Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tarantules είπε

Έχω βρει διάφορες εταιρίες από Αμερική , Ελβετία και αλλού αλλά Ελλάδα δεν το έχω βρει πουθενά.Και δεν είμαι και σίγουρος εαν το εμπορεύονται κιόλας γιατί το βρίσκω μόνο σε κέντρα έρευνας.Γνωρίζει κανείς εαν το εμπορεύεται κάποιος στην Ελλάδα;

Τα τελευταία χρόνια άρχισαν οι πρώτες εμπορικές εφαρμογές του Aerogel. Δεν είναι ένα κοινό προϊόν θερμομόνωσης όπως το φελιζολ  οπότε δεν νομίζω να το βρεις έτσι εύκολα σε τέτοιες ποσότητες για ολόκληρο σπίτι, εδικά στην Ελλάδα.  + πρέπει να είναι και πανάκριβο και η αντοχή του δεν είναι δοκιμασμένη. Εϊναι κάπως έυθραυστο σαν υλικό.  Σε καμιά 10ρια χρόνια μάλλον θα αρχίσει να γίνεται πιο κοινό. 

Αλλά από την άλλη, αφού θεωρείς ότι 5cm φελιζόλ είναι overkill για την περιοχή σου, το  να ψάχνεις μόνωση aerogel είναι τουλάχιστον υπερβολή! Αφού η θερμομόνωση είναι εξωτερική, πιο το πρόβλημα για τα 5cm? Αν ήταν εσωτερική η μόνωση, θα συμφωνούσα αλλά εξωτερικά δεν έχει νόημα να πας σε πιο λεπτό φελιζόλ (2-3cm), γιατί δεν θα γλιτώσεις κάτι ιδιαίτερο στο συνολικό κόστος(σοβάδες, κόλλες, μπογιές, εργατικά παραμένουν τα ίδια) και θα χάσεις αρκετά (50%) σε μόνωση. Με τους συντελεστές λ που δίνεις, με το aerogel αντί να έχει πάχος η μόνωση 5cm, θα έχει απλά 2-3cm.  

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα φαίνεται άσχημο να εξέχουν 5 πόντοι στο σοβατεπί; Επίσης στα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες που έχω πατζούρια αν βάλω επιπλέον 5 πόντους δεν θα περιορίσω το άνοιγμά τους;

Κι εγώ έχω επιφυλάξεις για το σοβά αλλά είναι κάτι πιο ευκολο από το να τρυπάς τοίχους και να κολάς πάνελ.

Στην ταράτσα σκέφτομαι να βάλω τα θερμομονωτικά πάνελ που την έχω αμόνωτη.Μόνο για υγρασία την έχω περάσει με hyperdesmo lv

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, tarantules said:

Κι εγώ έχω επιφυλάξεις για το σοβά αλλά είναι κάτι πιο ευκολο από το να τρυπάς τοίχους και να κολάς πάνελ.

Αν είχε διαφορά (μόνος του) θα έβαζαν όλοι μόνο αυτόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν είχε διαφορά (μόνος του) θα έβαζαν όλοι μόνο αυτόν...

Στο site τους βλέπω να το έχουν εφαρμόσει σε αρκετά κτήρια σε Ιταλία , Γαλλία , Πορτογαλία και Κούβα.Έχει datasheet με τις θερμικές ιδιότητές του αλλά δεν έχω τεχνικές γνώσεις για να ξέρω τι επίπεδα μόνωσης προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Τα τελευταία 3 χρόνια ψάχνω για εξωτερική θερμομόνωση σε 2-όροφη κατοικία του 1970 στην οποία έχω ήδη αλλάξει τα κουφώματα με ημισυνθετικά της Kommerling και έχω δει τρομερή διαφορά.Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν θέλω να βάλω θερμομονωτικές πλάκες είτε διογκωμένης πολυστερίνης είτε εξηλασμένης.Έχω μπει σε διάφορα forum τεχνικών και καθένας λέει θετικά και αρνητικά κα για τους δυο αυτούς τύπους και είμαι μπερδεμένος.

