Προς το περιεχόμενο

Πορειες-μπαχαλακηδες


TXC_ELLAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα που θα σε έκανε να πεις:

"Χμμ, αν τα βάλεις κάτω μάλλον ναι, είναι πιο πιθανό να είναι ασφαλίτης αυτός παρά μπάχαλος ξέμπαρκος".

 

Αν ψάξω για παραδείγματα, θεωρώ πολύ πιθανό να βρω κάποιο (ή κάποια) να σου παραθέσω. Επειδή όμως δεν έχω το χρόνο, αλλά δε διακρίνω ούτε τη σκοπιμότητα μιας τέτοιας αναζήτησης, πάρε ως δεδομένο από πλευράς μου, ότι υπάρχουν αρκετά. Πρόσεξε όμως τις λέξεις που εσύ ο ίδιος τονίζεις με bold: «είναι πιο πιθανό». Αυτό είναι κάτι το οποίο θα μπορούσα κι εγώ - και θα ήταν λογικότατο για τον κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο - να το πω. Αναρωτιέμαι όμως, αν χρειάζεται να επισημάνω τη χαώδη απόσταση που χωρίζει το «είναι πιο πιθανό να είναι ασφαλίτης», από το «Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε ασφαλίτη να...» που έγραψες νωρίτερα. Αυτή η απόλυτη βεβαιότητα, η οποία εκπορεύεται αποκλειστικά και μόνο από το τι επιβάλλουν τα ιδεολογικά μας στεγανά να αποδεχόμαστε ως πιθανότητα, χωρίς να συνοδεύεται από αποδείξεις, είναι που χαλάει το γλυκό...

 

Και γενικά δεν έχω καταλάβει αυτή τη βλακώδη βλακεία που αιωρείται ότι πρέπει να είσαι (α) ακροδεξιός χουντικός αν πιστεύεις ότι μπάτσος καλός δεν είναι μόνο ο νεκρός ή (β) αναρχοαυτόνομος άπλυτος αναρχικός αν υποστηρίζεις ότι ασφαλίτες υπάρχουν και είναι δουλειά τους να σπάνε πορείες, να διαλύουν συγκεντρώσεις και να αποτρέπουν κόσμο από το να κατεβαίνει στο Σύνταγμα.

 

Προσωπικά πάντως, δεν κατατάσσω τον εαυτό μου, ούτε στους ακροδεξιούς χουντικούς, ούτε στους ακροαριστερούς χουντικούς (μαύρη η μια, κόκκινη η άλλη, αλλά χούντες κι οι δυο, για να λέμε τα πράγματα με το αληθινό τους όνομα), ούτε στους - καταχρηστικότατα... - αποκαλούμενους «αναρχικούς» των μπαχαλοκαταστάσεων. Θεωρώ ότι σκέφτομαι ορθολογιστικά και, βάσει αυτού του τρόπου σκέψης, θεωρώ δεδομένο και αυταπόδεικτο, ότι υπάρχουν «καλοί» - ζωντανοί... - αστυνομικοί (απεχθάνομαι τον τσουβαλιαστικό όρο «μπάτσος», όπως και κάθε άλλο τσουβαλιαστικό όρο) και μάλιστα πολλοί, όπως υπάρχουν επίσης πολλά ένστολα καθίκια με ασφαλίτικη νοοτροπία και πρακτικές. Θα υποκλιθώ ταπεινά σε όποιον μου δείξει κάποια κοινωνική ή επαγγελματική ομάδα, η οποία αποτελείται μόνο από «αγγέλους», ή μόνο από «καθάρματα»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 518
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ψάξω για παραδείγματα, θεωρώ πολύ πιθανό να βρω κάποιο (ή κάποια) να σου παραθέσω. Επειδή όμως δεν έχω το χρόνο, αλλά δε διακρίνω ούτε τη σκοπιμότητα μιας τέτοιας αναζήτησης, πάρε ως δεδομένο από πλευράς μου, ότι υπάρχουν αρκετά. Πρόσεξε όμως τις λέξεις που εσύ ο ίδιος τονίζεις με bold: «είναι πιο πιθανό». Αυτό είναι κάτι το οποίο θα μπορούσα κι εγώ - και θα ήταν λογικότατο για τον κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο - να το πω. Αναρωτιέμαι όμως, αν χρειάζεται να επισημάνω τη χαώδη απόσταση που χωρίζει το «είναι πιο πιθανό να είναι ασφαλίτης», από το «Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε ασφαλίτη να...» που έγραψες νωρίτερα. Αυτή η απόλυτη βεβαιότητα, η οποία εκπορεύεται αποκλειστικά και μόνο από το τι επιβάλλουν τα ιδεολογικά μας στεγανά να αποδεχόμαστε ως πιθανότητα, χωρίς να συνοδεύεται από αποδείξεις, είναι που χαλάει το γλυκό...

 

 

 

Προσωπικά πάντως, δεν κατατάσσω τον εαυτό μου, ούτε στους ακροδεξιούς χουντικούς, ούτε στους ακροαριστερούς χουντικούς (μαύρη η μια, κόκκινη η άλλη, αλλά χούντες κι οι δυο, για να λέμε τα πράγματα με το αληθινό τους όνομα), ούτε στους - καταχρηστικότατα... - αποκαλούμενους «αναρχικούς» των μπαχαλοκαταστάσεων. Θεωρώ ότι σκέφτομαι ορθολογιστικά και, βάσει αυτού του τρόπου σκέψης, θεωρώ δεδομένο και αυταπόδεικτο, ότι υπάρχουν «καλοί» - ζωντανοί... - αστυνομικοί (απεχθάνομαι τον τσουβαλιαστικό όρο «μπάτσος», όπως και κάθε άλλο τσουβαλιαστικό όρο) και μάλιστα πολλοί, όπως υπάρχουν επίσης πολλά ένστολα καθίκια με ασφαλίτικη νοοτροπία και πρακτικές. Θα υποκλιθώ ταπεινά σε όποιον μου δείξει κάποια κοινωνική ή επαγγελματική ομάδα, η οποία αποτελείται μόνο από «αγγέλους», ή μόνο από «καθάρματα»...

 

καταρχας απαξ και δουλευεις οπως λες για μενα δεν ειναι ηδονη αλλα σκλαβια...

ζησε το ονειρο του σκλαβου λοιπον...αν αυτο ονειρευοσουν.αμα εισουν κανας αλλος θα σου ελεγα πως θα μπορουσες να ζησεις χωρις να χρειαζεται να δουλευεις αλλα απ οτι βλεπω δεν αξιζει...δεν εισαι ετοιμοα ακομα.

 

προφανως και βρισκοντας μονο δουλεια και ασφαλεια για την παρτη σου σε ικανοποιει και αυτη ειναι αλλη μια διαφορα μας.

εμενα με ενδιαφερουν και τα παιδακια που δεν εχουν να πιουν νερο,οι αστεγοι κ,τ.λ.οπως βλεπεις εχω πολλα προβληματα να λυσω και πολλους κωλους να βολεψω.δεν αρκει μονο ο δικος μου.

 

ως γνωστον εαν καποιος ισχυριχεται κατι αυτο παραμενει ως εχει εκτος και αν αποδειχτει το αντιθετο.ολοι ειμαστε αθωοι μεχρι αποδειξης του εναντιου.αυτοι ειναι οι νομοι μας...δεν θα αποδειξω εγω οτι λεω αληθεια αλλα εσυ οτι ψευδομαι...

 

προφανως προσπερνας ξανα και ξανα τα ανθρωπινα δικαωματα ειτε εργασιακα ειτε ατομικα του 1860 με τα σημερινα???

και ναι το 8ωρο ισχυει οπως και το 5νθημερο.αμα δουλευεις πανω απο 8 ωρες πληρωνεσαι υπερωριες...και στην ελλαδα τα τελευταια 25 χρονια 8ωρο δουλευαμε ολοι αντε κανα 9ωρο...

ουδεμια σχεση με τις 16 ωρες πριν την 1η μαιου στο σικαγο...

