Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KilliK σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω, όταν πρόκειται για την ίδια έκδοση πχ την τελευταία σταθερή 24.0.1312.56, υπάρχουν διαφορές στις επιδόσεις (ταχύτητα, μνήμη) μεταξύ Chromium και Chrome;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι, ο Chrome ειναι πιο γρηγορος και λιγοτερο μνημοβορος απο οτι ο Chromium.

αν ομως σε ενδιαφερει η ταχυτητα, βαλε τον Comodo Dragon,βασιζεται στον Chromium αλλα ειναι ταχυτερος απο τον Chrome/Chromium.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες ;)

 

Υπάρχουν πολλές σελίδες, ειδικά αυτές που ασχολούνται με ειδήσεις, νέα κλπ, οι οποίες σε κάθε επίσκεψή σου, ανοίγουν ένα παράθυρο, το οποίο σου ζητά να πατήσεις like στο facebook για να μην εμφανίζεται. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσει κανείς αυτά τα παράθυρα;

 

EDIT: Υπάρχει, και λέγεται better pop up blocker ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει, και λέγεται better pop up blocker ;)

 Επιχείρησα να το βάλω στον Chrome και μόλις πατάω add, βγάζει αυτό το «σφάλμα»:

post-201720-0-64975300-1359223756_thumb.jpg

 

Καταλαβαίνει κανείς γιατί;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες ;)

 

Υπάρχουν πολλές σελίδες, ειδικά αυτές που ασχολούνται με ειδήσεις, νέα κλπ, οι οποίες σε κάθε επίσκεψή σου, ανοίγουν ένα παράθυρο, το οποίο σου ζητά να πατήσεις like στο facebook για να μην εμφανίζεται. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσει κανείς αυτά τα παράθυρα;

 

EDIT: Υπάρχει, και λέγεται better pop up blocker ;)

 

 

γιατι δεν βαζεις το adblock?

 

Το adblock το έχω ήδη και γενικά δεν ψαχνόμουν για κάτι άλλο. Απλά, βλέποντας το παραπάνω post, θυμήθηκα ότι αυτά παράθυρα περί like στο facebook, εμφανίζονται και σ' εμένα σε κάποιες σελίδες, αν και το adblock είναι ενεργοποιημένο. Εκτός κι αν οφείλεται σε κάποια ρύθμισή του που δεν έχω κάνει σωστά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταιο μηνα οποτε παω να μπω εδω στο insomnia, άλλα κ σε αλλες σελιδες κολαει για 20-30 δευτερολεπτα και μετα μπαίνω, αυτο δεν συνβαινει σε ολλες τις σελιδες.

 

Μετα σε αλλες σελιδες δεν με βαζει καθολου...πχ στο wehellas, και μου λεει οτι ¨η επισκεψη σε αυτον τον ιστοτοπο μπορει να προκαλεσει ζημια στον υπολογιστη μου", και σε αλλες σέρνεται... κολλάει τελείως...παιζει να εχει κολησει κανεναν ιο?

μου εχει σπασει τα @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταιο μηνα οποτε παω να μπω εδω στο insomnia, άλλα κ σε αλλες σελιδες κολαει για 20-30 δευτερολεπτα και μετα μπαίνω, αυτο δεν συνβαινει σε ολλες τις σελιδες.

αυτο το παθαινω κι εγω κυριως με το insomnia..κολλαει λιγο στην αρχη και μετα ξεκολλαει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ο Chrome ειναι πιο γρηγορος και λιγοτερο μνημοβορος απο οτι ο Chromium.

αν ομως σε ενδιαφερει η ταχυτητα, βαλε τον Comodo Dragon,βασιζεται στον Chromium αλλα ειναι ταχυτερος απο τον Chrome/Chromium.

 

Είναι σίγουρο αυτό; Δε βλέπω να αναφέρεται κάτι σε σχέση με ταχύτητα και μνήμη εδώ ούτε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αυτό; Δε βλέπω να αναφέρεται κάτι σε σχέση με ταχύτητα και μνήμη εδώ ούτε εδώ.

 

 

γιατι δεν κανεις δικα σου τεστς, για να βγαλεις το δικο σου συμπερασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε ίδια έκδοση 24.0.1312.69 για linux:

 

Μόλις άνοιξε χωρίς φορτωμένη σελίδα

Chrome 122.4MB

Chromium 116.9MB

 

Με 1 σελίδα ανοιχτή (insomnia.gr)

Chrome 125.7MB

Chromium 120.4MB

 

Τα extensions ειναι τα ίδια.

 

Τι άλλο να συγκρίνω;

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικα μου αποτελεσματα ειναι λιγο διαφορετικα:

 

κανενα tab ανοιχτο:

 

ERXQEAr.png

v8XnIkq.png

 

ενα tab ανοιχτο (insomnia.gr):

 

N6AHTJ3.png

EDbmLzy.png

 

τα extensions ειναι ακριβως τα ιδια με τις ιδιες ρυθμισεις, η μονη διαφορα ειναι οτι στον Chrome εχω ενεργοποιημενα 12 plugins ενω στον Chromium μονο 3 (flash/shockwave/addon plugin) και επισης ο Chrome εχει στην bookmark database του

πανω απο 1000 bookmarks, ενω ο Chromium γυρω στα 100.

 

τα συμπερασματα δικα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...