Προς το περιεχόμενο

Samsung: Τα αποκαλυπτήρια του Galaxy S3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oχι ειδα του κολλητου μου που του επεσε απο τα χερια οσο ηταν στην τουαλετα απο 30-35cm και του ξεκολλησε ολοκληρο κομματι απο το γυαλι πισω. Αμα θες παντως ελα να κανουμε ενα crash τεστ με το sgs2 που δεν εχει gorilla glass2 που εχει το σ3. Eγω προσφερομαι να πεταξω το κινητο μου κατω αν ριξεις και εσυ το 4s σου.

 

 

 

Δε νομιζω ομως η τογιοτα να φοραει κινητηρα πολυ πιο δυνατο απο την mercedes ποτε. Ουτε ειδα την Mercedes ποτε να εχει ολα τα τζαμια της σπασμενα επειδη ακουμπησε το κωλονακι απο πισω την ωρα που παρκαρε ;)

 

 

το γεγονος οτι ειδες του φιλου σου που του επεσε ενω ηταν στην τουαλετα και εφυγε κομματι απο 30 ποντους υψος, εμενα με βαζει σε σκεψεις οτι το κινητο οταν εφευγε απο το χερι του φιλου σου στα 30 εκατοστα ειχε ΗΔΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, και δεν ξεκινησε τοτε να κανει ελευθερη πτωση προς το πατωμα......if you know what i mean....

 

τελος παντων, περα απο το φιλικο πειραγμα, δεν εχω iphone. ποτε δεν ειχα για να πω την αληθεια. ενα sony xperia s εχω εδω και κανα 2 μηνες. και πριν ενα htc desire z (μεγαλη απογοητευση το z).

 

γενικα παντως, θα σου το εξης. λεμε και καμια μλκ παραπανω εδω μεσα, για να ζωντανεψει λιγο η συζητηση. προσωπικη μου αποψη παντα, ειναι οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να πληρωσεις για ενα, οποιοδηποτε, κινητο που ειναι λεπτο σε σχεδιασμο και εχει εναν ομορφο σχετικα σχεδιασμο (προσεχε, αυτο το πληρωνεις σε 1.χρημα, 2. αυτονομια συσκευης) και μετα να παιρνεις θηκες (πλαστικες, δερματινες, χαρτινες, δε ξερω και γω τι) και να το χαλας απ ακρη σε ακρη. παχαινει πολυ το κινητο, θες επιπλεον κινησεις για να το ανοιξεις (αν εχει cover η θηκη), εχεις προβληματα εφαρμογης, σε αλλες θηκες δεν ακουγονται καλα τα μεγαφωνα, αλλου τα hardware κουμπια δε μπορεις να τα πατησεις ευκολα, χαλαει ρε παιδι μου το user experience που λενε. οτι το κινητο θα σου πεσει ειναι στατιστικα βεβαιο, μεσα σε 1-2 χρονια χρησης. τωρα το να σου πεσει απ το 1.70 (υψος ωμου), face down, σε τσιμεντο, ε ενταξει δε συμβαινει καθε μερα. (ολοι το εχουμε κανει, κινητο να μας φυγει μεσα απο τα χερια και να κανουμε ταρζανιες με τα ποδια μπας και το κλωτσησεις με το ποδι την ωρα που πεφτει και ανακοψεις την πτωση του). μην εχετε παντως την εντυπωση οτι αυτο το s2 που επιβιωνει σε καλυτερη ομολογουμενως κατασταση απο το iphone, δεν θα εχει προβληματα μετα. αλλωστε για να σου γαμ.... το κινητο μπορει να γινει με την ποιο απλη και ηπια κινηση, να το σηκωσεις σερνοντας το απο τραπεζι πχ, οπου ειναι ακουμπισμενο με την οθονη προς τα κατω. σου κανει μια ωραιοτατη γρατσουνια στην οθονη και τελειωνει το παιχνιδι....καλυτερη λυση απ ολες ειναι κατα τη γνωμη μου η εξης, που εχει κανει νομιζω μολις σχετικα προσφατα η apple εφαρμοσει. πηρα μετα απο 3 χρονια ipad. το 3ης γενιας αυτο.πηρα μαζι και ενα applecare. ειδα λοιπον το εξης. οτι ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ, μεχρι και 2 φορες μεσα στη διαρκεια του applecare (2 χρονια) αν η συσκευη χαλασει (σου πεσει και σπασει) μπορεις να το επιστρεψεις και με 50 λιρες εκεινη την ωρα επιπλεον (+ προφανως οτι εχεις πληρωσει για το applecare εξ αρχης) να παρεις καινουρια συσκευη (refurbished πιθανολογω). το βρισκω εξαιρετικο. το ipad το εχω του κλωτσου και του μπατσου στο σπιτι και στο πανεπιστημιο. βουρ το ριχνω μεσα στην τσαντα γυμνο, μαζι με κλειδια, σπιραλ τετραδια και στυλο με το ελασμα το μεταλλικο στο καπακι. αυτο μου αυξανει τη χρηστικοτητα της συσκευης. και δε φοβαμαι μη το μαγαρισω. οτι φθορα παρει, του χρονου το χειμωνα θα παω με 50 λιρες σε ενα applestore θα τους πω κυριοι οριστε. και τελος.απλα πραγματα.

