Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Να σου πώ την αλήθεια, εγώ δεν ασχολήθηκα με όλα αυτά. Κατέβασα το παιχνίδι την 2η μέρα κυκλοφορίας, που υποτίθεται ήταν unplayable και γεμάτο bugs, τα έβαλα όλα τέρμα και DLSS quality και απλά έπαιξα 70 ώρες σε 10-15 μέρες. Πράγμα που έχω να κάνω σε παιχνίδι από τότε που ήμουν νέος 😛 

Εσύ ρε μαν έχεις 3090 και παίζεις με RT. Με RT OFF τα SSR είναι απαράδεκτα, δεν μπορείς να παίξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tο οτι χρησιμοποιεί όλη σου την μνήμη δεν σημαίνει οτι έχει memory leak. 6gb έχεις?

 

Ε ναι. Συμφωνώ... Τότε γιατί οι άμπαλοι προτείνουν 1660 Super ;; Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει ρύθμιση που να μειώνει τη χρήση VRAM. Ότι και να κάνεις, 6 GB τα τρώει.  O Dante πάντως είπε ότι του τρώει 7 με την RTX 3060 Ti...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εσύ ρε μαν έχεις 3090 και παίζεις με RT. Με RT OFF τα SSR είναι απαράδεκτα, δεν μπορείς να παίξεις..

Το ήξερα οτι αυτό θα πείς 😛 

Ε και το RDR2 ας πούμε με 1080ti το έπαιξα. Δεν είναι θέμα κάρτας, απλά αν ένα παιχνίδι είναι παιχνίδαρα δεν ασχολούμε, αρκεί να μην έχει καταστροφικά bugs και CTD ανά 5λεπτο ξερώ γώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γκρινιαζετε απλα για να γκρινιαζετε μου φαινεται ,στο θεμα των γραφικων.

Προσωπικα ελαχιστο grain βλεπω,σιγουρα δε με ενοχλει και με το DLSS ιδιαιτερη διαφορα δε βλεπω.Πολυ ελαχιστα κοβει απο το sharpness.

Παιζω με ολα ultra 1440p DLSS Quality και RTX στα shadows(καθως στο φωτισμο κτλ κοβει αρκετα fps) με 50-70 fps.

Πιο ενοχλητικο βρισκω το οτι εμφανιζεται κοσμος απο το πουθενα (σε ssd το εχω) και οτι περνανε και απο μεσα σου.

Γενικα,ναι alpha version ειναι το game και δε νομιζω να διορθωθει και ποτε με τοσες ελλειψεις που εχει.

Ακομα και σε διαλογους εχω βρει μικρο ασυνεχειες που δε περιμενα δεδομενου της δουλειας του witcher.

Και το στορι μεχρι τωρα δε με εχει αγγιξει και ιδιαιτερα (κανα 6-7 ωρες εχω παιξει).

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Ε ναι. Συμφωνώ... Τότε γιατί οι άμπαλοι προτείνουν 1660 Super ;; Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει ρύθμιση που να μειώνει τη χρήση VRAM. Ότι και να κάνεις, 6 GB τα τρώει.  O Dante πάντως είπε ότι του τρώει 7 με την RTX 3060 Ti...

Το ότι γεμίζει η ram ρε συ τι σε ενοχλεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το ήξερα οτι αυτό θα πείς 😛 

Ε και το RDR2 ας πούμε με 1080ti το έπαιξα. Δεν είναι θέμα κάρτας, απλά αν ένα παιχνίδι είναι παιχνίδαρα δεν ασχολούμε, αρκεί να μην έχει καταστροφικά bugs και CTD ανά 5λεπτο ξερώ γώ.

Παίξε με SSR και μετά μου λες :P Αυτό το grain δεν το έχω ξανασυναντήσει, πραγματικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Παίξε με SSR και μετά μου λες :P Αυτό το grain δεν το έχω ξανασυναντήσει, πραγματικά..

