Προς το περιεχόμενο

εταιρεια arvato.απαραδεκτη συμπεριφορα σε σερβις κινητου


helen7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι στο αλλάζουν κανονικά. 2 φορές μου το έκαναν στο Ζ3 όπου ενω το θέμα ήταν η οθόνη που ξεκολλούσε, μου άλλαζαν εκτός από αυτή και την μπαταρία και όλα τα εξαρτήματα της μαγνητικής φόρτισης στο πλάι.

Δύο φορές ξεκολλησε?? Σοβαρά τώρα? Οπότε να το στείλω?και όλα κομπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 743
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι στο αλλάζουν κανονικά. 2 φορές μου το έκαναν στο Ζ3 όπου ενω το θέμα ήταν η οθόνη που ξεκολλούσε, μου άλλαζαν εκτός από αυτή και την μπαταρία και όλα τα εξαρτήματα της μαγνητικής φόρτισης στο πλάι.

Δύο φορές ξεκολλησε?? Σοβαρά τώρα? Οπότε να το στείλω?και όλα κομπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ip68 σου λεει οτι ειναι αδιαβροχο μεχρι ενα συγκεκριμενο βαθος και μονο σε νερο πισινας οχι σε νερο θαλασσας το οποιο εχει αλατι οποτε αν δεν ξεπλυθει μετα με γλυκο νερο θα σου χαλασει απο την φλατζα μεχρι δεν ξερω τι.τα specs ειναι πολυ συγκεκριμενα τι αντεχει το καθε προτυπο πχ Ip 67 ip 68.

εδω τα charts 

http://www.dsmt.com/resources/ip-rating-chart

αν καποιος πχ το βαλει σε θαλασσινο νερο θα φανει οτι εχει περασει μεσα αλατι αφου  το αλατι αν δεν ξεπλυθει φαινεται πολυ εντονα και ειναι ενας απο τους λογους που φθειρονται φλατζες και ολα αυτα πολυ γρηγορα.τωρα το θεμα υγρασιας ναι ειναι λιγο σχετικο.τα κινητα αντεχουν πολυ μεγαλο ποσοστο υγρασιας αρκει να ειναι non condensig


Επίσης ας σταματήσουμε να λέμε τα κινητά "αδιάβροχα". Έχουν απλά μια πιστοποίηση αυξημένης αντοχής στην υγρασία κλπ. Το ότι δεν παίρνουν νερό μέσα όταν τα βουτάμε εντελώς μέσα στο νέρο είναι σχεδόν θέμα ...τύχης! Φταίει βέβαια και η sony με τη διαφημιστική της καμπάνια...

 

:)

η sony δεν εχει κανε ικατι παραξενο με την καμπανια.σου δειχνει πισινα και σου λεει για Underwater photography.δεν δειχνει θαλασα δεν δειχνει -20 μετρα.δειχνει μια πισινα και το λεει και μεσα στο site οτι ειναι για νερο και πισινα οχι θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει αυτό τι θέμα σημείο συνάντησης γιγαντων!

Κυρίε Τσουκ τσουκ ούτε για πισίνα κανονικά

 

Αν η συσκευή σας εκτεθεί κατά λάθος σε μη πόσιμο νερό, όπως σε νερό πισίνας που περιέχει χλώριο, θα πρέπει να τη ξεβγάλετε με πόσιμο νερό.

 

Για την διαφήμιση συμφωνώ όχι απλά παίρνει κόσμο στο λαιμό τους αλλά το παρομοιάζει με Gopro για κάποιον που δεν ξέρει.

 

PS Θα χρειαστω την βοήθεια σου σε λίγες μέρες για wind vdsl :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει αυτό τι θέμα σημείο συνάντησης γιγαντων!

Κυρίε Τσουκ τσουκ ούτε για πισίνα κανονικά

 

Αν η συσκευή σας εκτεθεί κατά λάθος σε μη πόσιμο νερό, όπως σε νερό πισίνας που περιέχει χλώριο, θα πρέπει να τη ξεβγάλετε με πόσιμο νερό.

 

Για την διαφήμιση συμφωνώ όχι απλά παίρνει κόσμο στο λαιμό τους αλλά το παρομοιάζει με Gopro για κάποιον που δεν ξέρει.

