Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Και μόνο που τις κοιτάζω τόση ώρα έστω σε οθόνη κινητού κ δεν μπορώ να καταλάβω σημαίνει ότι βελτιώθηκε πολύ.  Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα η 3η αλλά είναι σχεδόν στην τύχη (κάτι δεν μου πάει καλά στο bokeh αλλά το πιο πιθανό να είναι απλά η ιδέα μου επειδή απλά κάτι ψάχνω με το ζόρι να βρω). 

Κάποια στιγμή αν θες γράψε ρηνσωστη απάντηση. Δεν μπορώ να ανοίξω σχόλια χωρίς χρήση εφαρμογής.

Η πρώτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Και μόνο που τις κοιτάζω τόση ώρα έστω σε οθόνη κινητού κ δεν μπορώ να καταλάβω σημαίνει ότι βελτιώθηκε πολύ.  Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα η 3η αλλά είναι σχεδόν στην τύχη (κάτι δεν μου πάει καλά στο bokeh αλλά το πιο πιθανό να είναι απλά η ιδέα μου επειδή απλά κάτι ψάχνω με το ζόρι να βρω). 

Κάποια στιγμή αν θες γράψε ρηνσωστη απάντηση. Δεν μπορώ να ανοίξω σχόλια χωρίς χρήση εφαρμογής.

Και εγώ αυτή διάλεξα στην ψιλοτύχη βέβαια. Ωστόσο διαβάζοντας τα σχόλια κατάλαβα γιατί δεν ήταν αυτή αλλά δε νομίζω πως ο περισσότερος κόσμος προσέχει τόσο πολύ τις εικόνες γενικότερα πλέον λόγω του τεράστιου όγκου φωτογραφιών που καταναλώνει καθημερινά. Για να δούμε πως θα πάει όλο αυτό :D 

44 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Η πρώτη.

Spoiler alert !!! :D  

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αν είναι η πρώτη τότε πέσαμε εντελώς έξω. Μετά την 3η θα έβαζα τη δεύτερη με τη λογική ότι τόση συμμετρία σε άγριο ζώο δύσκολο να πετυχε ο φωτογράφος.

Αφήνω στην άκρη λοιπόν τις σκέψεις για Κ1. Πάω να κάνω συνδρομή σε πρόγραμμα ΑΙ...😝😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω δει τα σχόλια θα έλεγα ότι για την πρώτη, ότι είναι ο ένοχος λόγω προοπτικής και του πως γυρνάει το κεφάλι..! Προσωπικά ήμουν ανάμεσα στην τρίτη και την πρώτη..! Αλλά πιο πιθανό μου φάνηκε η τρίτη..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα είναι η  1η.......αλλά δεν βάζω και στοίχημα!

Θα μας αλλάξει τα φώτα αυτή η ΑΙ.....

Μάλλον που θα ακολουθήσω το παράδειγμα  του @sakis444....ενας-ενας παιδιά, μην  σπρώχνετε...έχει για όλους. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pifilos είπε

Στα σχόλια λένε ποια είναι οπότε άμα θέλετε να μαντεψετε ανοίξτε με προσοχή. 

     Δεν βλέπω το όφελος πίσω από την αναζήτηση ποιάς εικόνας κλπ , πέρα βέβαια από το να πεισθώ για την χρησιμότητα μιάς τέτοιας εφαρμογής ( λειτουργίας ) και την αναζήτηση μιάς άτυπης τελειότητας σε τεχνικό επίπεδο γι' αυτό στρατολόγησαν και διάσημους ώστε να εξασφαλίσουν και το αισθητικό μέρος , ώστε να μην πέσει πολύ αμφισβήτηση συνολικά .

   Σαφώς και είναι χρήσιμο το post processing , όπου κάποιος γνωρίζει τι ακριβώς και σε ποιά σημεία πρέπει να επέμβει , για να διορθώσει πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ήξερε από πρίν ότι χρειάζονται επέμβαση . 

  Όσο για την προσέγγιση του είδους , βαράω όπως νάναι και στην συνέχεια χρησιμοποιώ κάτι με την μορφή " All in one corrector " όπου κανείς δεν θυμάται , τι τράβηξε , που το τράβηξε , για ποιό λόγο το τράβηξε , τι ήθελε να πει μ' αυτό που τράβηξε ......... σίγουρα θα καταφέρει να βελτιώσει διάφορα πράγματα , τουλάχιστον στα δικά του μάτια κι' αν πετύχει και κάμποσα λάϊκς με την παρουσίαση του δημιουργήματος του , τότε η επιτυχία είναι εξασφαλισμένη .

