Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το εννοούσες έτσι συμφωνώ. Αυτό που σου είπα εγώ το είπα για πλάκα. Απλά ξέχασα να βάλω φατσούλα :P

ναι ρε συ, δεν παρεξηγω εγω, απλα μπερδευτηκα και εγω με αυτα που λεγατε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελειώσα Sleeping Dogs. Το Save έγραψε σχεδόν 15 ώρες έχοντας τελείωσει το main story και πολλά side missions. Έκπληκτος έμεινα όταν είδα ότι έχω ολοκληρώσει μόνο το 58% του παιχνιδιου! Έχει πολύ πράγμα. Θα σταματήσω όμως για την ώρα sleeping dogs να ασχοληθώ με τίποτα άλλο.

 

Το παιχνίδι το λάτρεψα. Ότι καλύτερο έχω παίξει από φετινά παιχνίδια. Το μόνο που πιστεύω μπορεί να το ξεπεράσει είναι το Far Cry 3 (θα δείξει όμως). Το μόνο που με χάλασε ήταν η χαμηλή ανάλυση και κάποια άλλα προβλήματα στα γραφικά. Το game ήταν ακριβώς στα γούστα μου οπότε:

 

9.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελειώσα Sleeping Dogs. Το Save έγραψε σχεδόν 15 ώρες έχοντας τελείωσει το main story και πολλά side missions. Έκπληκτος έμεινα όταν είδα ότι έχω ολοκληρώσει μόνο το 58% του παιχνιδιου! Έχει πολύ πράγμα. Θα σταματήσω όμως για την ώρα sleeping dogs να ασχοληθώ με τίποτα άλλο.

 

Το παιχνίδι το λάτρεψα. Ότι καλύτερο έχω παίξει από φετινά παιχνίδια. Το μόνο που πιστεύω μπορεί να το ξεπεράσει είναι το Far Cry 3 (θα δείξει όμως). Το μόνο που με χάλασε ήταν η χαμηλή ανάλυση και κάποια άλλα προβλήματα στα γραφικά. Το game ήταν ακριβώς στα γούστα μου οπότε:

 

9.5/10

ποτε το τελειωσες και αυτο ρε?

στο τελος θα σταματησεις και το σχολειο οπως πας εσυ :P :P :P

 

 

"Το game ήταν ακριβώς στα γούστα μου οπότε:"

μαρεσει που αρχες καλοκαιριου που σου ειχα πει οτι περιμενα πως και πως αυτο το παιχνιδι μιας και ειχε πολυ ξυλο μεσα μου ελεγες οτι δεν το περιμενεις και τοσο γιατι δεν ειναι και τοσο στα γουστα σου. :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε το τελειωσες και αυτο ρε?

στο τελος θα σταματησεις και το σχολειο οπως πας εσυ :P :P :P

 

 

"Το game ήταν ακριβώς στα γούστα μου οπότε:"

μαρεσει που αρχες καλοκαιριου που σου ειχα πει οτι περιμενα πως και πως αυτο το παιχνιδι μιας και ειχε πολυ ξυλο μεσα μου ελεγες οτι δεν το περιμενεις και τοσο γιατι δεν ειναι και τοσο στα γουστα σου. :P :P :P

 

Χαχαχα. Είχα παρεξηγήσει τελείως το παιχνίδι. Από λίγο που το είχα δει νόμιζα ήταν fighting παιχνίδι. Καμία σχέση δηλαδή.

 

Σήμερα παράτησα και το σχολείο για να το τελειώσω :D (πλάκα κάνω φυσικά, είχαν εκλογές οι καθηγητές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα. Είχα παρεξηγήσει τελείως το παιχνίδι. Από λίγο που το είχα δει νόμιζα ήταν fighting παιχνίδι. Καμία σχέση δηλαδή.

 

Σήμερα παράτησα και το σχολείο για να το τελειώσω :D (πλάκα κάνω φυσικά, είχαν εκλογές οι καθηγητές).