 

αυτα βεβαια κοπηκανε στην ελλαδα γιατι υποτακτικοι σαν και του λογου σου δεν βγαζουν τσιμουδια στα χαστουκια που τρωνε...

 

και ναι υπαρχει η συνταξη σαν δικαιωμα και ολοι εχουν αμα εχουν δουλεψει και την δικαιουνται.και ναι υπαρχει ανεξιθρησκεια και ελευθερια λογου και ατομικη που σου επετρεψε εσενα να πας στο εξωτερικο.

το 1800 αν εισουν μαυρος θα δουλευες με αλυσιδες και δεν θα τα ειχες ολα αυτα.αλλα και στην ελλαδα απο το 1932 εχουμε το ικα.πριν απο αυτο τιποτα...

σ αρεσει δεν σ αρεσει αυτα ειναι δικαιωματα μας.και εκτος αφρικης και καποιων χωρων της ασιας(οχι ολων) αυτα ισχυουν.

και χυθηκε αιμα για να κερδηθουν και οταν καποιοι τα εσπαγαν γι αυτα και καιγανε καποιοι αλλοι σαν και του λογου σου λεγανε

"μα οχι ρε παιδια...δεν πειραζει που φοραμε αλυσιδες...δεν χρειαζεται να διαμαρτυρομαστε γι αυτο..."

 

αραξε με λοιπον με τις συγχρονες αλυσιδες σου...

 

οσο για τον τσε...ασε τι ειμαι εγω και διαβασε τι ειπε αυτος....

 

 

αλλα ας δεχτω οτι οσα κανω εγω για να αλλαξει αυτος ο κοσμος ειναι λαθος.

 

εσυ τι κανεις γι αυτο?

προσπαθεις για κατι?

θελεις να αλλαξει κατι?

η απλα βρηκες μια δουλεια και ολα ειναι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξω για παραδείγματα, θεωρώ πολύ πιθανό να βρω κάποιο (ή κάποια) να σου παραθέσω. Επειδή όμως δεν έχω το χρόνο, αλλά δε διακρίνω ούτε τη σκοπιμότητα μιας τέτοιας αναζήτησης,

Εγώ διακρίνω, για να δω που φτάνει ο ορθολογισμός. Αν πχ μου γράψεις ότι στο παραπάνω βίντεο ΑΝ πετούσε όλη η ομάδα ταυτόχρονα μολότωφ κι ΑΝ η κάμερα ήταν μεγαλύτερης ανάλυσης και ακίνητη, κι ΑΝ πλάκωνε η διμοιρία και τότε ο πιτσιρικάς έμπαινε στην κλούβα των ΜΑΤ κι ΑΝ έβγαινε να το παραδεχτεί ο αρχηγός της αστυνομίας, τότε θα θεωρούσες πιθανό αυτός να είναι ασφαλίτης, τότε οκ, όλα καλά.

 

Για να μην σε κουράζω όμως, μιας και δεν έχεις χρόνο, τελευταίο κι αποχωρώ. Πιστεύεις ότι:

α) ασφαλίτες που έχουν σκοπό να σπάσουν πορείες, ενίοτε με σιδηρολοστούς και πέτρες, υπάρχουν

β) αυτά είναι βλακείες που γράφει το indymedia

 

 

ντάξει ωραία η φράση ιδεολογικά στεγανά, την έγραψες 1,2, 5 φτάνει.

 

Αποφασίστε κάποια στιγμή πλέον σε αυτό το φόρουμ τι είμαι ε? θα βάλω και μια μολότωφ δίπλα στην περικεφαλαία να έχουν όλες οι μεριές πάτημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας απαξ και δουλευεις οπως λες για μενα δεν ειναι ηδονη αλλα σκλαβια...

ζησε το ονειρο του σκλαβου λοιπον...αν αυτο ονειρευοσουν.αμα εισουν κανας αλλος θα σου ελεγα πως θα μπορουσες να ζησεις χωρις να χρειαζεται να δουλευεις αλλα απ οτι βλεπω δεν αξιζει...δεν εισαι ετοιμοα ακομα.

 

προφανως και βρισκοντας μονο δουλεια και ασφαλεια για την παρτη σου σε ικανοποιει και αυτη ειναι αλλη μια διαφορα μας.

εμενα με ενδιαφερουν και τα παιδακια που δεν εχουν να πιουν νερο,οι αστεγοι κ,τ.λ.οπως βλεπεις εχω πολλα προβληματα να λυσω και πολλους κωλους να βολεψω.δεν αρκει μονο ο δικος μου.

 

ως γνωστον εαν καποιος ισχυριχεται κατι αυτο παραμενει ως εχει εκτος και αν αποδειχτει το αντιθετο.ολοι ειμαστε αθωοι μεχρι αποδειξης του εναντιου.αυτοι ειναι οι νομοι μας...δεν θα αποδειξω εγω οτι λεω αληθεια αλλα εσυ οτι ψευδομαι...

 

προφανως προσπερνας ξανα και ξανα τα ανθρωπινα δικαωματα ειτε εργασιακα ειτε ατομικα του 1860 με τα σημερινα???

και ναι το 8ωρο ισχυει οπως και το 5νθημερο.αμα δουλευεις πανω απο 8 ωρες πληρωνεσαι υπερωριες...και στην ελλαδα τα τελευταια 25 χρονια 8ωρο δουλευαμε ολοι αντε κανα 9ωρο...

ουδεμια σχεση με τις 16 ωρες πριν την 1η μαιου στο σικαγο...

 

αυτα βεβαια κοπηκανε στην ελλαδα γιατι υποτακτικοι σαν και του λογου σου δεν βγαζουν τσιμουδια στα χαστουκια που τρωνε...

 

και ναι υπαρχει η συνταξη σαν δικαιωμα και ολοι εχουν αμα εχουν δουλεψει και την δικαιουνται.και ναι υπαρχει ανεξιθρησκεια και ελευθερια λογου και ατομικη που σου επετρεψε εσενα να πας στο εξωτερικο.

το 1800 αν εισουν μαυρος θα δουλευες με αλυσιδες και δεν θα τα ειχες ολα αυτα.αλλα και στην ελλαδα απο το 1932 εχουμε το ικα.πριν απο αυτο τιποτα...

σ αρεσει δεν σ αρεσει αυτα ειναι δικαιωματα μας.και εκτος αφρικης και καποιων χωρων της ασιας(οχι ολων) αυτα ισχυουν.

και χυθηκε αιμα για να κερδηθουν και οταν καποιοι τα εσπαγαν γι αυτα και καιγανε καποιοι αλλοι σαν και του λογου σου λεγανε

"μα οχι ρε παιδια...δεν πειραζει που φοραμε αλυσιδες...δεν χρειαζεται να διαμαρτυρομαστε γι αυτο..."

 

αραξε με λοιπον με τις συγχρονες αλυσιδες σου...

 

οσο για τον τσε...ασε τι ειμαι εγω και διαβασε τι ειπε αυτος....

 

 

αλλα ας δεχτω οτι οσα κανω εγω για να αλλαξει αυτος ο κοσμος ειναι λαθος.

 

εσυ τι κανεις γι αυτο?

προσπαθεις για κατι?

θελεις να αλλαξει κατι?

η απλα βρηκες μια δουλεια και ολα ειναι οκ?

 

Μεχρι τωρα καλα το ψιλοπηγαινες, αλλα τωρα το γ@μησες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας απαξ και δουλευεις οπως λες για μενα δεν ειναι ηδονη αλλα σκλαβια...

ζησε το ονειρο του σκλαβου λοιπον.

 

Πες κι άλλα τέτοια. Λατρεύω τα αναρχικά τσιτάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχας απαξ και δουλευεις οπως λες για μενα δεν ειναι ηδονη αλλα σκλαβια...

ζησε το ονειρο του σκλαβου λοιπον...αν αυτο ονειρευοσουν.αμα εισουν κανας αλλος θα σου ελεγα πως θα μπορουσες να ζησεις χωρις να χρειαζεται να δουλευεις αλλα απ οτι βλεπω δεν αξιζει...δεν εισαι ετοιμοα ακομα.

