Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ρε παιδιά μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια τα έχουμε γράψει τόσες και τόσες φορές. 

Δικιο εχεις και αυτο ακριβως λεω. Βγηκε ενα patch το οποιο ουσιαστικα ειναι next gen μονο για τις κονσολες που ειχαν ερθει πολυ πισω. Για αυτο και εκει χρεωθηκε εστω και με ενα αντιτιμο ενω στα PC δεν χρεωθηκε. Αρα αν καποιος δεν πρεπει να μιλαει ειναι τα PC που πηραν την αναβαθμιση/patch τους (για καποιους αρκετα καλη για καποιους οχι αναλογα την οπτικη του καθενος) αλλα τωρα καθε τρεις και λιγο να λεει ο καθενας και χωρις μαλιστα εποικοδομητικη κριτικη απλα με ειρωνεια διαφορα ειναι κουραστικο και δεν συνεισφερει και πουθενα. 

Βγαινει ο φιλος και λεει 6 μηνες καθονταν και σιγα μην τους πουμε και ευχαριστω και ενοχληθηκε επειδη την ειπα αναβαθμιση. Ε ειναι αναβαθμιση εστω και οχι αυτο που καποιοι θα περιμεναν. Αλλα συνηθως αυτοι που δεν θεωρουν το patch αξιo αναφορας ειναι αυτοι που δεν εχουν παιξει καν το παιχνιδι στην συντριπτικη πλειοψηφια ή το παρατησαν εξ αρχης.  Οπτικα τουλαχιστον στο PC ηταν χαρμα οφθαλμων εξ αρχης το παιχνιδι αλλα θεματα ειχε. Εκει δουλευτηκε κυριως ομως και επεσε το βαρος και σε αυτο το patch στις κονσολες σε οπτικες διαφορες και οχι τοσο σε various "gamebreaking για πολλους" issues. Δεν ειναι κακο να μην σου αρεσει κατι ή να το θεωρεις ατελες και μισοτελειωμενο.Κακο ειναι να συνεχιζεις να ειρωνευεσαι σε ενα topic που θεωρεις οτι απλα δεν κανει για εσενα. Οκ το καταλαβαμε παμε παρακατω. 

Προσωπικα θεωρω οτι 6 μηνες ειναι οριακα αρκετοι για να γινει παραλληλη αναπτυξη ενος τετοιου τιτλου και μαλιστα με τοση δουλεια στις κονσολες. Τo παιχνιδι ειναι αυτο δεν ξερω τι ακριβως περιμενει ο κοσμος να αλλαξει γιατι τα core gameplay elements δεν γινεται να αλλαξουν. Εγινε ενα major για τις κονσολες gfx overhaul και more subtle στο PC που ηδη ειχε αρκετα απο αυτα τα features.. Διορθωθηκαν και καποια πραγματα. Θα μπορουσαν να μπουν περισσοτερα πραγματα; Σιγουρα; Αλλα θελει χρονο. Προφανως επεσαν ΠΟΛΥ εξω στην αναπτυξη του τιτλου ειδικα για τις κονσολες και βγηκε με πολλα θεματα.. Αυτο δεν θα αλλαξει ομως ουτε θαυματα γινονται. Ειτε σου κανει ειτε οχι.

Αρα ή μας ενδιαφερει ή οχι και προχωραμε αλλα γιατι τοσο αρνητισμο για κατι που δεν μας ενδιαφερει δεν καταλαβαινω αυτο ειναι ολο.. 

17 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

απο performance επεξεργαστη οταν ειναι μαξαρισμενο το παιχνιδι, με το νεο patch ειδατε διαφορα?

Δεν παρατηρησα κατι το ιδιαιτερο αλλα παιζω και σε gpu limited resolution θα δοκιμασω καποια στιγμη σημερα σε cpu limited resolutions και θα σου πω.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Δηλαδή ποια ήταν η χρησιμότητα του ποστ σου; Έγραψες μια παράγραφο με αλλαγές αλλά παρόλαυτα ένα πατς 47Gb σου φαίνεται της πλάκας και σιγά μην τους πούμε και ευχαριστώ. Τι ακριβώς είδες και σε χάλασε τόσο πολύ; Η λέξη αναβάθμιση; Εξ αρχής αυτό το πατς να το λέμε έτσι επειδή σε χαλάει κιόλας.

6 μήνες δεν το είχαν παρατημένο αλλά σε 10 μέρες φιλαράκι να βγάλουν τόση δουλειά ειδικά για αυτά που είχαν να κάνουν  στις κονσόλες δεν γίνεται δεν ξέρω τι αίσθηση του χρόνου έχετε και νομίζετε ότι όλα γίνονται σε χρόνο dt. Ήθελαν πολύ δουλειά οι κονσόλες.  Εσύ είσαι αυτός που πιάστηκε από την λέξη αναβάθμιση και άρχισες το κατεβατο χωρίς λόγο

Τέλος πάντως, πάμε παρακάτω, αλλά μην γράφεις τώρα για κατεβατά, γιατί μπορείς απλά να δεις τα ποστ μας, και ότι αυτό ισχύει μάλλον για σένα. Δεν ξέρω γιατί θίχτηκες τόσο, ούτε το παιχνίδι έκραξα, ούτε ότι δεν μου αρέσει είπα. Ούτε πώς να το αποκαλέσεις σου είπα, ούτε ότι χαλάστηκα.

