Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/12/2020 στις 10:30 ΜΜ, >-Nosakos<- είπε

Τα πράγματα είναι απλά, όποιοι περίμεναν sandbox εμπειρία τύπου GTA, απογοητεύτηκαν. To game δείχνει την αξία του όταν κάνεις story/side quests missions και όχι όταν κάνεις free roam. Αν και προσωπικά είμαι περίεργος και μου αρέσει να περπατάω και να χαζεύω τα γραφικά και το design του κόσμου.

Το GTAV μου φάνηκε σαν αυτό που προσάπτεις στο CP. Μια καλή προσομοίωση πόλης και τίποτα παραπάνω. Σε gameplay είναι ένα συνηθισμένο shooter. Ούτε stealth, ούτε emergent gameplay. Τα Watch Dogs προσφέρουν πολλά περισσότερα.

Το CP από το λίγο που έχω δει είναι δυνατό στο gunplay, απαιτεί skills σε melee combat και έχει τουλάχιστον αξιοπρεπές stealth.

Μέχρι στιγμής βέβαια δεν έχω βρει χρόνο να το προχωρήσω αρκετά σαν παιχνίδι και χαζεύω γραφικά γυρώντας την πόλη. Ίσως το ξαναρχίσω με έμφαση στο gunplay.

Στις 14/12/2020 στις 10:43 ΜΜ, _Theo_ είπε

-Επιδόσεις. Αν και τρέχει αξιοπρεπώς στο σύστημα της υπογραφής (ΟΛΑ τα settings στο Medium εκτός από Textures και LoD στο High επίσης κάποια που αφορούν τις σκιές νομίζω στο on και φυσικά RTX off) σε 1080p ανάλυση το χαμηλότερο που έχω δει είναι, όταν η σκηνή περιέχει πολύ κόσμο, ~52 καρέ, το ανώτερο 80 και avg γύρω στα  65 .

Σε κόβει το CPU;

20 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Γίνεται κάπως όταν σκύβω να μην σκοτεινιαζει  η οθόνη?

Ως φίλος του stealth είναι ότι πιο άσχημο έχω δει σε παρόμοια games και φυσικά σε αυτό. Ας βάλουν μια απλή ένδειξη στάσης σώματος.

2 ώρες πριν, Voodooman είπε

Δυστυχώς το παιχνίδι δεν φτάνει στο επίπεδο που οι ίδιοι μας υποσχέθηκαν, όχι στο επίπεδο των προσδοκιών μου. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα όποια bugs (ελάχιστα σε εμένα) ούτε έχω προβλήματα απόδοσης. Για το τελευταίο,πάντως, μπορεί να είμαι από τους τυχερούς, αλλά ας μου πει κάποιος, πού πάει όλη αυτή η υπολογιστική ισχύς;

Γιατί δεν την βλέπω να χρησιμοποιείται σε κάποιο next-gen χαρακτηριστικό. Η φυσική των αντικειμένων ολόιδια με όλα τα κορυφαία παιχνίδια των τελευταίων, πόσων, 7 χρόνων; Η κίνηση των χαρακτήρων τα ίδια, καμιά διαφορά. Μηδενική αλληλεπίδραση με άσχετους NPCs, σε όσους σου επιτρέπει να μιλήσεις, σου πετάνε μία ατάκα. Ο οδήγηση του αυτοκινήτου τραγική. Οι γειτονιές δεν είναι πια και τόσο γεμάτες ή ζωντανές. Τελικά, αν εξαιρέσουμε τα σαφώς καλύτερα γραφικά, το παιχνίδι δεν μου δίνει πολύ καλύτερη αίσθηση από το GTA V, τουλάχιστον όσον αφορά την ζωή μέσα στην πόλη.

Το Witcher 3 στην εποχή του όντως ήταν μεγάλο, φιλόδοξο και συγκέντρωνε όλη την τεχνολογική εξέλιξη της εποχής. Αυτό είναι ένα καλό παιχνίδι.