Εκτός των άλλων , οι θερμομονωτικές πλάκες έχουν κατ ελάχιστο απόσο γνωρίζω τους 5 πόντους και δεν θα ήθελα να έχω τόσο πολύ επιπλέον πάχος.Δεν είμαι άλλωστε και σε περιοχή με ακραίες θερμοκρασίες οπότε δεν υπάρχει και σοβαρός λόγος να βάλω τέτοιες πλάκες.Ψάχνοντας , επειδή με ενδιαφέρει  τα υλικά να είναι όσο το δυνατόν οικολογικά , βρήκα οτι υπάρχουν θερμομονωτικοί σοβάδες με οικολογικά υλικά.Συγκεκριμένα βρήκα μια μάρκα που έχει θερομομονωτικό σοβά με σχετικά αρκετά χαμηλό συντελεστή λ=0.037 W/mK που αποτελείται από φελλό , ασβέστη , διατομική γη και ενισχυμένες ίνες.Αρκετά οικολογκά υλικά , και πιστοποίηση κατηγορίας καύσης Α1.

Το κόλλημα όμως που έχω φάει αυτά τα χρόνια που ψάχνομαι και δεν προχωράω, είναι με το aerogel το οποίο πουθενά δεν μπορώ να το βρω για αγορά.Δεν υπάρχει άλλο υλικό με τόσο χαμηλό συντελεστή λ παγκοσμίως (λ=0,014W/mK).Μάλιστα πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε μια εταιρία που φτοιάχνει θερμομονωτικές κουβέρτες για αγωνιστικά αυτοκίνητα όπου μονώνει τον χώρο του intercooler με του κινητήρα με αυτό το υλικό.

Έχω βρει διάφορες εταιρίες από Αμερική , Ελβετία και αλλού αλλά Ελλάδα δεν το έχω βρει πουθενά.Και δεν είμαι και σίγουρος εαν το εμπορεύονται κιόλας γιατί το βρίσκω μόνο σε κέντρα έρευνας.Γνωρίζει κανείς εαν το εμπορεύεται κάποιος στην Ελλάδα;

Ο λόγος που είδες μεγάλη διαφορά αλλάζοντας κουφώματα φίλε tarantules, είναι γιατί σταμάτησες να έχεις ρεύματα αέρα στο σπίτι σου οπότε έχεις μεγαλύτερη θερμική άνεση. Αν όμως δεν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση θα δεις σύντομα μούχλα στο σπίτι σου λόγω συμπύκνωσης υδρατμών στα σημεία που έχουν θερμογέφυρες.

Οι θερμομονωτικές πλάκες πολυστερίνης (διογκωμένης ή εξηλασμένης) παράγονται σε ό,τι πάχος θέλεις, αλλά είναι άσκοπο να βάλεις οτιδήποτε λιγότερο από 7 cm, αφού όσα χρήματα δώσεις για εργασία και σοβάδες είναι για να βάλεις το μονωτικό στον τοιχο, οπότε δεν είναι εκεί το σημείο που πρέπει να κάνεις οικονομία. Η διαφορά οικονομικά από 5cm θερμομόνωση σε 10cm είναι περίπου 13% ενώ θερμομονωτικά κερδίζεις 45% εξοικονόμηση. Επίσης συμφωνώ με τον ThReSh ότι το θέμα δεν είναι οι ακραίες θερμοκρασίες αλλά η εξοικονόμηση ενέργειας. Ενημερωτικά να σου πω ότι παθητικό κτίριο στου Παπάγου έβαλε 15cm στον τοίχο και 30cm στο δώμα και δεν καιει τίποτα για θέρμανση και ψύξη.

Σε ότι αφορά τους σοβάδες, το θέμα δεν είναι μόνο ο συντελεστής θερμική αγωγημότητας λ αλλά η θερμική αντίσταση R η οποία εξαρτάται από το πάχος του υλικού. Πόσα mm σοβά μπορεί να βάλει, 5mm – 12mm άρα πόση θερμομόνωση τελικά θα σου προσφέρουν?

Επίσης, ένα υλικό θεωρείται οικολογικό όχι μόνο από την Ά ύλη που χρησιμοποιεί αλλά και από την ενσωματωμένη ενέργεια που έχει, δηλαδή το κόστος ενέργειας για να παραχθεί και να μεταφερθεί. Η διογκωμένη πολυστερίνη έχει καταταχθεί στα ως Α+ σε θέματα οικολογίας.

