ωραια παρουσιαση  συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!

 

να ρωτησω και εγω κατι να μου επιτρεπετε? σχετικο ασχετο ισως με το θεμα?  δε ξερω ας ρωτησω:

 

εχω στην οικια μου σε διαμερισμα πολυκατοικιας παλιας...24αρα fortthnet με thomson 585  v7 router σε σταθερο υπολογιστη.

θα εχω καλυτερες οντως ταχυτητες αν βαλω vdsl 50 MB της forthnet που μπορω?

 

εχω τα εξης εγω για να δειτε να μου πειτε:

 

bandwidth 1021/16.859

output power 12.0/18.5

line attenuation 9.5/16.0

sn margin 13.0/8.0

 

fec errors 0/86.356

crc errors 0/736

hec errors 9.259/659

 

Σ.Σ  απο το τοιχο που ειναι η πριζα οτε εντος οικιας εχω βαλει διαχωριστη(αν το λεω σωστα)που εδιναν με το thomson  και απο εκει οπως θα δειτε στη φωτο που σας εβαλα φευγουν τα αντιστοιχα κλιψ κτλπ....

 

http://img339.imageshack.us/img339/8940/p1100367b.jpgp1100367b.jpg

 

τι λαθος κανω και μαλλον εχω θορυβο ή δεν εχω καλη ποιοτητα στις ταχυτητες μου?

επειδη εβαλα ενα κλιψ που τα κανει δυο κλιψ ωστε να παιρνουν γραμμη δυο συσκευες τηλ ?

αν ναι πως αλλιως να ειχαν σημα τηλεφωνου και οι δυο συσκευες..

 

επειδη δεν εβαλα φιλτρο καν? ακουω μια χαρα απο τις συσκευες παντως....

 

επειδη στο χολ που ειναι η πριζα ως το δωματιο που εχω το υπολογιστη μου μεσολαβουν 10 μετρα καλωδιο περιπου που φτανει router ....αν ναι να εβαζα καλυτερη ποιοτητα καλωδιου παρα απλου? τι να κανω..

 

με τις τιμες που εβαλα και τη συνδεσμολογια πειτε μου τι να αλλαξω καθως και αν οντως θα δω διαφορα βαζοντας vdsl.....

 

ευχαριστω παρα πολυ οσοι απαντησουν!

Επεξ/σία από giannis0000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στατιστικά που θα τα ζήλευαν πολλοί (κλιψ εννοείς προφανώς τον απλό διαχωριστή και όχι το splitter που έχει και φίλτρο).

 

Το attenuation 16 δείχνει ότι είσαι κοντά στο ΑΚ και μπορείς να βάλεις vdsl, εάν θέλεις και μεγαλύτερες ταχύτητες.

Αλλά και με το router που έχεις, μπορείς να ανεβάσεις τις ταχύτητες εάν ζητήσεις από τη 4νετ να σου κατεβάσει το snr στο 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας! πολυ ωραια παρουσιαση  συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!

 

να ρωτησω και εγω κατι να μου επιτρεπετε? σχετικο ασχετο ισως με το θεμα?  δε ξερω ας ρωτησω:

 

εχω στην οικια μου σε διαμερισμα πολυκατοικιας παλιας...24αρα fortthnet με thomson 585  v7 router σε σταθερο υπολογιστη.

θα εχω καλυτερες οντως ταχυτητες αν βαλω vdsl 50 MB της forthnet που μπορω?

 

εχω τα εξης εγω για να δειτε να μου πειτε:

 

bandwidth 1021/16.859

output power 12.0/18.5

line attenuation 9.5/16.0

sn margin 13.0/8.0

 

fec errors 0/86.356

crc errors 0/736

hec errors 9.259/659

 

Σ.Σ  απο το τοιχο που ειναι η πριζα οτε εντος οικιας εχω βαλει διαχωριστη(αν το λεω σωστα)που εδιναν με το thomson  και απο εκει οπως θα δειτε στη φωτο που σας εβαλα φευγουν τα αντιστοιχα κλιψ κτλπ....

 

http://img339.imageshack.us/img339/8940/p1100367b.jpgp1100367b.jpg

 

τι λαθος κανω και μαλλον εχω θορυβο ή δεν εχω καλη ποιοτητα στις ταχυτητες μου?

επειδη εβαλα ενα κλιψ που τα κανει δυο κλιψ ωστε να παιρνουν γραμμη δυο συσκευες τηλ ?

αν ναι πως αλλιως να ειχαν σημα τηλεφωνου και οι δυο συσκευες..

 

επειδη δεν εβαλα φιλτρο καν? ακουω μια χαρα απο τις συσκευες παντως....

