Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

 

Τελικά έχετε δει αποτελέσματα με την θερμοπρόσοψη? Όσοι την εγκαταστήσαμε μόνοι σας αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα στο μέλλον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς το μόνος σου όπως έγραψε και φίλος πιο πάνω είναι λίγο δύσκολο για να έχεις καλό τελικό αποτέλεσμα.

 

ΝΑΙ σε σπίτι με ακραίες συνθήκες αξίζει να βάλεις και παίζει στα 40€ / m2  μαζί με εργασία. Αν το κάνεις μόνος σου, πάει περίπου τα μισα.

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνει κάποιος βέβαια είναι η μόνωση της ταράτσας και μετά των τοίχων.

 

Επίσης καλό είναι να υπάρχουν αλουμίνια με θερμοδιακοπή.

 

 

Γενικά ναι αξίζει όταν είναι μόνιμη κατοικία, παλιάς κατασκευής και όταν βρίσκεται σε ανοιχτό χώρο / ακραίες συνθήκες. Αν είναι εξοχική κατοικία ή μέσα σε πόλη, θέλει μια δευτερη σκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό θα κάνω αρχικά έχεις δίκιο θα μονώσω τις ταράτσες αρχικά. Άλλωστε τις μεγαλύτερες θερμικές απώλειες τις έχουμε από τις ταράτσες. Είχα βάλει κάτι επαλειφομενα αλλά δεν κάνουν δουλειά για θερμομονωση τουλάχιστον. Λέω να κάνω μόνωση με φελιζόλ. Συγκεκριμένα κάτι τέτοιο https://fragoulakis.gr/monosis-taratson/ . Τι γνώμη έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει κ έχω δει τα υλικά του κλπ Γενικά έχει καλές τιμές και όντως το έχει ψάξει.

 

Δυστυχώς δεν έχω όμως εμπεριστατωμένη άποψη γιατί ότι και να βάλεις στο τέλος το σωστό είναι να βάλεις κανα πλακακι ή κάποιο καλό τελείωμα ώστε να έχει διάρκεια στο χρόνο, οπότε το άφησα την έρευνα ελλείψει χρόνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα κάνω αρχικά έχεις δίκιο θα μονώσω τις ταράτσες αρχικά. Άλλωστε τις μεγαλύτερες θερμικές απώλειες τις έχουμε από τις ταράτσες. Είχα βάλει κάτι επαλειφομενα αλλά δεν κάνουν δουλειά για θερμομονωση τουλάχιστον. Λέω να κάνω μόνωση με φελιζόλ. Συγκεκριμένα κάτι τέτοιο https://fragoulakis.gr/monosis-taratson/ . Τι γνώμη έχεις?

 

Eσύ θα ξέρεις καλύτερα για να έχεις το url στο προφιλ σου και να ξεθάβεις θέματα με μονώσεις για να βάλεις το λινκ. Δεν προσπαθείτε καθόλου πλέον με τα backlinks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ θα ξέρεις καλύτερα για να έχεις το url στο προφιλ σου και να ξεθάβεις θέματα με μονώσεις για να βάλεις το λινκ. Δεν προσπαθείτε καθόλου πλέον με τα backlinks.

 Τσάκαλος είσαι !!!!! :-) :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

απαραιτητη προυποθεση για να λειτουργησει η θερμοπροσοψη πρεπει να ειναι θερμομονωμενη πρωτα η ταρατσα.Οι τιμες στην Αττικη ξεκινούν από 25€ και φτανουν τα 45€ το τετραγωνικο ανάλογα με τον τυπο της θερμοπροσοψης και πολυ περισσοτερο με τον ογκο της εργασιας.

Περισσοτερες πληροφοριες για μεταδοση θερμοτητας και θερμοπροσοψη κτιριακων εγκαταστασεων

post-338529-0-54296200-1487628540_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Την άνοιξη του 2013 έκανα μόνος μου θερμοπρόσοψη στο σπίτι που μένω, ισόγεια κατοικία, σε περιοχή κοντά στην Χαλκίδα. Είναι σπίτι κατασκευής 1970 πατικό χωρίς κολόνες 83 τμ. Το συνολικό κόστος ανήλθε σε 1700 Ε. Φυσικά άλλαξα και τα κουφώματα σε θερμοδιακοπτόμενα της Αλουμιν.