Τέλος για το aerogel δεν παράγεται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει αντιπρόσωπος να το εισάγει. Αλλά και να υπήρχε μέχρι να έρθει στην Ελλάδα από την Ελβετία θα είχε ενσωματώσει τόση ενέργεια και τόσο κόστος που δεν θα ήταν πλέον ούτε οικολογικό ούτε οικονομικό. Άσε που δεν θα μπορούσες να βρεις εφαρμοστή.

Το πιο cost effective υλικό είναι η γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη που έχει λ από 0,031 έως 0,030 W/mK και με ένα πάχος από 7 έως 10 εκατοστά έχεις κάνει μια αρκετά καλή θερμομόνωση

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Στο site τους βλέπω να το έχουν εφαρμόσει σε αρκετά κτήρια σε Ιταλία , Γαλλία , Πορτογαλία και Κούβα.Έχει datasheet με τις θερμικές ιδιότητές του αλλά δεν έχω τεχνικές γνώσεις για να ξέρω τι επίπεδα μόνωσης προσφέρει.

έχε υπόψη σου ότι το λ από μόνο του μιλά για το υλικό. Πρέπει να συνδυαστεί με το πάχος για να έχει πραγματικό νόημα. Οπότε κάτι με χαμηλό λάμδα αλλά και με μικρό πάχος, (πχ μπογιές) μπορεί να μην παρέχουν θερμομόνωση. (το R value -thermal resistance- είναι αυτό συνδιάζει και τα δυο) 

Για παράδειγμα ο Σοβάς έχει λ=0.045 W/mK αλλά μπαίνει σε πάχος πχ 1cm. Ένα φελιζόλ με το ίδιο λ, που μπαίνει όμως σε  πάχος 5cm, έχει ουσιαστικά 5πλάσια θερμομόνωση από τον σοβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Οπότε κάτι με χαμηλό λάμδα αλλά και με μικρό πάχος, (πχ μπογιές) μπορεί να μην παρέχουν θερμομόνωση. (το R value -thermal resistance- είναι αυτό συνδιάζει και τα δυο) 

 

Λέει οτι έχει Thermal resistance: 0.22 m2K/W = 3.205 ft2 °F h/BTU.Αυτό πως ακριβώς μεταφράζεται σε επίπεδο θερμομόνωσης; Πχ ένας τέτοιος σοβάς από μόνος του , πάχους πχ 3cm με τι πάχους θερμομονωτική πλάκα πολυστερίνης είναι ισοδύναμη; Είτε εξηλασμένη είτε διογκωμένη; Δεν έχω θέμα από οικονομικής άποψης αλλά όπως προείπα από θέμα αισθητικής.

Έχω την εντύπωση οτι αν βάλω κάτι που εξέχει 5 και πλέον πόντους από τους εξωτερικούς τοίχους , και αντιαισθητικό θα είναι αλλά και μη πρακτικό (πχ για τα πατζούρια μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, mpas0u said:

Το πιο cost effective υλικό είναι η γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη που έχει λ από 0,031 έως 0,030 W/mK και με ένα πάχος από 7 έως 10 εκατοστά έχεις κάνει μια αρκετά καλή θερμομόνωση

Οι ορυκτο/υαλο/πετροβαμβακες τι λένε? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου post στο michanikos ότι αξίζουν επειδή "αναπνέουν" με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν προβλήματα υγρασίας στο σπίτι or something.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Οι ορυκτο/υαλο/πετροβαμβακες τι λένε? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου post στο michanikos ότι αξίζουν επειδή "αναπνέουν" με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν προβλήματα υγρασίας στο σπίτι or something.

Γενικά, η γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβά υλικά και ιδιαίτερα στην εφαρμογή.
π.χ. ο πετροβάμβακας δεν πρέπει να βραχεί κατά την εφαρμογή ή να τραβήξει υγρασία γιατί χάνει το 75% των ιδιοτήτων του, χρειάζεται ειδική στολή στην εφαρμογή του γιατί υπάρχουν ενδείξεις ότι οι ίνες του δημιουργούν προβλήματα υγείας, κλπ.

