Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προφανώς και μπορεί να απαγορεύσει κάτι τέτοιο

 

Άρα η MS θα επιτρέπει exclusives στο Scorpio, αλλά η Sony θα τα απαγορεύει στο Neo. Θα έχει ενδιαφέρον να το δούμε στην πράξη αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony σαν 1st/2nd party publisher θα μπορεί να το κάνει αυτό (και είναι απόλυτα λογικό). Είμαι περίεργος, όμως, να δω με ποιόν τρόπο θα απαγορεύσει σε κάποιον 3rd-party publisher να κυκλοφορήσει κάποιο game αποκλειστικά στο Neo. Ειδικά όταν η MS δεν έχει αναφέρει αντίστοιχα ότι δεν θα κυκλοφορούν exclusives στο Scorpio.

 

Θα έχει ενδιαφέρον η φετεινή χρονιά, console-wise.

Μα ακριβως αυτο λεμε οτι δεν προκειτε να το κανει γιατι και δεν την συμφαιρει να το κανει και να χασει 40-50 εκατομυρια χρηστες που εχουν αγορασει τη κονσολα της αλλα και δεν το θελει και το εχει πει και η ιδια.

 

Και πιστευω ουτε η ms θα το κανει αυτο γιατι αυτοματα αυτη θα αναιρεσει 10-20 εκατομυρια χρηστες που αγορασαν τη κονσολα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador εδώ είσαι.

 

How PlayStation 4K Neo and the original PS4 will co-exist

 

Sony is very keen on developers supporting both systems simultaneously, and is motivating developers to ensure that there is Neo support in all PS4 titles from Q4 onwards this year. It's also firm on unifying the platforms with little or no exceptions:

Neo-only or PS4-only games are not permitted (remember that Neo can still run unenhanced titles - developers are simply prohibited from locking out audiences of either console).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι λογικο ρε παιδια οποιαδηποτε εταιρια κανει κατι τετοιο δηλαδη να βγαλει παιχνιδια αποκλειστικα στις νεες εκδοσεις κονσολων της αναιρωντας τις παλιοτερες κονσολες πολυ απλα θα αυτοκτονήσει πολυ συντομα και θα φαει το κραξιμο της αρκουδας και πιστευω θα ειναι απολυτως σωστο και λογικο να φαει το κραξιμο της αρκουδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε νομίζω πως συμφέρει κάποια εταιρία να βγάλει τίτλο μόνο για το ΝΕΟ, χάνει αμέσως 40εκ. πιθανούς πελάτες.

 

Μα ακριβως αυτο λεμε οτι δεν προκειτε να το κανει γιατι και δεν την συμφαιρει να το κανει και να χασει 40-50 εκατομυρια χρηστες που εχουν αγορασει τη κονσολα της αλλα και δεν το θελει και το εχει πει και η ιδια.

 

Μην σκέφτεστε με δεδομένα 2017, όταν θα πρωτοκυκλοφορήσει το Neo. Σκεφτείτε πως θα μπλοκάρει τους 3rd-party 1-2 χρόνια αργότερα όταν το Neo θα έχει πουλήσει 5, 10 ή 25 εκατομύρια κομμάτια, ενώ το PS4 θα είναι εντελώς στάσιμο (σε πωλήσεις).

 

 

 

Malthador εδώ είσαι.

 

How PlayStation 4K Neo and the original PS4 will co-exist

 

Sony is very keen on developers supporting both systems simultaneously, and is motivating developers to ensure that there is Neo support in all PS4 titles from Q4 onwards this year. It's also firm on unifying the platforms with little or no exceptions:

Neo-only or PS4-only games are not permitted (remember that Neo can still run unenhanced titles - developers are simply prohibited from locking out audiences of either console).

 

Άρα επιβεβαιώνομαι. Γράφει «keen» και «motivating», δεν γράφει πουθενά ότι θα τους το απαγορεύει. Θα είναι στην διακριτική ευχέρια του publisher από εκεί και πέρα.

 

Άκυρο, τα μισά διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση οτι ειπε η sony δεν προκειτε να κυκλοφορησει παιχνιδι που θα ειναι αποκλειστικο μονο στο ps4 neo και οχι στο ps4 classic γιατι πολυ απλα αν κανει κατι τετοιο η sony θα φαει το κραξιμο της αρκουδας και θα ξενερωσει τρελλα ο κοσμος των 40-50 εκατομυριων που εχει αγορασει το ps4 classic.

 

Και πιστευω ειναι απολυτως φυσιολογικο ολα τα παιχνιδια να κυκλοφορουν και στις δυο εκδοσεις ps4.

 

βρε δεν ειναι το θεμα αν θα κυκλοφορούνε και στο ps4, αλλά το θέμα ειναι πως στο ps4 θα τρέχουν σε χαμηλοτερη ανάλυση, με χειροτερο frame rate και γραφικά. 