 

PS Θα χρειαστω την βοήθεια σου σε λίγες μέρες για wind vdsl :P

to xperia το go που εχω νομιζω δεν ελεγε καν για πισινα .μετα που βγηκε το aqua m2 η διαφημιση ηταν και για πισινα .τωρα ναι αν δεν τους κανει το νερο που εχει χ χλωριο και εννοουν σε νερο που ειναι νερο χωρις προσμιξεις δεν το ξερω.δεν το γραφουν καπου.ναι η διαφημιση πρεπει να ειναι και λιγο για τα ματια του κοσμου και standard θα υπαρχουν τα ατομα που θα σου λενε οκ τι πισινα τι θαλασσα τι 1,5 μετρο τι 10

οτι ειναι για το vdsl μου λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τοσα comments για το πως θα αποδειχτει αν μπηκε νερο, πως μπηκε, γιατι μπηκε. Εμενα μου ειπαν οτι ελειπαν εξαρτηματα και δεν ειχα κατι να τους πω, τι να λεμε τωρα. Επισης 1) ο πελατης στο τελος εχει ΠΑΝΤΑ δικιο, ακομα και οταν εχει αδικο

                                                                         2) καθε εταιρια που θελει να επιβιωσει σε τετοιους καιρους οφειλει να δεχεται το feedback των πελατων της και να διορθωνεται

                                                                         3) εδω και αρκετα χρονια το after sales support ειναι αυτο που μετραει ισως και περισσοτερο απο οτι το ιδιο το προιον. Απορω πραγματικα με τις πολυεθνικες που αποδεχονται μια τετοια κατασταση και την απιστευτη δυσφημιση σαν αποτελεσμα της, ενω παγκοσμιως επενδυονται τεραστια ποσα στο after sales.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απειλες τυπου δεν θα ξαναπατησω στο μαγαζι σου και θα βγαλω βρωμα ή απο εμενα μολις εχασες 10 οικογενειες ως μετρο πιεσης για να γινει το δικο σου πανε.

 

Επειδη τον κοσμο τον εχει βαρεσει η κριση και γινεται ολοενα και πιο πονηρος τσαμπατζης υπουλος δεν σημαινει οτι θα τα τρωμε σε ψυχοφαρμακα και θα ανεχομαστε τις φωνες του καθενος που θελει να ξεσπασει καπου.

 

Εσενα ετυχε και ελειπε κατι.

Τι να σου πουν;

Στο εφτιαξαν,συγνωμη ευχαριστουμε,Τελος.

 

Μπα οι περισσοτεροι απο εμας αγοραζουμε απο εξω με σχεδον μηδενικο After sales εις γνωση μας αφου πονταρουμε στην χαμηλη τιμη και στα λεφτα που εχουμε γλυτωσει. (μιλαω για ειδη οπως κινητα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απειλες τυπου δεν θα ξαναπατησω στο μαγαζι σου και θα βγαλω βρωμα ή απο εμενα μολις εχασες 10 οικογενειες ως μετρο πιεσης για να γινει το δικο σου πανε.

 

Επειδη τον κοσμο τον εχει βαρεσει η κριση και γινεται ολοενα και πιο πονηρος τσαμπατζης υπουλος δεν σημαινει οτι θα τα τρωμε σε ψυχοφαρμακα και θα ανεχομαστε τις φωνες του καθενος που θελει να ξεσπασει καπου.

 

Εσενα ετυχε και ελειπε κατι.

Τι να σου πουν;

Στο εφτιαξαν,συγνωμη ευχαριστουμε,Τελος.

 

Μπα οι περισσοτεροι απο εμας αγοραζουμε απο εξω με σχεδον μηδενικο After sales εις γνωση μας αφου πονταρουμε στην χαμηλη τιμη και στα λεφτα που εχουμε γλυτωσει. (μιλαω για ειδη οπως κινητα κλπ)

αυτα πραγματι ισχυουν.εχοντας περασει απο τεχνικος Υπολογιστων και τεχνικος σε παροχο το τι ακους ναι αστα ναπανε.θα χασεις την δουλεια σου αφου θα γινει δυσφημιση και θα μειωθουν οι πελατες στην εταιρεια που δουλευεις και εγω δεν εκανα τιποτα μονο του χαλασε.οτι πολυς κοσμος λεει διαφορα για να γλυτωσει την χρεωση και να εκβιασει το καταστημα ναι ειναι αληθεια.οποτε σιγουρα και στην arvato θα ακουνε πολλα απλα εγω κολλησα λιγακι με το θεμα υγρασιας επειδη εχει ακουστει και απο παρα πολλα ατομα εδωμεσα.οι ολοι λενε ψεμματα ή κατι αλλο γινεται.η το να λειπουν εξαρτηματα...???ακομα και καποιος να το εχει ανοιξει δεν νομιζω να τα αφηνε εξω τα πραγματα αφου ξερει οτι ετσι θα καταλαβουν οτι το ανοιξε.καλιστα θα μπορουσε να ειχε γινει service αλλου σε χ καταστημα και να μην τα εβαλαν εκει.εχουμε δει ολοι μας επισκευες τις πλακας και εχουν αναφερθει και εδωμεσα διαφορα.