 

Για 'σένα, όποιος δουλεύει - ανεξαρτήτως του τι δουλειά κάνει, είτε φτιάχνει μαϊμουδένια nike στην Ινδονησία με αμοιβή μισή κουταλιά ρύζι (όπως πολλοί), είτε έχει δημιουργήσει από το μηδέν, με αποκλειστικά δικά του κεφάλαια και ρίσκο (όπως εγώ), μια επιχείρηση που αποδίδει πολύ καλά, δίνοντας δουλειά σε 8 ακόμα ανθρώπους, με μισθό ...3 φορές μεγαλύτερο από το μέσο μηνιαίο της χώρας και ζώντας χωρίς άγχος - είναι σκλάβος....

 

...για 'σένα...και κάτι τρέχει στα γύφτικα! Έτσι και για 'μένα, αυτός που δε δουλεύει για ...ιδεολογικούς λόγους (ξέρεις, για να μην τον πουν σκλάβο κάτι επαναστάτες της κλωτσιάς σαν και του λόγου σου), είναι τεμπελόσκυλο που κρύβεται πίσω από δήθεν ιδεολογικές αντιθέσεις, προκειμένου να μην ξεβολέψει τον κώλο του από την καρέκλα και να μην αποσπάσει το μυαλό του, από τις κούφιες φιλοσοφίες περί αραλικίου...

 

(Δε φαντάζομαι να σ' έθιξα, ε; Εγώ πάντως, δε θίχτηκα καθόλου για το ότι με θεωρείς σκλάβο. Όχι διότι δεν είναι βαρύ στίγμα για κάποιον. Απλώς διότι, το πρώτο που έχει σημασία για 'μένα, είναι το ποιος με χαρακτηρίζει ως σκλάβο, ή ως οτιδήποτε άλλο. Εσύ και οι όμοιοί σου, συγκαταλέγεστε στους «άνευ σημασίας». Φαντάσου π.χ., να γράψεις σε μια κασέτα τη φράση «είσαι ηλίθιος», να πατήσεις το play μπροστά μου κι εγώ να θυμώσω με το μαγνητόφωνο...)

 

«εμενα με ενδιαφερουν και τα παιδακια που δεν εχουν να πιουν νερο,οι αστεγοι κ,τ.λ.οπως βλεπεις εχω πολλα προβληματα να λυσω και πολλους κωλους να βολεψω.δεν αρκει μονο ο δικος μου»...

 

...σκέφτηκε αυτάρεσκα, πριν πάει να ανοίξει τα κεφάλια, να κάψει τα αυτοκίνητα και να κατεβάσει τις βιτρίνες κάποιων τυχαίων. Αφού τελείωσε δε την ιερή του αποστολή, γύρισε σπίτι, έκλεισε το μάτι στο είδωλό του στον καθρέφτη και με την πεποίθηση ότι, με τη δράση του αυτή, συνέβαλε δραστικά στο να πιουν νερό οι διψασμένοι, να αποκτήσουν στέγη οι άστεγοι και, γενικώς, να βολευτούν οι κώλοι των συνανθρώπων του, είπε στον εαυτό του: «'σ' ωραίος μεγάλε! Τι να κλάσει ο Robin Hood;...»

 

ως γνωστον εαν καποιος ισχυριχεται κατι αυτο παραμενει ως εχει εκτος και αν αποδειχτει το αντιθετο.ολοι ειμαστε αθωοι μεχρι αποδειξης του εναντιου.αυτοι ειναι οι νομοι μας...δεν θα αποδειξω εγω οτι λεω αληθεια αλλα εσυ οτι ψευδομαι...

 

«Ως γνωστόν»! Όπως λέμε: «Έτσι είναι, επειδή έτσι λέω εγώ»...πού κολλάει η αναφορά στο τεκμήριο αθωότητας και ο παραλληλισμός των κούφιων ισχυρισμών του κάθε βλάκα, με τους ...νόμους; Σιγά μην προσλάβω και δικηγόρο για να αποδείξω ότι είσαι παρλαπίπας! Άκου «ως γνωστόν»...τσιμεντοκέφαλε!

 

προφανως προσπερνας ξανα και ξανα τα ανθρωπινα δικαωματα ειτε εργασιακα ειτε ατομικα του 1860 με τα σημερινα???

και ναι το 8ωρο ισχυει οπως και το 5νθημερο.αμα δουλευεις πανω απο 8 ωρες πληρωνεσαι υπερωριες...και στην ελλαδα τα τελευταια 25 χρονια 8ωρο δουλευαμε ολοι αντε κανα 9ωρο...

ουδεμια σχεση με τις 16 ωρες πριν την 1η μαιου στο σικαγο...

 

αυτα βεβαια κοπηκανε στην ελλαδα γιατι υποτακτικοι σαν και του λογου σου δεν βγαζουν τσιμουδια στα χαστουκια που τρωνε...

 

Κολλύριο (άμα δεν έχεις λεφτά, κάνει δουλειά και το χαμομήλι) στα μάτια!

 

- Ισχύουν στα χαρτιά (στην πράξη παραβιάζονται στο σύνολο σχεδόν των περιπτώσεων).

 

- Πληρώνεσαι ένα αρχ...! Αν διαμαρτυρηθείς δε (όπως κάτι ...υποτακτικοί σαν και του λόγου μου, οι οποίοι το έκαναν ουκ ολίγες φορές), χάνεις τη δουλειά σου και ψάχνεσαι για το πως θα πάρεις ψωμί να φας και πως θα πληρώσεις το νοίκι σου.

 

 

 

Αυτό το ...Σικάγο, επίτιμη πρωτεύουσα της Ελλάδας έπρεπε να έχει ανακηρυχθεί, αν είχαμε φιλότιμο!

 

 

 

υπαρχει η συνταξη σαν δικαιωμα και ολοι εχουν αμα εχουν δουλεψει και την δικαιουνται.και ναι υπαρχει ανεξιθρησκεια και ελευθερια λογου και ατομικη που σου επετρεψε εσενα να πας στο εξωτερικο.

το 1800 αν εισουν μαυρος θα δουλευες με αλυσιδες και δεν θα τα ειχες ολα αυτα.αλλα και στην ελλαδα απο το 1932 εχουμε το ικα.πριν απο αυτο τιποτα...

σ αρεσει δεν σ αρεσει αυτα ειναι δικαιωματα μας.και εκτος αφρικης και καποιων χωρων της ασιας(οχι ολων) αυτα ισχυουν.

και χυθηκε αιμα για να κερδηθουν και οταν καποιοι τα εσπαγαν γι αυτα και καιγανε καποιοι αλλοι σαν και του λογου σου λεγανε

"μα οχι ρε παιδια...δεν πειραζει που φοραμε αλυσιδες...δεν χρειαζεται να διαμαρτυρομαστε γι αυτο..."

 

αραξε με λοιπον με τις συγχρονες αλυσιδες σου...

 

οσο για τον τσε...ασε τι ειμαι εγω και διαβασε τι ειπε αυτος....

 

- Δικαιώματα τα οποία υπάρχουν μόνο πάνω σε υπογεγραμμένα κωλόχαρτα τα οποία, αυτοί που τα υπέγραψαν, δεν καταδέχονται να αντιμετωπίσουν ούτε καν ως τέτοια...(στους συνταξιούχους να πας να μιλήσεις για το ιερό δικαίωμα που έχουν στη σύνταξη, αλλά να έχεις φροντίσει να φοράς κράνος, διότι οι μαγκουριές πονάνε...)

 

- Ι.Κ.Α....από το 1932...αυτό ναι, είναι κατάκτηση! Αν πήγαινες να κλείσεις ραντεβού το ...1932, σήμερα θα πλησίαζε η σειρά σου...

 

- Το 1800 αν ήμουν μαύρος θα δούλευα με αλυσίδες...και ακόμα πιο παλιά (δανείζομαι από τον Αρκά) οι άλλοι πίθηκοι θα μου έκλεβαν τις μπανάνες...