 

δεν μπορει στο ps4 neo να μην έχουν μια σημαντική βελτίωση τα παιχνιδια, τέτοια ώστε να σπρώχνει κοσμο να αφήσει κατα μέρος το ps4 και να πάρει ps4 neo.

 

πάντως το τι θά κάνει η sony δεν εξαρταται μονο απο αυτή, πχ αμα η microsoft κυκλοφορεί παιχνιδια μονο στο scorpio θα το πράξει και η sony για το ps4 neo, ειδικά αφού έχει μια σεβαστή βάση χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι το βλεπεις λαθος μα εντελως λαθος.

Να στο εξηγησω λιγο:

Εισαι μια εταιρια και εχεις βγαλει 2 προιοντα με 3 χρονια διαφορα το ενα απο το αλλο και το πρωτο εχει πουλησει 40-50 εκατομυρια κομματια και το αλλο μετα απο τα 2 χρονια κυκλοφοριας του πουλησε αλλα 20-30 εκατομυρια θα κατσεις να βγαζεις παιχνιδια αποκλειστικα για την ποιο νεα κονσολα με τα μολις 20-30 εκατομυρια κομματια ή θα βγαζεις και για τις δυο κονσολες με συνολο 50-70 εκατομυρια κομματια?

 

Και αν θες να το παρουμε και απο την πλευρα των game dev τι θα προτημησουν οι game dev να βγαλουν ενα παιχνιδι αποκλειστικο για 20-30 εκατομυρια κονσολες ή για 50-70 εκατομυρια?

 

Ποιο απο τα δυο θα πουλησει περισσοτερο ειδικα αν το παιχνιδι ειναι πολυ καλο?

 

Σκεψου το ετσι και εγω σχεδον το υπογραφω οτι καμια απο τις δυο εταιριες δεν προκειτε να κυκλοφορησει αποκλειστικα ενα παιχνιδι μονο στη νεα εκδοση της κονσολας της και οχι στην παλια.

 

Εξου και οι δυο εταιριες λενε τις νεες τους κονσολες xbox one scorpion & ps4 neo και οχι xbox two & ps5.


βρε δεν ειναι το θεμα αν θα κυκλοφορούνε και στο ps4, αλλά το θέμα ειναι πως στο ps4 θα τρέχουν σε χαμηλοτερη ανάλυση, με χειροτερο frame rate και γραφικά. 

 

δεν μπορει στο ps4 neo να μην έχουν μια σημαντική βελτίωση τα παιχνιδια, τέτοια ώστε να σπρώχνει κοσμο να αφήσει κατα μέρος το ps4 και να πάρει ps4 neo.

Ναι αυτο θα συμβαινει αφου στην ουσια αυτος ειναι ο σκοπος που θα κυκλοφορησουν νεες κονσολες και οι δυο εταιριες και κανενας αλλος αλλα μην φανταστεις οτι θα εχεις τις απιστευτα τρελες διαφορες.

 

Π.χ.:

Αν στο ps4 classic το παιχνιδι τρεχει στα 1080p@30fps στο ps4 neo θα τρεχει στα 1080p@60fps κατι τετοιο οχι να κυκλοφορησει ενα παιχνιδι στο ps4 classic 720p@30fps και στο ps4 neo να κυκλοφορησει στα 1080p@60fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επειδή έχω το "κόμπλεξ" της τεχνολογίας, από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να παίξω το ίδιο ps4 game με καλύτερες τεχνικές επιδόσεις θέλω να την εκμεταλλευτώ. Οπότε θα πουλήσω αναγκαστικά το "παλιό" ps4, θα βάλω και άλλα 100-150 από τις οικονομίες και θα πάρω την αναβαθμισμένη έκδοση.. 

 

Δεν γουστάρω ούτε να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης της κονσόλας ούτε να δώσω αυτά τα έξτρα 150€.. θα προτιμούσα να έχω μείνει με την ίδια κονσόλα για 5-6 χρόνια συνεχόμενα, όπως έγινε και με το 360 που είχα προηγουμένως. Αλλά από τη στιγμή που κάνει αυτή τη κίνηση η sony με "αναγκάζει"..

 

Πιστεύω το ίδιο θα κάνει και πάρα πολύς κόσμος ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει nba 2k 2016 για plus members? μια χαρα.


ας μου εξηγησει καποιος αν ξερει, οταν εχει ενα παιχνιδι προσφορα για plus members, το κατεβαζω και το εχω ΟΣΟ εχω συνδρομη? και αν και οταν την αφησω να ληξει γεια σας το παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι θα το έχεις και ας λήξει η συνδρομή, απλά δεν θα μπορείς να παίξεις.

Όταν βάλεις πάλι συνδρομή θα μπορείς να παίξεις ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι θα το έχεις και ας λήξει η συνδρομή, απλά δεν θα μπορείς να παίξεις.

Όταν βάλεις πάλι συνδρομή θα μπορείς να παίξεις ξανά.

