Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέμε «σοβαρό gaming» μάλλον αναφερόμαστε σε hardcore gamers, έτσι; Διότι η πικρή αλήθεια είναι ότι τα smartphones σε λίγο θα σβήσουν το PSP (μαζί με άλλες φορητές κονσόλες). Ήδη οι πωλήσεις της Sony σ' αυτά τα μηχανήματα πέφτουν.

Η φάση κάνει κύκλους.. και παλιότερα οι παιχνιδομηχανές απειλήθηκαν από τα κινητά. Πάντα πρέπει να προσφέρουν καλύτερη εμπειρία gaming.. αν δεν το κάνουν τώρα, θα κάνουν κάτι διαφορετικό προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Όπως και να έχει πάντως μαζική λύση που να υποστηρίζεται από πολλούς developers δεν υπάρχει ακόμη στα smartphones/tablets.

 

Μόνο η SE πήγε να κάνει κάτι με το PLAY αλλά το υλοποίησε τόσο άσχημα που ειλικρινά πρέπει να είναι από τα μεγαλύτερα FAIL όλων των εποχών, σε σχέση με το τι μπορούσε να πετύχει και πόσο χάλια τα πήγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις έναν super πυρήνα, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα και η πρακτικότητα στη χρήση έχουν μείνει πολύ πίσω με αποτέλεσμα να μη νιώθεος ότι χρησιμοποιείς κάτι νέο και σύγχρονο. Σε άλλους αυτό αρέσει, σε μένα όχι. Αντίστοιχα λοιπόν στο θέμα του smartphone, θέλω μια συσκευή που ανοίγοντας το κουτί να αρχίσει να δουλεύει όπως πρέπει και όχι να πρέπει να ψάξω εναλλακτικές rom από άγνωστους χρήστες ή ομάδες, που δεν έχουν καμία σχέση με την εταιρία που κυκλοφορεί τη συσκευή. Θυσιάζω θέματα ασφαλειας, σταθερότητας της συσκευής κλπ, μόνο και μόνο για να αξιοποιήσω δυνατότητες που δεν σκέφτηκε ο κατασκευαστής να προσέξει...

 

B)

 

αυτα που λες δεν ισχυουν καθολικα στο android , ή ισχυουν μονο για σενα , ή απλα ισχυουν στη φαντασια σου

με την ιδια λογικη ουτε το iphone out of the box θα πρεπε να σε ικανοποιει και με τη μια θα ψαχνεις να του κανει jailbreak για μερικα αυτονοητα

 

αλλα ενδεχομενω πιστευεις οτι με το jailbreak "απελευθερωνεις" τις δυνατοτητες του κινητου , ενω με τις rom και το root προσπαθεις να κλεισεις τρυπες και να λυσεις προβληματα

 

ευτυχως που μερικοι χρηστες στο android δε χρειαζεται να ασχολουμαστε με τιποτα απο ολα αυτα και απλα απολαμβανουμε τη συσκευη μας και τις δυνατοτες της out of the box

(και οι περισσοτεροι αλλωστε που βαζουν ρομ απο χομπι το κανουν)

 

δεχομαι οτι απλα δε σου αρεσει (και δε σε αποκαλω i-sheep και τα σχετικα) , ομως μη προσπαθεις να μας αποδειξεις οτι η γη ειναι επιπεδη για να μας πεισεις για την αποψη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλέπετε αυτή την ¨αλλαγή¨ στο Degin, όπου βασίζεται στο 4; Επαναπαύτηκαν λέτε και δεν προσπάθησαν όσο θα έπρεπε για κάτι καινούριο τελείως;

Αντιλαμβάνομαι ότι ένα κινητό δεν μπορεί να είναι και τόσο διαφορετικό (δεν είναι αυτοκίνητο), αλλά έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για ένα facelift του 4.

Η απουσία του Steve Jobs παίζει κάποιο ρόλο;

 

Υ.Γ.: Παρακαλώ όσοι είναι κομπλεξικοί, και έχουν όρεξη για flame να μην απαντήσουν. Ξέρετε, λέω για εσάς που όλο φωνάζετε.