 

Ευτυχώς, χάρη στα καμένα αυτοκίνητα, στα σπασμένα μαγαζιά και στα ανοιγμένα κεφάλια που αφήσατε πίσω σας, τώρα είμαι λυτός! (Αλήθεια, το ...1800, που δεν υπήρχαν Ι.Χ. και McDonalds, πως ξεχαρμάνιαζαν οι ντεμέκ επαναστάτες πρόγονοί σου; Να φανταστώ ότι πυρπολούσαν εργοστάσια κατασκευής ...αλυσίδων, ή παραείναι προφανές; )

 

- Πες το ντε, ότι η δική σου δράση ήταν αυτή που μου χάρισε την ατομική ελευθερία και μου έδωσε τη δυνατότητα να πάω στο εξωτερικό!...πέντε χρόνια σπάω το κεφάλι μου και δεν ξέρω σε ποιον να στείλω τα φοντανάκια...

 

- Τη δική σου ...μανιβελιά(!) περίμενα, για να διαβάσω τι έχει πει ο Che. Μέχρι τώρα τα αγνοούσα (βασικά, για ποδοσφαιριστή τον είχα...)

 

αλλα ας δεχτω οτι οσα κανω εγω για να αλλαξει αυτος ο κοσμος ειναι λαθος.

 

εσυ τι κανεις γι αυτο?

προσπαθεις για κατι?

θελεις να αλλαξει κατι?

η απλα βρηκες μια δουλεια και ολα ειναι οκ?

 

Μου αρκεί το ότι δεν κάνω τις ίδιες εγκληματικές βλακείες με 'σένα και τους ομοίους σου. Εκατό φορές καλύτερα να μην κάνω τίποτα - ξέρω, κάθε διαφορετική δράση, από το «γκρεμίστε το σύμπαν», είναι «μη δράση»... - παρά να καταστρέφω την περιουσία συμπολιτών μου, αλλά και τη δημόσια, επιβαρύνοντας αυτούς για τους οποίους ψευδώς ισχυρίζομαι ότι αγωνίζομαι, με το κόστος αποκατάστασής της.

 

Πιστεύεις ότι:

 

α) ασφαλίτες που έχουν σκοπό να σπάσουν πορείες, ενίοτε με σιδηρολοστούς και πέτρες, υπάρχουν

 

β) αυτά είναι βλακείες που γράφει το indymedia

 

α) Σαφώς και υπάρχουν. Όπως υπάρχουν και επίορκοι δημόσιοι λειτουργοί, φοροφυγάδες επαγγελματίες, χρηματιζόμενοι γιατροί. Η διαφορά μας είναι, ότι εγώ δε βαφτίζω αυτομάτως «ασφαλίτη» όποιον βλέπω να τα σπάει, αρκούμενος στην - ο Θεός να την κάνει - αιτιολόγηση «μπατσοιγουρουνιαδολοφόνοι», ακριβώς όπως δεν τσουβαλιάζω π.χ. όλους τους γιατρούς, επειδή - αποδεδειγμένα - κάποιοι απ' αυτούς παίρνουν φακελάκια...

 

β) Το indymedia, είναι ο ετυμολογικός ορισμός της αγνής και αμόλυντης βλακείας. Δεν ασχολούμαι καν...

 

...ή, μάλλον, ασχολούμαι: Αν έχει γραφτεί κάτι στο indymedia, μπορώ να το αξιολογήσω αυτομάτως ως αναληθές. Χρήσιμο είναι λοιπόν...

 

 

ντάξει ωραία η φράση ιδεολογικά στεγανά, την έγραψες 1,2, 5 φτάνει.

 

Αποφασίστε κάποια στιγμή πλέον σε αυτό το φόρουμ τι είμαι ε? θα βάλω και μια μολότωφ δίπλα στην περικεφαλαία να έχουν όλες οι μεριές πάτημα.

 

Δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις συμμετοχές σου στα διάφορα θέματα, ώστε να βγάλω ασφαλές - στο βαθμό του δυνατού - συμπέρασμα για το «τι είσαι». Στο συγκεκριμένο θέμα, αυτή την εντύπωση μου δίνεις.

 

Πιθανότατα να κάνω και λάθος. Όμως χρησιμοποιείς πληθυντικό. Λες «Αποφασίστε». Πράγμα που λογικά σημαίνει, ότι έχεις δημιουργήσει και σε άλλους ανάλογες αμφιβολίες.

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε ασφαλίτη να θέλει να παρεισφρήσει στους μπαχαλάκηδες έχοντας ντυθεί κατάλληλα, όπως είπε κι ο φίλος ο Hamurabi. Για να γίνει πιο πιστευτός βέβαια έβαλε και φωτιά. Για να κάνει blend in φυσικά, δεν είχε σκοπό να προκαλέσει μπάχαλο για να επέμβουν τα ΜΑΤ και να τα γαμήσουν όλα, αυτά είναι αστεία πράγματα και συκοφαντίες όπως υπονόησε ό έτερος φίλος deesnider.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7CbkoB2ewiY

 

Γνωρίζω ότι το βίντεο δεν είναι HD 1080 οπότε θα προκύψουν εύλογες απορίες κι αμφισβητήσεις. Μπορεί ο αριστερός μπαχαλάκης να ήταν απλώς φίλος του ματατζή από το στρατό. Μπορεί ο ΜΑΤατζής να μην τον είδε, μετά που τον αγκάλιασε. Μπορεί η φωτιά να μπήκε μόνη της. Μπορεί το βίντεο να είναι μοντάζ. Μπορεί να ήταν βαλτός από τα Goodys για να πλήξει την πελατεία των McDonalds.

 

Τόσες πολλές σοβαρές πιθανότητες και εξηγήσεις αλλά ντε και καλά να βγάλουν ένοχους τους ματατζήδες. Ειναι εμετικό, ντροπή σας.

 

 

Εντωμεταξύ δεν βάζω ούτε ένα από τα χιλιάδες βίντεο και φωτογραφίες που δείχνουν μπαχαλάκηδες να βγαίνουν από κλούβες ή να συνομιλούν με ΜΑΤάδες γιατί θα γραφτούν οι γνωστές π1π3ς.

 

Βρέθηκε βίντεο που δείχνει μπάχαλο που ΚΑΙ βάζει φωτιά ΚΑΙ πλακώνουν ματατζήδες ΚΑΙ δεν τον μπουζουριάζουν. Δηλαδή επόμενο στάδιο απόδειξης θα ήταν ενυπόγραφη κατάθεση του αρχηγού της αστυνομίας ότι μπάχαλοι-ασφαλίτες υπάρχουν.

 

 

Παλιόπαιδο! Είσαι μεγάλος σαχλαμάρας, δεν είδες πως η δεξιά κάλτσα είναι χαμηλότερα στο τέλος του βίντεο;;; Αποκλείεται να ναι το ίδιο άτομο :·ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μαθαινεις λιγο περι δικαιωματων και πως κερδηθηκαν και ποσοι σκοτωθηκαν

αυτα περι 8ωρου που εσυ το περιγελας...σεβασου τουλαχιστον αυτους που εδωσαν την ζωη τους.