 

απο εκει και υστερα, νομιζω οτι η samsung, εν γνωση της, δινει πολυ μεγαλυτερο βαρος κατα το σχεδιασμο των συσκευων και την επιλογη υλικων, στο "απλα να δουλευουν" σε σχεση με το "να δουλευουν καλα, αλλα να βλεπονται κιολας". σε αντιθεση με την apple η οποια κανει συχνα το αντιθετο (οχι βεβαια σε βαθμο που να εχουν προβλημα στη χρηση τους οι συσκευες της. υποκειμενικο παντα αυτο για τα μετρα και τα σταθμα του καθενος). και εμενα μου τη δινει που τα προιοντα της apple εχουν καταντησει και λιγο fashion statement. ενα κινητο θελω να κανω ενα τηλεφωνο συν 5-10 αλλα πραγματα. οσο βλακες ειναι οι apple-τζηδες που νομιζουν οτι εκφραζονται μεσω του κινητου τους (που στο φιναλε σε 1 χρονο θα αλλαξουν κιολας) αλλο τοσο χαζοι μου φαινονται και οσοι νομιζουν οτι πηραν galaxy και δεν ειναι προβατα της ταδε μεγαλης-κακης-πολυεθνικης.......ελεος. για να στο πω αλλιως, σου δινω το εξης παραδειγμα. για εμενα το ντυσιμο ειναι κατι χρηστικο στη φυση του. απλα καλυπτω το σωμα μου. χειμωνας καλοκαιρι, τζην και μπλουζα. η φιλη μου, επισης καλυπτει το σωμα της φορωντας παλι ρουχα. ενα φουλαρι που θα φορεσει ομως, η μια περιεργη μπλουζα (η οπως αλλιως λεγεται), η αλλα 10 μπιχλιμπιδα σε αυτια/καρπους/λαιμο μλκς δεν μποσφερουν κατι παραπανω στο να καλυψει το σωμα της. ειναι ομως ποιο ωραιο στο ματι. σπαει τη μονοτονια. και ας κανει και 10 λεπτα παραπανω να ντυθει. αυτη νομιζω ειναι η ουσιαστικη διαφορα σχεδιασης iphone-galaxy.

 

υγ. iphone 4 και μετα, οσες φορες εχει τυχει να πιασω στα χερια μου, με ενοχλει στο χερι που εχει πολυ εντονες ακμες το γυαλι (ειναι "κοφτερες" στην παλαμη οι ακρες του τηλεφωνου στο πλαγια. που γινεται εντονοτερο επειδη ειναι και λεπτη σα συσκευη) ποτε δε με ενοχλησε το αν θα πεσει απο 2 μετρα υψος και σπασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 501
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολλαπλασια ανθεκτικοτητα σε πολυ λεπτοτερο γυαλι. Απιστευτη ελαστικοτητα.

 

 

 

Ρε euklidis περνιεσαι για μαγκας και αφηνεις χρησιμο post σε 19 σελιδες τσακωμων :mrgreen: ???