Αναλυτικά για 200 τμ επιφάνεια τοίχων (ένας τοίχος επιφάνειας 16 τμ δεν έγινε διότι εφάπτεται με του γείτονα) πλήρωσα 1.000 Ε στους σοβατζίδες μαζί με τα υλικά τους, 120 Ε σε μαλακό υαλόπλεγμα, 400 Ε σε φελιζόλ λευκό απλό 5μμ, 120 Ε σε ούπα και 60 Ε σε μονωτικό χρώμα.

Βασικά πήγα στις δυο μεγάλες εταιρίες που ασχολούνται στην Χαλκίδα με θερμοπροσόψεις και μου είπαν κόστος να το κάνουν αυτοί με τα υλικά δικά τους 34Ε/τμ ο ένας και 36Ε/τμ ο άλλος. Μου έβγαζαν 200 τμ επιφάνεια συν άλλα 170 τμ τα τρέχοντα μέτρα. Στα νιάτα μου δούλευα ελαιοχρωματιστής για διάστημα 4 ετών, παρακολούθησα βίντεο με δουλειές από θερμοπροσόψεις και παρατήρησα ότι θα μπορούσα να δοκιμάσω μια θερμοπρόσοψη από μόνος μου. Πήγα πάλι στους δυο ειδικούς και τους είπα να μου δώσουν τιμή με υλικά χωρίς την εργασία και μου είπαν και οι δύο 2Ε μείον αλλά δεν θα είχα την τεχνογνωσία να το κάνω σωστά και δεν μου έδιναν την εγγύηση και το πιστοποιητικό.  Μίλησα με έναν μπατζανάκη μου επαγγελματία ελαιοχρωματιστή και μου είπε οτι μπορεί να με βοηθήσει.

Οι ειδικοί μου είπαν ότι πρέπει να βγούν οι σοβάδες μέχρι να φανούν τα τούβλα... μα γιατί αφού όλοι οι σοβάδες είναι καλοί τους έλεγα και μου απαντούσαν οτι η κόλλα-ρυτίνη τους δεν κολλάει πάνω σε μπογιά. Η εργασία τους περιλάμβανε με την σειρά από μέσα προς τα έξω κόλλα(ρυτίνη)-φελιζόλ-ούπα-υαλόπλεγμα-κόλλα(ρυτίνη)- άλλη κόλλα-τελική κόλλα. Εγώ έβαλα από μέσα προς τα έξω μονωτικό χρώμα-φελιζόλ-υαλόπλεγμα-ούπα-χοντρός σοβάς-ψιλός σοβάς. Ο μπατζανάκης μου, μου είπε και δοκίμασα μονωτικό χρώμα για να κολλήσω ένα κομμάτι φελιζόλ 0,50χ0,50 μ στον τοίχο, το αποτέλεσμα ήταν να κολλήσει πάρα πολύ καλά και όταν κρεμάστηκα μετά από μια μέρα πάνω σε αυτό, ξεκόλλησε και είχε μείνει το μισό πάνω στον τοίχο. Έτσι ξεκινήσαμε και κολλήσαμε τα φελιζόλ πάνω στους τοίχους χωρίς να φάμε τους σοβάδες, για περισσότερη σιγουριά βάλαμε ούπα 4-5 ανα 2 τμ και βάζοντας τα ούπα στηρίζαμε και το μαλακό υαλόπλεγμα. Είχα δει σε οικοδομές που έντυναν τις κολόνες με φελιζόλ (ντάου) και τις σοβάτιζαν και είπα γιατί να μη γίνεται αυτό και στην δική μου περίπτωση.