Και το πώς υποθέτεις παρακάτω ότι δεν το έχω παίξει καν αλλά βγάζω χολή ούτε αυτό κατάλαβα. Ούτε για τα συνεχή ποστ, γιατί το πρώτο μου στο θρεντ ήταν και δεν έκραζα καν το παιχνίδι, αλλά συνέχιζε να υποθέτεις πράγματα. Επίσης συνέχισε να γράφεις "χρήσιμα" ποστ, ενώ το δικό μου που έκανα μια διευκρίνιση σε μια γραμμή ήταν "άχρηστο", λες και δεν ήταν fact

Και το AC Unity όταν βγήκε είχε day one patch όλο το μέγεθος του παιχνιδιού, αλλά ήταν όλα bug fixes, δεν συνάδει πάντα το patch size με το content. Παρόλα αυτά ούτε έγραψα πουθενά ότι δεν πρόσθεσαν αρκετό περιεχόμενο, για patch καλό είναι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, just getting started είπε

Τέλος πάντως, πάμε παρακάτω, αλλά μην γράφεις τώρα για κατεβατά, γιατί μπορείς απλά να δεις τα ποστ μας, και ότι αυτό ισχύει μάλλον για σένα. Δεν ξέρω γιατί θίχτηκες τόσο, ούτε το παιχνίδι έκραξα, ούτε ότι δεν μου αρέσει είπα. Ούτε πώς να το αποκαλέσεις σου είπα, ούτε ότι χαλάστηκα.

Και το πώς υποθέτεις παρακάτω ότι δεν το έχω παίξει καν αλλά βγάζω χολή ούτε αυτό κατάλαβα. Ούτε για τα συνεχή ποστ, γιατί το πρώτο μου στο θρεντ ήταν και δεν έκραζα καν το παιχνίδι, αλλά συνέχιζε να υποθέτεις πράγματα. Επίσης συνέχισε να γράφεις "χρήσιμα" ποστ, ενώ το δικό μου που έκανα μια διευκρίνιση σε μια γραμμή ήταν "άχρηστο", λες και δεν ήταν fact

Και το AC Unity όταν βγήκε είχε day one patch όλο το μέγεθος του παιχνιδιού, αλλά ήταν όλα bug fixes, δεν συνάδει πάντα το patch size με το content. Παρόλα αυτά ούτε έγραψα πουθενά ότι δεν πρόσθεσαν αρκετό περιεχόμενο, για patch καλό είναι ;)

Μου φανηκε καπως το δικο σου ποστ, δεν θιχτηκα (δεν εργαζομαι στην εταιρεια, ουτε μετοχος ειμαι, ουτε εχω διαφυγοντα κερδη αν παει χαλια το παιχνιδι)  απλα εχω κουραστει να διαβαζω ειρωνικα σχολια που δεν προσφερουν σε κατι (καλη ωρα οπως τα δικα μας τωρα). Με προφαση το δικο σου ποστ εγραψα για ολο αυτο αν διαβασεις το τελευταιο μου ποστ θα το καταλαβεις. 

Kαι ναι βγαινουν και μεγαλα patch και ειδικα απο την Ubisoft που απλα προσφερουν DLC αλλα χρειαζεται να ξανακατεβασεις πολλα Gb δεν το εγραψα για αυτο, αλλα γιατι οκ δεν το λες και απαρατηρητο update, εχει πεσει δουλεια, το ειπα γιατι οκ καλο ειναι να εκτιμαμε την προσπαθεια καποιες φορες.. Ποιο πολυ εντυπωση μου εκανε η ενσταση σου στην λεξη αναβαθμιση λες και το χαρακτηρισα κυριολεκτικα νεο παιχνιδι και το συμπερασμα σου. Αυτο ειναι ολο. Εν παση περιπτωσει ισως να αντεδρασα και εγω υπερβολικα παμε παρακατω απλα δεν μπορω την συνεχομενη μιρλα χωρις σκοπο και τις υπερβολες αυτο ειναι ολο. Απλα ετυχε και πηρε εσενα η μπαλα ..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με Full RT ακόμη  και χωρίς dlss σε 1440p πάει τραίνο, τουλάχιστον πριν την πόλη.

Σήμερα το βραδάκι θα κάνω τις βόλτες μου εκεί λογικά και θα δω αν γίνεται όπως είναι αναμενόμενο βαρύτερο για το PC και πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Πάντως με Full RT ακόμη  και χωρίς dlss σε 1440p πάει τραίνο, τουλάχιστον πριν την πόλη.

Σήμερα το βραδάκι θα κάνω τις βόλτες μου εκεί λογικά και θα δω αν γίνεται όπως είναι αναμενόμενο βαρύτερο για το PC και πόσο.