 

επειδη στο χολ που ειναι η πριζα ως το δωματιο που εχω το υπολογιστη μου μεσολαβουν 10 μετρα καλωδιο περιπου που φτανει router ....αν ναι να εβαζα καλυτερη ποιοτητα καλωδιου παρα απλου? τι να κανω..

 

με τις τιμες που εβαλα και τη συνδεσμολογια πειτε μου τι να αλλαξω καθως και αν οντως θα δω διαφορα βαζοντας vdsl.....

 

ευχαριστω παρα πολυ οσοι απαντησουν!

b.vdsl απο τα νεα Kv του οτε η vdsl απο τον παροχο απευθειας?

στην δευτερη περιπτωση πρεπει να εισαι πολυ κοντα στον Isp για να παιξεις αν και εισαι αρκετα κοντα οπως φαινεται.μπορει οκ να μην φτασεις 50 αλλα και 40 να φτασεις ειναι πολυ καλα .ναι το  adsl

ειναι 24/1 ενω vdsl δινουν 50/5 οποτε αν φτασεις 50 με 5 η διαφορα ειναι πραγματι  μεγαλη.ισως χρειαστουν μερικες αλλαγες στον τροπο καλωδιωσης στο σπιτι για να παρεις τα μεγιστα αλλα αυτο ειναι κατι που φτιαχνεται συνηθως εκτος αν καποιος εχει τεραστιο σπιτι.(τωρα που ειδα το σχεδιο σου δεν θα χρειαστουν αλλαγες)

στα χαρακτηριστικα της γραμμης σου βλεπω οτι εχεις 16 attenuation>δεν ειναι σιγουρο οτι θα φτασεις τα 50 βεβαια εκτος αν μιλαμε για vdsl απο τα νεα kv αν υπαρχουν εκειαπο τον οτε.

σαν καλωδιωση τα εχεις κανει σωστα.απο εκει και περα α.

πρεπει να εχεις 8αρι Profile οποτε σου κοβει λιγο ταχυτητα.

β.μπες μια στο thomson και πηγαινε στο broadband connection kai dsl connection και πανω δεξια details

εκει μεσα καπου γραφει vendor Id(remote/local).Πες μας τι γραφει εκει

o τηλεφωνικος διακλαδωτης οχι δεν σου κανει θεμα.δεν χρειαζεται φιλτρο εφοσον παιρνεις απο το splitter.

μετα για το καλωδιο το 10 μετρο δυο λυσεις.η πρωτη λυση αφηνεις το ρουτερ διπλα στο splitter και βαζεις 10 μετρα Utp η ο δευτερος τροπος αλλα εκει η πρεπει να στο φτιαξουν η πρεπει να εχεις εργαλεια ειναι να παρεις καλωδιο δικτυου και να χρησιμοποιησεις μονο το ενα ζευγαρι απο ολα(πχ μπλε μπλε ασπρο) και να το κανεις τηλεφωνικο.

αν μπορεις βεβαια να αφησεις τον ρουτερ στο σαλονι κανε την πρωτη λυση.αμα θες το ρουτερ διπλα στο pc Παμε στην δευτερη λυση

και ναι θα δεις διαφορα με vdsl

 

Έχεις στατιστικά που θα τα ζήλευαν πολλοί (κλιψ εννοείς προφανώς τον απλό διαχωριστή και όχι το splitter που έχει και φίλτρο).

 

Το attenuation 16 δείχνει ότι είσαι κοντά στο ΑΚ και μπορείς να βάλεις vdsl, εάν θέλεις και μεγαλύτερες ταχύτητες.

Αλλά και με το router που έχεις, μπορείς να ανεβάσεις τις ταχύτητες εάν ζητήσεις από τη 4νετ να σου κατεβάσει το snr στο 6.

το βασικο ειναι να δει αν ειναι se alcatel dslam και ββγαλει το gap.εκει θα δει διαφορα.απο 8 snr στο 6 αν δεν ειναι καποιο Masked profile λογικα θα κερδισει 1 Mbit περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vendor ID (Local/Remote):    TMMB / BDCM

 

 

"αφηνεις το ρουτερ διπλα στο splitter και βαζεις 10 μετρα Utp  "

 

ποιο καλωδιο δηλαδη να επαιρνα? δειξε μου αν θες λινκ ή φωτο καλωδιου αυτουνου.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vendor ID (Local/Remote):    TMMB / BDCM

 

 

"αφηνεις το ρουτερ διπλα στο splitter και βαζεις 10 μετρα Utp  "

 

ποιο καλωδιο δηλαδη να επαιρνα? δειξε μου αν θες λινκ ή φωτο καλωδιου αυτουνου.ευχαριστω

α.αν και αυτο που θα πω εχει νοημα αν εχεις adsl οχι vdsl εν τουτοις αν ζητησεις απο την forthnet να σε βαλει σε 6αρι profile no rfi απο 16 mbit Που εισαι θα πας κανα 19αρι λογικα.