ναι σε πηρε το ματι μου σημερα το πρωι on στο skype και βλεποντας πριν λιγο το ποστ σου οτι τελειωσες το sleeping dogs ειπα οτι παει το παρατησες το σχολειο :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το Gravity Rush, αρχίζω να το συμπαθώ όλο και περισσότερο, αλλά επιμένω πως ο χειρισμός είναι περίεργος (για την ώρα).

Πάντως για δωρεάν τίτλος είναι φοβερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε το τελειωσες και αυτο ρε?

στο τελος θα σταματησεις και το σχολειο οπως πας εσυ :P :P :P

 

 

Δε θα το σταματήσει το σχολείο. Θα το τερματίσει και το σχολείο!

Naruto, πόση βαθμολογία βάζεις στο σχολείο και τι λένε τα side quests? :P

 

 

Εγώ από την άλλη, θα πω την άποψή μου για το Need For Speed: Most Wanted. (έκδοση 360)

 

Ευχάριστο ξεκίνημα με πολύ ωραίο intro και μουσική από Muse να παίζει στο background.

Για Need For Speed intro, είναι η καλύτερη που θυμάμαι από εποχή Need For Speed: Carbon και γενικά την βάζω ανάμεσα στις καλύτερες intro σε παιχνίδι του είδους.

 

Το παιχνίδι είναι αρκετά polished, και εκτός από τα gameplay elements, έχει πολύ ωραίο μουσικό υπόβαθρο. Ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε μουσικά themes από το Project Gotham Racing 4 (επίσης πολύ καλή μουσική παρουσία έχει και το Forza 2). Σε ηχητικά effects είναι basic, κλασσικοί ήχοι NFS χωρίς πιστεύω κάτι το ιδιαίτερο ή κάτι το πολύ άσχημο.

 

Σε gameplay τώρα, το παιχνίδι έχει πάρει μία στροφή προς burnout paradise με λίγο άρωμα GTA με τη φαινομενική ελευθερία που σου δίνει στο roaming γύρω από την πόλη, αλλά σίγουρα η πόλη μου φαίνεται σχετικά μικρή. Δεν ξέρω αν ανοίγει ο χάρτης αργότερα, αλλά προς το παρόν σου δίνει την αίσθηση πως θα επαναλάβεις πολλές διαδρομές και πολλές φορές. Ευχάριστα στοιχεία όπως τα pit stops και τα billboards και το car pickup που έχουν ενσωματώσει στο παιχνίδι και ως collectibles θα κρατήσουν αρκετά απασχολημένο ένα χρήστη. Όμως κάπου σου δίνουν την αίσθηση πως σε τραβούν από το κύριο theme του παιχνιδιού, που είναι το driving.

 

Το driving module είναι καθαρά arcade με λίγη δόση karting καθώς φρενάροντας μπορείς να κάνεις slide και drift που μου θύμισε παιχνίδια όπως το Mario Kart: Double Dash για GC. Το drifting λειτουργεί αρκετά καλά με τον αναλογικό μοχλό, αλλά λίγη σχέση έχει το μοντέλο οδήγησης με την πραγματικότητα.

Damage model αρκετά πειστικό αισθητικά, σχεδόν καμία διαφορά στην οδήγηση, τουλάχιστον μέχρι να καταστρέψεις αρκετά το αυτοκίνητό σου ή μέχρι να πατήσεις σε spikes από τους cops.

 

Στα γραφικά το παιχνίδι τα πάει καλά, αρκετά καλά textures στο δρόμο και αρκετό draw distance. Σίγουρα polished μηχανή γραφικών και σε παρουσίαση (presentation) επίσης πολύ καλή "σκηνική" παρουσία. Μόνα σημεία που δε μου άρεσαν είναι οι εναλλαγές μέρας/νύχτας, που πιστεύω έπρεπε να είναι ένα με δύο κλικ πιο αργές, ώστε να προλαβαίνεις να χαρείς κάθε σημείο του lightning και επίσης το too much scenery ειδικά μέσα στην πόλη, που είναι πάρα πολύ φορτωμένο και κάποιες φορές κουράζει ή απλώς σε αποπροσανατολίζει από το δρόμο. Θετική είναι η αίσθηση της ταχύτητας όταν τρέχεις και σίγουρα αυτό είναι focal point για έναν τίτλο που φέρει το όνομα NFS.