 

Τωρα σχετικα με το ONE X.. Ναι οντως εχει καπως πιο ωραιο σχεδιασμο αλλα και το S3 δεν ειναι κακο. Κατα τα αλλα το S3 ειναι απιστευτα καλη συσκευη... Και το απιστευτη βασιζεται στην πλακετιτσα που φερει τον Exynos... Διαβαζα σε ενα εκτενες αρθρο τις δυνατοτητες του, και ειναι αξιο αποριας το τι μπορει να "σηκωσει"... Το tegra 3 παλι, σε ενα συγκριτικο τεστ, δε φαινεται να παιζει βιντεο 720π/1080p μορφης mkv, κατι που για τους σχετικους αποτελει απογοητευση στο καπακι μετα τον tegra 2... To SGII που εχω παιζει ανετα αυτης της μορφης βιντεο, και η ταχυτητα που παει π.χ. μπρος πισω ειναι καλυτερη ακομα και απο λαπτοπ διετιας.

 

Εαν καποιοι κανουν τοσο εντονο σχολιασμο για τον σχεδιασμο προφανως τους ταιριαζει περισσοτερο η apple και τα iphones... Για τους αλλους που ενδιαφερονται περισσοτερο για τα χαρακτηριστικα υπαρχει η samsung... Δεν ειναι κακο να κανεις wow για διαφορετικα πραγματα... Δεν καταλαβαινω γιατι τοση ενταση... Εχω λογους να μισω το iphone αλλα σε γνωστη μου που δε θα συνδεσει το κινητο με full hd 46' οθονη, iphone τη συμβουλεψα να αγορασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοητεύτηκα μπορώ να πω περίμενα κάποια πράγματα όπως

 

2 πύρινο A 15 στα 1' date='4 1,6 ghz πατάει ότι 4 πύρινο κυκλοφορεί με μικρότερή κατανάλωση ενέργειας

1,5 gb + ram

12 MP Camera

τα υπόλοιπα είναι οκ + οτι η πλαστικουρα που λέτε έχει σώσει άπειρες φορές το κινητό από θάνατο (έχει φάει κάτι κολοτουμπες και ακόμη δεν έχει πάθει τπτ)

 

από αυτά που βλέπω από μένα το HTC ONE X (ότι ότι θα το πάρω )[/quote']

 

Συμφωνα με τα πρωτα bench το s3 παταει για πλακα το one s που εχει dual a-15

. Ram στο s2 δεν εχει γεμισει ποτε. Καμερα ποτε δεν μετρανε τα mp. Κανενα κινητο αυτη τη στιγμη δεν χτυπαει την 300D μου του 2005 και ας ειναι μονο 6ΜΡ. Κοιτα μονο την ταχυτητα και την ποιοτητα της φωτοφραφιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω αλλιώς αυτό που έγραψα παραπάνω. Πρώτον, οτι το android κρατάει πίσω την εξέλιξη στο hardware, το πιστεύω αυτό. Θα τα δούμε καλύτερα με περισσότερα reviews.

Δεύτερον, το μέγεθος των οθονών αυξάνεται αναγκαστικά γιατί αλλιώς, με το λειτουργικό να μένει ίδιο, και με τους 4 πυρήνες να μην δίνουν μεγάλη διαφορά, είναι ο μόνος τρόπος για μεγάλη αλλαγή.

Τρίτον, το sgs2 πήρε πολλούς iphone χρήστες. Το sgs3, αν το iphone βγει με μεγαλύτερη οθόνη και συν τις βελτιώσεις που έρχεται ανα 2 χρόνια, δεν θα τους τραβήξει. Και έρχονται και τα wp8 που θα τραβήξει νέους χρήστες στον χώρο των smartphones, αλλά και παλιούς, πλέον βλέπω οτι δύσκολα γίνεται το μπαμ απο τη μεριά του android όπως έγινε με sgs1 και sgs2.

 

Τα wp8 είναι το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοητεύτηκα μπορώ να πω περίμενα κάποια πράγματα όπως

 

2 πύρινο A 15 στα 1' date='4 1,6 ghz πατάει ότι 4 πύρινο κυκλοφορεί με μικρότερή κατανάλωση ενέργειας

1,5 gb + ram

12 MP Camera

τα υπόλοιπα είναι οκ + οτι η πλαστικουρα που λέτε έχει σώσει άπειρες φορές το κινητό από θάνατο (έχει φάει κάτι κολοτουμπες και ακόμη δεν έχει πάθει τπτ)

 

από αυτά που βλέπω από μένα το HTC ONE X (ότι ότι θα το πάρω )[/quote']

 

2 πυρηνο Α15 πιθανότατα στις περισσότερες λειτουργίες ΣΗΜΕΡΑ ειναι προτιμότερο απο 4πυρηνο (προσωπικά θα το προτιμούσα). Επειδή το 99% όμως δεν τα καταλαβαίνει αυτά και αγοραζει spec, θα πούλαγε λιγότερο.