Πιστευω οτι apple θελει να δημιουργησει/κρατησει ενα σχεδιο που θα ειναι σημα κατατεθεν για το τηλεφωνο της,γι'αυτο κρατα στοιχεια που να σε παραπεμπουν στα προηγουμενα 4&4S!

Πιστευω οτι ειναι μια καλη σκεψη,απλα μου φαινεται οτι ειναι αρκετα ανομοιομορφο το καλουπι και οι διαστασεις του,θησιαζοντας ετσι ομορφια για να εχει θεωρητικα καλυτερο και ποιο βολικο κρατημα!

Για μενα θεωρω πολυ καλη σκεψη το σχεδιο να κρατα στοιχεια απο προηγουμενα μοντελλα που θα ειναι σαν σημα κατατεθεν για το τηλεφωνο της!

Αλλα θεωρω κακη την επιλογη της αναλογιας υψου/πλατους που εχουν ως αποτελεσμα να φαινεται πιο ανομοιομορφο και να επιρεασει και το aspect των μεχρι σημερα εφαρμογων της!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

αυτα που λες δεν ισχυουν καθολικα στο android , ή ισχυουν μονο για σενα , ή απλα ισχυουν στη φαντασια σου

με την ιδια λογικη ουτε το iphone out of the box θα πρεπε να σε ικανοποιει και με τη μια θα ψαχνεις να του κανει jailbreak για μερικα αυτονοητα

 

αλλα ενδεχομενω πιστευεις οτι με το jailbreak "απελευθερωνεις" τις δυνατοτητες του κινητου , ενω με τις rom και το root προσπαθεις να κλεισεις τρυπες και να λυσεις προβληματα

 

ευτυχως που μερικοι χρηστες στο android δε χρειαζεται να ασχολουμαστε με τιποτα απο ολα αυτα και απλα απολαμβανουμε τη συσκευη μας και τις δυνατοτες της out of the box

(και οι περισσοτεροι αλλωστε που βαζουν ρομ απο χομπι το κανουν)

 

δεχομαι οτι απλα δε σου αρεσει (και δε σε αποκαλω i-sheep και τα σχετικα) , ομως μη προσπαθεις να μας αποδειξεις οτι η γη ειναι επιπεδη για να μας πεισεις για την αποψη σου

 

Ολα ανάποδα τα κατάλαβες! Ενα android θα του αλλάξω rom μπας και λειτουργήσει σωστά ή για να ξεφορτωθω το σιχαμερο ui που του προσθέτει ο κάθε κατασκευαστής! Σε ένα iPhone δεν θα έκανα ποτέ jailbreak. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτους που θελουν οσο το δυνατον μια "λογικη apple" (αναβαθμισεις/υποστηριξη/συμβατοτητα με οσο το δυνατον περισσοτερες εφαρμογες και εχουν μαθει να μην ενοχλουνται απο τη μη υπαρξη ραδιοφωνου και sd) , αλλα οχι ολους τους περιορισμους που εχει το ios, υπαρχει η σειρα nexus :-)

 

δουλευουν σωστα και σταθερα , με jb ειναι πολυ πιο γρηγορα και πλεον η τιμη ειναι αρκετα καλη για αυτα που παιρνεις

με τα υπολοιπα κινητα εχω παρει κι εγω διαζυγιο και περιμενω με την ησυχια μου το key lemon pie, ολα αυτα που περιγραφεις μου φαινονται κακο ονειρο πλεον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου, όντας και apple iSheep, είναι ότι η ουσία δεν κρύβεται στα specs, αλλά στις εργατοώρες που αντιπροσωπεύει το κάθε κινητό. Αυτή την στιγμή, πίσω από τα γιαλυστερά πλαστικά και τζάμια, υπάρχουν εκατομύρια developers που προοθούν λειτουργίες του εκάστοστε smartphone στα όριά τους. Κατά την άποψή μου, το iOS δεν έχει αντίπαλο. Το android market και το Windows Store έχουν πολύ δρόμο να καλύψουν όσπου να φτάσουν τις δυνατότητες και ευχρηστία του AppStore. Δεν εννοώ φυσικά σε αριθμό εφαρμογών μόνο αλλά και σε ποιότητα και χρηστικότητα. Αυτές είναι σημαντικότατες παράμετροι σε μία συσκευή που κουβαλάς 24/7 μαζί σου.