 

Πρόκειται για την αιματηρή απεργία των καπνεργατών το Μάη του 1936, που προέκρινε την εγκαθίδρυση της δικτατορίας της 4ης Αυγούστου παρασύροντας την Ελλάδα στον άξονα του ευρωπαϊκού φασισμού. Ο προάγγελος της μεταξικής δικτατορίας ήταν ο διορισμός του Ιωάννη Μεταξά από το βασιλιά Γεώργιο Β' ως υπουργό Στρατιωτικών στις 9 Μαρτίου 1936 και ως αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Κωνσταντίνου Δεμερτζή. Στις 13 Απριλίου πεθαίνει ο Δεμερτζής και διορίζεται στη θέση του από το βασιλιά ο Μεταξάς. Μπροστά στο κίνδυνο του φασισμού, οι εργαζόμενοι κατεβαίνουν σε μαζικές απεργίες, Στο Σουφλί απεργούν 10.000 μεταξοπαραγωγοί, ξεσπούν αγροτικά συλλαλητήρια στη Μακεδονία και οι καπνοπαραγωγοί της Καβάλας κάνουν 24ωρη προειδοποιητική απεργία με αιτήματα τη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου, καλύτερα μεροκάματα, καλύτερη ασφάλιση, περισσότερες πολιτικές ελευθερίες και φυσικά, φραγμό στον επερχόμενο φασισμό. Στις 29 Απριλίου αρχίζει η μεγαλύτερη απεργία διαρκείας στη Θεσσαλονίκη από τους καπνεργάτες και που επεκτείνεται στις Σέρρες, το Λαγκαδά, το Βόλο, τη Δράμα, την Ξάνθη και στην Καρδίτσα. Την Πρωτομαγιά, σύσσωμος ο εργατικός κόσμος της Θεσσαλονίκης, παρά την απαγόρευση του γενικού αστυνομικού διευθυντή Ντάκου, συγκεντρώνεται και την γιορτάζει με πορείες και διαμαρτυρίες. Οι μέρες που ακολουθούν είναι τραγικές. Η αστυνομική βία που ξεσπά και με τη βοήθεια του στρατού ξεπερνάει κάθε όριο σε σημείο που κατεβαίνουν για συμπαράσταση στους καπνεργάτες και πολλοί κλάδοι εργαζόμενων. Η γενικευμένη εξέγερση παραλύει κάθε επαγγελματική δραστηριότητα με αποτέλεσμα η αστυνομία αλλά και ο στρατός να ταμπουρωθούν στα τμήματα και στα στρατόπεδα. Κομβικό σημείο της εξέργεσης είναι και η λιποτάκτηση σημαντικού δημοκρατικού μέρους του στρατού προς τους απεργούς, κάτι που κάνει τον Μεταξά να λάβει περισσότερα δραστικά μέτρα. Στέλνει το στόλο και μια μεραρχία στρατού από τη Λάρισα και το εργατικό κίνημα καταστέλλεται βίαια στις 9 Μαΐου αφήνοντας πίσω 12 νεκρούς και εκατοντάδες τραυματίες. Η 24ωρη πανελλαδική απεργία της ΓΣΕΕ την 13η Μαΐου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα γεγονότα της Θεσσαλονίκης, οδήγησε στις συλλήψεις τόσο των απεργών της Θεσσαλονίκης όσο και της ΓΣΕΕ με συνέπεια να φυλακιστούν και να εκτοπιστούν εκατοντάδες κορυφαία στελέχη του εργατικού κινήματος.

 

 

αυτα εγιναν στην ελλαδιτσα μας για να μπορεις εσυ να το παιζεις οτι δεν σε ενδιαφερουν τα εργασιακα δικαιωματα.

 

 

αυτα εγιναν στο σικαγο http://www.sansimera.gr/articles/256 παλι για να μπορεις εσυ να μιλας ανετα σημερα και να το παιζεις οτι δεν σε ενδιαφερουν τα εργασιακα...

 

οπως ξαναειπα...σεβασου τους νεκρους που εδωσαν την ζωη τους για παρτη σου!!!!

 

 

συνταξη------>υπαρχει η δεν υπαρχει????τι ρωτα τους παππουδες και τις γιαγιαδες????πριν το 1886 και το σικαγο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ...τωρα στην ελλαδα πρεπει να εχουμε 1.000.000 + συνταξιουχους????

 

προφανως δεν βλεπεις την διαφορα μεταξυ 0 συνταξης και 500$ συνταξης ε???

 

 

ιατροφαρμακευτικη----->υπαρχει η δεν υπαρχει????τι ρωτα και ξαναρωτα???αμα εισαι ασφαλισμενος και πας σε δημοσιο νοσοκομειο με οποιαδηποτε ασθενεια σε δεχονται ναι η ου????

πριν το 1886 δεν υπηρχε η εννοια της ιατροφαρμακευτικης καλυψης.ΤΩΡΑ κουτσα σταβα υπαρχει και οποιος συνταξιουχος παθει κατι τα δημοσια νοσοκομεια με τα οσα προβληματα τους τον κανουν καλα.

 

 

ανεξιθρησκεια---->υπαρχει η δεν υπαρχει????εγω ειμαι αθεος δηλωμενος και κανεις δεν με πειραζει...ουτε με κατηγορει το κρατος επειδη ειμαι αθεος...

 

 

5νθημερο---->υπαρχει η δεν υπαρχει???στο 90% των δουλειων υπαρχει.εαν οχι το πληρωνεσαι διπλο.αυτα μεχρι τωτα γιατι τωρα αλλαζουν και εσενα δεν σε ενδιαφερουν αλλα ενδιαφερουν αλλους ευτηχως

 

 

8ωρο---->υπαρχει η τσου????ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ειναι να υπαρχει.καθε παραπανω ωρα πληρωνεται διπλη.παλι με τα καινουργια μετρα παει για καταργηση...και εσυ το υπομενεις...ασε τους αλλους να παλεψουν γι αυτο...

 

 

αδεια---->υπαρχει η τσου?????ολοι οι υπαλληλοι δικαιουνται η οχι 30 μερες τον χρονο????

 

 

ελευθερια λογου---->υπαρχει η τσου????εδω που γραφεις εχεις το ελευθερο η οχι να γραψεις τις σκεψεις σου????σε ενοχλει κανεις???

 

 

ατομικη ελευθερια---->σε εμποδιζει κανεις να πας καμια βολτα η να πας σε αλλη χωρα η να κανεις οτιδηποτε θελεις???

υπαρχει η δεν υπαρχει??????

 

 

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η ΟΧΙ???????

 

 

περι εργασιας και σκλαβιας...

ειναι πολυ προχο για τον εγκεφαλο σου αλλα googlαρε γιατι δεν με αφηνει να το ποσταρω για το zeitgeist να δεις πως μπορει να υπαρξει κοινωνια διχως χρημμα μπας και εντοπισεις την σκλαβια της εργασιας λογου χρημματος.

φυσικα δεν περιμενω να το καταλαβεις αλλα δεν πειραζει...ετσι ειναι η ζωη.

 

 

 

η παθητικοτητα σου και η αδρανεια σου δεν σημαινει τιποτε αλλο απο την υποτακτικοτητα και ηττοπαθια που εγω ανεφερα.

ουδεμια διαφορα...αλλαξες τις λεξεις αλλα η σημασια παραμενει η ιδια.

κατσε και περιμενε στοργικα των θανατο σου...αν αυτο δεν ειναι σκλαβια τι ειναι????

 

 

οταν καποιος λεει πως προθεση του ειναι να μπει στην βουλη...και εσυ δεν το πιστευεις εσυ πρεπει να επιχειρηματολογησεις επι τουτου...δεν κρινεται πραι ορ ψευτης καποιος επειδη εσυ διαφωνεις μαζι του...

 

 

διαβασε τα δικαιωματα σου...μπορει να μην σε ενδιαφερουν,μπορει να μην ειναι τα ιδανικα,μπορει οντως να μην τηρουνται παντου και να υπαρχουν παραθυρακια αλλα τουλαχιστον υπαρχον και στις δυτικες χωρες τηρουνται κανα κανονα.

 

εντος Ε.Ε

http://europa.eu/leg...european_union/

 

 

εκτος Ε.Ε

 

http://www.ohchr.org...aspx?LangID=grk

 

για ολα αυτα χιλιαδες ισως και εκαταμμυρια ανθρωποι εχουν δωσει τις ζωες τους...

και εσυ απλα τα χλευαζεις...

 

οσο για το αν θα καει το συμπαν....φυσικα και θα καει μεχρι και ο τελευταιος ανθρωπος επανω στην γη να εχει ιδια δικαιωματα με τον οποιοδηποτε πλουσιο η δυτικο...

