Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oι περισσοτερoι που χαλαστηκαν με το τελος ηταν γιατι ηθελαν κατι προβλεψιμο.Βεβαια αν ηταν προβλεψιμο θα ελεγαν''μα ηταν προβλεψιμο'' :P

Το τελος δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο κατ'εμε.Χωρις να ειναι ΄΄φανταχτερο΄΄, προσωπικα με εστειλε.Γενικα το τελευταιο μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, έχει ενδιαφέρον το τι θεωρεί ο καθένας προβλέψιμο. Οπότε ας το πάρουμε αλλιώς. Τι θα ήταν προβλέψιμο τέλος για εσάς που δε σας φάνηκε προβλέψιμο; (Φαντάζομαι ότι καλό θα ήταν να βάλουμε και spoiler tags, σίγουρα θα υπάρχουν ακόμα άτομα που δεν το έχουν παίξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι περισσοτερoι που χαλαστηκαν με το τελος ηταν γιατι ηθελαν κατι προβλεψιμο.Βεβαια αν ηταν προβλεψιμο θα ελεγαν''μα ηταν προβλεψιμο'' :P

Το τελος δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο κατ'εμε.Χωρις να ειναι ΄΄φανταχτερο΄΄, προσωπικα με εστειλε.Γενικα το τελευταιο μερος.

 

Πήγε να ξεφύγει απ' το κλισέ, αλλά με τον τρόπο που το παρουσιάσαν έγινε ακριβώς αυτό που αποφάσισαν να αποφύγουν. Το έχω πεί χίλιες φορές και δεν έχει νόημα να το ξαναλέω, εξαιρετικό παιχνίδι αλλά το τέλος του ήταν κάτω των προσδοκιών μου, όπως και αυτό του GTA V (αλήθεια PDS πες μας εντυπώσεις τώρα που το τερμάτισες), γενικά τα κατευχαρηστήθηκα και τα δύο, και το TLOU θα παιχτεί τουλάχιστον άλλες δύο φορές σε Normal και Hard +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πλέον ρε συ, ό,τι περιέχει ζόμπια προβλέψιμο είναι :P τόσες ταινίες, σειρές, παιχνίδια έχουμε δει που άνετα ξέρουμε την συνέχεια κάθε σκηνής.

Το γεγονός ότι η ιστορία είναι προβλέψιμη όμως δεν είναι απαραίτητα κακό. Είναι το πακέτο που μετράει. Αν δλδ το παιχνίδι έχει και το κατάλληλο soundtrack και πανέμορφα γραφικά όπως διαβάζω, τότε όλα δένουν καλύτερα. Και ειδικά για μένα που είμαι zombie-fan από εποχής Resident Evil (1) δεν με χαλάει καθόλου το στόρι.

Το gameplay του μπορεί να ήταν προβλέψιμο με pattern δωματίου με ληστές-platforming-δωματίου με infected, αλλά τα mechanics του ήταν τόσο fluid που δεν σε εκνεύριζε η ροή. Το Uncharted ήταν πολύ πιο προβλέψιμο και απλοϊκό και το αποθέωναν (κακώς). Η ND θα πρέπει να βγάζει αναλόγου ωριμότητας παιχνίδια απο εδώ και πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε να ξεφύγει απ' το κλισέ, αλλά με τον τρόπο που το παρουσιάσαν έγινε ακριβώς αυτό που αποφάσισαν να αποφύγουν. Το έχω πεί χίλιες φορές και δεν έχει νόημα να το ξαναλέω, εξαιρετικό παιχνίδι αλλά το τέλος του ήταν κάτω των προσδοκιών μου, όπως και αυτό του GTA V (αλήθεια PDS πες μας εντυπώσεις τώρα που το τερμάτισες), γενικά τα κατευχαρηστήθηκα και τα δύο, και το TLOU θα παιχτεί τουλάχιστον άλλες δύο φορές σε Normal και Hard +.

Ενταξει διαφωνω με το τελος και το εχω ξαναπει,για μενα ηταν το καλυτερο δυνατο.

Στο GTA δεν εμεινα τοσο στο τελος ,οσο στο οτι το διασκεδασα.Δεν ειναι παιχνιδι που θα σταθω στο τελος του δλδ.Οχι δεν τρελαθηκα κιολας αν με ρωτας,αλλα δεν ειναι αυτο που μου εμεινε απο το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν για μενα.