 

Όσο για τους φίλους που κάνουν συγκρίσεις οθονών και Mhz, δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό δεν έχει σημασία στο κόσμο της Apple. Οποιοσδήποτε έχει δουλέψει ανάμεσα σε OSX και σε Win, θα καταλάβει ότι μικρή σημασία έχει το hardware, αν το λειτουργικό είναι σωστά δομημένο και optimized για την συσκευή που τρέχει. Αυτό το λέω μέσα από ένα mac-mini εξαετίας που τρέχει το Unity3D 3.5 για game development. Το ίδιο σε iOS συσκευές. Τα specs έχουν μικρή σημασία, γιατί η εμπειρία χρήσης μετράει. Καλό το default Android, καλά και τα Windows 7-8 μετά από format ή όταν βγάζεις το κινητό από το κουτί του, αλλά όταν οι εφαρμογές πληθαίνουν, όταν η samsung σου κόψει την υποστήριξη, όταν το fragmentation είναι τεράστιο, όταν πιάσεις τους πρώτους ιούς, τότε είναι που αρχίζεις και βλαστημάς που δεν έδωσες τα 30-60-200€ παραπάνω για να πάρεις κάτι από την Apple.

 

Είμαι power user, προγραμματίζω και δουλεύω στο XCode και λόγο οικονομικής ανέχειας και μόνο ασχολούμαι με τα PC. Δεν έχω πρόβλημα με κάτι οικονομικότερο, αλλά έμαθα ότι το φθηνό το πληρώνεις 2 και 3 φορές και την δουλειά σου δεν κάνεις. Έχω ένα 3GS που το είχα πληρώσει χρυσάφι και αν διάλεγα κινητό, πάλι iPhone θα έπαιρνα. Ο λόγος :

 

Υποστήριξη :

iOS 6 στο 3Gs (αν και κουτσουρεμένο, παραμένει μέσα στα πράγματα). Πόσα κινητά της εποχής του μπορούν να πουν το ίδιο?

 

Ανταλλακτικά :

3 φορές αλλαγή στο backcase (για την πλάκα μου - 3€ ), 1 φορά αλλαγή στο digitizer (σε λευκό γιατί μου άρεσε - 10€), 1 αλλαγή στην οθόνη (από δικό μου λάθος - 10€), πολλές αλλαγές της μπαταρίας (για την πλάκα μου). Να δω αν γίνει καμμιά στραβή σε άλλο κινητό, πόσα θα πληρώσετε. Κάτι nokia 3310 θυμάμαι να ζητάνε 60 € για αλλαγή οθόνης.

 

Αντοχή :

Στο γυμναστήριο, στη θάλασσα, στο ποδήλατο.

Πλέον δεν με νοιάζει, αν χαλάσει κάτι το βρίσκω κατευθείαν στο ebay.

 

Jailbreak :

Αν θες το υπέρτατο customization σε κινητό, κανένα custom android δεν μπορεί να ξεπεράσει το Cyndia store.

Απλά δεν μπορεί. Και στην τελική, στο iPhone βάζεις και android.

 

Βάλε μέσα και όλα τα αξεσουάρ από τρίτους κατασκευαστές, και έχει δέσει το γλυκό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ολα αυτα που λες (αν και διαφωνω με αρκετα ), ομως σε καποιες βαριες εργασιες το hardware παιζει ρολο, και αυτο στα κινητα το κοιταει και το παρακοιταει η apple ειτε ειναι λιγο πισω ειτε λιγο μπροστα . ποιος ο λογος αλλωστε να εχει βαλει τετοιο κτηνος καρτα γραφικων?

ποσα παιχνιδια την εκμεταλλευονται?

