Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αρχίσεις με τι ; Με μηχανικό mod ? 

 

Για πιο λόγο να μη πας κατευθείαν σε ηλεκτρονικό που σου δίνει την ελευθερία να παίξεις με τα Watt, θερμοκρασία κ.τ.λ. ?

 

Δεν ξεκινώ τώρα το τσιγάρο. Έχω αρκετά ηλεκτρονικά με τα καλούδια που λες. Thx πάντως.

 

εχω την εντυπωση πως ειναι μονο για dripper φαση τα οποια δεν ειμαι φαν.

Ασε που δεν μπορω να καταλαβω πως και τι.Αφου στα περισσοτερα δεν υπαρχει ρυθμιση wattage πως το δουλευεις?Λογικα θα πρεπει να εχεις πολυ λιγα ωμ αντισταση και αυτο αποδιδει στο max (το οποιο λογικα σε μονη μπαταρια θα ειναι γυρω στα 75watt)?

 

Ειναι γενικα λιγο ποιο ομορφα και μικρα αλλα χανεις πολλα απο λειτουργιες...temp ρυθμιση watt (αν δουλευεις επισκεασιμο τα watt ειναι μεγαλο θεμα γιατι τα ohm παντα παιζουν λιγο πολυ).Αποψη μου ειναι πως το εχεις για εναλλακτικο/στυλ/να παιζεις.Ολα αυτα εχοντας στο νου οτι δουλευει οπως περιεργαψα παραπανω

 

 

https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/taking-the-next-step-regulated-mods-to-mech-mods.686545/

 

Δεν είναι μόνο για dripper. :)

Απλά δίνεις πιο άμεσα το ρεύμα και αυτό δίνει με την σειρά του διαφορετικό άτμισμα.

Thx για το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λέω να αρχίσω. Όχι λες;

μπααα...οι πρωτες 50 τζουρες ειναι καλες σε ατμοποιητη γυρω στα 0.8 - 1.1 ohm και 18650 μπαταρια..

μετα εχει τεραστια πτωση και θα κανεις 10 δευτερολεπτα τζουρα..θα βαρεθεις να περιμενεις να ζεσταθει το coil.

 

για 18500 , μεσα στην μερα θες 3 μπαταριες τουλαχιστον και για 18350 θες 4-5 για να βγαζεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

περασαν απο τα χερια μου , 4 μηχανικα. και με οτι συνδιασμο και να εκανα , παντα καπου θα ειχε μεγαλο μειονεκτημα.

(μεχρι και gus ειχα με επιχρυσους πολους που και καλα δεν κανει πολυ vdrop)

 

κερδιζει σε ομορφια , αλλα δεν ειναι πρακτικο , και παντα στο κεφαλι σου τρεχει η ιδεα μηπως γινει καμια στραβη και βραχυκυλωσει το μηχανικο και εχουμε τρεχαματα.

καλο θα ηταν να ειχαμε 4000-5000mah μπαταρια(και καμια 15Α) , και σε συνδιασμο με ενα kick , να τρεχαμε ολη μερα το μηχανικο χωρις vdrops και σε σταθερα watt/volt. αλλα κ εκει θα ειχες ενα mod τεραστιο..

 

δεν ξερω...νομιζω πεθανε η εποχη με τα μηχανικα , εκτος και αν θες να κανεις ultra low subohm , αλλα μεχρι κ εκει , περνεις ενα noisy cricket και ξεμπερδευεις.η περνεις / κανεις ενα κουτακι παραλληλο / σε σειρα και εισαι αρχοντας . οποτε ουτε για ultra low subohm δεν λεει σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος εμπειρια με Nebox, τοσο leak θα με τρελανει, αλαλ σε γευση και ντουμανι δε παιζεται kanger ftw

τα occ square coils ειναι για το μοντ η μονο τα μανισια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι βαμβακι χρησιμοποιεις discoboyminimal?

αυτο τον καιρο χρησιμοποιω cotton bacon, και μου χαρισε ενα φιλαρακι να δοκιμασω το ud, εκανα 2 στισηματα απ αυτο

εξαιρετικα και τα 2

 

το cotton bacon , απλα ειναι πολυ πυκνο , και θελει με ιδεα η ποσοτητα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τον καιρο χρησιμοποιω cotton bacon, και μου χαρισε ενα φιλαρακι να δοκιμασω το ud, εκανα 2 στισηματα απ αυτο

εξαιρετικα και τα 2

 

το cotton bacon , απλα ειναι πολυ πυκνο , και θελει με ιδεα η ποσοτητα ;)

Εννοείς πολύ λίγο για το cotton bacon? Αν δεν σου κάνει κόπο ποιο ud χρησιμοποιησες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα...οι πρωτες 50 τζουρες ειναι καλες σε ατμοποιητη γυρω στα 0.8 - 1.1 ohm και 18650 μπαταρια..

