Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Το παιχνίδι έχει φτιαχτεί ξεκάθαρα για κάρτες με RTX.

Έχω μια ταπεινή RTX 2060 12 GB και με όλα στο τέρμα ΕΚΤΟΣ από RT που είναι στο Off και με DLSS Quality, το παιχνίδι τρέχει άψογα. Αν κλείσω το DLSS, έχω και χειρότερη(!) ποιότητα εικόνας και τρέχει σαφώς πιο αργά. 

Άμα ανοίξεις το RT γίνεται χαμός, πέφτει πολύ η απόδοση και ναι, την ημέρα δεν παρατήρησα σημαντικές διαφορές στην ποιότητα εικόνας. Λογικά το βράδυ θα φαίνεται περισσότερο η διαφορά.

 

1440p και εσύ υποθέτω; Μου κάνει εντύπωση πάντως διότι λένε ότι η ποιότητα της εικόνας του fsr2 είναι πανομοιότυπη με του dlss και εσύ λες ότι είναι καλύτερη (;) απο native, ενώ εγώ εμφανώς χειρότερη. Σε 4Κ να το καταλάβω, αλλά σε 1440p;

Η πλάκα είναι ότι σαν παιχνίδι δεν μου αρέσει και το έχω παρατήσει, οπότε όλα αυτά είναι για μένα φιλολογικά.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

1440p και εσύ υποθέτω; Μου κάνει εντύπωση πάντως διότι λένε ότι η ποιότητα της εικόνας του fsr2 είναι πανομοιότυπη με του dlss και εσύ λες ότι είναι καλύτερη (;) απο native, ενώ εγώ εμφανώς χειρότερη. Σε 4Κ να το καταλάβω, αλλά σε 1440p;

Η πλάκα είναι ότι σαν παιχνίδι δεν μου αρέσει και το έχω παρατήσει, οπότε όλα αυτά είναι για μένα φιλολογικά.:P

Με RTX 2060 1440p; Χαχαχα... Όχι, για 1080p λέω!

Και όντως όταν είχα κλείσει το DLSS και το έτρεχα στην native 1080p ανάλυση, η ποιότητα εικόνας ήταν χειρότερη. Γενικά το παιχνίδι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, οι πιο πολλοί το αναφέρουν ως καλό benchmark.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Με RTX 2060 1440p; Χαχαχα... Όχι, για 1080p λέω!

Και όντως όταν είχα κλείσει το DLSS και το έτρεχα στην native 1080p ανάλυση, η ποιότητα εικόνας ήταν χειρότερη. Γενικά το παιχνίδι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, οι πιο πολλοί το αναφέρουν ως καλό benchmark.

Μου κάνουν τρομερή εντύπωση αυτά που λες. Καταρχάς δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να μην αντέχει 1440p η 2060 με dlss και χωρίς rt... Σαν να τρέχεις native 1080p σχεδόν δεν είναι από πλευράς απόδοσης; Επίσης από αυτά που ξέρω το dlss σε 1080p είναι ψιλομάπα. Από την άλλη φυσικά δεν έχω 2060 οπότε δεν μπορώ να τα τεκμηριώσω αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα με το RT, ειδικά με την Psycho επιλογή. Το performance τανκάρει πολύ βέβαια οπότε το DLSS είναι απαραίτητο ακόμα κι αν έχεις 3090Ti.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, chrisde είπε

Μου κάνουν τρομερή εντύπωση αυτά που λες. Καταρχάς δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να μην αντέχει 1440p η 2060 με dlss και χωρίς rt... Σαν να τρέχεις native 1080p σχεδόν δεν είναι από πλευράς απόδοσης; Επίσης από αυτά που ξέρω το dlss σε 1080p είναι ψιλομάπα. Από την άλλη φυσικά δεν έχω 2060 οπότε δεν μπορώ να τα τεκμηριώσω αυτα...

Εντάξει, μπορεί να τρέχει και 1440p η RTX 2060, δεν έχω τέτοια οθόνη για να γνωρίζω, αλλά 1080p/144 Hz. Ποιος είπε ότι το DLSS σε 1080p είναι μάπα; Μια χαρά είναι και βοηθάει πολύ. Εξαρτάται βέβαια και το game. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, itanium είπε

Ok πέφτεις πολύ πολύ έξω από την πραγματικότητα είναι πολύ δυνατή vga η 2060

 

Μακάρι, καλύτερα για εμένα.😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Επίσης από αυτά που ξέρω το dlss σε 1080p είναι ψιλομάπα.

Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον στα games που έχω δοκιμάσει, πέρα από το performance, σε κάποια games φαίνεται καλύτερα και από native, για παράδειγμα το Deathloop η το Dying Light 2. Απλά σε κάποια games έχει κάποια θέματα που αμφιβάλλω να έχουν να κάνουν με ανάλυση.

Στο Dying Light 2 για παράδειγμα σε σκοτεινά μέρει μερικές φορες τα μούτρα των χαρακτήρων έχουν κάτι σαν artifacts. Το οποιο πάλι δεν είμαι σίγουρος άμα είναι λόγο DLSS. Το FSR ναι, πέρα από μερικές εξαιρέσεις, δεν το επέλεξα ποτε. Μιλάμε πάντα για το ultra/quality preset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 2:02 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα με το RT, ειδικά με την Psycho επιλογή. Το performance τανκάρει πολύ βέβαια οπότε το DLSS είναι απαραίτητο ακόμα κι αν έχεις 3090Ti.

Το RT Psycho είναι ανύπαρκτο τη νύχτα. Αφού είναι color bleeding από το φως του ήλιου μόνο. Άσχετα αν ρίχνει τις επιδόσεις γιατί η κάρτα εξακολουθεί να υπολογίζει πράγματα που δεν φαίνονται. Color bleeding(GI) έχει από τη μάνα του το CP γι αυτό και είναι γενικά βαρύ game. Με το Psycho αυξάνει η ποιότητα.

16 ώρες πριν, seithan είπε

Το dlss σε quality 1080p δεν ρενταρει 960p ή κάπου εκεί; 

DLSS quality είναι 66% του 1080p. Δηλαδή ~720p. Επειδή η ανάλυση είναι γινόμενο, 66%*66%=44%. Η εικόνα χτίζεται από το 44% των πίξελ της native ανάλυσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το RT Psycho είναι ανύπαρκτο τη νύχτα. Αφού είναι color bleeding από το φως του ήλιου μόνο. Άσχετα αν ρίχνει τις επιδόσεις γιατί η κάρτα εξακολουθεί να υπολογίζει πράγματα που δεν φαίνονται. Color bleeding(GI) έχει από τη μάνα του το CP γι αυτό και είναι γενικά βαρύ game. Με το Psycho αυξάνει η ποιότητα.

DLSS quality είναι 66% του 1080p. Δηλαδή ~720p. Επειδή η ανάλυση είναι γινόμενο, 66%*66%=44%. Η εικόνα χτίζεται από το 44% των πίξελ της native ανάλυσης.

Η νυχτα ειναι παλουκι γιατι πλεον με τα τελευταια Patch τα παντα εχουν RT shadows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...