 

ο Θανατος ενος εκ των 2

 

Αυτό θα ήταν περίπτωση κακού-προβλέψιμου τέλους όντως.

 

Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι

 

από νωρίτερα, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, από εκεί πριν τις καμηλοπαρδάλεις, αρχίζει η ατμόσφαιρα και το ύφος να βαραίνει πολύ, και σε συνδυασμό με την αλλαγή της Ελλης σου δίνει hint του τι πρόκειται να γίνει. Ετσι όπως έχουν παρουσιάσει όμως τον Τζόελ και το ψυχολογικό βάρος που κουβαλάει και πώς έχει επιρρεαστεί από τη σχέση που έχει αναπτυχθεί με την Ελλη, εγώ ήμουν σίγουρος ότι δε θα την άφηνε να πεθάνει. Δε θα ταίριαζε στο ψυχολογικό του προφίλ καθόλου. Αυτό που του ταίριαζε να κάνει είναι ακριβώς αυτό που έκανε. Και που της είπε ψέματα μετά, και που η Ελλη το υποψιάστηκε και τον έκανε challenge (και που κλείνει λίγο μετέωρο, χωρίς να είσαι σίγουρος αν η Ελλη τον πιστεύει ή απλώς το καταπίνει, ούτε αν και τι σημαίνει αυτό - εφόσον η Ελλη είναι φορέας, μπορεί ή δεν μπορεί να μολύνει άλλους, για παράδειγμα; Καταδίκασε ο Τζόελ τον εαυτό του - και σε δεύτερο επίπεδο την ανθρωπότητα - με τραγικά ειρωνικό τρόπο να ξαναζήσει χειρότερα την απώλεια που δεν άντεξε να ζήσει ξανά σώζοντας την Ελλη; )

 

 

Γενικά, είναι άψογα στημένο και γραμμένο το τέλος, καλύτερα δε γινόταν. Γι' αυτό λέω ότι το να είναι κάτι προβλέψιμο - γιατί όλα αυτά που έγιναν ήταν προβλέψιμα με την έννοια ότι ήταν τα μόνα που έστεκαν  - δεν είναι απαραίτητα κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω απολυτα με την αναλυση σου.

Πριν εγραψα οτι δεν πηγε σε φανταχτερο-προβλεψιμο τελος και εννοουσα οτι δεν πηγε στα σιγουρα φθηνα χαρτια που πανε τα περισσοτερα παιχνιδια, αλλα εδωσε αυτο που επρεπε.Mε αυτην την εννοια ναι ειναι προβλεψιμο τελικα ,πιστο σε αυτα που εβλεπες μεχρι εκεινη την στιγμη και καλα εκανε και δεν το χαλασε στο τελος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν ήμουν ο μόνος. Ωραία ανάλυση για το τέλος VoleMaulder. Μου αρέσει ο τρόπος που παρουσιάζεις τις απόψεις σου για τα παιχνίδια. Βλέπεις πέρα από τα προφανή και σχολιάζεις πράγματα που πολλές φορές περνάνε απαρατήρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Last of Us is the most critically (but not reader) awarded videogame in history

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=757631

 

Των readers ειναι λογικο να μην ειναι καθως δεν ειναι multiplatform.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Last of Us is the most critically (but not reader) awarded videogame in history

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=757631

 

Των readers ειναι λογικο να μην ειναι καθως δεν ειναι multiplatform.

Μην το δει κανένα xbox fanboy αυτό γιατί θα αρχίσουν τα περί sonygaf....... κτλ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις ακομα και στο sonygaf υπαρχουν αρκετα ατομα(ps fans) που λενε το tlou υπερτιμημένο και αρκετα πραγματα απο αυτα που ειπα και εγω. Fanboy οταν εισαι και υπερασπιζεσαι μια κονσολα δεν ειναι αναγκη να σου αρεσουν ολα τα games που βγαζει οπως και μπορεις να αναγνωρισεις ενα πολυ καλο παιχνιδι στην αντιπαλη πλατφορμα, δεν νομιζω οτι εδω εχουμε τοσο φανατικα fanboys να ζηλευουν το tlou και να λενε αρνητικα πραγματα επίτηδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...