 

σε ενα μακ με κακη καρτα γραφικων δε μπορεις να παιξεις παιχνδια.- σε ενα iphone 4 εχεις προβλημα στο browsing σε μια βαρια σελιδα σε σχεση με οποιοδηποτε διπυρηνο iphone ή android

 

θελεις ολο και δυνατοτερο hardware, αυτο σημαινει εξελιξη και απο γενια σε γενια και η apple γινεται (πολυ ) καλυτερη και δυνατοτερη σε specs

 

η μονη μ@λακια ειναι που καθομαστε και κανουμε ειναι συγκρισεις τυπου: αυτο ειναι λιγο πιο γρηγορο, αυτο ειναι λιγο πιο αργο.. συγκρισεις που δεν εχουν και πολυ νοημα αν μιλαμε για ιδιας γενιας τηλεφωνα και ειναι πραγματικα σα να μετραμε τα πουλια μας..

 

το βασικο προβλημα με αυτους που δε θελουν το iphone ειναι το λειτουργικο του (το ιδιο ισχυει και για το android)

δεχομαι βεβαια και το προβλημα της μικρης οθονης που πλεον δεν υπαρχει.

δεχομαι και τη κριτικη που δικαιολογημενα γινεται επειδη πλεον δεν καινοτομει οπως στο παρελθον οταν οι αλλοι συνεχως βελτιωνονται , ομως σιγουρα δεν εβγαλε και "αχρηστη" συσκευη , ας μη λεμε και οτι θελουμε

 

και απο τις 2 μεριες παντως προσπαθουν και οι μεν και οι δε να βγαλουν το αλλο αχρηστο για τον ενα ή τον αλλο λογο αναφερομενοι ειτε σε χαρακτηριστικα , ειτε σε ποιοτητα

το ζητημα ομως ειναι και θα ειναι το λειτουργικο και αυτα που σου προσφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλακτικά :

Να δω αν γίνει καμμιά στραβή σε άλλο κινητό, πόσα θα πληρώσετε. Κάτι nokia 3310 θυμάμαι να ζητάνε 60 € για αλλαγή οθόνης.

 

Αντοχή :

Στο γυμναστήριο, στη θάλασσα, στο ποδήλατο.

Πλέον δεν με νοιάζει, αν χαλάσει κάτι το βρίσκω κατευθείαν στο ebay.

 

Διαβαζω αυτα που γραφτηκαν εδω μεσα και δεν με ενδιαφερει να σου πω την αληθεια,ουτε να πω τον λογο που προτιμαω τα android,ουτε να την πω στους applακιδες.Ο καθενας διαλεγει οτι θελει,αλλα δεν αντεξα να μην σχολιασω τα παραπανω.

 

Πρωτα απο ολα λες οτι αμα γινει τιποτα στα κινητα σας να δω ποσα θα πληρωσετε,θεωρωντας μαγκια κλανια οτι εσυ εσκασες λιγα και αλλαξες ποσα πραγματα στο κινητο σου για την πλακα σου και φθηνα.Προσωπικα εχω το u8800 pro της huawei.Ας πουμε οτι μου χαλαει η οθονη αφης.Κοιτα ποσο ακριβα βρισκω ανταλακτικο.Ιδιες τιμες ισχυουν και για την μπαταρια.Μαλλον επεσα στην περιπτωση ετσι;

 

Επισης βαζεις για μετρο συγκρισης το νοκια 3310 και τα 60 ευρω που ηθελε για αλλαγη οθονης.ΤΟ 2012!!!!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.......BTW εχει εφευρεθει και ο τροχος.

 

 

Αντοχη;Ολοκληρο το καλοκαιρακι πηγαινα παραλια και εβαζα μουσικη απο το κινητο.Επισης καθημερινα κανω ποδηλατο και βαζω προγραμμα απο το κινητο το οποιο μεσω gps μου λεει χρονους,ταχυτητα κτλ.Γυμναστηριο δυστηχως δεν παω,αλλα δεν γνωριζα οτι οταν κανουμε βαρακια με το κινητο διπλα μας αυτο παθαινει κατι.Επισης γνωριζουμε και εμεις το ebay,δεν ειναι προνομιο των κατοχων προιοντων της apple.