να σαι καλα φιλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

που να ξέρω..δε βγαίνει :P

πίστεψε με αν έβγαινε θα χα πάρει 7200..

 

 

 

Μπορεί να χω την κονσόλα λιγότερο από μήνα,αλλά έχω κάνει την έρευνα μου,και ξέρω πολύ καλά τί παίζει με το hardware της.

Πόσο μάλλον απόταν μπήκα στο τριπάκι να αλλάξω σκληρό δίσκο.Και πίστεψε δε τα έγραψα από το κεφάλι.Ότι σας ποσταρα είναι με έρευνα κάποιων ημερών και μάλιστα όσο πιο αναλυτική μπορούσα.

 

sata2 φοράει το PS4,τώρα εσύ μπορείς να λες ότι θέλεις βέβαια..Και να ποστάρεις όσες φορές την λέξη "κουκουρούκου" θέλεις

Όπως και αν σε χαλάνε οι μετρήσεις,κάνε τις δικές σου,δείξε μας,τεκμηρίωσε την άποψη σου και μετά μιλάμε.

Επίσης μάλλον δε κατάλαβες που αναφέρεται το "ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ",πάντα για εδώ μιλάμε για τιμή-απόδοση.

 

 

και για να μιλάμε πάντα χειροπιαστά,άλλη μια απόδειξη

Does PS4 have a SATA 2 or SATA 3 port?

 

Μπορεί να διαβάζω και λάθος,δε ξέρω.

 

από κει και πέρα ο καθένας έχει τα λεφτά του και τα διαχειρίζεται όπως θέλει.

Να στην τεκμηριωσω???oτι ta sata 2 controller δεν κατασκευαζονται πια???anyway ξαναλεω αν η sony για οποιοδηποτε λογους εχει perfomance sata 2 ειναι θεμα προφανως διαφορων παραμετρων...Οπως κ οτι ευκολα η sony μπορουσε να βαλει 7200rpm δισκο αλλα δεν το κανε λογω θερμοτητας...αυτα λεει η δικια μ ερευνα...Τωρα το τιμη-αποδοση που λες δεν διαφωνω με το δεν αξιζει διαφωνω αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

edit επισεις αμα δεις στ link που εδωσες ο τυπος λεει goes up που μεταφραζεται σε πηγαινει μεχρι.....πιανει δλδ ταχυτητες μεχρι sata 2 οχι οτι ειναι sata 2 το port

Επεξ/σία από aterlakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυκλοφόρησε το PS4, είχε ήδη ξεπερασμένο υλικό και ο πρώτος ένας-ενάμισης χρόνος ζωής του αναλώθηκε σε επανακυκλοφορίες παιχνιδιών της προηγούμενης γενιάς. Η απάντηση της Σόνι σε αυτό ήταν να μεταφέρει το βάρος στον καταναλωτή ο οποίς καλείται τώρα να πληρώσει δύο κονσόλες αντί για μία. Τα ίδια ισχύουν και για τη Μάικροσοφτ.

 

Πολύ αμφιβάλλω για το αν δεν θα υπάρξουν παιχνίδια αποκλειστικά και μόνο για τις νέες κονσόλες. Το ιστορικό παράδειγμα του Mega CD/Sega CD άλλα λέει.

 

Και γενικότερα, δεν είναι καθόλου θεμιτό να απαξιώνεται τόσο σύντομα ένα προϊόν για το οποίο πόσα εκατομμύρια άνθρωποι ξόδεψαν 300-400 ευρώ/δολάρια/λίρες ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παντα μα παντα συγκρινετε τις κονσολες με τα pc?

Παντα οι κονσολες θα εχουν ξεπερασμενο hardware γιατι δες σε τι συχνοτητα κυκλοφορουν νεες καρτες γραφικων στα pc και πεστε μου μετα αν μια κονσολα που μεχρι τωρα ειχε διαρκεια ζωης 5-7 χρονια ειναι ξεπερασμενη ή οχι.

 

Αλλα το ξαναλεω δεν υφιστατε καν σαν συγκριση κονσολα vs gaming-pc ειναι σαν να μου συγκρινεις μηλο με αχλαδι.

Συγκρινετε?

 

Δεν προκειτε να κυκλοφορησει καμια απο τις δυο εταιριες αποκλειστικα παιχνιδια στις νεοτερες εκδοσεις κονσολων τους και οχι στις παλιοτερες.

Δεν υπαρχει περιπωση να κανουν κατι τετοιο γιατι θα ειναι σαν να λενε οτι θελουμε να αυτοκτονησουμε και να πανε να γ..... οσοι μας προτημησαν και πηραν τη παλιοτερη εκδοση της κονσολας μας και πιστεψε δεν ειναι καιροι για να εχουν τετοιου ειδους πολυτέλειες γιατι δεν αγορασει τοσο πολυ οσο παλιοτερα κονσολες ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...