Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην λέμε και ξαναλέμε τα ιδια... Προσωπική εμπειρία, CP2077 2k με 5700xt meh και έδινα βάση στα ηλίθια npc γιατί σπαζομουν. Με rtx3070 rt +dlss άλλο πράμα παιδιά ( πάλι με ενοχλούσαν κάποια bugs αλλά πολυ λιγότερο).  Τώρα περιμένω 3080 με 4k screen για να το συνεχίσω "σωστά".

Όπως και να το κανουμε το rt είναι άλλη φάση τελείως. Και δεν είναι competitive game, τα κοιτας όλα πακέτο.  Σίγουρα το έκαψε το hype σε ποσοστό 70% και 30% τα υπόλοιπα χαζά..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς. Αν δεν υπήρχε το hype και απλά έβγαινε σαν ένα οποιοδήποτε game, όπως π.χ. το Βλαχάρα, σίγουρα θα υπήρχε μία κάποια γκρίνια λόγω των θεμάτων που έχει αλλά δεν θα φτάναμε σε αυτό το πράγμα. Να γίνει δηλαδή "μόδα" η γκρίνια για το CP77 ακόμη και από άτομα που δεν το έχουν παίξει καν. Έχω ακούσει από συγγενείς και φίλους που κάποιοι δεν έχουν καν PC να λένε ότι το CP77 είναι χάλια, τα γραφικά είναι χάλια, κτλ. Που το ξέρεις ρε μπάρμπα;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι θα πει χωρίς RT; Αφού έχει RT. Και το RDR2 αν πάρουμε που ανέφερες, και δούμε τι κάρτες έχουν οι περισσότεροι (1060 δηλαδή) τότε και το RDR2 το βλέπουν πολύ κατώτερο απ' ότι πραγματικά είναι. Όλες οι κάρτες τις φετινής γενιάς έχουν RT, το ότι μαμήθηκε το σύμπαν και δεν μπορούμε να βρούμε κάρτα ούτε με αίτηση δεν έχει σχέση με το CP77. Άλλωστε αν τα games είχαν visuals που να συμβαδίζουν με τις κάρτες που έχει ο απλός λαός τότε θα είχαμε μείνει πολύ πίσω. Το σοβαρό θέμα του CP77 στο PC είναι που λείπουν πράγματα. π.χ. τα lifepaths είναι ανύπαρκτα, δεν υπάρχουν αρκετές ουσιαστικές επιλογές στους διαλόγους που να αλλάζουν την ιστορία και άλλα παρόμοια rpg στοιχεία. Stability issues δεν υπάρχουν, τα bugs είναι μόνο visual φύσεως, το gunplay είναι μια χαρά, το level design είναι top, το story έχει ένα ενδιαφέρον..

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έπρεπε να δώσουν περισσότερη προσοχή στα γραφικά χωρίς RT. Δεν μπορεί να είσαι αναγκασμένος να βάλεις RT για να έχεις βασικές σκιές ή να μην έχει grain. Είναι σπαστικό αυτό. Δηλαδή ή θα έχεις τοπ γραφικά ή θα είναι σκάτα;; Άσπρο ή μαύρο;; Θα έπρεπε να υπάρχει και το γκρί. Τόσο απλό. 

Στα άλλα που λές συμφωνώ. Αυτά όμως δείχνουν ότι έπεσε το δούλεμα του αιώνα, RPG έλεγαν ότι θα κυκλοφορήσουν και τελικά κυκλοφόρησαν open world fps. Ευτυχώς για αυτούς όμως πρόλαβαν και τα τσέπωσαν. Αλλά, όπως λένε και στο χωριό μου:

You fooled me once, shame on you. You fooled me twice, shame on me. Τώρα ξέρω, δεν την ξαναπατάω από δαύτους και γενικότερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έπρεπε να δώσουν περισσότερη προσοχή στα γραφικά χωρίς RT. Δεν μπορεί να είσαι αναγκασμένος να βάλεις RT για να έχεις βασικές σκιές ή να μην έχει grain. Είναι σπαστικό αυτό. Δηλαδή ή θα έχεις τοπ γραφικά ή θα είναι σκάτα;; Άσπρο ή μαύρο;; Θα έπρεπε να υπάρχει και το γκρί. Τόσο απλό. 