Στο κέντρο έχει αρκετά περισσότερους NPC από όλα τα γνωστά open world πόλης. Ειδικά τις ώρες αιχμής. Θα μπορούσαν να το κάνουν ελαφρύτερο αλλά ίσως να μην έχουν την απαιτούμενη τεχνολογία.

Οπτικά κάνει τη μεγαλύτερη χρήση PBR υλικών, light sources και volumetric lights/particles που έχω δει ποτέ μαζί με υψηλού επιπέδου pre-baked global illumination. Εκεί πάει η ισχύς. Ειδικά με RTX την ημέρα(RTGI και RT ambient occlusion από τον ήλιο) δεν έχει προηγούμενο.

Είναι ίσως το πρώτο game στα χρονικά που αναβαθμίστηκε οπτικά σε σχέση με το E3 trailer. Τεχνικά και αρτιστικά(πιο σκοτεινό σαν το blade Runner). Το Witcher 3 ακριβώς το ανάποδο. Απογυμνώθηκε στα πάντα. Φτηνά light shafts(crepuscular rays) αντί για πραγματικό volumetric lighting, καθόλου volumetric fog/particles, καθόλου tesselation και η λίστα συνεχίζεται.  Διατήρησε όμως τις εξωφρενικές για την εποχή απαιτήσεις. Θυμίζω ότι ήθελε κάρτα στα 500€(980) για όλα τέρμα σε 1080p. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπέροχο παιχνίδι με i5 6500 rx 480 8gb 37-45 fps και στα παζάρια 24-28 αλλά εκεί τίποτα δεν γινεται συνήθως.Μιλαω για μέσα στην πόλη .Σε κτήρια 49+ και έξω από την πόλη πάλι ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το πρώτο bug με σκότωσε. :D

Μου έφερε στο μυαλό την φάση από Spider-Man 2 με τον Doc Ock που πέταγε το αμάξι στον Peter. Πάντως σε μια φάση που οδηγούσα στα Badlands είδα κι εγώ 4-5 αμάξια να εκσφενδονίζονται στο βάθος, επειδή μάλλον έγινε περίεργο spawn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το πρώτο bug με σκότωσε. :D

Φαντάσου το ίδιο σκηνικό στο κέντρο του watson στην πλατεία μέσα από τα κτήρια από το πουθενά και land πάνω σε άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο. Το κερασάκι στη τούρτα είναι ότι ήταν και άλλο αυτοκίνητο και είχε οδηγό μέσα που απλά συνέχισε πορεία του no fucks given. Και μετά bugaρέ και το V και δε μπορούσα να καλέσω τίποτα. Κρίμα που δε στρίμαρα γιατί ήμουν afterhours.😁 όπως έγραψα σε 5-6 μήνες τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hartoyakas είπε

Τι κάρτα θα προτείνατε να αγοράσει κάποιος για να παίζει αυτό το παιχνίδι σε desktop που δεν έχει κάρτα γραφικών.

 

core i5 στα 3.20ghz

8gb ram

Δύσκολα είσαι φίλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελειωσα δεν αντεξα να το καθυστερω αλλο, ενα 60ωρο εχω γραψει και εννοειται θα συνεχιζω να παιζω side/gigs και να ασχοληθω λιγο και με τα vehicles και τις "αστυνομικες ιστοριες" που δεν τις επιασα καν.. Το δευτερο κανονικο playthrough λιγο αργοτερα  να το φτιαξουν περαιτερω και να κανουν polish τα οποια bugs.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πραγματικά δεν εξηγείται αυτό. Έχω κλείσει ήδη 30 ώρες στο παιχνίδι και δεν έχω δει ούτε ένα bug παρόμοιο με αυτά των video που υπάρχουν. Μάλλον παίζω κι εγώ διαφορετικό παιχνίδι. Δεν γίνεται αλλιώς. Άριστες εντυπώσεις μέχρι στιγμής σε όλα εκτός απο το UI που το συνήθισα αλλά μπορούν να το κάνουν καλύτερο στο μέλλον.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ώρες κι εγώ, 0 crashes, 2-3 bugs iirc και κάμποσα χαζά glitches.