  Έτσι τελικά , κανείς δεν χρειάζεται να μάθει , ούτε να γνωρίζει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ f/5.6 και f/11 ........ ούτε καν σαν αριθμητικές τιμές . Πιστεύω ότι , με την πληθώρα τέτοιων βοηθητικών ψηφιακών εργαλείων , πολλοί θα έπρεπε να προβληματιστούν για την ανάγκη χρήσης φωτογραφικών dedicated συνόλων και εξοπλισμού γενικά , αφού ακόμη και ένα smartphone θα μπορούσε να βγάλει αποτέλεσμα + / - και το λέω χωρίς ειρωνική διάθεση , αλλά ούτε και κακία .

  Διευκρινίζω μόνον πως διαχωρίζω τις ανάγκες ενός επαγγελματία μ' αυτές ενός ερασιτέχνη , όπου ο πρώτος έχει σαφείς και ξεκάθαρες ανάγκες για την χρήση τέτοιων εργαλείων . 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Δεν βλέπω το όφελος πίσω από την αναζήτηση ποιάς εικόνας κλπ , πέρα βέβαια από το να πεισθώ για την χρησιμότητα μιάς τέτοιας εφαρμογής ( λειτουργίας ) και την αναζήτηση μιάς άτυπης τελειότητας σε τεχνικό επίπεδο γι' αυτό στρατολόγησαν και διάσημους ώστε να εξασφαλίσουν και το αισθητικό μέρος , ώστε να μην πέσει πολύ αμφισβήτηση συνολικά .

   Σαφώς και είναι χρήσιμο το post processing , όπου κάποιος γνωρίζει τι ακριβώς και σε ποιά σημεία πρέπει να επέμβει , για να διορθώσει πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ήξερε από πρίν ότι χρειάζονται επέμβαση . 

  Όσο για την προσέγγιση του είδους , βαράω όπως νάναι και στην συνέχεια χρησιμοποιώ κάτι με την μορφή " All in one corrector " όπου κανείς δεν θυμάται , τι τράβηξε , που το τράβηξε , για ποιό λόγο το τράβηξε , τι ήθελε να πει μ' αυτό που τράβηξε ......... σίγουρα θα καταφέρει να βελτιώσει διάφορα πράγματα , τουλάχιστον στα δικά του μάτια κι' αν πετύχει και κάμποσα λάϊκς με την παρουσίαση του δημιουργήματος του , τότε η επιτυχία είναι εξασφαλισμένη .

  Έτσι τελικά , κανείς δεν χρειάζεται να μάθει , ούτε να γνωρίζει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ f/5.6 και f/11 ........ ούτε καν σαν αριθμητικές τιμές . Πιστεύω ότι , με την πληθώρα τέτοιων βοηθητικών ψηφιακών εργαλείων , πολλοί θα έπρεπε να προβληματιστούν για την ανάγκη χρήσης φωτογραφικών dedicated συνόλων και εξοπλισμού γενικά , αφού ακόμη και ένα smartphone θα μπορούσε να βγάλει αποτέλεσμα + / - και το λέω χωρίς ειρωνική διάθεση , αλλά ούτε και κακία .

  Διευκρινίζω μόνον πως διαχωρίζω τις ανάγκες ενός επαγγελματία μ' αυτές ενός ερασιτέχνη , όπου ο πρώτος έχει σαφείς και ξεκάθαρες ανάγκες για την χρήση τέτοιων εργαλείων . 

  

Κάποιος που βγάζει με το κινητό του αποκλειστικά δεν του χρειάζεται να ξέρει τα τεχνικά, κάνει απλά το κομμάτι του.
Από την άλλη οι τελευταίοι νέοι φακοί που βγαίνουν, για το σύστημα της sony τουλάχιστον, έχουν ήδη ai τεχνολογία για την εστίαση, τις διορθώσεις παραμόρφωσης και ca και δίνουν πέρα για πέρα οξύτατα κάδρα. 
Φαντάζομαι το ίδιο θα αρχίσει να ισχύει και για τις άλλες μάρκες. 
Συνεπώς καταλήγω στο ότι δεν κάνει ο εξοπλισμός τον φωτογράφο, αλλά το ίδιο του το μάτι και η αισθητική του.
Το ΑΙ δε θα σου βρει το θέμα, δε θα σου καδράρει, δε θα σου διαλέξει τις αποχρώσεις.
Θα δώσει οξύτητα, θα διορθώσει ατέλειες που ο μόνος λόγος που υπάρχουν στη φωτογραφία που έβγαλες, είναι γιατί δεν είχες τον τέλειο εξοπλισμό που θα κόστιζε πανάκριβα.
Οπότε είναι απλά ένα χρήσιμο εργαλείο, που καταργεί την ανάγκη ακριβών αγορών που συνήθως γίνονται για να λάβεις οξύτητα - απουσία θορύβου - απουσία παραμορφώσεων και CA.
Αν κινδυνεύει κάτι λοιπόν, είναι οι πωλήσεις και όχι η ίδια η φωτογραφία σαν τέχνη νομίζω.
Στο κομμάτι δε που η AI σου φτιάχνει ένα θέμα από το μηδέν περιγράφοντάς της τι εικόνα θες να εμφανίσεις - εκεί δεν είσαι φωτογράφος, είναι κάτι σαν σχεδιαστής με δανεικά ψηφιακά χέρια. Βάζεις τη φαντασία σου και καθοδηγείς ένα μηχάνημα στο να της δώσει χρώματα και "ζωή".
Πάλι δεν καταργεί τη φωτογραφία, είναι σαν τη ζωγραφική.
Απλά είναι αθέμιτο να παρουσιάζεται ως φωτογραφία σε κάποιο διαγωνισμό πχ ή γενικά για να περάσεις την εικόνα του φωτογράφου προς τα έξω, ενώ δεν είσαι.