Προβλήματα υγρασίας μπορεί να δημιουργηθούν βέβαια και με υλικά που δεν έχουν καθόλου διαπνοή όπως η εξηλασμένη πολυστερίνη. Εγώ προσωπικά δεν τους προτιμώ τους -βάμβακες γιατί είναι αρκετά ακριβότεροι χωρίς να έχουν καλύτερο λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Λέει οτι έχει Thermal resistance: 0.22 m2K/W = 3.205 ft2 °F h/BTU.Αυτό πως ακριβώς μεταφράζεται σε επίπεδο θερμομόνωσης; Πχ ένας τέτοιος σοβάς από μόνος του , πάχους πχ 3cm με τι πάχους θερμομονωτική πλάκα πολυστερίνης είναι ισοδύναμη; Είτε εξηλασμένη είτε διογκωμένη; Δεν έχω θέμα από οικονομικής άποψης αλλά όπως προείπα από θέμα αισθητικής.

Έχω την εντύπωση οτι αν βάλω κάτι που εξέχει 5 και πλέον πόντους από τους εξωτερικούς τοίχους , και αντιαισθητικό θα είναι αλλά και μη πρακτικό (πχ για τα πατζούρια μου).

Υποτίθεται θα καλυφτούν πλήρως οι τοίχοι, από το δάπεδο μέχρι την οροφή οπότε συνήθως δεν θα φαίνεται κάτι. Απλώς τα παράθυρα θα "μετακινηθούν" 5 πόντους βαθύτερα. Για τα παντζούρια βρες ένα ξύλο, τούβλο, κομμάτι πολυστερινης 5cm πάχος, βάλτο στην πρόσοψη περιμετρικά του παράθυρου (εκεί που θα ακουμπάνε τα παντζούρια) και δες πως θα φαίνεται και πόσο θα ανοίγουν. 

Αμφιβάλλω εάν μπορεί να μπει σοβάς σε πάχος 3cm και να αντέξει, ας υποθέσουμε ότι γίνεται. Ο συγκεκριμένος σοβάς λέει έχει λ= 0,045. Η Εξηλασμένη Πολυστερίνη ~λ=0.35, και η γραφιτούχα ~λ=0.30. Οπότε η μόνωση με 3cm σοβά είναι ίση με ~2,3cm Εξηλασμένης Πολυστερίνης (16% πιο λεπτή) και ~2cm γραφιτούχας (33% πιο λεπτή). 

Ο σοβάς είναι απλά κάτι επιπρόσθετο (αντί να βάλεις κανονικό, βάζεις κάποιον που είναι και θερμομονωτικός). Δεν κάνει για ουσιαστική μόνωση. Ίσως απλά για κάτι καλύτερο από το τίποτα όταν δεν έχεις άλλη εναλλακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, mpas0u said:

Προβλήματα υγρασίας μπορεί να δημιουργηθούν βέβαια και με υλικά που δεν έχουν καθόλου διαπνοή όπως η εξηλασμένη πολυστερίνη. Εγώ προσωπικά δεν τους προτιμώ τους -βάμβακες γιατί είναι αρκετά ακριβότεροι χωρίς να έχουν καλύτερο λ.

Άρα αν έχουμε πχ μηχανικό αερισμό στο σπίτι δεν μας νοιάζει αν έχει διαπνοή ή όχι κι αν δεν έχουμε χρειαζόμαστε απαραίτητα υλικό με διαπνοή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άρα αν έχουμε πχ μηχανικό αερισμό στο σπίτι δεν μας νοιάζει αν έχει διαπνοή ή όχι κι αν δεν έχουμε χρειαζόμαστε απαραίτητα υλικό με διαπνοή?

