Προς το περιεχόμενο

Battlefield 4


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Σήμερα πήρα το bf4 απο το origin και αυτη τη στιγμή κατεβαίνει. Πολύ σύντομα θα είμαι μέσα οπότε οσοι θέλουν ας περιμένουν να τους δώσω το username μου για να με κανουν add (φανταζομαι δεν ειναι το ιδιο με το origin).

 

Είδα οτι εχει 7 διαφορετικα multiplayer modes αλλα λόγω των αγγλικών μου δεν μπόρεσα να τα καταλάβω.

Εκτος απο το deathmatch που μπορεσα να το καταλαβω και δεν μου άρεσε μπορεί κάποιος με 2 λογια να μου περιγράψει το κάθε mode?

Έχω ενα αγχος μη χαθώ γιατί απο την εποχη bf 2142 έχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα μου φαίνεται...

Και κατι ακομα, τι ειναι το battlelog?

Όπως επίσης τι ειναι και το Fire mode (πλήκτρο V ) ...

 

 

edit- τώρα είδα οτι πρέπει ο παικτης να επιλέξει μια ιδιότητα.Αυτή θα είναι μόνιμη και δεσμευτική? ή μπορώ να κάνω και άλλες δουλειές? Επειδή και πάλι δεν κατάλαβα οποιος δεν βαριέται ας μου γράψει ποιες ιδιότητες υπάρχουν και τι κανει η καθε μια... 

Συγγνώμη αν κουράζω και ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα!Σήμερα πήρα το bf4 απο το origin και αυτη τη στιγμή κατεβαίνει. Πολύ σύντομα θα είμαι μέσα οπότε οσοι θέλουν ας περιμένουν να τους δώσω το username μου για να με κανουν add (φανταζομαι δεν ειναι το ιδιο με το origin).

 

Είδα οτι εχει 7 διαφορετικα multiplayer modes αλλα λόγω των αγγλικών μου δεν μπόρεσα να τα καταλάβω.

Εκτος απο το deathmatch που μπορεσα να το καταλαβω και δεν μου άρεσε μπορεί κάποιος με 2 λογια να μου περιγράψει το κάθε mode?

 

Έχω ενα αγχος μη χαθώ γιατί απο την εποχη bf 2142 έχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα μου φαίνεται...

 

Και κατι ακομα, τι ειναι το battlelog?

Όπως επίσης τι ειναι και το Fire mode (πλήκτρο V ) ...

 

 

edit- τώρα είδα οτι πρέπει ο παικτης να επιλέξει μια ιδιότητα.Αυτή θα είναι μόνιμη και δεσμευτική? ή μπορώ να κάνω και άλλες δουλειές? Επειδή και πάλι δεν κατάλαβα οποιος δεν βαριέται ας μου γράψει ποιες ιδιότητες υπάρχουν και τι κανει η καθε μια... 

 

Συγγνώμη αν κουράζω και ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

το V είναι για να αλλάξεις το fire mode,απο αυτόματο σε μονή σφαίρα κλπ.

η "ιδιότητα" προφανώς αναφέρεσαι στις 4 κλάσεις που έχει το παιχνιδι(assault,engineer,support,recon)

Φυσικά και ΔΕΝ είναι δεσμευτική μπορείς να επιλέξεις πριν κάνεις spawn τι θες να είσαι και με τι εξοπλισμό και γι αυτό αν θες να ξεκλειδώσεις τα πάντα πρέπει να παίξεις και με τις 4.

Για τα modes με την σειρά.

 

Conquest(μικρό και μεγάλο)->2 ομάδες με οχήματα εδάφους νερου και αέρα(ανάλογα τον χάρτη)κυνηγάνε 4-6 σημαίες και πρέπει να τις κρατήσουν ενεργές μέχρις ότου τελείωσουν τα tickets της αντίπαλης ομάδας.

 

Rush->υπάρχουν τα ονομαζόμενα M-COMS και η μια ομάδα πρέπει να τα ανατινάξει και η άλλη να τα προστατέυσει.Το παιχνίδι ειναι σε 3 στάδια(δηλαδή 3 σετ των 3 MCOM)νικητής βγαίνει είτε η ομαδα που έφαγε και τα 3 σετ είτε η αντιπαλη ομάδα αν μείνει εστω και 1 MCOM όρθιο.