Επίσης ας σταματήσουμε να λέμε τα κινητά "αδιάβροχα". Έχουν απλά μια πιστοποίηση αυξημένης αντοχής στην υγρασία κλπ. Το ότι δεν παίρνουν νερό μέσα όταν τα βουτάμε εντελώς μέσα στο νέρο είναι σχεδόν θέμα ...τύχης! Φταίει βέβαια και η sony με τη διαφημιστική της καμπάνια...

 

:)

τo ip67-68 ειναι waterproof απλα μεχρι συγκεκριμενο βαθος.αμα ηταν water resistant τοτε θα εμπαζε νερο στα 10 εκατοστα οχι στο 1,5 μετρο που αντεχει.οτι κατι ειναι waterproof δεν σημαινει οτι παει μεχρι τα 200 μετρα.

δεν ειναι ουτε water resistant ουτε water repellent

 

Water-Resistant fabrics shed water because of their weave or because they have been treated. They will soak through in a heavy rain, however.

Water-Repellent fabrics are more effective than water-resistant fabrics. They are either very tightly woven or coated with a finish that causes the water to make little beads when it hits the fabric rather than going through. The finish may wear off over time or come off in drycleaning. Read the label to determine whether drycleaning is allowed. A silicone spray may rejuvenate the finish.

Water-Proof fabrics can not be penetrated by water and should keep you dry, even in heavy rains. They may be extremely tightly woven, such as a fine polyester/nylon blend, rubber or plastic or other non-porous material, or coated with a finish that makes them breathable but closed to water. Be sure to read the care label before laundering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο πελατης στο τελος εχει ΠΑΝΤΑ δικιο, ακομα και οταν εχει αδικο Ο πελάτης έχει δίκιο για τον εαυτό του. Αντικειμενικά έχει σπάνια έως ποτέ.

2) καθε εταιρια που θελει να επιβιωσει σε τετοιους καιρους οφειλει να δεχεται το feedback των πελατων της και να διορθωνεται Ναι, θα βάλω εγώ ή ο καθένας μέσα την επιχείρηση μου, θα πεινάσω και θα μείνει στο δρόμο η οικογένεια μου λόγω του ενοικίου που πληρώνω για ένα μαγαζί το οποίο δεν επιφέρει κέρδη καθώς κάνω τσάμπα πχ service σε τζαμπατζίδες που αρνούνται να πληρώσουν

3) εδω και αρκετα χρονια το after sales support ειναι αυτο που μετραει ισως και περισσοτερο απο οτι το ιδιο το προιον. Απορω πραγματικα με τις πολυεθνικες που αποδεχονται μια τετοια κατασταση και την απιστευτη δυσφημιση σαν αποτελεσμα της, ενω παγκοσμιως επενδυονται τεραστια ποσα στο after sales. Ναι, το ότι κάποιος χάλασε το κινητό του και το επίσημο σέρβις δεν του το επισκέυασε τσάμπα, αποτελεί "δυσφήμιση της εταιρίας" και όχι κοινή λογική και αναμενόμενη αντιμετώπιση του προβλήματος

 

 

Εγώ είμαι και καταναλωτής και επιχειρηματίας, συνεπώς επέτρεψε μου να βλέπω από 2 εντελώς αντίθετες οπτικές γωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σωστό αυτό μεν,η "αδιαβροχοποίηση" (που μόνο τέτοια δεν είναι, απλά είναι πιο ανθεκτική η συσκευή σε υγρασίες και πιτσιλες πέρα από τα γομάρια τύπου CAT-που παρεμπιπτόντως και αυτά μπάζουν) όμως όταν προβάλεται στα τσοντροκάναλα του STAR ή MEGA ή στο γιουτιούμπ το Sony Xperia Z3 να πλέει σε καταράκτες ανάμεσα σε καρχαρίες, φώκες και καρέτα-καρέτα εε τί να σου κάνει και ο καταναλωτής ο οποίος μπορεί να είναι χαζός και υπερβολικός που βουτά στη θάλασσα με το κινητό στην κωλότσεπη αλλά είναι και θύμα παραπληροφόρισης της SONY και της κάθε SONY.