Στα άλλα που λές συμφωνώ. Αυτά όμως δείχνουν ότι έπεσε το δούλεμα του αιώνα, RPG έλεγαν ότι θα κυκλοφορήσουν και τελικά κυκλοφόρησαν open world fps. Ευτυχώς για αυτούς όμως πρόλαβαν και τα τσέπωσαν. Αλλά, όπως λένε και στο χωριό μου:

You fooled me once, shame on you. You fooled me twice, shame on me. Τώρα ξέρω, δεν την ξαναπατάω από δαύτους και γενικότερα.

+1

Τουλάχιστον στο PC δεν πληρώνουμε 70άρι για visuals old gen consoles. 2 μήνες μετά το release το πήρα στα 23 που μια χαρά τιμή είναι γι' αυτό που είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έπρεπε να δώσουν περισσότερη προσοχή στα γραφικά χωρίς RT. Δεν μπορεί να είσαι αναγκασμένος να βάλεις RT για να έχεις βασικές σκιές ή να μην έχει grain. Είναι σπαστικό αυτό. Δηλαδή ή θα έχεις τοπ γραφικά ή θα είναι σκάτα;; Άσπρο ή μαύρο;; Θα έπρεπε να υπάρχει και το γκρί. Τόσο απλό. 

Στα άλλα που λές συμφωνώ. Αυτά όμως δείχνουν ότι έπεσε το δούλεμα του αιώνα, RPG έλεγαν ότι θα κυκλοφορήσουν και τελικά κυκλοφόρησαν open world fps. Ευτυχώς για αυτούς όμως πρόλαβαν και τα τσέπωσαν. Αλλά, όπως λένε και στο χωριό μου:

You fooled me once, shame on you. You fooled me twice, shame on me. Τώρα ξέρω, δεν την ξαναπατάω από δαύτους και γενικότερα.

Κάτι αντίστοιχο έκαναν στο legion. Χωρίς rt οι αντανακλασεις είναι βραστα. Το watch dogs 1 είναι πολύ ανώτερο σε αντανακλασεις όταν βρέχει κάτω στο δρόμο από το legion χωρίς rt που είναι μια θολούρα και δείχνει χάλια. Το είχα διαβάσει ότι οι developers θα γίνουν τεμπέληδες με το rt που θα τα κάνει όλα αλλά όχι και έτσι να αφήνουν τα χωρίς rt γραφικα. Το watch dogs 2 χωρίς καθόλου rt και εχει τουμπανες αντανακλασεις στο legion έπρεπε να βάλουν rt να γονατισουν τα πάντα. Ήδη έγιναν τεμπέληδες με τις μηχανές με τα χάλια physics που πριν 10 χρόνια ηταν πολύ ανώτερα  τώρα ακόμα χειρότερα με το rt θα παρατήσουν και τα ssr σκιές φωτισμό να τα ρίξουμε όλα στο θεοβαρο για την ώρα rt. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με 3000 κάρτα και DLSS μια χαρά την παλεύεις με RT. Με τις 4000 θα είναι ακόμη καλύτερα. Για μένα ας τα παρατήσουν τελείως τα SSR, να είναι όλα τα games σαν το Exodus Enchanced που παίζει μόνο σε RT κάρτα. Σιγά σιγά εξομαλυνεται η κατάσταση και θα βρίσκουμε κάρτα με RT σε κανονικές τιμές. Ειδικά το RT GI αναβαθμίζει πραγματικά τα visuals. Από το 2022 που θα αρχίζουν να βγαίνουν games αποκλειστικά για τις νέες κονσόλες ελπίζω οι devs να εκμεταλλευτούν και τον δυνατότερο cpu ώστε να δούμε καλύτερα physics και AI και θα είμαστε τούμπανο. Θεωρώ ότι με την επόμενη γενιά gpu θα δούμε πολύ ωραία πράγματα και θα έχουν βελτιωθεί ακόμη πιο πολύ τα DLSS/FSR ώστε να βοηθάνε και αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με 3000 κάρτα και DLSS μια χαρά την παλεύεις με RT. Με τις 4000 θα είναι ακόμη καλύτερα. Για μένα ας τα παρατήσουν τελείως τα SSR, να είναι όλα τα games σαν το Exodus Enchanced που παίζει μόνο σε RT κάρτα. Σιγά σιγά εξομαλυνεται η κατάσταση και θα βρίσκουμε κάρτα με RT σε κανονικές τιμές. Ειδικά το RT GI αναβαθμίζει πραγματικά τα visuals. Από το 2022 που θα αρχίζουν να βγαίνουν games αποκλειστικά για τις νέες κονσόλες ελπίζω οι devs να εκμεταλλευτούν και τον δυνατότερο cpu ώστε να δούμε καλύτερα physics και AI και θα είμαστε τούμπανο. Θεωρώ ότι με την επόμενη γενιά gpu θα δούμε πολύ ωραία πράγματα και θα έχουν βελτιωθεί ακόμη πιο πολύ τα DLSS/FSR ώστε να βοηθάνε και αυτά..