 

Obliteration->Υπάρχει 1 βόμβα και πρέπει παίκτες να την πιάσουν.Όποια ομάδα την πιάσει πρέπει να την πάει σε ένα σημείο και να την αφήσει.Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο και παραπάνω δεν γνωρίζω.

 

defuse->ΜΑ το θεο δεν έχω βρει σέρβερ να το δω.

 

squad deathmatch,αντι να υπάρχουν 2 ομάδες κύριες υπάρχουν 4 με λιγότερο αριθμό παικτών.Συνεπώς είστε μια ομάδα πχ 8 ατόμων και έχετε 3Χ8=24 αντιπάλους να φάτε.Το ίδιο ισχύει και για τις αλλες 3 ομάδες.

 

Domination->ίδια φιλοσοφία με το conquest ΑΛΛΑ δεν υπάρχουν οχήματα,οι σημαίες πέφτουν-ανεβαίνουν πιο γρήγορα και είναι λιγότερες στον αριθμο.

 

air superiority->Μάχες στον αέρα με μαχητικά.Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

 

capture the flag->υπάρχουν 2 σημαίες στον χάρτη μια σε κάθε βάση αν θυμάμαι καλά.Πρέπει η κάθε ομάδα να κλέψει την σημαία απο την αντίπαλη βάση και να την αφήσει στην δική της.

 

carrier assault->είναι κατι σαν το conquest αλλά ανάλογα τα kills και το Progress η μια ομάδα θα πρέπει να επιτεθεί στο αντίπαλο αεροπλανοφόρο για να τελειώσει ο γύρος(όχι ο χοιρινός) έχω παίξει ελάχιστο και είναι λίγο ζόρι.

 

chainlink->υπάρχουν οι σημαίες στον χάρτη(μόνο σε dragons teeth maps όμως παίζεται αυτό)και θα πρέπει να κάνει δική τους η ομάδα όσο περισσότερες γίνεται.όσο περισσότερες έχετε και τόσα λίνκ υπάρχουν(3 σημαίες-3 λινκ)και έτσι φεύγουν γρηγορότερα τα tickets της αντίπαλης ομάδας.Στην ουσία είναι ένα μέτριο Conquest large με γρηγορότερο ticket bleed.Προσωπικά το αγαπώ.Είναι γρήγορο mode και γίνεται πανικός γιατί οι σημαίες πέφτουν/ανεβαίνουν ΠΑΡΑ πολυ γρήγορα σαν στο domination.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xristaras12 υπερ κατανοητός! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Αυτη τη στιγμή γίνεται εγκατάσταση απο το origin που μολις κατεβηκε...για να δουμε λοιπόν...   :D

 

edit-Μόλις εγκαταστάθηκε αλλα δεν μπορώ να το τρέξω! Όταν πατάω διπλό κλικ στο εικονίδιο του μου ανοίγει τον chrome και με πάει στο battlelog... (πολύ σπαστικό). Το θέμα ειναι οτι πατάω multiplayer σε καποιο server και μου λεει οτι θέλει browser plugin. Το κατέβασα (αρχειο exe είναι απο την EA) το εγκατέστησα, έκανα επανεκκίνηση και τον chrome αλλα τίποτα! Μου λέει να το εγκαταστήσω ή να πατήσω continue αν το έχω εγκαταστήσει... Πατάω λοιπόν coninue αλλα τίποτα μου βγάζει το ίδιο μήνυμα στον chrome... τι παίζει ? Και δεν μπορώ να ξεκινήσω κανονικά το game? Σαν εφαμοργή με το κλασικό του main menu κτλ ?? 

Ας βοηθήσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες απο internet explorer στο battlelog,ούτε Plugins ούτε τίποτα,βάλτο ενα σελιδοδείκτη να το έχεις πάντα και μπαίνε απο εκει.

δεν μπορείς να παίξεις χωρίς αυτό ούτε campaign.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

defuse->ΜΑ το θεο δεν έχω βρει σέρβερ να το δω.