Ας μου εξηγήσει κάποιος αν θέλει (σε spoiler) ποιός ο ρόλος του Jackie.
Έπρεπε να δεθώ μαζί του με ένα 3λεπτο Montage και να έχω αισθήματα ... (ξέρετε) ;
Εσάς δεν σας φάνηκε οτι κάτι λείπει στην αρχή; Δεν λείπει ένα ολόκληρο act με story/gameplay ;
Εάν έφευγε όλο αυτό, θα άλλαζε σε κάτι η ιστορία ;
(nomad εγώ, δεν ξέρω τις άλλες ιστορίες, ίσως είναι καλύτερες)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, James. είπε

Φιλε μου ωραιο το review σου αλλα νομιζω οτι εχει σποιλερ μεσα που δεν θα επρεπε να πεις. Οκ μπορεις να λες οτι εχει διαφορετικους τερματισμους το παιχνιδι αναλογα πως θα κινηθεις στο στορυ, αλλα δεν επρεπε να πεις οτι....

Spoiler

 

εχει ασχημο τελος η στην καλυτερη περιπτωση οτι εχει ενα γλυκοπικρο τελος.

Ο καθενας μπορουσε να φανταζεται τον τερματισμο οπως ηθελε, ενω τωρα ξερει οτι δεν θα ειναι κατι ωραιο. 

 

 

Κάνεις κριτική στον αρθρογράφο άρθρου άλλου site, ότι spoiler-ιάζει το τέλος, γράφοντας εδώ το spoiler?

Ευχαριστούμε!

Εν πάση περίπτωση, ναί, το άρθρο προιδεάζει τον παίκτη για το τέλος, οπότε καλό είναι όποιος θέλει να διαβάσει το άρθρο να το ξέρει.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2-3 πραγματάκια.

 

1)Μπορείς να αλλάξεις τα mph σε kmh? 

2) Μπορείς να κάνεις το minimap zoom out? Είναι πολύ κοντά,με αποτέλεσμα όταν οδηγάς πατημένος να μην προλαβαίνεις τις στροφές

3) Γίνεται να είναι always on το map? Το θέμα είναι κάθε φορά που κάνεςι pickup items ή μπαίνεις σε μια άλλη ζώνη εξαφανίζεται ο χαρτής για λίγα δευτερολέπτα έως και λεπτό ολόκληρο (όταν έχεις σηκώσει μπόλικα items) με αποτέλεσμα, να οδηγείς προς τον προορισμό σου στα τυφλά. GPS από τα lidl με λίγα λόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jousis είπε

30 ώρες κι εγώ, 0 crashes, 2-3 bugs iirc και κάμποσα χαζά glitches.

Ας μου εξηγήσει κάποιος αν θέλει (σε spoiler) ποιός ο ρόλος του Jackie.
Έπρεπε να δεθώ μαζί του με ένα 3λεπτο Montage και να έχω αισθήματα ... (ξέρετε) ;
Εσάς δεν σας φάνηκε οτι κάτι λείπει στην αρχή; Δεν λείπει ένα ολόκληρο act με story/gameplay ;
Εάν έφευγε όλο αυτό, θα άλλαζε σε κάτι η ιστορία ;
(nomad εγώ, δεν ξέρω τις άλλες ιστορίες, ίσως είναι καλύτερες)

 

Συμφωνώ ότι το ξεκίνημα του παιχνιδιου είναι τουλάχιστον μουδιασμενο. 

Υποκειμενικα στις 5-6 πρωτες ώρες δηλαδή όλο το act1 το κεντρικό story είναι κακό. Corpo εδώ 

 

Μετά βελτιώνονται παρα πολυ τα πραγματα αλλά χωρίς να έχω τελειώσει το παιχνιδι (έχω γυρω στις 40 ωρες)  μάλλον μιλάμε για επανάληψη της κατάστασης του Witcher 3 που ενώ το main story είναι μετριο , επιμέρους main quests ειναι συγκλονιστικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...