 

 

Θα σχολιαζα και τα αλλα,αλλα οπως ξαναειπα δεν με ενδιαφερει τι αγοραζει ο καθενας και τι πιστευει για την συσκευη του.Δεν μπορω ομως να διαβαζω ηλιθιοτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το app store δεν εχει ελληνικες εφαρμογες. Δεν εχει βιβλια ελληνικα, δεν εχει λογοτεχνια. Ακομα και την Αγια Γραφη με πληρωμη την εχει. Αντιθετα το android market ειναι γεματο με ελληνικες εφαρμογες (λογοτεχνια - φιλοσοφια - ποιηση - θρησκευτικα- επιτραπεζια). Στις ξενογλωσσες εφαρμογες πανω κατω και τα δυο store τα ιδια εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη μ@λακια ειναι που καθομαστε και κανουμε ειναι συγκρισεις τυπου: αυτο ειναι λιγο πιο γρηγορο, αυτο ειναι λιγο πιο αργο.. συγκρισεις που δεν εχουν και πολυ νοημα αν μιλαμε για ιδιας γενιας τηλεφωνα και ειναι πραγματικα σα να μετραμε τα πουλια μας..

 

Την παραπάνω πρόταση την προσυπογράφω. Επίσης συμφωνώ με την επιλογή του καθένα για λειτουργικό, και με βάση αυτό, μου προκαλεί εντύπωση που πολλοί επιλέγουν το android αντί του iOS με βασικό τους επιχείρημα σε όσους έχουν iPhone την αισθητική και την λειτουργικότητα.Εκεί κάπου αρχίζω να έχω τις αντιρρήσεις μου. Θεωρώ συνειδητή και σεβαστή επιλογή το android μόνο για το οικονομικό σκέλος, που μακροπρόθεσμα πιστεύω ότι θα λειτουργήσει και αντίστροφα, βλέπε samsung (όπου δεν είναι και φτηνά...) και την έλλειψη μακροχρόνιας υποστήριξης. Το δικό μου 3Gs με την ανακοίνωση του iOS6 έχει ακόμα έναν χρόνο ταυτόχρονη υποστήρηψη από τους Developers (όπου κακά τα ψέματα, αυτή διαμορφώνουν την αγορά), συν άλλον ένα χρόνο να εγκαταλειφθεί το λειτουργικό. Πέντε χρόνια για κινητό δεν νομίζω να είναι άσχημα.

 

Εξαιτίας της Apple:

 

σταμάτησα να αναβαθμίζω (και όπου αναβαθμίζω, σημαίνει ρίχνω λεφτά για δουλέψει το ριμάδι) υπολογιστή κάθε εξάμηνο (κόστος),

 

έχω από day one μέχρι τώρα σταθερότητα στα μηχανήματα μου (και σας παρακαλώ... μην ισχυρισθείτε ότι είναι θέμα δικής μου χρήσης, αν πιάσουμε τα τεχνικά δεν θα τελειώσουμε ποτέ...)

 

χτίζω (δηλαδή ξέρω ότι θα δουλέψει με τα υπόλοιπα, ακόμα και off brands) το ψηφιακό μου σπίτι (μουσική, πολυμέσα, εργασία κλπ) με ευκολία. Πολλοί μισείτε το iTunes, αλλά το iTunes το μαθαίνεις και το σετάρεις μια φορά και αυτό ήταν. Κάνει τα πάντα και δουλεύει σωστά. Αν εσύ θες να κάνεις τον Ταρζάν με την μουσική σου, αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

απλότητα = αποδοτικότητα = design

 

όσο για τα υπόλοιπα...

 

Πρωτα απο ολα λες οτι αμα γινει τιποτα στα κινητα σας να δω ποσα θα πληρωσετε,θεωρωντας μαγκια κλανια οτι εσυ εσκασες λιγα και αλλαξες ποσα πραγματα στο κινητο σου για την πλακα σου και φθηνα.Προσωπικα εχω το u8800 pro της huawei.Ας πουμε οτι μου χαλαει η οθονη αφης.Κοιτα ποσο ακριβα βρισκω ανταλακτικο.Ιδιες τιμες ισχυουν και για την μπαταρια.Μαλλον επεσα στην περιπτωση ετσι;

 

Δηλαδή πληρώνεις το ίδιο ανταλλακτικό όσο το πληρώνω και εγώ, άρα θέμα κόστους δεν υφίσταται. Εγώ έχω iPhone, εσύ έχεις Huawei. Επιλογή σου, επιλογή μου. Εσύ έκρινες σαν βασικό πλεονέκτημα την αρχική τιμή απόκτησης, εγώ την εμπειρία χρήσης. Το θέμα είναι αν μετά από 3~4 χρόνια σου χαλάσει κάτι, θα βρεις αυτόν τον πωλητή; Εγώ σου βρίσκω ανταλλακτικά ακόμα και για το 2g. Δεν είναι μαγκιά κλανιά, είναι μόνο μαγκιά.

