Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκαις μερικές απορίες.

 

1)το wait Mode να το ανοίξω? Μου φαίνεται λίγο χαοτικη η μάχη μετά αν συνηθίσεις βελτιώνεται ?

2)πειτε κάνα σκιλ να ανοίξω στην αρχή

3)φωτογραφιες δεν βγάζω μανουαλ? Είναι αυτόματα σε διάφορα event?

4)να βάλω δευτερεύοντα όπλα στους 3 φίλους? Παίζουν κάποιο ρόλο?

1)Ναι ναι ναι οπωσδηποτε!!!

2)Ξεκινα με σκιλς που σου δινουν AP για να μαζεψεις

3)Μπορεις να ξεκλειδωσεις σκιλ να τραβας φωτογραφιες στη μαχη, δεν ξερω αν υπαρχει κατι ακομα

4)ΝΑΙ!!!! Επισης προσεξε τι outfits θα διαλεξεις, εγω τους εχω ολους χωρις το τζακετ, για αρχη ισως καλυτερα μην το βγαλεις για το εξτρα hp. Τσεκαρε επισης στο ιδιο μενου τι ειδικες επιθεσεις θα τους βαλεις, regroup για ignis πολυ σημαντικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με wait mode η μαχη δεν με εχει κερδίσει, button mash overleveled και yolo καταλήγω να κανω, προτιμούσα τον πιο tactical χαρακτηρα της turn based μαχης tbh. To regroup του ignis ειναι broken εντελως btw, abuse οσο μπορειτε ακομα.

 

Γενικα μου αρεσουν ολα εκτος απο το combat system και την καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως η κεντρική ιστορία δεν έχει ιδιαίτερη δυσκολία αν κάνεις λίγο grind και overlevel το content αλλά από την άλλη πάντα ίσχυε αυτό. Και στο 7-8 που είχα λιώσει δε θυμάμαι να ζοριζόμουν στο story content όταν οι χαρακτήρες μου άρχιζαν να κοπανάνε 9999άρια. Ούτε θυμάμαι tactical χαρακτήρα στο Attack-Heal-Spell loop που είχαν οι μάχες. 

 

Το "endgame" content του παιχνιδιού περιλαμβάνει αυτά τα dungeon από lvl55 μέχρι lvl99 όπου ίσως ζορίζει λίγο το πράγμα.

 

Σήμερα ή αύριο λογικά θα το τελειώσω το παιχνίδι. Ευχάριστη εμπειρία αλλά δε μου θυμίζει και τόσο FF. Η ιστορία έχει "μικρή έκταση" και γενικότερα δεν είδα την εξέλιξη χαρακτήρα που είχαν τα "καλά FF" με τον ήρωα να ξεκινά νουμπάς και να κόβει κώλους τελικά. Μόνο προς το chapter 12-13 άρχισα να νιώθω κάποιο δέσιμο με το χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι chapter 4 και level 35 το παρτυ μου
εχω δυσκολευτει σε καποια hunts αλλα τιποτα σπουδαιο. εξ αλλου μπορεις παντα να σπαμαρεις με ποσια.
θυμιζει λιγο το xii γενικα η φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρια γενικα απο το FF12 κυριως και μετα θελησε να φυγει απο το κλασσικο turn based που ειχαμε μαθει τοσα χρονια και να δοκιμασει κατι πιο action.Γιαυτο το λογο(οπως ειχα πει πιο πισω)ειναι publisher και σε αλλα turn based παιχνιδια οπως ειδαμε φετος το I am Setsuna και World of Final fantasy,για να καλυψει τους παντες.

 

Το μονο κακο που ειχε ως αποτελεσμα το FF15 ειναι δυστηχως η ιστορια που εν μερη ειχα τις αμφιβολιες μου οτι θα εχει θεματα,μονο και μονο απο την στιγμη που το παρτυ σου ειναι προκαθορισμενο (και μικρο)απο την αρχη και δεν αλλαζει.

 

Εν μερη εχει την λογικη οτι βλεπεις πως δενονται οι χαρακτηρες σε ολο το ταξιδι στο παιχνιδι απο την αρχη μεχρι το τελος(μαζι με τις οποιες αντιδρασεις),αλλα απο την αλλη για φανταστειτε σαν να επεβαλε η Square ποιο θα ηταν το παρτυ στα πιο παλια παιχνιδια και να μην αφηνε σε μας να διαλεξουμε αυτο που θελουμε.

Εχω μεγαλη περιεργεια να δω και τα dlc(που για να εχουν τα ονοματα των παικτων,μαλλον θα ειναι κατι σαν μινι ιστοριες)τι ρολο θα βαρανε.

Τελος αποτα οσα εχω δει ως τωρα δεν μαρεσει προσωπικα και ετσι οπως κανανε το συστημα μαχης απο πλευρας εκτελεσης στις μαγειες και τα summons.

Με λιγα λογια ειπαμε να δοκιμασει νεα πραγματα η εταιρια ,αλλα οχι να χασει και την ταυτοτητα του το παιχνιδι......


Νομιζω οτι γιαυτο το λογο γενικα διχασε τον κοσμο αρκετα.Γιατι προσπαθει να καλυψει τους παντες και τα παντα και προσφερει λιγο απο ολα αλλα σε κανενα τομεα δεν καταφερνει να ξεχωρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ο κόσμος είναι διχασμένος ή ότι το παιχνίδι δε ξεχωρίζει. Χωρίς να έχω μπει σε διαδικασία να διαβάσω reviews και κλαψιάρικα forums/reddit φαντάζομαι ο κόσμος είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Μη τρελαθούμε κιόλας. Με τα καλά του και τα στραβά του πόσο συχνά παίζουμε τέτοια παιχνίδια?