η καλυτερη λυση ειναι το ρουτερ διπλα στο splitter και δικτυου απο την καρτα δικτυου μεχρι το Pc σου.απλα πας σε ενα καταστημα πλαισιο η σε καποιο με καλωδια κτλ και ζητας ενα Utp cat5e πχ 15 μετρα η οσα θες εσυ.δεν χρειαζεται να παρεις κατι το τρελο σε ποιοτητα αφου α.δεν θα σε επηρεασει διοτι το ρουτερ θα παιζει με 1 μετρο τηλεφωνικο και λιγοτερο διπλα στο splitter οποτε εισαι οκ και β.το καλωδιο δικτυου παιζει σχεδον μεχρι 100 μετρα.

αν θες να το περασεις προσεκτικα απο καπου για να μην το πατας κτλ απλα παρε και αυτοκολλητο επιτοιχιο καναλι .το κολλας το καναλι οπου θες και περνας το καλωδιο μεσα.σε καταστημα με ηλεκτρολογκα θα βρεις.απλα πηγαινε σε καποιο μεγαλο πχ καυκας για να μην πληρωσεις τρελα λεφτα διοτι πολλες φορες τα μικρα γειτονικα καταστηματα πιανουν κωλο...ς

 

https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou.html?from=catspan&keyphrase=utp+cat5e

 

απλα αν ειναι να μεινεις σε adsl ζητα αυτο που σου γραψα πιο πανω απο την forthnet.ελπιζω να καταλαβουν τι εννοεις.αν πας σε vdsl τοτε δεν εχει νοημα.αν το ζητησεις και εχεις θεμα κανε ενα κοπο και γραψε εδω για να βγαλουμε ακρη.

 

Έχεις στατιστικά που θα τα ζήλευαν πολλοί (κλιψ εννοείς προφανώς τον απλό διαχωριστή και όχι το splitter που έχει και φίλτρο).

 

Το attenuation 16 δείχνει ότι είσαι κοντά στο ΑΚ και μπορείς να βάλεις vdsl, εάν θέλεις και μεγαλύτερες ταχύτητες.

Αλλά και με το router που έχεις, μπορείς να ανεβάσεις τις ταχύτητες εάν ζητήσεις από τη 4νετ να σου κατεβάσει το snr στο 6.

πεφτει σε alcatel dslam και λογικα εχει gap για αυτο και εειναι καπως χαμηλα.δεν ειναι μονο το 8αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλω vdsl..... το παραγγειλα ....και αντε να δω τι διαφορα και που θα δω !

 

ποσο επηρεαζει το καλο σημα ιντερνετ (ταχυτητα κτλπ) που εχω στο κλιψακι που ειναι απο το splitter που δινω σε 2 συσκευες τηλεφωνο...

 

πιστευω να ηταν καλυτρα τα πραγματα αν ειχαμε μια μονο συσκευη τηλ. εσεις τι λετε?

 

απ οτις τιμες που σας εδωσα σε τι και τι ειμαι "καλος" και σε τι ειμαι οχι οκ? ωστε να καταλαβω καλυτερα...

 

ευχαριστω για το χρονο σας! 

 

vdsl εχει βαλει κανεις σας απο forthnet? 

 

σε 20 μερουλες που θα εχω vdsl θα σας πω τιμες που θα εχω ή διαφορες...

 

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΑΚΟΜΑ:

 

ποση διαφορα θα δω που θα ειναι σε pentium pc και οχι σε πιο νεοτερο τεχνολογικα pc...?

παιζει μεγαλο ρολο αυτο ή οχι?

 

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟ:

 

απο adsl+ 24αρας θα παω vdsl  ποια ειναι η διαδικασια απο αυτους? πως θα το κανουν και θελουν 20 μερες?

περνανε αλλο ειδος καλωδιο? κατι.. καπου? ή απλα πατανε ενα κουμπακι...απο καποιο κεντρικο τους υπολογιστη και με ενα αλλο royter που θα μου δωσουν ειναι ολα τζιτζι...

 

πως ειναι δηλαδη το ολο θεμα και θα εχω πιο σουπερ ταχυτητες. δε μπορω να καταλαβω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλω vdsl..... το παραγγειλα ....και αντε να δω τι διαφορα και που θα δω !

ποσο επηρεαζει το καλο σημα ιντερνετ (ταχυτητα κτλπ) που εχω στο κλιψακι που ειναι απο το splitter που δινω σε 2 συσκευες τηλεφωνο...

πιστευω να ηταν καλυτρα τα πραγματα αν ειχαμε μια μονο συσκευη τηλ. εσεις τι λετε?