Απ' όσο γνωρίζω, ο μηχανικός αερισμός ανανεώνει τον εσωτερικό αέρα ποιοτικά και εκμεταλλεύεται τη θερμοκρασία του εσωτερικού αέρα για να θερμάνει ή να ψύξει τον εισερχόμενο όταν έχει εναλλάκτη. Αν βέβαια έχεις αφυγραντήρα τότε ναι, δεν έχει σημασία η διαπνοή του υλικού. Βέβαια δεν εχω μεγάλη εξοικείωση με τον μηχανικό αερισμό για να απαντήσω αναλυτικότερα, αλλά απ' όσα παθητικά κτίρια έχω πετύχει που έχουν μηχανικό αερισμό, συνήθως χρησιμοποιούν διογκωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ήδη αρχές 90 έβαζαν 3-5cm Dow ανάμεσα σε διπλή τοιχοποιία, λογικό δεν είναι 2019 να βάζουμε παραπάνω? 😛

Καταλαβαίνω ότι το "κέλυφος" έχει λιγότερες θερμογέφυρες άρα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά και πάλι θα βάλεις κάτι το οποίο βάζαμε "στο περίπου" πριν 20κάτι χρόνια? 

Το θέμα έιναι να μονωθεί όσο το δυνατόν καλύτερα. Διαφωνώ τελείως με την λογική δεν ζω σε περιοχή με ακραίες θερμοκρασίες άρα δεν χρειάζεται κάτι τούμπανο, γιατί όσο καλύτερο είναι τόσο λιγότερο ρεύμα/πετρέλαιο/αέριο θα ξοδέψεις και ψύξη και θερμανση. 

Τώρα για τους σοβάδες, αμφιβάλω αν κάνουν δουλειά μόνοι τους. 

Σχετικά είναι τα παραπάνω.

Αν το σπίτι είναι στην Αθήνα για παράδειγμα, όπου η ελάχιστη θερμοκρασία είναι 5 βαθμοί για 20 μέρες το έτος, δεν κάνεις απόσβεση απο τα 5εκ στα 10εκ μόνωσης. Επίσης (αν κάποιον τον ενδιαφέρει) επιβαρύνεις το περιβάλλον περισσότερο για την κατασκευή του επιπλέον μονωτικού, απότι κερδίζεις σε ορίζοντα 20 ετών απο την ενέργεια που δεν θα χρησιμοποιήσεις λόγω μόνωσης.

Δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις δηλαδή το bigger is better

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, sphinxgr said:

Αν το σπίτι είναι στην Αθήνα για παράδειγμα, όπου η ελάχιστη θερμοκρασία είναι 5 βαθμοί για 20 μέρες το έτος, δεν κάνεις απόσβεση απο τα 5εκ στα 10εκ μόνωσης

Όταν μιλάμε για τέτοια διαφορά?

19 hours ago, mpas0u said:

Η διαφορά οικονομικά από 5cm θερμομόνωση σε 10cm είναι περίπου 13% ενώ θερμομονωτικά κερδίζεις 45% εξοικονόμηση

Επίσης ξεχνάς την ψύξη το καλοκαίρι, όπου η Αθήνα θα έχει υψηλότερη θερμοκρασία.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mpas0u είπε

Ο λόγος που είδες μεγάλη διαφορά αλλάζοντας κουφώματα φίλε tarantules, είναι γιατί σταμάτησες να έχεις ρεύματα αέρα στο σπίτι σου οπότε έχεις μεγαλύτερη θερμική άνεση. Αν όμως δεν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση θα δεις σύντομα μούχλα στο σπίτι σου λόγω συμπύκνωσης υδρατμών στα σημεία που έχουν θερμογέφυρες.

Οι θερμομονωτικές πλάκες πολυστερίνης (διογκωμένης ή εξηλασμένης) παράγονται σε ό,τι πάχος θέλεις, αλλά είναι άσκοπο να βάλεις οτιδήποτε λιγότερο από 7 cm, αφού όσα χρήματα δώσεις για εργασία και σοβάδες είναι για να βάλεις το μονωτικό στον τοιχο, οπότε δεν είναι εκεί το σημείο που πρέπει να κάνεις οικονομία. Η διαφορά οικονομικά από 5cm θερμομόνωση σε 10cm είναι περίπου 13% ενώ θερμομονωτικά κερδίζεις 45% εξοικονόμηση. Επίσης συμφωνώ με τον ThReSh ότι το θέμα δεν είναι οι ακραίες θερμοκρασίες αλλά η εξοικονόμηση ενέργειας. Ενημερωτικά να σου πω ότι παθητικό κτίριο στου Παπάγου έβαλε 15cm στον τοίχο και 30cm στο δώμα και δεν καιει τίποτα για θέρμανση και ψύξη.