Έτσι πήρα τηλέφωνο τρεις Έλληνες σοβατζίδες να μου πουν αν μπορούν να το σοβατίσουν και να μου δώσουν τιμή. Ο πρώτος που ήρθε μου είπε οτι δεν γίνεται, δεν το αναλάμβανε και πρέπει να βάλω τις κόλλες που βάζουν οι ειδικοί. Ο δεύτερος μου είπε οτι μπορεί να το σοβατίσει αλλά δεν εγγυάται για το αποτελέσμα γιατί το φελιζόλ δεν είναι ντάου για να έχει καλή πρόσφυση ο σοβάς, μου είπε 1500Ε με τα υλικά δικά του άφου το μέτρησε όλο. Διάλεξα τον τρίτο διότι δεν μου έφερε καμία αντίρρηση και μου είπε και 1000Ε με τα υλικά δικά του, χωρίς να το μετρήσει. Την άλλη μέρα ήρθε με τον συνάδελφό του (Έλληνας και αυτός) και ξεκίνησε πρώτα να το κάνει όλο πεταχτό, μετά τράβηξε τους οδηγούς, την επόμενη μέρα έκανε τα γεμίσματα και την τρίτη μέρα τις κορνίζες στα παράθυρα και την πόρτα. Μετά από μια εβδομάδα έκανε τον ψιλό σοβά. Ξέχασα να αναφέρω οτι τελικά οι σοβατζήδες έφαγαν τους σοβάδες μόνο στα παράθυρα (στις γωνίες τους και γύρω-γύρω εσωτερικά) για να πιάσει ο σοβάς ξεκινώντας από το παράθυρο προς τα έξω.

Το συμπέρασμα: Μετά από πέντε χρόνια οι τοίχοι είναι σε άριστη κατάσταση (τα παιδιά πετούν την μπάλα πάνω τους και παίζουν, ενώ σε αυτά που φτιάχνουν οι εταιρείες απαγορεύουν να καρφώσεις μέχρι και πρόκα), με δυσκολία καρφώνεις πρόκα πάνω στους τοίχους. Μετά από 6 μήνες της πρόσοψης στήριξα πάνω στους τοίχους δυο 12αρια Τουοτομι Αιρκοντίσιον. Το σπίτι έχει απίστευτη μόνωση, φανταστείτε οτι η θέρμανσή μου Χειμώνα - Καλοκαίρι είναι τα δυο αιρκοντίσιον. Τα Χριστούγεννα όταν είμαστε 20 άτομα μέσα στο σπίτι, χωρίς υπερβολές, ανοίγω τα παράθυρα λόγω ζέστης... Τον χειμώνα το πρωί 08:00 με θερμοκρασία έξω +5 Κελσίου μέσα έχω +16 βαθμούς όταν το βράδυ 24:00 κλείσω το αιρκοντίσιον και έχει +22 Κελσίου. Το καλοκαίρι όταν έξω έχει +40 Κελσίου μέσα έχω +28 Κελσίου. Επειδή έχω ταράτσα, τον επόμενο χρόνο από την μόνωση, μου έβαλε ο μπατζανάκης μου δοκιμαστικά γυψοσανίδα στο ένα παιδικό δωμάτιο με 3 μμ φελιζόλ λευκό απλό με άριστα αποτελέσματα αλλά στα υπόλοιπα δεν έβαλα διότι σκέφτηκα οτι αν ποτέ βάλει νερά η ταράτσα δεν θα ξέρω που είναι η ζημιά. Η επόμενη δουλεία που σκέφτομαι είναι η θερμομόνωση της ταράτσας μιας και δεν σηκώνει βάρη γιατί είναι πατικό το σπίτι.

Αυτή είναι η δουλειά που έχω κάνει και μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, όσοι επιθυμούν μπορούν να μου στείλουν εμαιλ και να έρθουν να την δούν...

Φιλικά Γιάννης.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο πάχος το μονωτικό? Από υγρασία πως τα πάει μέσα το σπίτι?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη το φελιζόλ είναι 5 εκατοστά λευκό το απλό. Οι διαστάσεις του είναι 2χ1 μέτρα. Αν χρησιμοποιούσα μικρότερης διάστασης θα χρειαζόμουν περισσότερα ούπα.

Το μονωτικό ήταν το πιο φτηνό που βρήκα με 30 Ε ο κουβάς 10 Λίτρων από βιοτεχνία στην Χαλκίδα. Έβαζα δυο "παχιές" ρολιές με το ρολό στο φελιζόλ και δυο "παχιές" ρολιές στο κομμάτι του τοίχου που θα περνούσα. Αν έβαζα από μια ρολία στέγνωνε αμέσως πριν προλάβω να περάσω τα ούπα.

Το σπίτι τον ίδιο χειμώνα μου έκανε πολύ υγρασία μέχρι που έσταζε το ταβάνι. Αναγκάστηκα και πήρα αφυγραντήρα και τον δούλευα ασταμάτητα 24ωρο από Δεκέμβριο για όλο τον χειμώνα. Βέβαια αυτό μπορεί να προκλήθηκε λόγω του οτι άλλαξα και τα κουφώματα από ξύλινα σε αλουμινίου. Τον αφυγραντήρα από την επόμενη χρονιά τον δουλεύω μόνο όταν βλέπω το υγρασιόμετρο ανεβασμένο στο 80% μέσα στο σπίτι, συνήθως όταν είναι βροχερός ο καιρός.

