Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις για παραδειγμα στον ιδιο υπολογιστη τον chrome και τον comodo dragon που ειναι φιλοσοφιας chrome. Και εισαι συνδεδεμενος και στους δυο browsers με το google account. Ο,τι αλλαγη κανεις στον ενα browser, αυτοματα γινεται και στον αλλο, ειδικα σε ο,τι αφορα τις διαγραφες. Σβηνεις ενα extension απο τον chrome, την επομενη φορα που θα ανοιξεις τον comodo dragon θα ειναι σβησμενο και απο εκει.

 

Το ιδιο συμβαινει και εαν μπαινεις απο αλλο υπολογιστη ή κινητο και κανεις αλλαγες. Συγχρονιζονται αυτοματα. Βεβαια υπαρχει επιλογη, ωστε διαλαγεις εσυ τι να συγχρονιζεται. Ξεδιαλαξε τα extensions να δεις μπας και στρωσει.

 

Ισως να ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη " clear data from hosted apps " ; Αν και δε νομιζω οτι φταιει αυτο.. Πανε settings, advanced, privacy, clear browsing data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... Ξεδιαλαξε τα extensions να δεις μπας και στρωσει.

...Ισως να ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη " clear data from hosted apps " ; 

Με το πρωτο δεν εγινε τιποτα και 

σχετικα με το δευτερο δεν ηταν ενεργοποιημενη αυτη η επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το comodo dragon : http://www.comodo.com/home/browsers-toolbars/browser.php

 

Κανε συγχρονισμο με το chrome που εχεις, ωστε να αποθηκευτουν ολα τα extensions, bookmarks, history κτλ..

 

Ξεκινα να χρησιμοποιεις το comodo dragon μονο. Εαν δε σου δημιουργησει καποιο προβλημα, τοτε σβησε το chrome και κρατα αυτον. Ειναι μια πιο γρηγορη και ασφαλης εκδοση του, για εμενα πολυ καλυτερος browser. Και το καλο οτι δε καταλαβαινεις καμια διαφορα στυλιστικα, ιδια εμφανιση σχεδον, ιδιες ρυθμισεις.

 

Επελεξε και τους comodo dns servers και εισαι κομπλε!

 

 

Εαν σου κανει το ιδιο προβλημα και στο comodo dragon, τοτε κατι αλλο παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Chrome είναι ο πιο γρήγορος νομίζω αν και μετά από ένα benchmark που έκανα δείχνει τον νέο internet explorer των windows 8 να είναι πολύ πιο γρήγορος αλλά δεν με νοιάζει.

Όσο για τον firefox στο linux σε 64bit διανομή που το τέσταρα είναι απλά απογοήτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ Luxx.

Το προβλημα με το extension που ειπα πριν, οτι δεν εγκαθισταται, ειναι μαλλον επειδη δεν βρισκεται στο google web store(μαλλον?)

Αρα, ουτε στο comodo γινεται να το χρησιμοποιησω.(ε?)

 

Δοκιμασα για λιγο το comodo. Παρομοιος με τον chrome.

(δεν μου φανηκε πιο γρηγορος,μαλλον λιγο πιο αργος-αλλα τον χρησιμοποιησα μονο 10' οποτε το συμπερασμα μου ειναι λιγο βιαστικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο chrome πιο σταθερος απ τον firefox που freezαρει στο ακυρο (17,18) 16 οχι

 

[paranoia mode]

τι γινεται ομως με τα δεδομενα μας, δεν εχω να φοβηθω κατι αλλα απ' την αλλη δεν εχω ορεξη η google να "μαθαινει" τα παντα.

[/paranoia mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ωραιος ο chrome πιο σταθερος απ τον firefox που freezαρει στο ακυρο (17,18) 16 οχι

 

 

δοκιμασε με ενα καθαρο προφιλ.

 

βασικα το ιδιο λαθος κανουν ολοι οι απλοι users. χρησιμοποιουν ενα default προφιλ, το οποιο με το περασμα του χρονου γινεται bloated/corrupted.

οταν αρχισει να εχουν προβληματα κατα το σερφαρισμα, ριχνουν το φταιξιμο στο browser.

αντι ομως να δοκιμασουν ενα καθαρο προφιλ να δουν αν φευγει το προβλημα, βαζουν αλλο browser  ο οποιος φυσικα θα τρεξει την πρωτη φορα σε ενα καινουργιο,καθαρο προφιλ.

οποτε αυτοι συμπεραινουν οτι εφταιγε ο παλιος browser αφου στον καινουργιο δεν υπαρχει το προβλημα.

 

ομως στη συνεχεια περναει ο χρονος, το νεο προφιλ παλιωνει και ο νεος browser αρχιζει να "βγαζει" αλλα προβληματα. οποτε θα δοκιμασουν αλλο browser.

και αυτος ο κυκλος διαιωνιζεται.

 

πριν αλλαξετε browser, δοκιμαστε ενα καθαρο προφιλ. 90% το προβλημα θα φυγει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Chrome σε κάποιες φόρμες δε θυμάται το ιστορικό και όταν κάνω εκεί διπλό κλικ ή κάνω μία καταχώρηση που έχει ξαναγίνει δεν εμφανίζεται. Δεν έχω παντού αυτό το πρόβλημα μόνο σε λίγες συγκεκριμένες φόρμες. Στις ίδιες φόρμες με Firefox το πρόβλημα δεν υπάρχει. Μπορώ να κάω κάτι για να "θυμάται" ο Chrome και σε αυτές τις φόρμες;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε το Lastpass.

Σε ευχαριστώ, extensions έχω μόνο 1-2 και δε θα ήθελα να τα αυξήσω.

Γιατί ενώ ο Chromium θυμάται γενικά φόρμες δε θυμάται τη συγκεκριμένη την οποία ο Firefox θυμάται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο chromium ειναι in development browser, οποτε bugs ειναι αναμενομενα.

κανε update στην τελευταια του build,τρεξε ενα καθαρο προφιλ, επιβεβαιωσε οτι εχεις ενεργοποιημενο το autofill στα settings και δες αν το προβλημα εχει διορθωθει.

αν οχι, βαλε το lastpass θα σε γλυτωσει απο πολλους πονοκεφαλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...