Σε ότι αφορά τους σοβάδες, το θέμα δεν είναι μόνο ο συντελεστής θερμική αγωγημότητας λ αλλά η θερμική αντίσταση R η οποία εξαρτάται από το πάχος του υλικού. Πόσα mm σοβά μπορεί να βάλει, 5mm – 12mm άρα πόση θερμομόνωση τελικά θα σου προσφέρουν?

Επίσης, ένα υλικό θεωρείται οικολογικό όχι μόνο από την Ά ύλη που χρησιμοποιεί αλλά και από την ενσωματωμένη ενέργεια που έχει, δηλαδή το κόστος ενέργειας για να παραχθεί και να μεταφερθεί. Η διογκωμένη πολυστερίνη έχει καταταχθεί στα ως Α+ σε θέματα οικολογίας.

Τέλος για το aerogel δεν παράγεται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει αντιπρόσωπος να το εισάγει. Αλλά και να υπήρχε μέχρι να έρθει στην Ελλάδα από την Ελβετία θα είχε ενσωματώσει τόση ενέργεια και τόσο κόστος που δεν θα ήταν πλέον ούτε οικολογικό ούτε οικονομικό. Άσε που δεν θα μπορούσες να βρεις εφαρμοστή.

Το πιο cost effective υλικό είναι η γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη που έχει λ από 0,031 έως 0,030 W/mK και με ένα πάχος από 7 έως 10 εκατοστά έχεις κάνει μια αρκετά καλή θερμομόνωση

15 cm και 30 cm και σκέψου ότι άλλα παθητικά παίζουν και με μεγαλύτερα πάχη .  Παρεμπιπτόντως απο όσο γνωρίζω λόγω φωτοβολταικών μικρής ισχύος στην στέγη το κτίριο αυτό έχει θετικό ισοζύγιο . 

Και είναι όπως τα λές . Το πάχος της θερμομόνωσης δεν έχει να κάνει με τις θερμοκρασίας της περιοχής αλλά με το τί θες εσύ να πετύχεις σε εξοικονόμηση .

19 ώρες πριν, mpas0u είπε

Απ' όσο γνωρίζω, ο μηχανικός αερισμός ανανεώνει τον εσωτερικό αέρα ποιοτικά και εκμεταλλεύεται τη θερμοκρασία του εσωτερικού αέρα για να θερμάνει ή να ψύξει τον εισερχόμενο όταν έχει εναλλάκτη. Αν βέβαια έχεις αφυγραντήρα τότε ναι, δεν έχει σημασία η διαπνοή του υλικού. Βέβαια δεν εχω μεγάλη εξοικείωση με τον μηχανικό αερισμό για να απαντήσω αναλυτικότερα, αλλά απ' όσα παθητικά κτίρια έχω πετύχει που έχουν μηχανικό αερισμό, συνήθως χρησιμοποιούν διογκωμένη.

Όταν έχει μηχανικό αερισμό δεν σε ενδιαφέρει να αερίζεις το σπίτι . Ίσα ίσα δεν το θέλεις  γιατί είναι άσκοπη  σπατάλη ενέργειας . 

Οι μηχανικοί αερισμοί με εναλλάκτη θερμότητας ελέγχουν αποτελεσματικά το ρυθμό ανανέωσης του αέρα  καθώς και τον καθαρίζουν διότι εχουν διατάξεις με φίλτρα . 
Σε συνδυασμό με αισθητήρες CO2  όπου είναι φθηνή επένδυση έχεις τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού ανανέωσης και των επιπέδων CO2 μέσα στο κτίριο .  Οι αισθητήρες CO2 αναγνωρίζουν μέσα στο χώρο ποιο σημείου του κτιρίου έχει ανάγκη περισσότερου φρέσκου αέρα  .  Μια σημαντική αιτία μέσα στο χώρο μας όπου μπορούμε να νιώθουμε κουρασμένοι όταν ξυπνάμε ή να έχουμε πονοκέφαλο ή ζαλάδες είναι τα αυξημένα επίπεδα CO2 . Ειδικά όταν ο χώρος έχει καλή αεροστεγανότητα λόγω καλών κουφωμάτων και εξώπορτας . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...