μετα εχει τεραστια πτωση και θα κανεις 10 δευτερολεπτα τζουρα..θα βαρεθεις να περιμενεις να ζεσταθει το coil.

 

για 18500 , μεσα στην μερα θες 3 μπαταριες τουλαχιστον και για 18350 θες 4-5 για να βγαζεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

περασαν απο τα χερια μου , 4 μηχανικα. και με οτι συνδιασμο και να εκανα , παντα καπου θα ειχε μεγαλο μειονεκτημα.

(μεχρι και gus ειχα με επιχρυσους πολους που και καλα δεν κανει πολυ vdrop)

 

κερδιζει σε ομορφια , αλλα δεν ειναι πρακτικο , και παντα στο κεφαλι σου τρεχει η ιδεα μηπως γινει καμια στραβη και βραχυκυλωσει το μηχανικο και εχουμε τρεχαματα.

καλο θα ηταν να ειχαμε 4000-5000mah μπαταρια(και καμια 15Α) , και σε συνδιασμο με ενα kick , να τρεχαμε ολη μερα το μηχανικο χωρις vdrops και σε σταθερα watt/volt. αλλα κ εκει θα ειχες ενα mod τεραστιο..

 

δεν ξερω...νομιζω πεθανε η εποχη με τα μηχανικα , εκτος και αν θες να κανεις ultra low subohm , αλλα μεχρι κ εκει , περνεις ενα noisy cricket και ξεμπερδευεις.η περνεις / κανεις ενα κουτακι παραλληλο / σε σειρα και εισαι αρχοντας . οποτε ουτε για ultra low subohm δεν λεει σημερα

 

Το παρήγγειλα το πρώτο μηχανικό να πω την αλήθεια περισσότερο από περιέργεια και για να δοκιμάσω τον K5 επάνω σε 4 mod.

 

iStick Pico

iPV5

LV Triade

Smowell Moore (αυτό παρήγγειλα)

 

Θέλω να δω ο ίδιος αν πραγματικά υπάρχουν διαφορές.

 

Κατά τα υπόλοιπα συμφωνώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρήγγειλα το πρώτο μηχανικό να πω την αλήθεια περισσότερο από περιέργεια και για να δοκιμάσω τον K5 επάνω σε 4 mod.

 

iStick Pico

iPV5

LV Triade

Smowell Moore (αυτό παρήγγειλα)

 

Θέλω να δω ο ίδιος αν πραγματικά υπάρχουν διαφορές.

 

Κατά τα υπόλοιπα συμφωνώ. :)

κανε λιγο μικροτερες αντιστασεις κατα 20% απ οτι εκανες σε ηλεκτρονικο mod.

και το μεγαλυτερο που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχεις οπτικα ΑΡΙΣΤΕΣ μπαταριες..οχι κομενα insulators και πλαστικα. ουτε καν τσακισμενα.

 

και μαθε να βιδωνεις / ξεβιδωνεις το mod σου γρηγορα :P stay calm αμα ερθει εκεινη η ωρα και ξεβιδωνε

Εννοείς πολύ λίγο για το cotton bacon? Αν δεν σου κάνει κόπο ποιο ud χρησιμοποιησες;

ναι βαζεις λιγο λιγοτερο cotton bacon , απ οτι ολα τα υπολοιπα βαμβακια , γιατι ειναι πυκνο.

 

το ud ειναι αυτο https://www.fasttech.com/product/2553100-authentic-ud-muji-organic-cotton-wick-for-rda-rta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε λιγο μικροτερες αντιστασεις κατα 20% απ οτι εκανες σε ηλεκτρονικο mod.

και το μεγαλυτερο που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχεις οπτικα ΑΡΙΣΤΕΣ μπαταριες..οχι κομενα insulators και πλαστικα. ουτε καν τσακισμενα.

 

και μαθε να βιδωνεις / ξεβιδωνεις το mod σου γρηγορα :P stay calm αμα ερθει εκεινη η ωρα και ξεβιδωνε

 

Ποιά είναι η πιο safe μπαταρία από άποψη χημείας;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπειρίες κανείς απο υγρά hexocell?

 

υπάρχει περίπτωση το υγρό να βγάζει νοκ-άουτ την αντίσταση σε χρόνο

λιγότερο απο το αναμμενόμενο?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπειρίες κανείς απο υγρά hexocell?

 

υπάρχει περίπτωση το υγρό να βγάζει νοκ-άουτ την αντίσταση σε χρόνο

λιγότερο απο το αναμμενόμενο?