 

Achievement system στο 360, για όσους ενδιαφέρονται, γραμμικό στην αρχή, αλλά μετά κάνει ένα steep αρκετό μέχρι να επιστρέψει (τα πρώτα 100G να μαζεύεις πολύ εύκολα). Σε γενικές γραμμές προχωρώντας προς τον τερματισμό του campaign, θα το χαρακτήριζα ανταποδοτικό της προσπάθειας αλλά χωρίς μεγάλη φαντασία. Επίσης βρίσκω τα collectibles όπως τα Billboards κάπως αδιάφορα και κουραστικά και σίγουρα δε θα τα κυνηγούσα να τα βρω, αλλά όχι τόσο εκτός τόπου και χρόνου - κάπως ταιριάζουν στο theme του παιχνιδιού. (Δεν είναι ενσωματωμένα από το πουθενά όπως π.χ. τα coffee thermos στο Alan Wake). Εξαίρεση τα collectibles με τις κάμερες που σε γράφουν για παραβίαση ταχύτητας. Πολύ πιο fan και πολύ πιο satisfied moment καθώς πλησιάζεις προς την ολοκλήρωση αυτού του "side quest".

 

Συνολικά θα έδινα στο παιχνίδι ένα 6.5 με 7 στα 10. Καλύτερο στοιχείο το intro και η γενικότερη μουσική επένδυση που σε συνδυασμό με free roaming μπορούν να σε κάνουν να περάσεις ευχάριστα κάποιες ώρες. Από κοντά και η παρουσίαση του παιχνιδιού.To gameplay generic σε γνωστά μονοπάτια αλά Burnout και πολύ μη-ρεαλιστικό, άλλους θα τους ξενίσει άλλοι θα το προτιμήσουν. Στα αρνητικά η αίσθηση που σου αφήνει το παιχνίδι πως "τα έχω ξανακάνει όλα αυτά", η αίσθηση του ξαναζεσταμένου φαγητού.

 

Προς τιμή του το παιχνίδι και προς χαρά των hardcore gamers, δεν είναι αρκετά εύκολο ούτε σε βάζει κατευθείαν με όλα τα "όπλα" διαθέσιμα. Πρέπει να προσπαθήσεις για να κερδίσεις το nitro, την προστασία από σύγκρουση (impact protection) ή το cruise control και μετά από μία learning curve, το gameplay συνηθίζεται και σε βάζει στο τριπάκι να συνεχίσεις, να κερδίσεις τους άλλους drivers και να γίνεις ο πιο Most Wanted...

 

 

SUM UP:

 

Το παιχνίδι αν και δεν εντυπωσιάζει, σίγουρα δεν είναι άσχημο και προσφέρει ανέμελο driving και κάποιες ευχάριστες ώρες. Η προπέρσινη έκδοση της Criterion, Hot Pursuit (και αυτό επανέκδοση) παραμένει καλύτερος τίτλος στα περισσότερα σημεία με πολύ πιο ενδιαφέροντα tracks.

 

Λόγω Muse δίνω 7/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχολείο δεν το έχω τερματίσει ακόμα δυστυχώς. Πιο RPG παθαίνει. Ατέλειωτο το άτιμο.

 

+ Εξασφάλιση μελλοντικής επαγγελματικής απασχόλησης

 

- Επαναλαμβανόμενο

- Χάλια γραφικά

- Broken σύστημα

- Σπαστικοί leaders

- Κακό multiplayer

- Ατελείωτο

- Πολλά και βαρετά side quests

 

1/10

 

Ότι χειρότερο έχω ασχοληθεί τα τελευταία χρόνια. Μακριαααα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου σχολείο είχε καλά γραφικά, ρε. Σαν αληθινά φαίνονταν όλα. Και ήταν κι εποχές PS2, φαντάσου σήμερα :P

 