Η κάμερα λίγο ρολο παίζει αν ειναι 12 ή 8, και πολυ περισσότερο τα οπτικά και η ποιότητα. Ας ελπίσουμε να ειναι καλύτερα. Απο ταχύτητα σκιζει παντως. Η εύκολη λυση θα ήταν να βαλει μια μετρια 12αρα.

Η μνημη, αν και ολοι καταλαβαίνουν απο spec και αν ήταν 2giga θα φώναζαν ολοι γιούπι, κινηταρα κλπ, η μονη διαφορα που πιθανότατα θα έβλεπες με 2 giga, ειναι αυξημένη κατανάλωσή. (Ναι η μνημη καταναλώνει αρκετά. Ειδικά όταν γεμίσεις 2 giga και διατηρείς σε standby τα δεδομένα. )

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πυρηνο Α15 πιθανότατα στις περισσότερες λειτουργίες ΣΗΜΕΡΑ ειναι προτιμότερο απο 4πυρηνο (προσωπικά θα το προτιμούσα). Επειδή το 99% όμως δεν τα καταλαβαίνει αυτά και αγοραζει spec, θα πούλαγε λιγότερο.

Η κάμερα λίγο ρολο παίζει αν ειναι 12 ή 8, και πολυ περισσότερο τα οπτικά και η ποιότητα. Ας ελπίσουμε να ειναι καλύτερα. Απο ταχύτητα σκιζει παντως. Η εύκολη λυση θα ήταν να βαλει μια μετρια 12αρα.

Η μνημη, αν και ολοι καταλαβαίνουν απο spec και αν ήταν 2giga θα φώναζαν ολοι γιούπι, κινηταρα κλπ, η μονη διαφορα που πιθανότατα θα έβλεπες με 2 giga, ειναι αυξημένη κατανάλωσή. (Ναι η μνημη καταναλώνει αρκετά. Ειδικά όταν γεμίσεις 2 giga και διατηρείς σε standby τα δεδομένα. )

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συμφωνώ σε όλα.

Θα σταθώ λίγο στην ταχύτητα της κάμερας, που γενικά είναι ένα σημείο που είναι χρήσιμο που βελτιώνεται τόσο. Αλλά αυτό το mode, που βάζεις τον άλλον ακίνητο και η κάμερα τραβάει photo σε burst mode, πόση διαφορά θα έχουν η μία με την επόμενη, και θα διαλέγει και αυτόματα ποια είναι η καλύτερη ρε παιδιά;

Εφόσον είναι τόσο γρήγορο, τραβάς και ανδε σου αρέσει ξανατραβάς καμια 10ρια. Και αυτό αυτόματο έπρεπε να γίνει. Πολύ εφε μπαίνουν, μια το face lock, τώρα λέει κλειδώνει όταν απομακρύνεις τα μάτια. Αυτά μας έλειπαν; Η απάντηση φυσικά είναι παρόμοια με αυτό που είπες για την cpu, 2 cores ή 4 cores να πάρω; Ε μα φυσικά 4 cores θα σου πει ο πωλητής στο μαγαζί, και θα το πάρεις...

 

@Βig444444: Έτσι πρέπει όμως φίλε μου, πάντα να κοιτάς τι θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Φυσικά οι πολλές επιλογές μειώνουν την αίσθηση ευτυχίας όταν αγοράζεις κάτι, αλλά εδώ σχολιάζουμε, όχι οτι δεν θα μας άρεσε να το είχαμε, σε καμία περίπτωση.

Αν δεν το κάναμε θα πέρναμε ότι μας πλάσαραν, χειρότερο θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα wp8 είναι το μέλλον.

 

Ναι το ιδιο λεγαμε και για wp7 και μετα 7,5 κτλ κτλ κτλ. 0.8% μεριδιο αγορας. Αν φτασει μεχρι τα win8 και δεν εχει χρεοκοπησει η νοκια το ξανασυζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα.