 

Ευχαριστώ

 

Αν είναι από αυτά τα σκουρόχρωμα με σοκαλάτες κλπ, μπορεί να πιάσει πιο γρήγορα "κρούστα" η αντίσταση και να παίρνεις γεύση καμμένου (χωρίς να έχει καεί το βαμβάκι σου, απλά επειδή καίγεται αυτή η κρούστα) ή να παίρνεις υποτονική γεύση.

Και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του υγρού.

Μια "λύση" για το συγκεκριμένο είναι να κάνεις micro coils με αρκετά wraps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι από αυτά τα σκουρόχρωμα με σοκαλάτες κλπ, μπορεί να πιάσει πιο γρήγορα "κρούστα" η αντίσταση και να παίρνεις γεύση καμμένου (χωρίς να έχει καεί το βαμβάκι σου, απλά επειδή καίγεται αυτή η κρούστα) ή να παίρνεις υποτονική γεύση.

Και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του υγρού.

Μια "λύση" για το συγκεκριμένο είναι να κάνεις micro coils με αρκετά wraps.

 

vaporflask lite με cupa όταν βάζω τις αντιστάσεις SS δεν αντέχουν όταν βάζω τις clapton στα 1.5Ohm

περνάω 3 με 4 μέρες είναι λογικό αυτό;

 

"micro-coils με αρκετά wraps" εξήγησε το αν μπορείς σε παρακαλώ

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά είναι η πιο safe μπαταρία από άποψη χημείας;!!!

imr και inr.

αν θες πολλα ampere , για 0.08Ω και τετοια..τοτε πας σε μια απο αυτες lg hb2 , hb6 και sony vtc4

 

βασικα παρτε τα chart. ειναι οι TOP μπαταριες μεχρι και σημερα!

 

image.png

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για mod Ipv6x με κλειστά μάτια. Μικρό, διπλή μπαταρία, φτηνό, δουλεύει άψογα.

 

Ατμοποιητές, μεγάλη συζήτηση.

 

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι για να έχεις διαρροές, κάτι κάνει λάθος ο χρήστης.

100 ατμοποιητές έχω δουλέψει, διαρροές δεν είχα ποτέ. Δεν ξέρω τι εννοεί διαρροές ο καθένας βέβαια,

μια σταγονίτσα όταν τον γεμίζεις; Αδειάζει όλο το τανκ με κάποιο τρόπο; Να μην στάζει καθόλου ακόμα και αν τον αφήσεις πλαγιαστό

όλο το βράδυ;

 

Εγώ απλά κλείνω τις τρύπες του αέρα και το juice control αν έχει ο ατμοποιητής όταν τον γεμίζω και δεν τους αφήνω ποτέ στο πλάι,

ακόμα και αν είμαι έξω στον δρόμο δεν το πετάω απλά σε μια τσάντα π.χ., φροντίζω πάντα να κάθεται όρθιος. Ποτέ δεν έχασα ούτε σταγόνα κάνοντας αυτά τα 3 πράγματα.

+1 αυτο κανω κι εγω και διαρροή δεν εχω δει καθολου. Βεβαια αυτα τα 3 πραγματα δεν ειναι και οτι απλό, ειδικα να φροντίζεις να το εχεις σε όρθια σταση. Ουτε βασανο αλλα ουτε και απλό.

 

Άσχετο τωρα που διάβαζα εδω φαντάστηκα το τέλειο η.τ. στο μέλλον, μέγεθος μεγάλου bic αναπτήρα, αυτονομία 2-3 μερες, μηδενική διαρροή πεταμένο οπου θες και απόδοση τάξεως 100-150 ευρω σημερινά σετακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ψάχνει για αγορά από Ελλάδα και μέχρι 30 - 40 (μαξ) ευρώ, επισκευάσιμο, με καλή γεύση, σφιχτή σχετικά τζούρα (πχ το μαξ αέρα που θα έχει να είναι λιγότερο από το τέρμα ανοιχτό αέρα του cubis ή σαν του cubis). 

 

Δεν τον ενδιαφέρει η χωρητικότητα. Θέλει μονής αντίστασης μόνο.

 

Υπάρχει κάτι?

 

Aπό αυτούς παίζει να του κάνει κάποιος?

 

http://gc-shop.gr/ATOMIZERS/REPAIRABLE_ATOMIZERS/Smok-RSST-C-Rebuildable-Atomizer?sort=p.price&order=ASC

 

http://atmostar.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/bachelor-nano-rta/

 

http://atmostar.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/wismec-theorem-rta/

 

http://www.vapeclub.gr/?product=kayfun-mini-v3-styled-rta

 

http://www.vapeclub.gr/?product=genesis-did-clone

 

http://www.310.gr/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/hurrivane-rba-tobeco

 

http://www.310.gr/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/kayfun-mini-v3-tobeco

 

http://www.310.gr/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/kayfun-v5-tobeco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...