Φιλικά, 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κουφωμάτων μόνο, παίζει το κύριο λόγο να τον έχει η εξωτερική θερμομόνωση που έκανες... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τελευταία 3 χρόνια ψάχνω για εξωτερική θερμομόνωση σε 2-όροφη κατοικία του 1970 στην οποία έχω ήδη αλλάξει τα κουφώματα με ημισυνθετικά της Kommerling και έχω δει τρομερή διαφορά.Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν θέλω να βάλω θερμομονωτικές πλάκες είτε διογκωμένης πολυστερίνης είτε εξηλασμένης.Έχω μπει σε διάφορα forum τεχνικών και καθένας λέει θετικά και αρνητικά κα για τους δυο αυτούς τύπους και είμαι μπερδεμένος.

Εκτός των άλλων , οι θερμομονωτικές πλάκες έχουν κατ ελάχιστο απόσο γνωρίζω τους 5 πόντους και δεν θα ήθελα να έχω τόσο πολύ επιπλέον πάχος.Δεν είμαι άλλωστε και σε περιοχή με ακραίες θερμοκρασίες οπότε δεν υπάρχει και σοβαρός λόγος να βάλω τέτοιες πλάκες.Ψάχνοντας , επειδή με ενδιαφέρει  τα υλικά να είναι όσο το δυνατόν οικολογικά , βρήκα οτι υπάρχουν θερμομονωτικοί σοβάδες με οικολογικά υλικά.Συγκεκριμένα βρήκα μια μάρκα που έχει θερομομονωτικό σοβά με σχετικά αρκετά χαμηλό συντελεστή λ=0.037 W/mK που αποτελείται από φελλό , ασβέστη , διατομική γη και ενισχυμένες ίνες.Αρκετά οικολογκά υλικά , και πιστοποίηση κατηγορίας καύσης Α1.

Το κόλλημα όμως που έχω φάει αυτά τα χρόνια που ψάχνομαι και δεν προχωράω, είναι με το aerogel το οποίο πουθενά δεν μπορώ να το βρω για αγορά.Δεν υπάρχει άλλο υλικό με τόσο χαμηλό συντελεστή λ παγκοσμίως (λ=0,014W/mK).Μάλιστα πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε μια εταιρία που φτοιάχνει θερμομονωτικές κουβέρτες για αγωνιστικά αυτοκίνητα όπου μονώνει τον χώρο του intercooler με του κινητήρα με αυτό το υλικό.

Έχω βρει διάφορες εταιρίες από Αμερική , Ελβετία και αλλού αλλά Ελλάδα δεν το έχω βρει πουθενά.Και δεν είμαι και σίγουρος εαν το εμπορεύονται κιόλας γιατί το βρίσκω μόνο σε κέντρα έρευνας.Γνωρίζει κανείς εαν το εμπορεύεται κάποιος στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, tarantules said:

Εκτός των άλλων , οι θερμομονωτικές πλάκες έχουν κατ ελάχιστο απόσο γνωρίζω τους 5 πόντους και δεν θα ήθελα να έχω τόσο πολύ επιπλέον πάχος.

Ήδη αρχές 90 έβαζαν 3-5cm Dow ανάμεσα σε διπλή τοιχοποιία, λογικό δεν είναι 2019 να βάζουμε παραπάνω? 😛

Καταλαβαίνω ότι το "κέλυφος" έχει λιγότερες θερμογέφυρες άρα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά και πάλι θα βάλεις κάτι το οποίο βάζαμε "στο περίπου" πριν 20κάτι χρόνια? 

Το θέμα έιναι να μονωθεί όσο το δυνατόν καλύτερα. Διαφωνώ τελείως με την λογική δεν ζω σε περιοχή με ακραίες θερμοκρασίες άρα δεν χρειάζεται κάτι τούμπανο, γιατί όσο καλύτερο είναι τόσο λιγότερο ρεύμα/πετρέλαιο/αέριο θα ξοδέψεις και ψύξη και θερμανση.

Τώρα για τους σοβάδες, αμφιβάλω αν κάνουν δουλειά μόνοι τους.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...