Cortan, όλα αυτά που λες είναι για το single player, έτσι; Multi έπαιξες καθόλου; Επειδή, απ' όσο έχω διαβάσει, το single του λένε ότι δεν είναι και πολύ δυνατό, αλλά ότι το multi το αναδεικνύει. Οι μπάτσοι είναι όντως όσο κουραστικοί λένε ή δε σου φάνηκαν έτσι;

 

Το Hot Pursuit το είχες παίξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου σχολείο είχε καλά γραφικά, ρε. Σαν αληθινά φαίνονταν όλα. Και ήταν κι εποχές PS2, φαντάσου σήμερα :P

 

Cortan, όλα αυτά που λες είναι για το single player, έτσι; Multi έπαιξες καθόλου; Επειδή, απ' όσο έχω διαβάσει, το single του λένε ότι δεν είναι και πολύ δυνατό, αλλά ότι το multi το αναδεικνύει. Οι μπάτσοι είναι όντως όσο κουραστικοί λένε ή δε σου φάνηκαν έτσι;

 

Το Hot Pursuit το είχες παίξει;

 

Vole Ναι. Eίχα παίξει το Hot Pursuit και σε γενικές γραμμές, όπως είπα, είναι πιο ωραίο από το Most Wanted. Γενικά από τα τελευταία NFS, το Hot Pursuit παίζει να είναι το καλύτερο (δεν έχω δει όμως καθόλου το Undercover - νομίζω έτσι λεγόταν - και το Run, αν και δε νομίζω να λένε και τίποτα). Και μάλιστα σκέφτομαι να το ξαναβρώ.

 

Για το Most Wanted όσα γράφω ναι είναι για το Single Player. Multi δε παίζω συχνά στο 360 γιατί δεν πληρώνω LIVE - μόνο ανά περιόδους που βρίσκω trial ενός μήνα δωρεάν ή βάζουν προσφορές, π.χ. είχαν βάλει για Irish account προσφορά 2 ευρώ τους 2 μήνες. Οπότε για το multi δε μπορώ να εκφέρω άποψη. Αν και προσωπικά πιστεύω θα γίνεται ο χαμός και μαζί με αυτόν θα υπάρχει και πολύ γκρίνια γιατί είναι πολύ εύκολο να σε πετάξει αυτοκίνητο έξω από το δρόμο. Γενικά σε racing δε με συγκινούν τόσο τα multi και λόγω και έλλειψης χρόνου έχω να παίξω multi από το DiRT 2 σε υπολογιστή.

 

 

Edit:

Για τους μπάτσους, είναι λίγο κουραστικοί επειδή επιμένουν και γενικά και αυτό το στοιχείο δεν είναι ρεαλιστικό (καθώς δεν είναι σαν αστυνομία είναι σαν ολόκληρος στρατός από cops). Τις πρώτες φορές είναι διασκεδαστικό, π.χ. αν κάνεις και ένα car pick up αλλά καταντάει και αυτό λίγο βαρετό. Γενικά το παιχνίδι είναι για ένα 10ωράκι να περάσεις χαλαρά κάποιες στιγμές.

 

Στο Hot Pursuit απ΄ ό,τι θυμάμαι το κυνηγητό με την αστυνομία είχε λίγο περισσότερη φάση, αλλά η δομή του παιχνιδιού είναι σίγουρα διαφορετική από τη δομή του Most Wanted που φέρνει όπως είπα σε Burnout Paradise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hot Pursuit μου άρεσε κι εμένα πολύ. Ηταν και το μόνο racing τα τελευταία χρόνια που απολάμβανα να το παίζω single player (αν και με το autolog δεν ήταν καθαρό single, αλλά και πάλι, οι αντίπαλοι στο δρόμο δεν ήταν άνθρωποι), αν και δεν είχα ποτέ χρόνο πολύ τελευταία και πάντα κατέληγα να παίζω κάτι άλλο, γιατί κόλλαγα με το NFS και δε σταματούσα όταν έπρεπε.

 

Το Run δε μου άρεσε. Κουραστικό έως εκνευριστικό το βρήκα έτσι όπως ήταν δομημένο.