Κάρτα με RT έχω αλλά δεν θέλω να αφήσουν και τα άλλα. Θα αργήσουμε να έχουμε καθολική υποστήριξη από όλα τα παιχνίδια για rt οι κάρτες υπάρχουν οι τιμές όμως είναι απρόσιτες για το 80% του κόσμου. Όλοι με 1060 και 580 είναι κάρτες για 1080p. Το μέλλον είναι με RT DLSS FSR αλλά αυτό θα γίνει στην επόμενη μην πω μεθεπόμενη γενιά για να έχουμε και λογικές τιμές πάντα μαζί με καλές επιδόσεις σε rt. Κάρτα αντάξια με 3090 στα 300 ευρώ θα περνουμε στην μεθεπόμενη γενιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χρειάζεται κάρτα αντάξια της 3090. Και οι 3060 και 3060Ti μια χαρά RT έχουν και σε συνδυασμό με το DLSS. Τώρα αν κάποιος περιμένει με κάρτα των 150 ευρώ να έχει top visuals, ε εντάξει τι να πω. Αυτό ούτε στα raster δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Καλά με σοβαρή RTX3000 κάρτα σε 4k πολλά games δείχνουν όμορφα. Κάνε την σύγκριση με Metro Exodus Enhanced για παράδειγμα. 

Είναι τραγικό πάντως που πρέπει να έχεις ισχυρή RTX κάρτα για να το τρέξεις, όπως επίσης είναι τραγικό που οι περισσότεροι δίνουν περισσότερη βάση στα γραφικά και όχι στο μέτριο gameplay. Όπως πολύ σωστά είχε πει ο @Herald , είναι απλά ένα open world Call of Duty. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Μια χαρα το τρεχουν και ποιο αδυναμες rtx καρτες με λιγο optimise  https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-cyberpunk-2077-pc-best-settings και εξαρταται με τον προγραμματισμο και το budget που εχει το καθε studio για να χρησιμοποιησει μη rt τεχνικες. Οπως και να το κανουμε τα tools της nvidia γλιτωνουν χρονο απο τα studio με οτι αυτο συνεπαγεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Μια χαρα το τρεχουν και ποιο αδυναμες rtx καρτες με λιγο optimise  https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-cyberpunk-2077-pc-best-settings και εξαρταται με τον προγραμματισμο και το budget που εχει το καθε studio για να χρησιμοποιησει μη rt τεχνικες. Οπως και να το κανουμε τα tools της nvidia γλιτωνουν χρονο απο τα studio με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

Και βέβαια. Όλη τη δουλειά την κάνει το DLSS. Προσωπικά δεν είμαι πολύ απαιτητικός, με μια RTX 2060/70 Super θα ήμουν κομπλέ. 

Γελοίο που οι συγκεκριμένες κάρτες κοστολογούνται αυτή την στιγμή 800+ €. Ελπίζω από Σεπτέμβρη να έχει τελειώσει η μπούρδα με το mining και η αισχροκέρδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ο μόνος τρόπος για locked 60άρι με DF settings + RT Reflections + RT Medium είναι με DLSS Performance + Medium Textures και χρησιμοποιώ και το νέο sharpen+ φίλτρο για να βελτιωθεί λίγο η εικόνα και το dll του DLSS 2.2 για να φύγει το ghosting..
https://ibb.co/Cpj158S
https://ibb.co/V2crvRv
https://ibb.co/tZfxdFb

Δεν το λες και τελείως χάλια το αποτέλεσμα πάντως..