Πάντως έχω την εντύπωση ότι η 2060 σου σε 1080p είναι καλύτερη από την 3090 μου σε 5120*1440. Αν όχι καλύτερη, στο περίπου παρόμοια απόδοση θα έχουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ότι γεμίζει η ram ρε συ τι σε ενοχλεί? 

 

Αρχίζουν τα stutters. Δηλαδή σε κάποιες φάσεις μέσα στην πόλη έχω 70+ καρέ και σε άλλες πέφτει στα 50. Και όταν βλέπεις ότι γεμίζει κατά 99% η VRAM τότε μάλλον φταίει αυτό...

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παίξε με SSR και μετά μου λες :P Αυτό το grain δεν το έχω ξανασυναντήσει, πραγματικά..

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Πάντως έχω την εντύπωση ότι η 2060 σου σε 1080p είναι καλύτερη από την 3090 μου σε 5120*1440. Αν όχι καλύτερη, στο περίπου παρόμοια απόδοση θα έχουν. 

 

Σε 1080p native με RT OFF και τα settings του Digital Foundry έχω mostly 60fps, πέφτει μόνο σε δύσκολα σημεία. Αυτό που είναι καλό είναι να βάλω DSR σε 4Κ, 4Κ στο game και DLSS Performance. Με αυτόν τον τρόπο κρατάω 1080p render αλλά έχω το πολύ καλύτερο AA του DLSS. Μια χαρά playable είναι από θέμα fps (με RT OFF εννοείται), το πρόβλημα είναι το grain στα SSR..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

Αρχίζουν τα stutters. Δηλαδή σε κάποιες φάσεις μέσα στην πόλη έχω 70+ καρέ και σε άλλες πέφτει στα 50. Και όταν βλέπεις ότι γεμίζει κατά 99% η VRAM τότε μάλλον φταίει αυτό...

Και είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα Vram? Stutters δεν είναι το να πέφτει στα 50, και εμένα σε άλλες περιοχές είναι στα 70 και αλλού πέφτει στα 50, μετά ξαναπάει 70 κλπα. Ανάλογα την περιοχή έχεις διαφορετική απόδοση. 

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Σε 1080p native με RT OFF και τα settings του Digital Foundry έχω mostly 60fps, πέφτει μόνο σε δύσκολα σημεία. Αυτό που είναι καλό είναι να βάλω DSR σε 4Κ, 4Κ στο game και DLSS Performance. Με αυτόν τον τρόπο κρατάω 1080p render αλλά έχω το πολύ καλύτερο AA του DLSS. Μια χαρά playable είναι από θέμα fps (με RT OFF εννοείται), το πρόβλημα είναι το grain στα SSR..

Με RT ultra και DLSS Balanced δεν κρατάς 60αρι? Εγώ έτσι κατέληξα να παίζω, είχα κάποια drops στα 50 αλλά τα κατάπια. 

Εδώ έπαιζα RDR2 στα 18 fps, στα  50 θα κολλήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Με RT ultra και DLSS Balanced δεν κρατάς 60αρι? Εγώ έτσι κατέληξα να παίζω, είχα κάποια drops στα 50 αλλά τα κατάπια. 

όχι ούτε καν, δεν φτάνει η vram. Πέφτει στα 30άρια και φαίνεται και από το power draw που πέφτει και αυτό αφού μπουκαλιάζει η vram..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

όχι ούτε καν, δεν φτάνει η vram. Πέφτει στα 30άρια και φαίνεται και από το power draw που πέφτει και αυτό αφού μπουκαλιάζει η vram..

Αουτς. Λογικά το raster το έχεις αλλά θα σε κοβεί και το RT. Γιατί σε raster 2060 @ 1080p > 3090 @ 5120*1440. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Και είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα Vram? Stutters δεν είναι το να πέφτει στα 50, και εμένα σε άλλες περιοχές είναι στα 70 και αλλού πέφτει στα 50, μετά ξαναπάει 70 κλπα. Ανάλογα την περιοχή έχεις διαφορετική απόδοση. 