 

Εγώ, ο μόνος όρος που μπορώ να δεχτώ είναι water resistant, αλλιώς και στη γεμάτη μπανιέρα μου να το φυλάζω αφού το πλήρωσα ως ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ θέλω να το καλύπτει η εγγύηση ως ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ, δηλαδή εντελώς αλώβητο από νερά.

δεν θεωρειται water resistant.παιζει μια χαρα ΜΕΣΑ στο νερο αρα ειναι waterproof απλα με περιορισμο στο βαθος οπως ολες οι συσκευες.αυτο ισχυει και για τα housing.ειναι Waterproof αλλα μεχρι συγκεκριμενο βαθος.το ιδιο και για dpv και διαφορα αλλα.ναι καποια μπορει απλα να ειναι water resistant αλλα οταν βλεπειες ip67 ip68 αν και το 6 δεν μας νοιαζει. το δευτερο νουμερο μας ενδιαφερει που το 7 και 8 ειναι Immersion Σε νερο κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρειται water resistant.παιζει μια χαρα ΜΕΣΑ στο νερο αρα ειναι waterproof απλα με περιορισμο στο βαθος οπως ολες οι συσκευες.αυτο ισχυει και για τα housing.ειναι Waterproof αλλα μεχρι συγκεκριμενο βαθος.το ιδιο και για dpv και διαφορα αλλα.ναι καποια μπορει απλα να ειναι water resistant αλλα οταν βλεπειες ip67 ip68 αν και το 6 δεν μας νοιαζει. το δευτερο νουμερο μας ενδιαφερει που το 7 και 8 ειναι Immersion Σε νερο κανονικα

Ε ναι, αυτός ο περιορισμός όμως και κατά πόσον τον παραβιάζει ο καταναλωτής ή όχι είναι πολύ σχετικό και μη-εμφανές ακόμα και για τον δείκτη υγρασίας του κινητού. Συνεπώς για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο αντιμετώπιζε τα waterproof ως water resistant. Δε λέω, την πρώτη δεύτερη άντε τρίτη μέρα το κινητό θα βγάζει άνετα σέλφις μέσα στην πισίνα. Όμως μετά από πολύωρη χρήση με υψηλές θερμοκρασίες, πτώσεις, σπασίματα, διαβρώσεις κλπ μην περιμένεις να έχει ίδια αντοχή.

 

Έχω μία δεκαετία τώρα ένα πανάκριβο ρολόι (αθάνατο βέβαια, τα έχει βγάλει τα λεφτά του) το οποίο παρουσιάζεται ως IP68 με υψηλές αντοχές ακόμα και σε μεγάλο βάθος. Το πήρα έχοντας εν γνώσει μου ότι απλά δε θα το βγάζω όταν πλένω τα χέρια μου πριν το φαγητό ή μετά την τουαλέτα όχι με τη λογική να κάνω μακροβούτια. Αδιάβροχο αδιάβροχο αλλά κάποια στιγμή θα την πάθαινε ειδικά μετά από τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγω απλα λεω τι θεωρειται το κινητο στην θεωρια και στην πραξη.το αν θα βαλει λογω 1002 λογων ειναι αλλη ιστορια.και εγω ναι το εβρεχα με νερο αλλα οχι δεν το πηρα σε πισινα δεν το εβαλα σε ποτηρι.απλα εχει τυχει να το εχω βρεξει να εχει πεσει μεσα σε χιονι κτλ.

για τα ρολογια ειναι αλλη ιστορια.σου λενε αλλα πραγματα εκει

οτι α.μην κανεις μπανιο με αυτο μαζι διοτι λογω ζεστου νερου καταστρεφεις πιο ευκολα την φλαντζα.

β.οταν αλλαξεις μπαταρια αλλαζεις και φλατζα και το περνας υδροστατικο.οπως γινεται με τα καταδυτικα ρολογια δηλαδη που το εχω παει μεχρι -82 μετρα και ολα οκ.μου δινει οριο τα 100 αν θυμαμαι καλα.οποτε αν το προσεχεις και μακροουτια θα αντεξει.πιο παλια ειχα ενα casio με το οποιο εκανα μπανιο θαλασσα εκανα μπανιο στο σπιτι.δεν το βγαζα σχεδον ποτε.καποια στιγμη πηρε υγρασια αλλα ξερω το λογο.απλα ειχα αλλαξει μπαταρια 8-9 φορες και δεν αλλαξα ποτε φλατζα.ε καποια στιγμη η φλατζα ειχε γινει χαλια οποτε πηρε υγρασια.δεν με ενοιαζε βεβαια.ηταν λαθος δικο μου ομως.