Με το DLSS 2.2 ακόμα και το Performance mode δείχνει καλό και βγάζει μια native αίσθηση. Το ultra performance είναι χειρότερο από πριν. Αν ανοίξεις πάντως και το RT ultra δεν σου τρέχει καλά στο performance; Περίεργο μου φαίνεται. Επίσης γιατί medium textures;

Εγώ πάντως θα παίξω με DLSS Quality+LOD bias -0,5 έστω και αν έχω frame drops εδώ και εκεί εντός πόλης. Που φτάνουν μέχρι και τα 40 καρέ σε ένα άλσος με πλούσια βλάστηση(στο Heywood αν θυμάμαι καλά). Στα missions που έχεις ανάγκη τα καρέ σπάνια υπάρχει πρόβλημα για το 60ρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Με το DLSS 2.2 ακόμα και το Performance mode δείχνει καλό και βγάζει μια native αίσθηση. Το ultra performance είναι χειρότερο από πριν. Αν ανοίξεις πάντως και το RT ultra δεν σου τρέχει καλά στο performance; Περίεργο μου φαίνεται. Επίσης γιατί medium textures;

Εγώ πάντως θα παίξω με DLSS Quality+LOD bias -0,5 έστω και αν έχω frame drops εδώ και εκεί εντός πόλης. Που φτάνουν μέχρι και τα 40 καρέ σε ένα άλσος με πλούσια βλάστηση(στο Heywood αν θυμάμαι καλά). Στα missions που έχεις ανάγκη τα καρέ σπάνια υπάρχει πρόβλημα για το 60ρι.

 

Δηλαδή όταν αρχίζει η μάχη και πέφτουν πυροβολισμοί και εκρήξεις εκατέρωθεν δεν κατακρημνίζονται τα fps;; Πόσο μάλλον αν έχεις ενεργοποιημένο το RT. Δύσκολο μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Δηλαδή όταν αρχίζει η μάχη και πέφτουν πυροβολισμοί και εκρήξεις εκατέρωθεν δεν κατακρημνίζονται τα fps;; Πόσο μάλλον αν έχεις ενεργοποιημένο το RT. Δύσκολο μου φαίνεται...

Όχι. Τα missions είναι συνήθως σε κλειστούς ή αποκομμένους χώρους. Το έντονο πρόβλημα είναι σε κομμάτια της πόλης με πάρα πολλά neon lights, reflections και NPCs ή σε κομμάτια που υπάρχει μπόλικη βλάστηση(alpha transparency). Ειδικά το τελευταίο.

BTW, καλύτερα είναι να το παίξεις stealth όπως τα deus Ex. Ο μηχανισμός του sneak μέσω cover βοηθάει πολύ σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Όχι. Τα missions είναι συνήθως σε κλειστούς ή αποκομμένους χώρους. Το έντονο πρόβλημα είναι σε κομμάτια της πόλης με πάρα πολλά neon lights, reflections και NPCs ή σε κομμάτια που υπάρχει μπόλικη βλάστηση(alpha transparency). Ειδικά το τελευταίο.

BTW, καλύτερα είναι να το παίξεις stealth όπως τα deus Ex. Ο μηχανισμός του sneak μέσω cover βοηθάει πολύ σε αυτό.

 

Δύο φορές το τερμάτισα. Και τις 2 με μια μίξη stealth και πιστολίδι. Επίσης παρατήρησα ότι έπεφταν πολύ τα fps μέσα στα Bar. Για παράδειγμα εκεί που είναι η Rogue (Afterlife) ή στη τελευταία αποστολή του Johnny Silverhand. Το παιχνίδι γενικά έχει αλλοπρόσαλη συμπεριφορά. Επίσης χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 GB GPU RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με το DLSS 2.2 ακόμα και το Performance mode δείχνει καλό και βγάζει μια native αίσθηση. Το ultra performance είναι χειρότερο από πριν. Αν ανοίξεις πάντως και το RT ultra δεν σου τρέχει καλά στο performance; Περίεργο μου φαίνεται. Επίσης γιατί medium textures;

Δεν δοκίμασα με RT Ultra, θα δω. Medium textures γιατί δεν φτάνει η vram και σε σημεία τα fps πέφτουν κάτω από 40. Μια χαρά φαίνονται και στα medium πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...