Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nτροπη και αισχος μου που δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα με κανενα τιτλο της σειρας. Το παιζω το συγκεκριμενο ή να περιμενω το remaster του πρωτου και να τα παρω με τη σειρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nier automata...το είχα τόσους μήνες και είπα να το βάλω. 5 ώρες έχω παίξει και έχω ενθουσιαστεί. Έχει θέμα στο απλό ps4 με τα frames αλλά δεν με πειράζει. Επίσης στο normal μου φαίνεται πολύ εύκολο προς το παρόν. 

Επεξ/σία από gRim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 11:55 ΠΜ, kostiger είπε

Nτροπη και αισχος μου που δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα με κανενα τιτλο της σειρας. Το παιζω το συγκεκριμενο ή να περιμενω το remaster του πρωτου και να τα παρω με τη σειρα;

το ιδανικότερο όλων είναι προφανώς να τα παίξεις με την σειρά που κυκλοφόρησαν (και όχι με την χρονολογική σειρά σύμφωνα με το timeline του παιχνιδιού), καθώς η ιστορία είναι πολύ πολύπλοκη και χάνεις πολλά από χαρακτήρες + background αν δεν έχεις παίξει τα υπόλοιπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει τον ύπνο μου με το Anno 2205. Το πήρα όλο το πακέτο με τα DLCs και έχω πάθει πλάκα. Εθιστικό.
Είμαι έξω και θέλω να γυρίσω σπίτι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος από εμένα και το Bravely Second μετά από 82 ώρες. Καλά μιλάμε τι κατραπακιά ήταν αυτή που έφαγα; Το παιχνίδι είναι σκαλοπάτια ανώτερο από το πρώτο όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό. Εχει πραγματικά φοβερή και ώριμη ιστορία με πραγματικά φιλοσοφικά, πολιτιστικά και πολιτικά ερωτήματα (και θα κληθείτε να επιλέξετε μεταξύ αυτών ανά τη φορά) σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι θα περίμενε κάποιος από ένα τέτοιο παιχνίδι και αξίζει να την δείτε μόνοι σας την ιστορία. Το gameplay έχει γίνει απείρως καλύτερο με ορισμένες νέες προσθήκες και ταυτόχρονα μια καλή ζυγοστάθμιση έτσι ώστε να μην αισθάνεσαι ότι σε τραβάει με το ζόρι να αγοράζεις τα SP drinks. Πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι τέτοιο. Η μουσική παρόλο που είναι διαφορετική παραμένει εξαιρετική ενώ δεν χάνει εντελώς το soundtrack του πρώτου και έχει αρκετά κομμάτια που πέρασαν και στο δεύτερο διότι είναι θεματικά. 

Πρέπει να πω ότι ήταν μεγάλη έκπληξη για εμένα. Δεν το περίμενα σίγουρα τόσο καλό. Δεν κάνω πλάκα είναι GOTY σε ότι αφορά το τι παίρνεις από τον τίτλο ενώ ταυτόχρονα ανέβηκε ανάμεσα στην κορυφή των j-rpg του 3DS και των j-rpg γενικότερα και αυτό δεν το λέω ελαφρά τη καρδία. Το παιχνίδι είναι άνετα στην ίδια κατηγορία με το Shin Megami Tensei IV και Apocalypse όπως και με το Xenoblade chronicles απλά για διαφορετικούς λόγους. Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω για να το εκθειάσω περισσότερο. Οποιος νομίζει ότι δεν χρειάζεται να παίξει αυτό επειδή έπαιξε το πρώτο να αναθεωρήσει τώρα και να το τσιμπήσει όσο προλαβαίνει. Οποιος δεν έχει παίξει το πρώτο είναι καλή ιδέα να ξεκινήσει με εκείνο αλλά δεν είναι απαραίτητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος τσιμπησε το Monster hunter τωρα στα sales, και ειπα να κανω new save και να τον ακολουθησω να τα κανουμε ολα παρεα. Στο πρωτο 260 ωρες, βλεπω να το ξεπερναω ευκολα με παρεα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ πρόσφατης μετακόμισης και (ακόμα πιο πρόσφατης) γαστρεντερίτιδας ( :P ), τον τελευταίο μήνα ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με τα handhelds. Έχουμε και λέμε:

1. Ολοκλήρωση του πρώτου playthrough στο Persona 4: Golden (VITA), αρκετά μεγάλο σε διάρκεια (με τα bonus dungeon/days βγήκε περίπου 70-κάτι ώρες), σιγά-σιγά τώρα δεύτερο πέρασμα για trophies/compendium collection/secret boss/max social links. Μου άρεσε ιδιαίτερα το νέο social link της Marie, καθώς και ο τρόπος που "δένει" με το extended ending/dungeon (αν και παραλίγο να το χάσω καθώς ξόδευα τις έξτρα μέρες σε άλλα links και δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τα rainy days). Γενικά οι προσθήκες επί της αρχικής PS2 version πιστεύω δικαιολογούν την ύπαρξη της επανέκδοσης, σε αρκετά σημεία κάνει το παιχνίδι απίστευτα πιο user-friendly (για παράδειγμα, η αφαίρεση του random factor στο skill inheritance, το οποίο "κόβει" πάρα πολύ το save-reload μέχρι να τύχουν καλά skills ή το όλο σύστημα με τα skill cards που δίνει πολύ περισσότερες επιλογές στο customization των personae).