 

Οι power user θα συντηρήσουν ένα καλό προϊόν και θα το κρατήσουν ζωντανό παρόλο τον ανταγωνισμό. Αυτό ισχύει σε όλα τα ΠΟΙΟΤΙΚΑ προϊόντα σε όλες τις κατηγορίες. Οι υπόλοιποι θα αγοράσουν κάτι αντίστοιχο, π.χ. παρόμοιο ρούχο, παρόμοιο αυτοκίνητο, παρόμοιο φαγητό, αλλά πάντα θα λοξοκοιτάξουν προς το αυθεντικό.

 

Επισης βαζεις για μετρο συγκρισης το νοκια 3310 και τα 60 ευρω που ηθελε για αλλαγη οθονης.ΤΟ 2012!!!!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.......BTW εχει εφευρεθει και ο τροχος.

 

Σε κάποιον δείχνεις το φεγγάρι και εκείνος βλέπει το δάχτυλο... Όπου Nokia 3310, μην βλέπεις το 3310, αλλά το Nokia, με μεγάλη και πολυετή παρουσία στην Ελλάδα, με προβεβλημένο όνομα και ιστορία, όπου έχασε πολύ κόσμο από την απαράδεκτη τιμολογιακή της πολιτική. Απαράδεκτη χρέωση για αντικατάσταση ανταλλακτικού. Εδώ να σε προλάβω και να συμφωνήσω μαζί σου ότι και για τα iPhone, οι τιμές είναι ακριβές, αλλά λόγω της εκτεταμένης παρουσίας τους, είναι περισσότερο εύκολο να βρεις κάποιον φανατικό (πχ εμένα), ή κάποιο tutorial για μια επισκευή οθόνης. Όπως είναι περισσότερο εύκολο για να βρεις ανταλλακτικά για τα πάντα.

 

Αντοχη;Ολοκληρο το καλοκαιρακι πηγαινα παραλια και εβαζα μουσικη απο το κινητο.Επισης καθημερινα κανω ποδηλατο και βαζω προγραμμα απο το κινητο το οποιο μεσω gps μου λεει χρονους,ταχυτητα κτλ.Γυμναστηριο δυστηχως δεν παω,αλλα δεν γνωριζα οτι οταν κανουμε βαρακια με το κινητο διπλα μας αυτο παθαινει κατι.Επισης γνωριζουμε και εμεις το ebay,δεν ειναι προνομιο των κατοχων προιοντων της apple.

 

Θα σχολιαζα και τα αλλα,αλλα οπως ξαναειπα δεν με ενδιαφερει τι αγοραζει ο καθενας και τι πιστευει για την συσκευη του.Δεν μπορω ομως να διαβαζω ηλιθιοτητες.

 

Μιλώντας για ηλιθιότητες,

  1. Στο γυμναστήριο δεν είναι μόνο τα βαράκια. Είναι όλα τα αεροβικά , και βασικότερο όλων για το κινητό σου, ο ιδρώτας σου.
  2. Το ebay ΕΙΝΑΙ προνόμιο των προϊόντων της Apple, δεν είναι αποκλειστικότητα. Μπορείς να βρεις τα πάντα, αλλά με την Apple έχεις πολλές περισσότερες επιλογές
  3. Όσο για αντοχή, εσύ υπερηφανεύεσαι για κάτι που θεωρώ στη δική μου συσκευή δεδομένο. Σαν να λες : "με εκπλήσσει που το πήρα τόσο φθηνά και τα κατάφερε!". Εγώ λέω : "πάμε για δουλειά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντοχη οπου με ενα πεσιμο γινεται θριψαλα, ειναι οντως εντυπωσιακο. Δε το χα σκεφτει. Ισως το λειτουργικο βεβαια να επανακολλησει την οθονη. Ετσι ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ συνειδητή και σεβαστή επιλογή το android μόνο για το οικονομικό σκέλος, που μακροπρόθεσμα πιστεύω ότι θα λειτουργήσει και αντίστροφα,