Το defuse είναι ουσιαστικά το μόνο mode που θέλει καλό teamwork κι έχει πολύ ενδιαφέρον. Αν είχε σερβερς θα έπαιζα BF4 ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα κατάφερα τελικά!Το adblock μου δημιουργούσε πρόβλημα. Δήλωσα οτι ειναι ασφαλές το batlllelog και όλα οκ!
Μπήκα και είδα λιγο το conquest έπαιξα... μου φάνηκε πολύ καλό αλλα το έκλεισα για να δω πως θα κανω τις ρυθμίσεις κτλ.
Καταρχής είδα οτι σε σχεση με το bf 2142 δεν εχει μεγάλες διαφορές στην φιλοσοφία, μάλιστα και τα κουμπια ειναι ιδια (πχ το Q) και χάρηκα πολύ! Έχω πολύ αγωνία και όρεξη για λιώσιμο... έχω κάποιες ερωτήσεις:
 

1)Μπορώ να τρέχω το game απο μονο του χωρις να χρειάζομαι το origin ή τον browser?

2)Μπορώ να πάω στο main menu, ωστε να κάνω και τις ρυθμίσεις μου και απο κει να διαλέξω multi ή campaighn και σε περιπτωση που διαλέξω multiplayer να επιλέξω εγώ σε ποιον server θα μπω ? (όπως ήταν πχ στο bf2142 για οσους το έπαιζαν) ή κατευθείαν απο τον browser μονο μπορώ να μπω σε server.

 

Τέλος, με τι κριτίρια με βάζουν σε server? Θέλω να πω αν πχ γίνεται μάχη σε εναν χάρτη, δηλαδή το game τρέχει εγώ θα μπω στα μέσα του παιχνιδιού πχ?

 

Και κάτι ακόμα, το battlelog που έφτιαξε παίκτη με βάση το ονομά μου στο origin.Μπορώ να αλλάξω το όνομα του στρατιώτη μου που θα φαίνεται μέσα στο παιχνίδι?

Δώστε και κανένα όνομα να σας κάνω add στο game (αν μπορείτε πείτε μου και πως θα το κάνω :P )

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται να παίξει μόνο του,πρέπει να ανοίγεις και τα 2 πάντοτε.

για να αλλάξεις ρυθμίσεις γραφικών,αφού βάλεις αυτές που θες θα πρέπει να βγείς απ το παιχνίδι ΤΕΛΕΙΩΣ και να ξαναμπείς.

στο server browser θα βρεις που θες να παίξεις.Υπάρχουν ελληνικοί σέρβερς αν θες να γνωριστείς με κόσμο που ασχολείται(θα με βρεις και μένα εκει ιδιαίτερα τις κυριακές που έχει fun events κλπ)

 

το όνομα που έχεις στο battlelog είναι το ίδιο με του origin δεν αλλάζει.

 

 

το nick μου φαίνεται στην υπογραφή.

 

Αν θες να πάρεις ενα "ζέσταμα" για το παιχνίδι δες τα βιντεάκια του rhomio γνωστός στο net ως gamingrecipe-και στο youtube το ίδιο.

έχει tips,gun reviews κλπ και προσωπικά μου έχει δείξει αρκετά για το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ψηνομαι να το παρω, ειναι ακομα σε "beta"? Εχει stuttering, lags, framedrops? Γενικα εχει καποιο προβλημα που να επηρεαζει το gameplay? Τα αξιζει τα 10ε δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 90% των προβλημάτων έχουν εξαφανιστεί.

τα lags κλπ κυρίως είναι θέμα server

stuttering δεν έχω συναντήσει καθόλου,εκτος κ αν δεν μπορώ να το αντιληφτώ λόγω μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστάρα σ'ευχαριστώ πολύ! Εχω αρχίσει λίγο τουλάχιστον το conquest που είναι ιδιο με του bf2142 να το μαθαίνω.

 

Το καθε mode έχει 1 χάρτη? πχ στο conquest έπαιζα σε εναν χάρτη. υπάρχει κι άλλος?
 

Τέλος, πως διαχειρίζομαι το squad? Να διαλέξω σε ποιο θα μπω/βγω, να δώσω order στα αλλα μέλη κτλ?