οσο παιδια πεινανε θα καιγεται το συμπαν!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider: Ουσιαστικά μας λες ότι τα κατωχυρομένα δικαιώματα δεν κερδίθηκαν ποτέ, επειδή δεν ισχύουν στην πραγματικότητα. Δεκτό, αλλά μήπως δεν ισχύουν επειδή κάνεις δεν νοιάζεται να ισχύσουν; Και προτείνεις σαν λύση την αδράνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Σαφώς και υπάρχουν. Όπως υπάρχουν και επίορκοι δημόσιοι λειτουργοί, φοροφυγάδες επαγγελματίες, χρηματιζόμενοι γιατροί. Η διαφορά μας είναι, ότι εγώ δε βαφτίζω αυτομάτως «ασφαλίτη» όποιον βλέπω να τα σπάει, αρκούμενος στην - ο Θεός να την κάνει - αιτιολόγηση «μπατσοιγουρουνιαδολοφόνοι», ακριβώς όπως δεν τσουβαλιάζω π.χ. όλους τους γιατρούς, επειδή - αποδεδειγμένα - κάποιοι απ' αυτούς παίρνουν φακελάκια...

Και κάπου εδώ οι ασφαλίτες που παίρνουν διαταγές για να σπάνε πορείες, αυτή είναι η δουλειά τους πως το λένε, εξισώνονται με επίορκους δημόσιους λειτουργούς (??), φοροφυγάδες(??!!) και χρηματιζόμενους γιατρούς (!!!!!!). Και μετά πετάμε και το εφετζίδικο μπατσοιγουρουνιαδολοφόνοι.

 

Ντάξει deesnider, ούτε mm κοινού σημείου επαφής. Ποια ενυπόγραφη δήλωση αρχηγού αστυνομίας, μερικοί δεν σώνεστε ούτε με πρωθυπουργό τον Ιησού Χριστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

για να μαθαινεις λιγο περι δικαιωματων και πως κερδηθηκαν και ποσοι σκοτωθηκαν

αυτα περι 8ωρου που εσυ το περιγελας...σεβασου τουλαχιστον αυτους που εδωσαν την ζωη τους.

 

Πρόκειται για την αιματηρή απεργία των καπνεργατών το Μάη του 1936, που προέκρινε την εγκαθίδρυση της δικτατορίας της 4ης Αυγούστου παρασύροντας την Ελλάδα στον άξονα του ευρωπαϊκού φασισμού. Ο προάγγελος της μεταξικής δικτατορίας ήταν ο διορισμός του Ιωάννη Μεταξά από το βασιλιά Γεώργιο Β' ως υπουργό Στρατιωτικών στις 9 Μαρτίου 1936 και ως αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Κωνσταντίνου Δεμερτζή. Στις 13 Απριλίου πεθαίνει ο Δεμερτζής και διορίζεται στη θέση του από το βασιλιά ο Μεταξάς. Μπροστά στο κίνδυνο του φασισμού, οι εργαζόμενοι κατεβαίνουν σε μαζικές απεργίες, Στο Σουφλί απεργούν 10.000 μεταξοπαραγωγοί, ξεσπούν αγροτικά συλλαλητήρια στη Μακεδονία και οι καπνοπαραγωγοί της Καβάλας κάνουν 24ωρη προειδοποιητική απεργία με αιτήματα τη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου, καλύτερα μεροκάματα, καλύτερη ασφάλιση, περισσότερες πολιτικές ελευθερίες και φυσικά, φραγμό στον επερχόμενο φασισμό. Στις 29 Απριλίου αρχίζει η μεγαλύτερη απεργία διαρκείας στη Θεσσαλονίκη από τους καπνεργάτες και που επεκτείνεται στις Σέρρες, το Λαγκαδά, το Βόλο, τη Δράμα, την Ξάνθη και στην Καρδίτσα. Την Πρωτομαγιά, σύσσωμος ο εργατικός κόσμος της Θεσσαλονίκης, παρά την απαγόρευση του γενικού αστυνομικού διευθυντή Ντάκου, συγκεντρώνεται και την γιορτάζει με πορείες και διαμαρτυρίες. Οι μέρες που ακολουθούν είναι τραγικές. Η αστυνομική βία που ξεσπά και με τη βοήθεια του στρατού ξεπερνάει κάθε όριο σε σημείο που κατεβαίνουν για συμπαράσταση στους καπνεργάτες και πολλοί κλάδοι εργαζόμενων. Η γενικευμένη εξέγερση παραλύει κάθε επαγγελματική δραστηριότητα με αποτέλεσμα η αστυνομία αλλά και ο στρατός να ταμπουρωθούν στα τμήματα και στα στρατόπεδα. Κομβικό σημείο της εξέργεσης είναι και η λιποτάκτηση σημαντικού δημοκρατικού μέρους του στρατού προς τους απεργούς, κάτι που κάνει τον Μεταξά να λάβει περισσότερα δραστικά μέτρα. Στέλνει το στόλο και μια μεραρχία στρατού από τη Λάρισα και το εργατικό κίνημα καταστέλλεται βίαια στις 9 Μαΐου αφήνοντας πίσω 12 νεκρούς και εκατοντάδες τραυματίες. Η 24ωρη πανελλαδική απεργία της ΓΣΕΕ την 13η Μαΐου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα γεγονότα της Θεσσαλονίκης, οδήγησε στις συλλήψεις τόσο των απεργών της Θεσσαλονίκης όσο και της ΓΣΕΕ με συνέπεια να φυλακιστούν και να εκτοπιστούν εκατοντάδες κορυφαία στελέχη του εργατικού κινήματος.

 

 

αυτα εγιναν στην ελλαδιτσα μας για να μπορεις εσυ να το παιζεις οτι δεν σε ενδιαφερουν τα εργασιακα δικαιωματα.

 

 

αυτα εγιναν στο σικαγο http://www.sansimera.gr/articles/256 παλι για να μπορεις εσυ να μιλας ανετα σημερα και να το παιζεις οτι δεν σε ενδιαφερουν τα εργασιακα...

 

οπως ξαναειπα...σεβασου τους νεκρους που εδωσαν την ζωη τους για παρτη σου!!!!

 

 

συνταξη------>υπαρχει η δεν υπαρχει????τι ρωτα τους παππουδες και τις γιαγιαδες????πριν το 1886 και το σικαγο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ...τωρα στην ελλαδα πρεπει να εχουμε 1.000.000 + συνταξιουχους????

 

προφανως δεν βλεπεις την διαφορα μεταξυ 0 συνταξης και 500$ συνταξης ε???

 

 

ιατροφαρμακευτικη----->υπαρχει η δεν υπαρχει????τι ρωτα και ξαναρωτα???αμα εισαι ασφαλισμενος και πας σε δημοσιο νοσοκομειο με οποιαδηποτε ασθενεια σε δεχονται ναι η ου????

πριν το 1886 δεν υπηρχε η εννοια της ιατροφαρμακευτικης καλυψης.ΤΩΡΑ κουτσα σταβα υπαρχει και οποιος συνταξιουχος παθει κατι τα δημοσια νοσοκομεια με τα οσα προβληματα τους τον κανουν καλα.

 

 

ανεξιθρησκεια---->υπαρχει η δεν υπαρχει????εγω ειμαι αθεος δηλωμενος και κανεις δεν με πειραζει...ουτε με κατηγορει το κρατος επειδη ειμαι αθεος...

 

 

5νθημερο---->υπαρχει η δεν υπαρχει???στο 90% των δουλειων υπαρχει.εαν οχι το πληρωνεσαι διπλο.αυτα μεχρι τωτα γιατι τωρα αλλαζουν και εσενα δεν σε ενδιαφερουν αλλα ενδιαφερουν αλλους ευτηχως

 

 

8ωρο---->υπαρχει η τσου????ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ειναι να υπαρχει.καθε παραπανω ωρα πληρωνεται διπλη.παλι με τα καινουργια μετρα παει για καταργηση...και εσυ το υπομενεις...ασε τους αλλους να παλεψουν γι αυτο...

 

 

αδεια---->υπαρχει η τσου?????ολοι οι υπαλληλοι δικαιουνται η οχι 30 μερες τον χρονο????

 

 

ελευθερια λογου---->υπαρχει η τσου????εδω που γραφεις εχεις το ελευθερο η οχι να γραψεις τις σκεψεις σου????σε ενοχλει κανεις???

 

 

ατομικη ελευθερια---->σε εμποδιζει κανεις να πας καμια βολτα η να πας σε αλλη χωρα η να κανεις οτιδηποτε θελεις???

υπαρχει η δεν υπαρχει??????

 

 

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η ΟΧΙ???????

