Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα !! Έχω κάποια θέματα με το chrome  εδώ και καιρό ! Έχω τα windows 7 και ενώ είχα εγκαταστήσει το chrome και λειτουργούσε κανονικά μια μέρα στο άκυρο το πάτησα να ανοίξει και δεν άνοιγε και μου κόλλησε και όλο τον υπολογιστή και δεν ξανανοιξε γιατι καθε φορα μου εκανε το ιδιο πραγμα ! Προσπαθησα να το κάνω απεγκατασταση και να το ξαναβαλω στο  laptop μου αλλα πάλι τα ιδια ! Μήπως ξέρει κανεις τι μπορεί να έχει γίνει και να συμβαίνει αυτο? Επίσης πριν λίγο καιρό είχα κάνει format στον υπολογιστή μου και πριν το format μου έκανε τα ιδια ! :fear:

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήταν πολυ χρήσιμο !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !! Έχω κάποια θέματα με το chrome  εδώ και καιρό ! Έχω τα windows 7 και ενώ είχα εγκαταστήσει το chrome και λειτουργούσε κανονικά μια μέρα στο άκυρο το πάτησα να ανοίξει και δεν άνοιγε και μου κόλλησε και όλο τον υπολογιστή και δεν ξανανοιξε γιατι καθε φορα μου εκανε το ιδιο πραγμα ! Προσπαθησα να το κάνω απεγκατασταση και να το ξαναβαλω στο  laptop μου αλλα πάλι τα ιδια ! Μήπως ξέρει κανεις τι μπορεί να έχει γίνει και να συμβαίνει αυτο? Επίσης πριν λίγο καιρό είχα κάνει format στον υπολογιστή μου και πριν το format μου έκανε τα ιδια ! :fear:

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήταν πολυ χρήσιμο !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

ιος μηπως ?? εαν δεν εχει antivirus κανεις μεγαλο λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιος μηπως ?? εαν δεν εχει antivirus κανεις μεγαλο λαθος

Βασικά μου τα είχαν βάλει πολύ πρόσφατα τα windows 7 στο laptop μου και η αλήθεια είναι και το λάθος μου ότι δεν κοίταξα να δω αν μου έχουν βαλει καποιο antivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες αναβάθμισα τον Chrome στην τελευταία έκδοση που υπάρχει για Linux (26.0.1410.43) και παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα ο Flash Player.

Συγκεκριμένα ο ήχος έχει σπασίματα και κολλήματα ενώ το video δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα, έχει ο chrome "smooth scrolling" και αν έχει, πώς ενεργοποιείται;

εγω ψαχνοντας να βρω τι ειναι το smooth scrolling πετυχα πανω σε αυτο

http://matthewsabia.com/enable-smooth-scrolling-in-google-chrome-and-firefox/

δεν ξερω εαν σε βοηθαει αλλα μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το smooth scrolling ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα, έχει ο chrome "smooth scrolling" και αν έχει, πώς ενεργοποιείται;

 

Έχει ο Chrome ενσωματωμένη λειτουργία για smooth scrolling. Πήγαινε στο chrome://flags/ και ενεργοποίησε την επιλογή smooth scrolling.

 

Πιο καλό από άποψη λειτουργικότητας όμως είναι αυτό το add-on

 

Chromium Wheel Smooth Scroller

 

Έχει περισσότερες ρυθμίσεις και επίσης την λειτουργία bouncy edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ψαχνοντας να βρω τι ειναι το smooth scrolling πετυχα πανω σε αυτο

http://matthewsabia.com/enable-smooth-scrolling-in-google-chrome-and-firefox/

δεν ξερω εαν σε βοηθαει αλλα μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το smooth scrolling ?

Το "smooth scroll" είναι η ομαλότερη (όχι σπασμωδική δηλαδή) κύληση μιας σελίδας ενός site. Η κύληση γίνεται όταν ρολάρουμε τη ρόδα του mouse για να πάμε χαμηλότερα στη σελίδα και όπως και ο chrome που έμαθα τώρα, έτσι και ο firefox έχουν ρύθμιση αλλά και add ons γι αυτό.

 

Έχει ο Chrome ενσωματωμένη λειτουργία για smooth scrolling. Πήγαινε στο chrome://flags/ και ενεργοποίησε την επιλογή smooth scrolling.

 

Πιο καλό από άποψη λειτουργικότητας όμως είναι αυτό το add-on

 

Chromium Wheel Smooth Scroller

 

Έχει περισσότερες ρυθμίσεις και επίσης την λειτουργία bouncy edge.

Δοκίμασα και τις δυο προτάσεις σου και κατέληξα στο add on. Ομαλότερο το scroll του... σ' ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, εχει κανενα θεμα ο chrome με memory leaks η κατι τετοιο?? Εχω 8gb ram και χτυπαω 75% memory usage μονο με chrome και hwmonitor/cpuid ανοιχτα ειναι φυσιολογικο?? Εχω πολλα tabs ok αλλα μου φαινεται αρκετο και παλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιολογικο ειναι. το Chrome ως multi-process application ειναι αρκετα μνημοβορο, ειδικα αν ανοιγεις πολλα tabs και χρησιμοποιεις αρκετα addons.

το μονο που μπορει να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις addons οπως το adblock plus, flashblock και ghostery, ωστε να ελαφρυνεις τις σελιδες οσο γινεται απο την σαβουρα που εχουν.

επισης αφησε ενεργοποιημενο μονο το adobe flash plugin, τα υπολοιπα (java, silverlight, shockwave, wmp,κτλ) δεν θα τα χρειαστεις σχεδον καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο chrome://plugins δεν υπαρχει κανενα απο αυτο μονο το adobe flash, τα εχω αυτα τα add ons και γενικα δεν χρησιμοποιω πολλα extensions. Υπερβολικο και παλι μου φαινεται να τρωει τοσο πολυ αλλα anyway thnx για τις συμβουλες.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...