το καταδυτικο τωρα σου λεει οτι μαζι με την μπαταρια αγορασε και το Kit με την φλαντζα και τα πουλανε ολα μαζι.user replaceable ευτυχως.αν η φλαντζα ειναι σε αλλο σημειο και κλεινει ολο το ρολοι εκει σου λενε πηγαινε το σε αντιπροσωπεια ...:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ρολογια ειναι λιγο πιο περιεργη η φαση μιας και αναγκαστικα θα το ανοιξεις για μπαταρια και αν δεν σου κανουν σωστη στεγανοποιηση αστα να πανε..

 

Παθων με Citizen Promaster Chrono Diver που μετα την πρωτη στραβη ακομα λεει να στρωσει παρα τα παμπολα Service που του εχουν γινει...

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, φυσικά ο οποισδήποτε ανιδείκευτος τεχνίτης (6χρονος γιος για servicτας ή γύφτος ρολογάς) είναι λίγο δύσκολο να ανοίξει μία αδιάβροχη συσκευή χωρίς αυτή να χάσει την εν λόγω ιδιότητα της αλλά όχι αδύνατο. Όταν βέβαια μιλάμε για συσκευές υπερυψηλών αντοχών τα πράγματα αλλάζουν δραματικά. Όταν όμως μία συσκευή έχει πλαϊνά κουμπάκια και γύρω γύρω ακάλυπτα και απροστάτευτα ports εε άμα και πάτε και κάνετε βουτιές από βατήρα με το μπαρντόν αλλά τα θέλει ο κώλος σας και ΚΑΛΑ σας κάνει η arvato που σας καθίζει χτύπο.

 

Δε θέλει προσεκτική ανάγνωση οδηγειών κατασκευαστή, δε θέλει εμπιστοσύνη στα χαρακτηριστικά, δε θέλει ρίσκα, φόβο, πειράματα, σπουδή επιστημών, ανάλυσεις περί αδιαβροχοποιήσεων ή IQ Αινστάην.

 

 

Όνλυ φάκινγκ λότζικ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν ο αλλος σου πει οτι αλλαξε φλαντζα αλλα δεν το εκανε ή να την εβαλε στραβα κτλ εχεις θεμα.αλλα εκει κανονικα αυτος φταιει που στο κανε service αφου αυτος θα πρεπει να κανει τον υδροστατικο ελεγχο και φερει την ευθυνη.απλα η suunto το εκανε να μην χρειαζεται να αλλαξεις φλαντζα παντου παρα μονο μαζι με την μπαταρια μια μικρη ωστε να γινεται απο τον χρηστη.


Κοιτάξτε, φυσικά ο οποισδήποτε ανιδείκευτος τεχνίτης (6χρονος γιος για servicτας ή γύφτος ρολογάς) είναι λίγο δύσκολο να ανοίξει μία αδιάβροχη συσκευή χωρίς αυτή να χάσει την εν λόγω ιδιότητα της αλλά όχι αδύνατο. Όταν βέβαια μιλάμε για συσκευές υπερυψηλών αντοχών τα πράγματα αλλάζουν δραματικά. Όταν όμως μία συσκευή έχει πλαϊνά κουμπάκια και γύρω γύρω ακάλυπτα και απροστάτευτα ports εε άμα και πάτε και κάνετε βουτιές από βατήρα με το μπαρντόν αλλά τα θέλει ο κώλος σας και ΚΑΛΑ σας κάνει η arvato που σας καθίζει χτύπο.

 

Δε θέλει προσεκτική ανάγνωση οδηγειών κατασκευαστή, δε θέλει εμπιστοσύνη στα χαρακτηριστικά, δε θέλει ρίσκα, φόβο, πειράματα, σπουδή επιστημών, ανάλυσεις περί αδιαβροχοποιήσεων ή IQ Αινστάην.

 

 

Όνλυ φάκινγκ λότζικ!!!!

δεν υπαρχει λογικη.τα ports καλυπονται συνηθως σε αυτα τα κινητα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ναι πρεπει να του αλλαζεις τα φωτα.και το θεμα ειναι οτι το 1,5 μετρο μπορεις να το περασεις ευκολα σε μια βουτια απο πισινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...