 

 

περι εργασιας και σκλαβιας...

ειναι πολυ προχο για τον εγκεφαλο σου αλλα googlαρε γιατι δεν με αφηνει να το ποσταρω για το zeitgeist να δεις πως μπορει να υπαρξει κοινωνια διχως χρημμα μπας και εντοπισεις την σκλαβια της εργασιας λογου χρημματος.

φυσικα δεν περιμενω να το καταλαβεις αλλα δεν πειραζει...ετσι ειναι η ζωη.

 

 

 

η παθητικοτητα σου και η αδρανεια σου δεν σημαινει τιποτε αλλο απο την υποτακτικοτητα και ηττοπαθια που εγω ανεφερα.

ουδεμια διαφορα...αλλαξες τις λεξεις αλλα η σημασια παραμενει η ιδια.

κατσε και περιμενε στοργικα των θανατο σου...αν αυτο δεν ειναι σκλαβια τι ειναι????

 

 

οταν καποιος λεει πως προθεση του ειναι να μπει στην βουλη...και εσυ δεν το πιστευεις εσυ πρεπει να επιχειρηματολογησεις επι τουτου...δεν κρινεται πραι ορ ψευτης καποιος επειδη εσυ διαφωνεις μαζι του...

 

 

διαβασε τα δικαιωματα σου...μπορει να μην σε ενδιαφερουν,μπορει να μην ειναι τα ιδανικα,μπορει οντως να μην τηρουνται παντου και να υπαρχουν παραθυρακια αλλα τουλαχιστον υπαρχον και στις δυτικες χωρες τηρουνται κανα κανονα.

 

εντος Ε.Ε

http://europa.eu/leg...european_union/

 

 

εκτος Ε.Ε

 

http://www.ohchr.org...aspx?LangID=grk

 

για ολα αυτα χιλιαδες ισως και εκαταμμυρια ανθρωποι εχουν δωσει τις ζωες τους...

και εσυ απλα τα χλευαζεις...

 

οσο για το αν θα καει το συμπαν....φυσικα και θα καει μεχρι και ο τελευταιος ανθρωπος επανω στην γη να εχει ιδια δικαιωματα με τον οποιοδηποτε πλουσιο η δυτικο...

οσο παιδια πεινανε θα καιγεται το συμπαν!!!!!

 

 

Για να μαθαινω κι εγω...

Ποσοι απο αυτους που ματωσαν για τα δικαιωματα μας, φοραγαν κουκουλες και εσπαγαν βιτρινες και αυτοκινητα συμπολιτων τους; Ποσοι αποκοβονταν απο τις πορειες και βρισκονταν 2-3 τετραγωνα παρακατω να σπανε και να καινε καδους για ασχετους λογους; Ποσοι επαιζαν κεφτομπολεμο 2 και 3 μερες μετα τη ληξη της πορειας απλα και μονο για να καψουν ενα καδο κι ενα αυτοκινητο ακομη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) συνταξη------>υπαρχει η δεν υπαρχει????τι ρωτα τους παππουδες και τις γιαγιαδες????πριν το 1886 και το σικαγο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ...τωρα στην ελλαδα πρεπει να εχουμε 1.000.000 + συνταξιουχους????

 

προφανως δεν βλεπεις την διαφορα μεταξυ 0 συνταξης και 500$ συνταξης ε???

 

2) ιατροφαρμακευτικη----->υπαρχει η δεν υπαρχει????τι ρωτα και ξαναρωτα???αμα εισαι ασφαλισμενος και πας σε δημοσιο νοσοκομειο με οποιαδηποτε ασθενεια σε δεχονται ναι η ου????

πριν το 1886 δεν υπηρχε η εννοια της ιατροφαρμακευτικης καλυψης.ΤΩΡΑ κουτσα σταβα υπαρχει και οποιος συνταξιουχος παθει κατι τα δημοσια νοσοκομεια με τα οσα προβληματα τους τον κανουν καλα.

 

3)ανεξιθρησκεια---->υπαρχει η δεν υπαρχει????εγω ειμαι αθεος δηλωμενος και κανεις δεν με πειραζει...ουτε με κατηγορει το κρατος επειδη ειμαι αθεος...

 

4) 5νθημερο---->υπαρχει η δεν υπαρχει???στο 90% των δουλειων υπαρχει.εαν οχι το πληρωνεσαι διπλο.αυτα μεχρι τωτα γιατι τωρα αλλαζουν και εσενα δεν σε ενδιαφερουν αλλα ενδιαφερουν αλλους ευτηχως

 

5) 8ωρο---->υπαρχει η τσου????ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ειναι να υπαρχει.καθε παραπανω ωρα πληρωνεται διπλη.παλι με τα καινουργια μετρα παει για καταργηση...και εσυ το υπομενεις...ασε τους αλλους να παλεψουν γι αυτο...

 

6) αδεια---->υπαρχει η τσου?????ολοι οι υπαλληλοι δικαιουνται η οχι 30 μερες τον χρονο????

 

7) ελευθερια λογου---->υπαρχει η τσου????εδω που γραφεις εχεις το ελευθερο η οχι να γραψεις τις σκεψεις σου????σε ενοχλει κανεις???

 

8) ατομικη ελευθερια---->σε εμποδιζει κανεις να πας καμια βολτα η να πας σε αλλη χωρα η να κανεις οτιδηποτε θελεις???

υπαρχει η δεν υπαρχει??????

 

 

1 - 6 (γενικές παρατηρήσεις): Τα θερμά μου συγχαρητήρια που, με τον τίμιο ...αγωνιστικό σας αγώνα, καταφέρατε το ακατόρθωτο: Να καθιερώσετε ...έννοιες και καταχωρήσεις νέων όρων στα λεξικά! Ποιος χέστηκε για το αν εφαρμόζονται όπως προβλέπεται;

 

(ειδικές επισημάνσεις):

 

- Παραλλήλισε τη σύνταξη του πεντακοσάρικου, με το μέσο κόστος διαβίωσης και έλα να μου πεις ξανά για τη διαφορά μεταξύ 0 και 500...

 

- Περί ιατροφαρμακευτικών παροχών: Δυο λέξεις από τη φράση σου, περικλείουν όλη την ουσία:

 

«Κουτσά» και «Στραβά». Να τις χαίρεστε τις παροχές...

 

- Περί ανεξιθρησκείας: Αν πάλευαν και για 'μένα, τσάμπα κουράστηκαν! Ούτε μ' ένοιαζε να μπορώ, ούτε και ήθελα ποτέ να δημοσιοποιώ τα πιστεύω μου, θρησκευτικά ή άλλα. Τα θεωρούσα και συνεχίζω να τα θεωρώ προσωπικά, αφορούν εμένα και κανέναν άλλον, οπότε ...να κι αν έτσι, να κι αν γιουβέτσι...

 

- Περί πενθημέρου/οκταώρου/άδειας: Ξέχνα το! Είκοσι χρόνια εργαζόμενος στην Ελλάδα ήμουν (εγώ βλέπεις δεν είμαι της δικής σου αντίληψης, ότι εφόσον εργάζομαι είμαι σκλάβος...), οπότε τα ξέρω από πρώτο χέρι. Λες να δεχτώ αυτά που λες εσύ (δεδομένου ότι, εφόσον δεν είσαι σκλαβάκι, τα αξιολογείς όντας έξω απ' το χορό; ). Χλωμούλι το κόβω...

 

«Το νόμιμο είναι να υπάρχει», είπε ο απίστευτος! Έλα ρε, σοβαρά; Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι επίσης νόμιμο, να αντιμετωπίζουν όλοι τις ίδιες ποινές για κάθε αδίκημα, ανεξαρτήτως του αν είναι «ισχυροί» ή όχι!...Ώπα, βάστα! Αυτό είναι όντως νόμιμο! Γι' αυτό και εφαρμόζεται κατά γράμμα (όπως το οκτάωρο και το πενθήμερο, ένα πράμα...)