Χωρίς dlss μέσα στην πολη με full rt θα πάθεις πανωλεθρία. Εξαρτάται βέβαια και την καρτα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

αλλα οχι και δεν ειναι major patch τωρα αυτο διαβαστε το changelog

Διάβασα το changelong, σιγά τα αυγά. Που είναι τα διαστημοπλοία και τα διαστημικά ταξίδια? Πόσο ακόμα θα περιμένουμε?

4 ώρες πριν, Armoral είπε

Πάντως με Full RT ακόμη  και χωρίς dlss σε 1440p πάει τραίνο, τουλάχιστον πριν την πόλη.

Σήμερα το βραδάκι θα κάνω τις βόλτες μου εκεί λογικά και θα δω αν γίνεται όπως είναι αναμενόμενο βαρύτερο για το PC και πόσο.

Με 3090 δεν είσαι? Ε κάπου 90-100 έβγαζε πριν το patch με DLSS Q και FULL RT μέσα στην πόλη, τώρα πόσα βγάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, μετέφερα το παιχνίδι πατσαρισμένο με το 1.5 σε ένα νέο δίσκο λόγω φορμάτ και κατεβάζει τώρα 62 GB!! Τι στο καλό!;!;

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά, μετέφερα το παιχνίδι πατσαρισμένο με το 1.5 σε ένα νέο δίσκο λόγω φορμάτ και κατεβάζει τώρα 62 GB!! Τι στο καλό!;!;

Nαι οντως.. 10gb στο steam και 62 στο gog .. και απο οτι βλεπω εδω:

hotfix του 1.5 μαλλον, προσθηκη rt local shadows στα settings και διαβαζω και για αυξηση στην αποδοση.. για να δουμε, γιατι όντως επεσε η αποδοση μετα το 1.5, ανεβηκαν βεβαια τα visuals, αλλα ηθελε σιγουρα φτιαξιμο.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2022 στις 8:41 ΜΜ, Herald είπε

Διάβασα το changelong, σιγά τα αυγά. Που είναι τα διαστημοπλοία και τα διαστημικά ταξίδια? Πόσο ακόμα θα περιμένουμε?

Με 3090 δεν είσαι? Ε κάπου 90-100 έβγαζε πριν το patch με DLSS Q και FULL RT μέσα στην πόλη, τώρα πόσα βγάζεις?

 

Στις 18/2/2022 στις 5:58 ΜΜ, Virus200 είπε

Χωρίς dlss μέσα στην πολη με full rt θα πάθεις πανωλεθρία. Εξαρτάται βέβαια και την καρτα .

 

 

Πανωλεθρία. Μέσα στην πόλη χωρίς RT κινείσαι στα 45 με 50 περίπου FPS στο ULTRA ή με 40 έως 45 στο Psycho Raytracing mode. Ότι βλέπω και στο youtube δηλαδή. Και θέλω να πάρω και 4k 144hz οθόνη, που πας ρε καραμήτρο.

Με DLSS Quality ανεβαίνει αρκετά, σχεδόν διπλασιάζεται η απόδοση, στα 80 με 85 στο Ultra και 70 με 77 στο Psycho. Μπράβο ρε πέτσινε, για αυτό έβγαλες 26 δις φέτος για την Nvidia.

Πάλι καλά να λέμε.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RTX 2080 OC, drivers 496.76, ultra+RT ultra(60,56 average και 46,37 min)

https://ibb.co/f94mG7N

Πριν το update σπάνια έχανα τα 60 καρέ ακόμα και μέσα στην καρδιά της πόλης με RT Ultra και optimised raster. Τώρα υπάρχουν σημεία που πέφτω και κάτω από τα 50. Χωρίς άμεσα αντιληπτή οπτική βελτίωση.

Λογικά αυτό το RTX local shadows αναφέρεται στην τελευταία προσθήκη που βάρυνε το game, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουσιαστικότερο βίντεο που έχω δει μέχρι στιγμής για τη διαφορά που κάνει το RT.

υ.γ.: Για κάποιο λόγο η 1.5 έκδοση είναι λίγο βαρύτερη ακόμα και με local RT shadows στο off. Επίσης το DLLS δεν χρειάζεται πλέον αρνητικό LOD. Δείχνει εξίσου καλό με το native εξ αρχής με λίγο DLSS sharpen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Το ουσιαστικότερο βίντεο που έχω δει μέχρι στιγμής για τη διαφορά που κάνει το RT.

υ.γ.: Για κάποιο λόγο η 1.5 έκδοση είναι λίγο βαρύτερη ακόμα και με local RT shadows στο off. Επίσης το DLLS δεν χρειάζεται πλέον αρνητικό LOD. Δείχνει εξίσου καλό με το native εξ αρχής με λίγο DLSS sharpen.

Καθαρά φτιαγμένο για RTX κάρτες. Χωρίς RT τα γραφικά δεν λένε τίποτα, τουλάχιστον για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καθαρά φτιαγμένο για RTX κάρτες. Χωρίς RT τα γραφικά δεν λένε τίποτα, τουλάχιστον για εμένα.

Και χωρίς RT είναι από τα καλύτερα του είδους. Απλά το RT σου δείχνει με τον χειρότερο τρόπο τους περιορισμούς των prebaked φωτισμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...