απ οτις τιμες που σας εδωσα σε τι και τι ειμαι "καλος" και σε τι ειμαι οχι οκ? ωστε να καταλαβω καλυτερα...

ευχαριστω για το χρονο σας! 

vdsl εχει βαλει κανεις σας απο forthnet?

δεν επηρεαζει σχεδον καθολου.απλα προσπαθησε εστω η μια απο τις δυο συσκευες να ειναι ασυρρματη.ειναι πιο ελαφριες στο κυκλωμα.μην στο αναλυσω δεν εχει νοημα.βεβαια τυπικα για να εισαι σιγουρος αν φταιει μια συσκευη η οχι βλεπεις ποσο συγχρονιζεις με μια συσκευη και μετα χωρις καμια συσκευη και μετα και με τις δυο και μετα χωρις καν το splitter και καμια συσκευη.αν ειναι πανω κατω τα ιδια εισαι οκ οπως και αν εχεις προβλημα γενικοτερα(χτυπα ξυλο) παντα δοκιμαζεις χωρις τηλεφωνα και χωρις σπλιττερ μηπως το προβλημα δημιουργειται απο κατι απο αυτα τα 2 .οι τιμες σου ειναι πολυ καλες απλα να το πω ετσι  με απλα λογακια δεν εισαι ρυθμισμενος να παιζεις στο τερμα που μπορει η γραμμη σου αυτην την στιγμη.αν εμενες adsl θα μιλαγες με forthnet Να κανουν καποιες αλλαγες και θα πηγαινες κανα 19 αρι λογικα 

iparxei thema vdsl forthnet. για να δεις αποψεις απο αλλους.δεν εχω σπιτι μου vdsl εγω προσωπικα λογω αποστασης αλλα εχω δοκιμασει και οκ δεν ειχα παραπονο.πολυ καλα downloads upload κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειμαι γυρω στα 800 μετρα απο καφαο  και γενικα απο οτε , ναι θα το δοκιμασω χωρις συσκευες. αυριο κιολας!!!!!!!!!!

 

εβγαλα το κλιψ για τηλ. συσκευες θα δω τωρα τι τιμες θα εχω...μισο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειμαι γυρω στα 800 μετρα απο καφαο  και γενικα απο οτε , ναι θα το δοκιμασω χωρις συσκευες. αυριο κιολας!!!!!!!!!!

απο αστικο κεντρο οχι απο καφαο.β.δοκιμασε το αλλα δεν νομιζω να δεις διαφορα.ειναι λιγο πιο down η ταχυτητα σου επειδη εισαι σε 8 αρι profile και σε rfi για αυτο.αν γινει 6 με no rfi θα παιξεις κοντα 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα χωρις συσκευς τηλεφωνου(και με επαννεκινηση του router για 2 λεπτα)



DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 17.127


Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 16,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 52

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 9.368 / 0



-----------------------------------------------------------------------

αυτα με τις δυο συσκευες τηλεφωνου

DSL Type: G.992.5 annex A

bandwidth 1021/16.859

output power 12.0/18.5

line attenuation 9.5/16.0

sn margin 13.0/8.0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0



fec errors 0/86.356

crc errors 0/736

hec errors 9.259/659

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγχαρητήρια και από μένα στον φίλο poulinos για το εξαιρετικό
άρθρο το όποιο πραγματικά λύνει απορίες χρονών. Και τώρα η ερώτηση μου για αυτόν
η για οποιοδήποτε μπορεί να μας διαφωτίσει. Πρώτα κάνω την υπόθεση μου και ότι είναι
λάθος αναμένω διόρθωση.  Όταν συνδεόμαστε
στο ιντερνέτ παίρνουμε μια ip διεύθυνση από ένα φάσμα διευθύνσεων που μας δίνει ο bras. O bras είναι
και το πρώτο hop που έχουμε για να φύγουμε στο ιντερνέτ.  Αν κάνουμε visual trace route την ip  μας θα δούμε ότι καταλήγει
σε άσχετο μέρος. Η ερώτηση μου είναι η εξής πότε φεύγουμε από το lαyer1 + 2  και αρχίζει το layer 3 ? . Που βρίσκεται το πρώτο hop ? υποθέτω πως ο bras μαζεύει
συγκεντρωτικά τα connections γιατί δεν υπάρχει ένας router σε κάθε καφαο. Επίσης Αν υποθέσουμε
ότι ο bras εξυπηρετεί 1000 συνδρομητές τότε σε επίπεδο 1 + 2  τι logs έχει ο παροχος για εμάς ? Γιατί σε επίπεδο
3 προφανώς έχει το username και το password αλλά άσχετα με αυτό μέχρι που μπορεί να τσεκάρει ? μπορεί να
δει ξέρω γω ότι το τάδε connection της τάδε ip ξεκίνησε από την τάδε πόρτα του του dslam μου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...