Θα σταθώ λίγο στην ταχύτητα της κάμερας' date=' που γενικά είναι ένα σημείο που είναι χρήσιμο που βελτιώνεται τόσο. Αλλά αυτό το mode, που βάζεις τον άλλον ακίνητο και η κάμερα τραβάει photo σε burst mode, πόση διαφορά θα έχουν η μία με την επόμενη, και θα διαλέγει και αυτόματα ποια είναι η καλύτερη ρε παιδιά;

Εφόσον είναι τόσο γρήγορο, τραβάς και ανδε σου αρέσει ξανατραβάς καμια 10ρια. Και αυτό αυτόματο έπρεπε να γίνει. Πολύ εφε μπαίνουν, μια το face lock, τώρα λέει κλειδώνει όταν απομακρύνεις τα μάτια. Αυτά μας έλειπαν; Η απάντηση φυσικά είναι παρόμοια με αυτό που είπες για την cpu, 2 cores ή 4 cores να πάρω; Ε μα φυσικά 4 cores θα σου πει ο πωλητής στο μαγαζί, και θα το πάρεις...

 

@Βig444444: Έτσι πρέπει όμως φίλε μου, πάντα να κοιτάς τι θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Φυσικά οι πολλές επιλογές μειώνουν την αίσθηση ευτυχίας όταν αγοράζεις κάτι, αλλά εδώ σχολιάζουμε, όχι οτι δεν θα μας άρεσε να το είχαμε, σε καμία περίπτωση.

Αν δεν το κάναμε θα πέρναμε ότι μας πλάσαραν, χειρότερο θα ήταν.[/quote']

Καλα αυτά τα κολπάκια με 20 καρε συνεχόμενα κλπ , ειναι για τις επιδείξεις, καθαρό μάρκετινγκ. Όπως και το αλλο που βλέπεις βίντεο σε ένα παράθυρο μεγέθους γραμματοσήμου οσο γραφεις ένα sms. Καμία πρακτική χρησιμότητά, και ποτε δε θα τα χρησιμοποιήσεις. Εδω σχεδόν κανένας δεν ρυθμισει ποτε τα ατελείωτα μενου ελενχου της φωτογραφιας.. Ή τα ρυθμίζει μια φορα και δεν τα ξαναπειραζει.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά flik ανάμεσα στο ένα άκρο και το άλλο υπάρχει και ένα μέσο ε...Πολλοί μάλλον δεν το έχουν ακουστά βλέπω.

Δεν κατάλαβα. Δεν άρεσε σε πολλούς, κυρίως λόγω μεγέθους. Ίσα ίσα, νομίζω καλύτερα να πεις δεν μου άρεσε και να προτιμήσεις να μείνεις με το προηγούμενο παρά να τα σκάσεις επειδή έχει μερικά πράγματα παραπάνω. Πάντα μιλάμε σε σχέση με τα υπάρχοντα μοντέλα, και φυσικά τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τα πρωτα bench το s3 παταει για πλακα το one s που εχει dual a-15

. Ram στο s2 δεν εχει γεμισει ποτε. Καμερα ποτε δεν μετρανε τα mp. Κανενα κινητο αυτη τη στιγμη δεν χτυπαει την 300D μου του 2005 και ας ειναι μονο 6ΜΡ. Κοιτα μονο την ταχυτητα και την ποιοτητα της φωτοφραφιας.

 

δε ξερω πολλες λεπτομερειες αλλα, νομιζω το γεγονος οτι δεν γεμιζει ποτε η ram ειναι θεμα background app management του λειτουργικου που κανει trim εφαρμογες του παρασκηνιου οταν νιωθει οτι χρειαζεται μνημη. αν ειχες 2γιγα απλα σε αυτο το σημειο θα εφτανες πολυ αργοτερα.με πολλες περισσοτερες εφαρμογες "standby". ΣΙΓΟΥΡΑ θα εβλεπες μια εστω και μικρη διαφορα στην ταχυτητα. τωρα απο θεμα καταναλωσης της επιπλεον ram vs καταναλωσης απο τους επιπλεον κυκλους cpu και I/O operations, ποιος ξερει αραγε τη ισχυει.......

 

παντως γενικα, η ram ειναι σα το χαρτζιλικι που σου δινουν οταν εισαι παιδι. δε λες ΠΟΤΕ ΟΧΙ σε λιγο παραπανω. καπου θα χρειαστει.

 

btw, υπαρχει android συσκευη με παραπανω απο 1gig ram????? το λειτουργικο μπορει να τη διαχειριστει την παραπανω απο το 1??? ξερει κανεις?

 

Samsung Galaxy S III PenTile matrix display

 

gsmarena_002.jpg

 

 

θα μας φλομωσουν παλι τωρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...