 

- Περί ελευθερίας λόγου: Πριν από πόσες ακριβώς μέρες, είπαμε ότι ...συνέλαβαν το διαχειριστή μιας ιστοσελίδας, με αιτιολογικό ότι είχε πιάσει στο ψιλό γαζί τα λεγόμενα ενός πεθαμένου καλόγερου; Απλά ένα πρόσφατο παραδειγματάκι, που μου δίνει την ευκαιρία να σου πω για άλλη μια φορά: «Να τη χαίρεστε την ελευθερία λόγου που ...καθιερώσατε χάρη στους αγώνες σας»

 

- Περί ατομικής ελευθερίας: Ανέκαθεν μπορούσα να κάνω αυτό που ήθελα και όχι χάρη στους «αγώνες». Απλώς διότι, αυτά που ήθελα δεν ήταν ποτέ αντίθετα με τους νόμους της κοινωνίας που ζούσα (Προς Θεού, όχι διότι ήμουν και είμαι λόγω ιδιοσυγκρασίας και χαρακτήρα νομοταγής! Επειδή είμαι υποτακτικός, υποταγμένος, ηττοπαθής και παθητικός...και να 'θελα να το κρύψω, πλέον είναι αδύνατον. Μ' έχεις ξεβρακώσει από πολύ νωρίς...)

 

Το μόνο που δε θα μπορούσα να κάνω, θα ήταν το να πάω στο εξωτερικό...για βάστα όμως! Αυτό δε θα μπορούσα να το κάνω, μόνο σε κάποιο ...κομμουνιστικό καθεστώς σοβιετικού τύπου. Θύμισέ μου αγωνισταρά μου εσύ: Πότε πολέμησες εσύ και οι όμοιοί σου κάποιο τέτοιο καθεστώς; Αλλά ξέχασα: Κακές χούντες, είναι μόνο οι μαύρες! Οι κόκκινες θυμίζουν ...άνοιξη!

 

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Η ΟΧΙ???????

 

Την απάντηση τη θες επίσης σε κεφαλαία σαρανταοχτάρια, ή δεν ψαρώνεις όπως εγώ ο χέστης; Άσε, τσίμπα τη σε μικρά, διότι έχω και τα λαιμά μου:

π@π@ρι@ υπάρχουν!

 

 

περι εργασιας και σκλαβιας...

ειναι πολυ προχο για τον εγκεφαλο σου αλλα googlαρε γιατι δεν με αφηνει να το ποσταρω για το zeitgeist να δεις πως μπορει να υπαρξει κοινωνια διχως χρημμα μπας και εντοπισεις την σκλαβια της εργασιας λογου χρημματος.

φυσικα δεν περιμενω να το καταλαβεις αλλα δεν πειραζει...ετσι ειναι η ζωη.

 

Το googlάρισμα να δεις πόσο ...προχώ είναι για τον εγκέφαλό μου! Τη γκαντεμιά μου μέσα! Θα γέμιζα με καινούργια, ολόφρεσκη γνώση...θα με μάθαινες και τι είναι το zeitgeist, για το οποίο ...δε σ' αφήνει να ποστάρεις (...ποιος;;; ), όπως μ' έμαθες και τι είπε ο ...Che! Πάλι στο σκοτάδι θα μείνω, μη χέσω!

 

Όσο για την αναζήτηση της κοινωνίας χωρίς χρήμα, sorry αλλά εγώ δεν την αναζητώ! Είμαι γνήσιο καπιταλιστικό κάθαρμα και γουστάρω να εργάζομαι για το χρήμα!

 

Ούτε εγώ περιμένω να το καταλάβεις, αλλά δεν πειράζει...έτσι είναι η ζωή.

 

η παθητικοτητα σου και η αδρανεια σου δεν σημαινει τιποτε αλλο απο την υποτακτικοτητα και ηττοπαθια που εγω ανεφερα.

ουδεμια διαφορα...αλλαξες τις λεξεις αλλα η σημασια παραμενει η ιδια.

κατσε και περιμενε στοργικα των θανατο σου...αν αυτο δεν ειναι σκλαβια τι ειναι????

 

Αφού το ομολόγησα, μόλις πριν από λίγο, ρε θείο: Με ξεβράκωσες από νωρίς! Είμαι υποτακτικός και ηττοπαθής. Τα ίδια θα λέμε όλη την ώρα; Τι διάολο, δε χορταίνεις να με ταπεινώνεις;

 

οταν καποιος λεει πως προθεση του ειναι να μπει στην βουλη...και εσυ δεν το πιστευεις εσυ πρεπει να επιχειρηματολογησεις επι τουτου...δεν κρινεται πραι ορ ψευτης καποιος επειδη εσυ διαφωνεις μαζι του...

 

1) Εγώ τον κρίνω ως ψεύτη, βασιζόμενος στις μεθόδους που βλέπω ότι υιοθετεί, υποκρινόμενος τον επαναστάτη και ,όχι, δεν πρέπει να επιχειρηματολογήσω επ' αυτού! Όσο «προσπαθεί» να ...μπει στη Βουλή(!) καίγοντας αυτοκίνητα και κατεβάζοντας βιτρίνες στα ...Εξάρχεια (το Πολυτεχνείο, ως γνωστόν, είναι ...μεσοτοιχία με τη Βουλή...), εγώ θα τον λέω καραγκιόζη! Όταν μπει στ' αλήθεια, τα λέμε ξανά...

 

2) Ο φουκαράς ο ...Pryor έχει πεθάνει! Τι τον ανακατεύεις και τον λες και ψεύτη; Ντροπή σου!

 

 

διαβασε τα δικαιωματα σου...μπορει να μην σε ενδιαφερουν,μπορει να μην ειναι τα ιδανικα,μπορει οντως να μην τηρουνται παντου και να υπαρχουν παραθυρακια αλλα τουλαχιστον υπαρχον και στις δυτικες χωρες τηρουνται κανα κανονα.

 

Τα παραθυράκια είναι ο κανόνας ... Γιατί να τα (ξανά) διαβάσω; Έχω πιο ενδιαφέρουσες ασχολίες...

 

οσο για το αν θα καει το συμπαν....φυσικα και θα καει μεχρι και ο τελευταιος ανθρωπος επανω στην γη να εχει ιδια δικαιωματα με τον οποιοδηποτε πλουσιο η δυτικο...

οσο παιδια πεινανε θα καιγεται το συμπαν!!!!!

 

...σου πω! Δεν οργανώνετε κανένα μπάρμπεκιου καλύτερα, να μην πάει στράφι κι η φωτιά; Άσε που είναι και πιο άμεσος τρόπος, για την ταχύτερη επίτευξη του ...ιερού σας σκοπού: Το κοψίδι στη σχάρα και από 'κει, με ένα αεροπλανικό της σπάτουλας, απευθείας στο στόμα όποιου ...πεινασμένου παιδιού τύχει να περνάει από κοντά!

 

Α και πού 'σαι; Αν τελικώς δεν ακολουθήσετε την εναλλακτική λύση που σας προτείνω: με προσοχή τα μπουρλότα, διότι τα καλσόν αρπάζουν εύκολα...

 

ούτε mm κοινού σημείου επαφής

 

That's life...

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαινω κι εγω...

Ποσοι απο αυτους που ματωσαν για τα δικαιωματα μας, φοραγαν κουκουλες και εσπαγαν βιτρινες και αυτοκινητα συμπολιτων τους; Ποσοι αποκοβονταν απο τις πορειες και βρισκονταν 2-3 τετραγωνα παρακατω να σπανε και να καινε καδους για ασχετους λογους; Ποσοι επαιζαν κεφτομπολεμο 2 και 3 μερες μετα τη ληξη της πορειας απλα και μονο για να καψουν ενα καδο κι ενα αυτοκινητο ακομη;

 

Έτσι όπως το περιγράφεις, η προφανής απάντηση είναι "κανείς". Αν δεν χρησιμοποιούσες επίτηδες συγκεκριμένες λέξεις, και μιλούσαμε για βίαιες διαδηλώσεις (ακόμα και φλεγόμενους κάδους σε οδοφράγματα, μιας που αναφέρθηκαν) και μάχες με την αστυνομία, η προφανής απάντηση αλλάζει και γίνεται "σχεδόν κάθε φορά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...