το username μου για να με κάνει add όποιος θέλει είναι ethnik471GReece   (απο το εθνικόφρων και όχι απο το εθνικιστής !!  ^^ )

 

xristaras σε εχω κανει add

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον κάθε χάρτη υπάρχει και το αντίστοιχο mode αλλα υπάρχουν χάρτες που παίζουν πχ conquest large μόνο σε locker,zavod κλπ.

 

για το squad πρέπει να είσαι squad leader αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Ως leader μπορείς να δώσεις εντολή με το Q όταν αναβοσβήνουν τα βελάκια στην σημαία και να πάρεις/ζητήσεις εντολές/εφόδια απ τον commander αν υπάρχει.

Την κυριακή έχει event πάλι να είσαι εκει να γνωριστείς με την γενικότερη παρέα.

το teamspeak κατέβασε αρχικά και τα υπόλοιπα θα στα στείλω μήνυμα όταν καθήσω στο dekstop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον κάθε χάρτη υπάρχει και το αντίστοιχο mode αλλα υπάρχουν χάρτες που παίζουν πχ conquest large μόνο σε locker,zavod κλπ.

 

για το squad πρέπει να είσαι squad leader αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Ως leader μπορείς να δώσεις εντολή με το Q όταν αναβοσβήνουν τα βελάκια στην σημαία και να πάρεις/ζητήσεις εντολές/εφόδια απ τον commander αν υπάρχει.

Την κυριακή έχει event πάλι να είσαι εκει να γνωριστείς με την γενικότερη παρέα.

το teamspeak κατέβασε αρχικά και τα υπόλοιπα θα στα στείλω μήνυμα όταν καθήσω στο dekstop.

 

στον κάθε χάρτη υπάρχει και το αντίστοιχο mode αλλα υπάρχουν χάρτες που παίζουν πχ conquest large μόνο σε locker,zavod κλπ.

 

για το squad πρέπει να είσαι squad leader αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Ως leader μπορείς να δώσεις εντολή με το Q όταν αναβοσβήνουν τα βελάκια στην σημαία και να πάρεις/ζητήσεις εντολές/εφόδια απ τον commander αν υπάρχει.

Την κυριακή έχει event πάλι να είσαι εκει να γνωριστείς με την γενικότερη παρέα.

το teamspeak κατέβασε αρχικά και τα υπόλοιπα θα στα στείλω μήνυμα όταν καθήσω στο dekstop.

 

 

Δηλαδή δεν μπορώ να φτιάξω δικό μου squad και να προσκαλέσω παίκτες?

Και κάτι ακομα (ναι ξερω δεν τελειώνουν :P ) όταν είμαι assault και κάποιος απο την ομάδα μου σκοτωθεί,μπορώ να τον επαναφέρω στην ζωή κάπως? Γιατί εγώ κάποιες φορές που με σκότωσαν πάτησα space και επανήλθα... 

Και με τα όπλα εχω χαθεί λίγο...δεν ξέρω γιατί αλλα μόνο ενα όπλο έχω και δεν μπορώ να διαλέξω άλλα καλύτερα...

Μέχρι τις 9:30 θα είμαι μέσα εγώ, οποτε μπεις στείλε μου στο origin... έχω να σε ρωτήσω πραγματάκια :P  αλλιώς θα ξανα μπω αύριο

 

Και πάλι ευχαριστώ!!!

 

-Κατεβάζω teamspeak (πρώτη φορα το ακούω αλλα φαντάζομαι περι τινος πρόκειται...)

εδιτ- το client έτσι ? (64bit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεις να φτιαξεις squad και να μπουν οι φιλοι σου, μπορεις και να το κλειδωσεις μετα για να μην μπουν ασχετοι.
Για να κανεις revive θες ενα εργαλειο, το defibrillator, που υπαρχει στο assault class. To ξεκλειδωνεις σχετικα νωρις αν θυμαμαι καλα.

 

Οπλο μπορεις να αλλαξεις ανα πασα στιγμη μεσα στο παιχνιδι, και το παιρνεις οταν (ξανα)κανεις spawn. Αρχικα δεν εχεις πολλα οπλα ξεκλειδωτα, αλλα οσο παιρνεις ποντους ξεκλειδωνεις. Επισης μπορεις να κανεις αναβαθμισεις και τροποποιησεις στα οπλα σου, απο εκει που λεει customize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...