2. Στα ενδιάμεσα, μια και είχα "φρέσκο" το story του Golden, ξεκίνησα επίσης το Persona 4: Dancing All Night (VITA), αρκετά... εύθυμο και χαλαρό παιχνίδι με ενδιαφέρον story, το οποίο συνεχίζει ένα χρόνο μετά το τέλος του P4. Για rhythm game έχει decent note maps (σε γενικές γραμμές ταιριάζουν με τον ρυθμό των τραγουδιών), πολλά customization options (περί δυσκολιάς, ταχύτητας, syncing και δεν συμμαζεύεται, ειδικά τα modifiers είναι φοβερά για να κόψεις/ράψεις το gameplay στα μέτρα σου) και μια αξιοπρεπής συλλογή τραγουδιών (90% remix του Persona 4 OST, καθώς και κάποια "bonus" και ένα original τραγούδι, το οποίο το βρήκα μέτριο ως αδιάφορο). Το μοναδικό παράπονο που είχα (που είναι περισσότερο περιορισμός της κονσόλας) είναι πως τα note maps σε μεγαλύτερες δυσκολίες είναι σχεδόν αδύνατο να τα ακολουθήσεις, καθώς γίνεται πολύ overlap (λόγω ποσότητας) στην μικρή οθόνη του Vita.

3. Τέλος, κάνοντας στον εαυτό μου ένα μικρό δωράκι, είχα προπαραγγείλει το SMT: Strange Journey Redux (3DS), έχοντας παίξει την αρχική κυκλοφορία του στο DS πριν απο χρόνια και το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα. Οπτικά έχει πέσει αρκετή δουλειά ώστε τα sprites και τα 3D environments να φαίνονται πιο "φρέσκα", έχει πέσει ένα αρκετά μεγάλο rework στα sub apps του Demonica suit (πλέον δεν υφίσταται περιορισμός στα πόσα μπορείς να έχεις ενεργά, με εξαίρεση ορισμένων αμοιβαία-αποκλειόμενων app), ενώ όλο το παιχνίδι είναι fully-voiced πλέον (δυστυχώς μόνο με JP voice track, χωρίς επιλογή/DLC για EN voice overs). Παράλληλα, με την προσθήκη field save (1 slot που δέχεται save σε οποιοδήποτε σημείο του παιχνιδιού είστε), shortcut keybinds για το circle pad και το Χ key, καθώς και πολλά, πολλά quality of life improvements (όπως αυτόματη "αγορά" demons απο το Compendium κατά την διάρκεια των special fusion, η δυνατότητα αλλαγής sub app παντού αντί μόνο στα terminals, τα νέα Commander Skills που είναι αποκλειστικά στον πρωταγωνιστή, και η λίστα συνεχίζεται...), το Redux είναι πραγματικά η definitive έκδοση του Strange Journey :) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Edel είπε

Ορκίζεσαι ότι μπορώ να το παίξω το παίγνιο χωρίς να έχω παίξει το προηγούμενο ? Με ιντρίγκαρες αρκετά

Ναι, απλά το δέσιμο σου με τους προηγούμενους χαρακτήρες δεν θα είναι το ίδιο και ότι η ιστορία λαμβάνει μέρος μετά την "νίκη" σου από το πρώτο στον ίδιο χάρτη που όμως έχει τα δικά του μέσα. Μην φοβάσαι όμως, θεωρώ ότι οι χαρακτήρες στο πρώτο σε καμιά περίπτωση δεν είναι τόσο καλογραμμένοι όσο είναι στο δεύτερο και η ιστορία του πρώτου, με εξαίρεση το τελευταίο κομμάτι, είναι κάπως meh ενώ στο δεύτερο το συναισθηματικό impact και το γράψιμο είναι σε άλλη κλάση. 

Οπότε ναι, στο ορκίζομαι :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Greygore είπε

Μεταξύ πρόσφατης μετακόμισης και (ακόμα πιο πρόσφατης) γαστρεντερίτιδας ( :P ), τον τελευταίο μήνα ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με τα handhelds. Έχουμε και λέμε:

1. Ολοκλήρωση του πρώτου playthrough στο Persona 4: Golden (VITA), αρκετά μεγάλο σε διάρκεια (με τα bonus dungeon/days βγήκε περίπου 70-κάτι ώρες), σιγά-σιγά τώρα δεύτερο πέρασμα για trophies/compendium collection/secret boss/max social links. Μου άρεσε ιδιαίτερα το νέο social link της Marie, καθώς και ο τρόπος που "δένει" με το extended ending/dungeon (αν και παραλίγο να το χάσω καθώς ξόδευα τις έξτρα μέρες σε άλλα links και δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τα rainy days). Γενικά οι προσθήκες επί της αρχικής PS2 version πιστεύω δικαιολογούν την ύπαρξη της επανέκδοσης, σε αρκετά σημεία κάνει το παιχνίδι απίστευτα πιο user-friendly (για παράδειγμα, η αφαίρεση του random factor στο skill inheritance, το οποίο "κόβει" πάρα πολύ το save-reload μέχρι να τύχουν καλά skills ή το όλο σύστημα με τα skill cards που δίνει πολύ περισσότερες επιλογές στο customization των personae).