δεν ειναι μονο λογω οικονομικου σκελους , αν θελαμε Iphone και mac θα ειχαμε πολλοι , ομως δε θελουμε γιατι δεν κανουν για μας και δεν κανουν καλα αυτα που θελουμε εμεις να κανουν

 

εγω για παραδειγμα θελω να παιζω παιχνιδια αρα παω υποχρεωτικα σε pc (και δεν αναβαθμιζω καθε εξαμηνο, ουτε εχω ασταθες λειτουργικο)

αν επαιρνα μακ θα ειχα κυριολεκτικα πεταξει τα λεφτα μου , γιατι και το hw τους ειναι ακαταλληλο για αυτη τη δουλεια (ας ξεκινησουμε απο τις καρτες γραφικων..) και δεν υπαρχει η αναλογη πληθωρα τιτλων

 

επισης καποια πραγματα/ περιορισμοι με ενοχλουν στο ios, για αυτο και το χω ξεγραψει

δε θα καθομαι να ασχολουμαι με jaibreak και cydia για να κανω αυτα που κανει out of the box και το τελευταιο χρεπι των 100 ευρω..

εχω μαθει με αυτα δε ζω χωρις αυτα απο το 2002-3 , δε θυμαμαι ακριβως..

 

και φυσικα υπαρχει και το value for money για τον καθενα..

πολλοι απλα και ωραια δε θελουμε να δωσουμε τοσα λεφτα για κανενα τηλεφωνο , κακο ειναι?

αυτο δε σημαινει οτι δε μπορουμε να το παρουμε , ουτε οτι θα παρουμε στα 400 ευρω το φθηνοτερο 3gs για να εχουμε ντε και καλα apple

 

παιρνουμε αυτο που μας αρεσει που ειναι και φθηνο απο πανω , αρα σιγουρα δε χανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να οι τυπικοί πελάτες της apple. Τους δείχνουν το 4S λέγοντας τους οτι είναι το 5. Και αυτοί το βρίσκουν γρηγορότερο, ελαφρύτερο, με μεγαλύτερη οθόνη, πιο καλά χρώματα κλπ. Πως να μην πάει καλά μια εταιρία με τόσο ....τζιμάνια πελάτες;

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rdIWKytq_q4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι οι μεν έχουν χάσει επαφή με τους δε και απλώς συγκρίνουν τις τρέχουσες εμπειρίες του με τη μια πλατφόρμα με αυτό που πιστεύουν/θυμούνται από παιδία ότι γινότανε στην άλλη πλατφόρμα.

 

Ενδεικτικά να πω οτί εγώ με το ίδιο PC που πήρα Ιανουάριο του 07 (Core 2 E6600 με 4 GB RAM), το οποίο, ούτε κατά την αγορά του ήτανε κορυφαίο μηχάνημα, έχω περάσει από XP σε Vista και εδώ και 2 χρόνια σε 7, δεν έχω κάνει format παρά μόνο όταν άλλαζα λειτουργικό και σας γράφω και σήμερα από αυτό το PC, στο οποίο μετά από τόσα χρόνια σκέφτομαι ότι ίσως μπορεί να του βάλω έναν SSD, αλλά δεν είναι και απαραίτητο αντικειμενικά. Οπότε ξεκολλάτε με τις εποχές Win98 που έκανες format κάθε 2ο μήνα.

Στο θέμα μας τώρα, μια χαρά τηλέφωνο είναι το iPhone, αλλά τίποτα σπουδαίο εν τέλει. Και το καταλυτικό που ξεχνάτε πολλοί είναι η τιμή. Ακόμα και με τα ίδια χαρακτηριστικά το iPhone είναι αρκετά ακριβότερο. Από μόνο του αυτό για μένα αποτελεί πολύ σημαντικό ανασταλτικό παράγοντα. Αν και αναγνωρίζω ότι για άλλους αποτελεί το βασικό κίνητρο αγοράς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...