 

Το multi σε τέτοια παιχνίδια, πάντως, αν σου βγάζει γκρίνια - όχι εσένα, γενικά - δεν είναι για σένα, εκεί έχω καταλήξει. Τα combat racers θέλουν διαφορετική νοοτροπία από τα υπόλοιπα για να σου αρέσουν online. Κάποτε είχα πετύχει άτομο στο Blur που γκρίνιαζε για 5 αγώνες, μέχρι που τον έκανα mute και ησύχασα.

 

Πώς και δε σου κάνει κανείς δώρο Live; Στην παρέα μου όποιος μένει χωρίς gold κι αρνείται τελικά καταλήγει κάποιος να του πει "έλεος, ρε φίλε, θα σου πάρω εγώ μια κάρτα" :P

Αυτό προϋποθέτει, βέβαια, φίλους με 360...και εργαζόμενους. Δύσκολο combo πλέον.

 

 

ΥΓ. Το autolog δεν ήθελε Gold για να δουλέψει, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Autolog δε θέλει Gold, αλλά multiplayer δεν παίζεις χωρίς Gold.

Γενικά να σου πω την αλήθεια το Autolog δε μου αρέσει πολύ. Το βρίσκω άσκοπα περίπλοκο. Ένα σύστημα όπως του Forza 3/4 μου φαίνεται πολύ πιο καλό.

 

Και αυτό που λες για ότι θέλουν διαφορετική αντιμετώπιση για το multiplayer ισχύει.

 

GOLD δεν αγοράζω λόγω συνείδησης, όχι λόγω έλλειψης χρημάτων.

Απλά αρνούμαι να πληρώνω online gaming στην MS.

Όπως π.χ. αρνούμαι να αγοράσω κινητό ακριβό, όταν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με ένα φθηνότερο και χωρίς να υπολείπομαι σε πολλά από το ακριβό. (ή να βρω μεταχειρισμένο)

 

Για τον ίδιο λόγο σε αγορά ηλεκτρονικών ειδών όπως επεξεργαστές, κάρτες γραφικών, κονσόλες, κινητά, ipod έχω θέσει ένα ανώτατο όριο στα 200 ευρώ (δεν είναι το ίδιο όριο για όλα, π.χ. για κάρτα γραφικών δεν υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσω τα 120-130 ευρώ, μητρική στα 100 ευρώ κτλ), το οποίο μόνο ελάχιστα μπορώ να ξεπεράσω. Τώρα με το Wii U σκεφτόμουν να ξεπεράσω αυτό το όριο και να προβώ σε day one αγορά στα 315 ευρώ (amazon.fr) για το Deluxe, αλλά μετά τα όσα είδα, το άφησα προς το παρόν.

Αντίστοιχο ψυχολογικό όριο έχω θέσει π.χ. στα παιχνίδια ή στα CD μουσικής ή στα βιβλία κτλ. Δεν υπάρχει περίπτωση π.χ να αγοράσω παιχνίδι με 60 ή 70 ή ακόμα και 50 ευρώ. Με την καμία. Τελευταίο παιχνίδι που είχα αγοράσει Day One ήταν το...Red Alert 2. Ωραίες εποχές τότε. Μου φαίνεται θα επιστρέψω στο PC gaming...μου έχει λείψει αρκετά. Και στο console gaming, κάπου το έχουμε χάσει, πολλά sequels, πολύ επανάληψη...ξαναζεσταμένο φαγητό. Νομίζω το έχουν παρακάνει αυτή τη γενιά.

 

Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα επιλογής. Αρνούμαι να πληρώσω 60άρες στην MS για online gaming με τις μισές υπηρεσίες από το Αμερικάνικο Live και όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες online gaming. Όταν δω μία προσφορά, όπως τα 2 ευρώ για 2 μήνες, ΟΚ τότε ναι θα το βάλω. Έπειτα το online δε με συγκινεί τόσο, τουλάχιστον όχι όσο στο PC. - αν και το PC το έχω παρατήσει εδώ και καιρό, γι αυτό σκέφτομαι να το ξαναπιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...