Επεξ/σία από ub40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη για την σφήνα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι πιθανοτατα χαζό αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει θέλω να σιγουρευτώ. Όταν οι εταιρείες κάνουν cashback 500 ευρώ σημαίνει ότι κάτι αξίας 3000 ευρώ θα αγοραστεί με 2500; Ή σημαίνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Thechosennone είπε

Συγγνώμη για την σφήνα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι πιθανοτατα χαζό αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει θέλω να σιγουρευτώ. Όταν οι εταιρείες κάνουν cashback 500 ευρώ σημαίνει ότι κάτι αξίας 3000 ευρώ θα αγοραστεί με 2500; Ή σημαίνει κάτι άλλο;

Είναι ανάλογα την εταιρεία. 

Πχ η Canon από όσο θυμάμαι και είχε κάνει φίλος μου τη διαδικασία, στα δίνει μετά. Είχε πάρει ο φίλος τη μηχανή 550 και μετά έστειλε εμαιλ και απόδειξη στην εταιρεία και σημείωσε και ένα λογαριασμό του και του έβαλαν τα 100 ευρώ στον λογαριασμό που δηλωσε.

Η Νίκον από την άλλη το έχει αφαιρέσει ήδη στην τιμή άρα όταν αγοράζεις ένα φακό πχ στα 800 με cashback 200 ευρώ πάει να πει ότι είχε 1000 αρχική. 

Για Σόνυ δε θυμάμαι με σιγουριά αλλά μάλλον πράττει όπως η Νίκον.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thechosennone είπε

Συγγνώμη για την σφήνα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι πιθανοτατα χαζό αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει θέλω να σιγουρευτώ. Όταν οι εταιρείες κάνουν cashback 500 ευρώ σημαίνει ότι κάτι αξίας 3000 ευρώ θα αγοραστεί με 2500; Ή σημαίνει κάτι άλλο;

Οπως στα είπε ο @stratigos24
Βρηκες καμιά καλή προσφορά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thechosennone είπε

Συγγνώμη για την σφήνα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι πιθανοτατα χαζό αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει θέλω να σιγουρευτώ. Όταν οι εταιρείες κάνουν cashback 500 ευρώ σημαίνει ότι κάτι αξίας 3000 ευρώ θα αγοραστεί με 2500; Ή σημαίνει κάτι άλλο;

Ανάλογα την προσφορά, αλλά συνήθως είτε είναι ήδη φτηνότερες, είτε κάνεις αίτηση με την απόδειξη αγοράς.
Τέλος, σε ορισμένες φορές όταν αγοράσεις π.χ. φακούς, σε δίνουν κάποια χρήματα πίσω.

Η προσφορά που τρέχει στην canon πάντως, είναι με αίτηση και απόδειξη αγοράς. 
Δίνεις κανονικά την τιμή και περιμένεις έγκριση και επιστροφή απευθείας από την τοπική canon. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thechosennone είπε

@stratigos24 & @LongTom ευχαριστώ πολύ.

@highpriest ξεκίνησε το καλοκαιρινό cashback της Sony και είμαι σε αναζήτηση νέας μηχανής οπότε είπα να ρωτήσω.

Το είδα κι εγώ, αλλά δεν βγάζω άκρη

Βρηκα την Α7 iii με τον κιτ φακό σε ευρος τιμής που μπορεί να έχουν περάσει το cashback ή να μην το έχουν περάσει και να είναι ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία. Αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, highpriest είπε

Το είδα κι εγώ, αλλά δεν βγάζω άκρη

Βρηκα την Α7 iii με τον κιτ φακό σε ευρος τιμής που μπορεί να έχουν περάσει το cashback ή να μην το έχουν περάσει και να είναι ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία. Αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά.

Με αίτηση και η Σόνυ, διάβασα όρους και προϋποθέσεις στο photoagora 

https://www.photoagora.gr/sony-summer-cashback-el.html

ΥΓ: οι αιτήσεις πρέπει να γίνονται 30 μέρες μετά την αγορά... Γεια σου βρε Σόνυ με τα ωραία σου...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...