 

Βελτιώσεις παίρνει άπειρες βέβαια. Από το σύστημα μάχης που ανέφερες και το ΑΙ των υπολοίπων 3 μέχρι την έλλειψη κάποιας μορφής crafting/upgrade/loot κτλ. Και πάλι όμως βρίσκω το σύστημα μάχης, τουλάχιστον το action κομμάτι του πολύ καλοφτιαγμένο και καλύτερο από αυτό 9 στα 10 action τίτλων. 

 

Ναι όντως την ταυτότητά του την έχασε γιατί προσπάθησε να είναι "καλό παιχνίδι" αντί για "καλό FF παιχνίδι".

Δεν έχει την επικότητα που είχαν τα προηγούμενα.

Δεν έχει μεγάλο cast. Όλοι μαζί που έχω δει δε νομίζω να ξεπερνούν τους 10 και αυτό βάζοντας και τους 4 βασικούς μέσα. 

Δεν έχει κάν "κακούς". Σε 40 ώρες παιχνίδι 2 bosses με ονόματα ρε παιδιά? Really τώρα?

 

Δε γκρινιάζω επειδή δε μου άρεσε το παιχνίδι. Ίσα ίσα είναι άνετα ένα 9/10.

Γκρινιάζω που είναι "παιχνίδι" και όχι "εμπειρία" όπως ήταν το 7 και το 8 και σε μικρότερο βαθμό το 9 και το 10.

Γκρινιάζω γιατί δε φτιάχτηκε με γνώμονα αυτούς που αγάπησαν και μεγάλωσαν με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς αλλά φτιάχτηκε για να αρέσει στον giorgaki13pao για να το παίζει ανάμεσα στο COD και στο GTA.

Μερικά παιχνίδια δε χρειάζεται να "εξελίσσονται"....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα βασικα αυτο ειναι πιο εντονο ακομα και απο τους ιδιους τους χαρακτηρες. Σχεδιαστικα μονο ο prompto μαρεσε και αυτο γιατι μου θυμιζε λιγο τον Zell του 8.Οχι οτι και ο ignis ειναι κακος,αλλα δυστηχως μου βγαζει περισσοτερο butler ή γκαρσονι παρα χαρακτηρα final fantasy.

 

Οσο για τον noctis μονο και μονο που απο την πρωτη παρουσιαση πριν χρονια,τον παροιμοιαζουν ολοι με χαρακτηρα πολυ γνωστου anime νομιζω λεει πολλα....

 

Προσωπικα θα παρω αυτες τις μερες το World of final fantasy που παρολο το παιδικο  του chibi στυλ ειναι πιο κοντα στα παλια Final fantasy στους περισσοτερους τομεις,εχοντας βεβαια και αυτο τα θεματακια του και για το 15 αργοτερα σε καμια εκπτωση ή οταν με το καλο βγει η Goty(εκτως αν παιξει σε κανενα bundle και στην Ελλαδα τωρα τα Χριστουγεννα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το τέλειωσα. Θα πώ απλά ότι το τέλος με αποζημίωσε. Κατάφερε με άγγιξε όπως σχεδόν όλα τα παιχνίδια της Square. Στα chapters 12-14 κατάλαβα ότι παίζω FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω γύρω στις 30 ώρες για μέτρια εξερεύνηση.

 

Fulgore μην υποτιμάς τόσο παιχνίδι που και δε το έπαιξες και όταν το παίξεις θα σου αρέσει. Ομολογώ ότι δε κατάλαβα το σχόλιο για τον naruto (πέραν του ότι ο Noctis είναι εμπνευσμένος από τον Sasuke) και δε το λέω επιθετικά. Θα ήθελα πολύ το παιχνίδι να είχε εξέλιξη χαρακτήρων επιπέδου naruto :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω γύρω στις 30 ώρες για μέτρια εξερεύνηση.

 

Fulgore μην υποτιμάς τόσο παιχνίδι που και δε το έπαιξες και όταν το παίξεις θα σου αρέσει. Ομολογώ ότι δε κατάλαβα το σχόλιο για τον naruto (πέραν του ότι ο Noctis είναι εμπνευσμένος από τον Sasuke) και δε το λέω επιθετικά. Θα ήθελα πολύ το παιχνίδι να είχε εξέλιξη χαρακτήρων επιπέδου naruto :)

Προφανως απο τον κεντρικο Noctis απο τι αλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, ερώτηση. Που θα βρούμε αυτό το code που έχει το Gae Bolg (Spear από FFXIV).

 

Είναι το όπλο μου στο FFXIV και στεναχωριεμαι που δεν το έχω.

Το έδινε το seven spot σαν preorder από ότι έμαθα.

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει?

Ευχαριστώ.

 

http://sevenspot.gr/files/Image/Games%20Scanner/2016/09%20September/FINAL%20FANTASY%2015/FINAL%20FANTASY%20PRE%20OREDR%20BONUS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενα.Ειναι κωδικος απο pre order οπως αναφερεις και εσυ αρα πλεον μονο αν πωλειται πουθενα σαν ξεχωριστος κωδικος στο εξωτερικο να το βρεις,εκτως αν αλλαξει κατι στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...