2. Στα ενδιάμεσα, μια και είχα "φρέσκο" το story του Golden, ξεκίνησα επίσης το Persona 4: Dancing All Night (VITA), αρκετά... εύθυμο και χαλαρό παιχνίδι με ενδιαφέρον story, το οποίο συνεχίζει ένα χρόνο μετά το τέλος του P4. Για rhythm game έχει decent note maps (σε γενικές γραμμές ταιριάζουν με τον ρυθμό των τραγουδιών), πολλά customization options (περί δυσκολιάς, ταχύτητας, syncing και δεν συμμαζεύεται, ειδικά τα modifiers είναι φοβερά για να κόψεις/ράψεις το gameplay στα μέτρα σου) και μια αξιοπρεπής συλλογή τραγουδιών (90% remix του Persona 4 OST, καθώς και κάποια "bonus" και ένα original τραγούδι, το οποίο το βρήκα μέτριο ως αδιάφορο). Το μοναδικό παράπονο που είχα (που είναι περισσότερο περιορισμός της κονσόλας) είναι πως τα note maps σε μεγαλύτερες δυσκολίες είναι σχεδόν αδύνατο να τα ακολουθήσεις, καθώς γίνεται πολύ overlap (λόγω ποσότητας) στην μικρή οθόνη του Vita.

3. Τέλος, κάνοντας στον εαυτό μου ένα μικρό δωράκι, είχα προπαραγγείλει το SMT: Strange Journey Redux (3DS), έχοντας παίξει την αρχική κυκλοφορία του στο DS πριν απο χρόνια και το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα. Οπτικά έχει πέσει αρκετή δουλειά ώστε τα sprites και τα 3D environments να φαίνονται πιο "φρέσκα", έχει πέσει ένα αρκετά μεγάλο rework στα sub apps του Demonica suit (πλέον δεν υφίσταται περιορισμός στα πόσα μπορείς να έχεις ενεργά, με εξαίρεση ορισμένων αμοιβαία-αποκλειόμενων app), ενώ όλο το παιχνίδι είναι fully-voiced πλέον (δυστυχώς μόνο με JP voice track, χωρίς επιλογή/DLC για EN voice overs). Παράλληλα, με την προσθήκη field save (1 slot που δέχεται save σε οποιοδήποτε σημείο του παιχνιδιού είστε), shortcut keybinds για το circle pad και το Χ key, καθώς και πολλά, πολλά quality of life improvements (όπως αυτόματη "αγορά" demons απο το Compendium κατά την διάρκεια των special fusion, η δυνατότητα αλλαγής sub app παντού αντί μόνο στα terminals, τα νέα Commander Skills που είναι αποκλειστικά στον πρωταγωνιστή, και η λίστα συνεχίζεται...), το Redux είναι πραγματικά η definitive έκδοση του Strange Journey :) 

Παίξε και κανενα rpg για αλλαγη ρε φιλος..😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, kostiger said:

Παίξε και κανενα rpg για αλλαγη ρε φιλος..😋

Κοίτα, 3DS/Vita τα'χω σχεδόν αποκλειστικά για τα JRPG τους... That being said, το Dancing All Night rhythm game είναι :P 

Edit: Και που'σαι ακόμα εν το μεταξύ, έχω και περιμένουν Bravely Default, τα δύο Devil Summoner, Etrian Odyssey IV και V, Conception, το δεύτερο playthrough του Soul Hackers... Plus ένα "κουτσουρεμένο" run του SMT IV που έκανα το λάθος και το άφησα και τώρα με το ρημάδι το world map έχω απλά χαθεί :P

 

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greygore είπε

Κοίτα, 3DS/Vita τα'χω σχεδόν αποκλειστικά για τα JRPG τους... That being said, το Dancing All Night rhythm game είναι :P 

Edit: Και που'σαι ακόμα εν το μεταξύ, έχω και περιμένουν Bravely Default, τα δύο Devil Summoner, Etrian Odyssey IV και V, Conception, το δεύτερο playthrough του Soul Hackers... Plus ένα "κουτσουρεμένο" run του SMT IV που έκανα το λάθος και το άφησα και τώρα με το ρημάδι το world map έχω απλά χαθεί :P

Εγώ τώρα που τέλειωσα το Bravely second είμαι σε τρίλημα. Ξεκινάω (ή μάλλον συνεχίζω) Dragon Quest 8, πάω για Tales of hearts-R ή να κάνω ξεκίνημα για την διλογία Trails of cold steel τώρα που σε λίγο θα έχουμε και το τρίτο μέρος; Χμμμ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...