 

Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν είμαι και guru των γραφικών. Αν έχεις κάποια ιδέα προκειμένου να βελτιωθεί η απόδοση, ευχαρίστως να την ακούσω. Με αυτές τις ρυθμίσεις παίζω.

 

Επί τη ευκαιρία κάντε οπωσδήποτε το quest με το shooting range. Αν τερματίσεις πρώτος, σου δίνει δώρο ένα ωραίο πιστόλι, με το οποίο σε Normal δυσκολία τους μακελεύω για πλάκα, χαχαχα!!  

cp2077settings.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Αουτς. Λογικά το raster το έχεις αλλά θα σε κοβεί και το RT. Γιατί σε raster 2060 @ 1080p > 3090 @ 5120*1440. 

ναι έτσι είναι, το λέει και το DF για την vram σε RT. Ε bummer τα 6GB αλλά πριν δύο χρόνια η εναλλακτική επιλογή ήταν η ... vega 56 ...

Το EZ-optimizer τι κάνει ακριβώς γιατί δεν είδα αλλαγές στα settings που είχα μέσα στο game. Αλλάζει πράγματα εσωτερικά σε κάποιο config αρχείο;

Εντάξει τελικά μια χαρά είναι τα γραφικά νομίζω :P Τι λέτε και εσείς;

Spoiler

1215182929_Screenshot(5).jpg.870c748e40188e0b2094125f488f6c9b.jpg

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Γκρινιαζετε απλα για να γκρινιαζετε μου φαινεται ,στο θεμα των γραφικων.

Προσωπικα ελαχιστο grain βλεπω,σιγουρα δε με ενοχλει και με το DLSS ιδιαιτερη διαφορα δε βλεπω.Πολυ ελαχιστα κοβει απο το sharpness.

Παιζω με ολα ultra 1440p DLSS Quality και RTX στα shadows(καθως στο φωτισμο κτλ κοβει αρκετα fps) με 50-70 fps.

Πιο ενοχλητικο βρισκω το οτι εμφανιζεται κοσμος απο το πουθενα (σε ssd το εχω) και οτι περνανε και απο μεσα σου.

Γενικα,ναι alpha version ειναι το game και δε νομιζω να διορθωθει και ποτε με τοσες ελλειψεις που εχει.

Ακομα και σε διαλογους εχω βρει μικρο ασυνεχειες που δε περιμενα δεδομενου της δουλειας του witcher.

Και το στορι μεχρι τωρα δε με εχει αγγιξει και ιδιαιτερα (κανα 6-7 ωρες εχω παιξει).

Εδώ το DLSS δεν δείχνει τόσο sharp όσο σε άλλα games, αλλά έχει ελάχιστα motion artifacts(είδωλα) και είναι κατά διαστήματα πιο σταθερό(edge crawling κτλ.) από το native+TAA. Το native από την άλλη δείχνει απίστευτα sharp γιατί είναι πολύ πιο ήπιο το TAA του από κάτι RDR2. Φαίνεται και από τα jaggies.

Σχετικά με το φωτισμό. Αν δεν βάλεις τουλάχιστον RT medium(ambient occlusion) χάνεις πολύ οπτικά. Τα shadows είναι από τα πιο άχρηστα RT features, με ρεαλισμό που δεν συμβάλλει καθόλου στην ατμόσφαιρα. Όμως τα αφήνω γιατί δεν κόβουν πάρα πολύ. Ούτε έχει νόημα να παίζεις με raster γραφικά στο ultra. Ασήμαντες έως ανύπαρκτες βελτιώσεις. Δώσε ισχύ στο RT.

Τώρα το game σκέφτομαι να το ξαναρχίσω, γιατί με τα quickhacks καταντά αηδία να τελειώνεις όλες τις μάχες πριν καν ξεκινήσουν. Υπάρχει/ουν build που να ανεβάζει κάπως την πρόκληση, χωρίς να γίνεται και dark souls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...